Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο τις καλυτερες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569196

 

Τι class είναι;

κάτω απο class 6 δεν θέλω να βάλω...

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι class είναι;

κάτω απο class 6 δεν θέλω να βάλω...

 

 

Νομίζω είναι C4.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

LOL ... Μετά από 1 μήνα αναμονής έλαβα πίσω το wave Μου από το service. Τα 2 από τα 3 πρόβληματα δεν λύθηκαν(η οθόνη μου δεν είναι scratch resistant και ενώ μου είχαν πεί πως θα αντικατασταθεί τίποτα δεν έγινε) ...
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου σημερα που το κοιταξα πρωτη φορα ηταν AP mode δεν εχω δει ομως διαφορα στην διαρκεια της μπαταριας οπως αναφερουν καποιοι 4-6 μερες. Η μπαταρια με πολυ χρηση 1,5 μερα με κανονικη περιπου 3 μερες. Εδω και 2 μερες κανω μια δοκιμη με το δικτυο το εχω GSM 900/1800 και η μπαταρια ειναι στο 78%(με κανονικη χρηση) ενω πριν το ειχα στο αυτοματο και τελειωνε πολυ πιο γρηγορα

 

απο οτι βλεπω τελικα η μπαταρια στα μισα κινητα(!!)ειναι για τα μπαζα!!εγω κ που αλλαξα το cp mode σε ap ελαχιστη αλλαγη ειδα!!

Με το ζορι φτανει 1.5 μερα!!

εκει που ειδα λιγοτερη καταναλωση κ εγω ειναι αν το γυρισουμε σε GSM 900/1800!!

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω τελικα η μπαταρια στα μισα κινητα(!!)ειναι για τα μπαζα!!εγω κ που αλλαξα το cp mode σε ap ελαχιστη αλλαγη ειδα!!

Με το ζορι φτανει 1.5 μερα!!

εκει που ειδα λιγοτερη καταναλωση κ εγω ειναι αν το γυρισουμε σε GSM 900/1800!!

 

Περίεργο μου φαίνεται ότι σου φτάνει με το ζόρι 1,5 μέρα. Βέβαια δεν ξέρω και την χρήση σου. Για πχ Wifi, GPS, παχνίδια συνεχώς + ομιλία είναι λίγο βαριά είναι η αλήθεια. Πάντως εφόσον βγάζει την ημέρα είναι ΟΚ. Όλα τα σύγχρονα smartphones εκεί υπολογίζονται. Τι να πουν και κάποιοι που είναι με τον φορτιστή στην τσάντα τους μόνιμα, και όταν πηγαίνουν κάπου να κάτσουν κοιτάζουν τριγύρω τους αν υπάρχει "εντός πεδιάς" μπρίζα. (Ονόματα δεν λέμε!!) :lol:

 

Τώρα γυρνόντας το σε 2G είναι στάνταρ μεγάλη οικονομία στην μπαταρία με την προϋπόθεση όμως ότι την μπαταρία την "τρως" λόγω κλήσεων και ομιλίας. Γιατί αν την καταναλώνεις με wifi, gps και παιχνίδια, πάλι δεν θα δεις διαφορά.;)

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω το χαρμοσυνο μου νεο, οτι καταφερα μετα απο 3-4 συνεχομενες φορες να εγκαταστησω τη νεα εκδοση του σαμσουνγκ απσ και επιτελουσ να μην εχω πλεον κανενα προβλημα με την jf8...;).επισης εγω με ap mode και χρηση ιντερνετ το πολυ κανα τεταρτο τη μερα και περισσοτερο κλησεις και μηνυματα(χωρισ 3g παντα) κραταει 4 μερες περιπου..
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω το χαρμοσυνο μου νεο, οτι καταφερα μετα απο 3-4 συνεχομενες φορες να εγκαταστησω τη νεα εκδοση του σαμσουνγκ απσ και επιτελουσ να μην εχω πλεον κανενα προβλημα με την jf8...;).επισης εγω με ap mode και χρηση ιντερνετ το πολυ κανα τεταρτο τη μερα και περισσοτερο κλησεις και μηνυματα(χωρισ 3g παντα) κραταει 4 μερες περιπου..

 

 

Ναι, έτσι θέλει. Και με μερικές επανεκινήσεις στο ενδιάμεσο!:lol:

Τελικά όμως μπαίνει!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

το μόνο θετικό που έχω δει από την τελευταία αναβάθμιση είναι ότι το GPS κλειδώνει πάρα πολύ γρήγορα πλέον. Κάτι άλλο ιδιαίτερο δεν έχω δει.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

το μόνο θετικό που έχω δει από την τελευταία αναβάθμιση είναι ότι το GPS κλειδώνει πάρα πολύ γρήγορα πλέον. Κάτι άλλο ιδιαίτερο δεν έχω δει.

 

Aυτο ειναι αληθεια, πλεον μου κλειδωνει σε δευτερα χωρις να βαζω το βοηθητικο gps. Το μονο αρνητικο οτι μου τελειωσε ο δωρεαν μηνας :p

 

Περιμενω να δω τιμες απο Sygic & N-drive πριν αποφασισω ποιο θα παρω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια,προσπάθησα να συνδέσω το wave ώστε να παίζει αρχεία από το pc με το samsung pc share manager αλλά δεν το βλέπει καθόλου,ούτε το κινητό βλέπει το pc αλλά ούτε και από το samsung manager μπορώ να δω το κινητό ώστε να του δώσω άδεια για τα αρχεία.....τι να κάνω?Υπάρχει καμιά άλλη λύση???
Link to comment
Share on other sites

LOL ... Μετά από 1 μήνα αναμονής έλαβα πίσω το wave Μου από το service. Τα 2 από τα 3 πρόβληματα δεν λύθηκαν(η οθόνη μου δεν είναι scratch resistant και ενώ μου είχαν πεί πως θα αντικατασταθεί τίποτα δεν έγινε) ...

 

 

Φιλε μου αν καταλαβα καλα λες οτι η ο0ονη σου εχει γρατζουνιες?Γιαιτι και εμενα εχει καποιες μικρογρατζουνιες φενοντε βασικα αν πλαγιασεις το κινητο σε φως, δεν 8α επρεπε να υπαρχουν ?Μονο σε μας τους δυο υπαρχουν? :blink:

Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν καταλαβα καλα λες οτι η ο0ονη σου εχει γρατζουνιες?Γιαιτι και εμενα εχει καποιες μικρογρατζουνιες φενοντε βασικα αν πλαγιασεις το κινητο σε φως, δεν 8α επρεπε να υπαρχουν ?Μονο σε μας τους δυο υπαρχουν? :blink:

 

Eγώ το έχω σχεδόν 2 μήνες και δεν βλέπω ούτε μια γραντζουνιά. Δεν το έχω βάλει ποτέ σε θήκη.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έγινα και εγω ενας ευτυχης κάτοχος του wave εδω και 20 ημερες. Ως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κανενα πρόβλημα κολληματος η οτιδηποτε άλλο.

Η ερωτηση μου είναι η εξής:

 

Αξίζει να κανει καποιος αναβάθμιση σε firmware η καλύτερα να το αφήσω ως έχει?

 

Ευχαριστω

 

(το κινητό είναι το καλύτερο που έιχα ως τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Eγώ το έχω σχεδόν 2 μήνες και δεν βλέπω ούτε μια γραντζουνιά. Δεν το έχω βάλει ποτέ σε θήκη.

 

ναι έχω και πολλές μάλιστα με θήκη. Είναι πρόβλημα της οθόνης η οποία σε εμένα ΔΕΝ είχε scratch resistant. Δυστυχώς θα αργήσει πολύ να έρθει το ανταλλακτικό

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Από γρατζουνιές στην οθόνη έχω κ εγώ μια πάνω πάνω,πολύ μικρή ίσα που την διακρίνεις με το φως του ήλιου και φυσικά με απενεργοποιημένη την οθόνη...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να κανει καποιος αναβάθμιση σε firmware η καλύτερα να το αφήσω ως έχει?

 

Aν σε ενδιαφέρει να βλέπεις ελληνικούς υπότιτλους χωρίς να χρειάζεται κάποιος εξωτερικός player ( όπως ο πολωνικός napi ) τότε ναι αξίζει.

Aν όχι τότε μείνε σε αυτή που έχεις γιατί η τελευταία έκδοση έχει 1-2 bugs.

 

(το κινητό είναι το καλύτερο που είχα ως τώρα)

 

Kι εγώ είναι η 1η φορά που λέω "αυτό θα το κρατήσω 3 χρόνια σίγουρα αν δεν βγάλει προβλήματα!".Μακάρι να μη βγάλει.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συζήτηση στο facebook app μπορούμε να κάνουμε? Κάπου είχα διαβάσει σε αυτό το forum ότι μπορούμε, αλλά όσο και να ψάξω δεν μπορώ να βρώ κάτι σχετικό για chat.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συζήτηση στο facebook app μπορούμε να κάνουμε? Κάπου είχα διαβάσει σε αυτό το forum ότι μπορούμε, αλλά όσο και να ψάξω δεν μπορώ να βρώ κάτι σχετικό για chat.

 

Eγώ από όσο θυμάμαι από προηγούμενη συζήτηση δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να προτείνω κάτι:

 

Γιατί οι υπεύθυνοι του φόρουμ δεν φτιάχνουν στο τμήμα Samsung μία υποκατηγορία με τίτλο πχ "Bada phones" και να υπάρχει ένα sticky θέμα γενικά περί Bada, ένα άλλο για εφαρμογές, ένα άλλο για widgets, για θέματα, wallpapers κλπ αλλά και ξεχωριστά θέματα για κάθε τηλέφωνο που τρέχει σε Bada OS (πχ τώρα μόνον το Wave).

 

Να στείλω π.μ. σε κάποιον υπεύθυνο?

Link to comment
Share on other sites

Με το ζορι φτανει 1.5 μερα!!

 

Εξαρτάται πολύ η αυτονομία από το τι κάνεις. Εάν έχεις συνέχεια ανοιχτό το gps, bluetooth, wifi και παίζεις παιχνίδια, λογικό είναι να μην αντέχει. Δεν υπάρχει κανένα σύγχρονο smartphone που να αντέχει 1 μέρα πλήρους σκισίματος.

 

Φιλε μου αν καταλαβα καλα λες οτι η ο0ονη σου εχει γρατζουνιες?Γιαιτι και εμενα εχει καποιες μικρογρατζουνιες φενοντε βασικα αν πλαγιασεις το κινητο σε φως, δεν 8α επρεπε να υπαρχουν ?Μονο σε μας τους δυο υπαρχουν?

 

Δεν το έχω σε θήκη, στη κωλότσεπη το έχω(εκτός απ' όταν κάθομαι που το βγάζω) και δεν μου έχει πάθει τίποτα ακόμη. Πως έπαθε τις γρατζουνιές; Το βάζετε με άλλα πράγματα μαζί; Εγώ το έχω πάντα μόνο του.

 

Παιδιά μια βοήθεια,προσπάθησα να συνδέσω το wave ώστε να παίζει αρχεία από το pc με το samsung pc share manager αλλά δεν το βλέπει καθόλου,ούτε το κινητό βλέπει το pc αλλά ούτε και από το samsung manager μπορώ να δω το κινητό ώστε να του δώσω άδεια για τα αρχεία.....τι να κάνω?Υπάρχει καμιά άλλη λύση???

 

Σίγουρα τα κάνεις όλα σωστά; Σίγουρα και το pc και το κινητό είναι συνδεδεμένα στο ίδιο δίκτυο;

 

Είναι πρόβλημα της οθόνης η οποία σε εμένα ΔΕΝ είχε scratch resistant

 

Πως είναι δυνατόν να μην είναι scatch resistant; Μήπως έχεις κανένα μαϊμού;

Link to comment
Share on other sites

Περί UART Modes:

 

What is the difference when switching UART modes via *#8740#

 

CP UART is allowing the CPU to run with no "limitations" so to say, This enables highspeed internet, Hi definition video playing Hi Resolution screens, quality video recording, quality picture taking. How so the information under this setting is sent and processed with pin point accuracy using the full power of the CPU, Just like a computer CPU works on a good motherboard, with decent RAM etc. Yes this mode will ran the battery down quicker.

 

AP UART, slows down the CPU and will not allow to ran at full speed. What is affected in this mode. You will not be able to watch hi def videos, internet speed even over WiFi will be slower and downloading apps via handset will also be slower. Pic & Video Quality will be reduced slightly in this mode and may even affect recording in high def(have not tested). Screen will be a bit more dull than normal due the reduce processing power. The available memory is reduces which means you will not be able to multi task with many apps and widgets open as you can when CP is enabled. Yes this mode will save battery power but this is at a cost of performance of the handset as the CPU has reduced processing power.

 

This all comes down to what you want/need from your phone, all handsets are shipped with CP to allow for true performance of the phone. If you don't mind a little bit of reduce performance than feel free to switch the mode and save a bit of power.

 

πηγή: http://www.mysamsungwave.com/index.php?topic=454.msg3762#msg3762

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Βλεπω ότι αρκετοί μιλατε για γρήγορο κλείδωμα δορυφόρων με την sw jf8.

 

Σε εμένα το αντίθετο μπορώ να πω... , από τότε που αναβάθμισα μέσω kies αργεί περισσότερο.

Είτε έχω τον βοηθητικό αισθητήρα on είτε off.

Link to comment
Share on other sites

Περί UART Modes:

 

What is the difference when switching UART modes via *#8740#

 

CP UART is allowing the CPU to run with no "limitations" so to say, This enables highspeed internet, Hi definition video playing Hi Resolution screens, quality video recording, quality picture taking. How so the information under this setting is sent and processed with pin point accuracy using the full power of the CPU, Just like a computer CPU works on a good motherboard, with decent RAM etc. Yes this mode will ran the battery down quicker.

 

AP UART, slows down the CPU and will not allow to ran at full speed. What is affected in this mode. You will not be able to watch hi def videos, internet speed even over WiFi will be slower and downloading apps via handset will also be slower. Pic & Video Quality will be reduced slightly in this mode and may even affect recording in high def(have not tested). Screen will be a bit more dull than normal due the reduce processing power. The available memory is reduces which means you will not be able to multi task with many apps and widgets open as you can when CP is enabled. Yes this mode will save battery power but this is at a cost of performance of the handset as the CPU has reduced processing power.

 

This all comes down to what you want/need from your phone, all handsets are shipped with CP to allow for true performance of the phone. If you don't mind a little bit of reduce performance than feel free to switch the mode and save a bit of power.

 

πηγή: http://www.mysamsungwave.com/index.php?topic=454.msg3762#msg3762

 

Χρήσιμη η πληροφορία αλλά τουλάχιστο στο δικό μου τα πράγματα είναι διαφορετικά. Εμένα ήρθε με AP και όχι με CP και διαφορά δεν είδα στο hidef αλλάζοντας ρυθμίσεις. Μάλιστα, σε καμμία ρύθμιση δε μου παίζει ταινίες από το PC από 720p και πάνω για κάποιο λόγο (wifi ίσως). Οι εγγραφές βίντεο που κάνω στην AP ρύθμιση στην κάρτα μνήμης, είναι ανάλυσης 1280χ720 δηλ 720p και παίζουν με ελαφρά κολλήματα. Αυτά τα σχεδόν ανεπαίσθητα κολλήματα τα έχω βέβαια σε κάθε είδους βίντεο που παίζει. Έβαλα και τη CP αλλά δεν άλλαξε τίποτα ούτε στην εγγραφή ούτε στην αναπαραγωγή. Τελικά τι γίνεται με αυτό το κινητό; Πόσες "εκδόσεις" υπάρχουν; Εδώ κάποιος φίλος μας είπε ότι το δικό του δεν είναι καν scratch resistant!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αν ξέρει κανείς να μου πει. Πήρα νέα κάρτα μνήμης. Στην υφιστάμενη έχω εγκαταστήσει όλα τα apps. Αν κάνω copy τα πάντα από την υφιστάμενη και paste στη νέα (μέσω usb, pc, κτλ), τα apps θα παίζουν από τη νέα; Καλό θα ήταν πάντως :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...