Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον στις περνάει στη SIM και όχι στη μνήμη του κινητού. Στις ρυθμίσεις επαφών έλεγξε αν τη μνήμα που χρησιμοποιείται, μήπως φταίει αυτό.

 

Δεν έχω βάλει sim μέσα ακομα.

Εξάλλου περνάει κανονικά και τις φωτό που έχω βάλεις σε κάποιες επαφές, κάτι που δεν γίνεται στη sim

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πέρασέ τες τμηματικά. 214 που είχα εγώ, μου τις πέρασε τζι-τζί. Τώρα που το λέμε, και σε ένα συνάδελφο, από W995, δεν του τις πέρασε όλες. Συν του ότι του έβαλε και κάτι "σκουπιδάκια" σε μερικές. Από το 6720 που έχω σαν δεύτερο, δεν είχα πρόβλημα.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες έχει από αυτό το post

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3260265#post3260265

 

 

Συνοπτικά:

 

Όποιος έχει αγγλικά και θέλει να περάσει αναβάθμιση ελληνικά μέσω Kies χωρίς να πειράξει τίποτα ας δοκιμάσει το εξής:

 

ΜΕ Συνδεδεμένη την συσκευή στον υπολογιστή και το kies σε λειτουργία

 

1 - Ανοίξτε το Windows Registry (έναρξη->εκτέλεση->regedit)

 

1.1-Βρείτε το "HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Samsung \ Kies \ DeviceDB \ * 1

* Δοκιμάστε πιθανά τους αριθμούς 0, 1,2,3 αν έχετε βάλει πολλές φορές το Kies.

 

1.2-εκεί πρέπει να βρουμε και να πειράξουμε τα ακόλουθα

HIDSWVER:

ProductCode:

SoftwareRevision:

 

θέτωντας τις εξής τιμές

HIDSWVER: S8500XXJEE/S8500OXCJEC

ProductCode: GT-S8500BAAEUR

SoftwareRevision: S8500XXJEE/S8500OXCJEC

 

Έπειτα στο kies πηγαίνετε να κάνετε αναβάθμιση!

 

δοκιμάστε το και πείτε μου αν σας δούλεψε

 

Να σημειώσω ότι το κινητό μου ήταν branded με vodafone.

Δεν ήταν κλειδωμένο, μπορούσες να βάλεις όποια sim ήθελες.

Απλά είχε τα γνωστά εκνευριστικά εικονίδια της voda.

Στο Product Code μου έγραφε GT-S8500BAVGR.

Μετά την αναβάθμιση και εφόσον πήρε το κινητό την JF8 έκδοση (δήλωσα και στο pre-configuration το EUR. Όταν ήταν voda branded δεν είχα καν την δυνατότητα να μπω σε αυτό το menu), προσπάθησα να το συνδέσω με το kies.

Είχα κάνει απεγκατάσταση το πρόγραμμα και είχα καθαρίσει την registry νωρίτερα.

Πάλι όμως μου έλεγε ότι δεν υποστηρίζεται έκδοση γι αυτό το κινητό.

Τσέκαρα την registry και ενώ έγραφε ότι είχα το νέο firmware, στο Product Code μου έγραφε πάλιι GT-S8500BAVGR.

Έκανα πάλι την ίδια διαδικασία και το Kies μου έγραψε πλεόν ότι έχω την τελευταία αναβάθμιση.

Το θέμα είναι ότι δεν αλλάζει με τίποτα το product code;

Δοκίμασα πάλι και το φλάσαρα με το multiload περνώντας την JF8 και δηλώνοντας πάλι EUR, αλλά το product code παραμένει το ίδιο.

 

Ξέρει κανείς αν μπορείς να τον αλλάξεις;

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο κι όμως αληθινό: Το πρόβλημα με το "τρίξιμο" κατά τη διάρκεια της συνομιλίας οφείλεται στο πορτάκι usb/φόρτισης. Όταν είναι κλειστό τρίζει, όταν είναι ανοιχτό μια χαρα καμπάνα ο ήχος. Ευτυχώς το πήρα χαμπάρι τυχαία πριν το δώσω για service! Για δοκιμάστε κι εσείς συνομιλία πότε με ανοικτό και πότε με κλειστό το πορτάκι μήπως δείτε διαφορά. Πόσο τυχαίο να συμβάνει μόνο στο δικό μου;
Link to comment
Share on other sites

:blink:

 

Το πορτάκι του USB? Πάντως στο δικό μου δεν το κάνει.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου δουλεψε το Appstore, αφου εκανα ενα full reset!

 

Τα μηνυματα που αποθηκευουμε στο KIES πως μπορουμε να τα μεταφερουμε στο κινητο; Δεν μου βγαζει επιλογη για αντιγραφη ή μεταφορα οπως στις επαφες.

Edited by haigoeo
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου δουλεψε το Appstore, αφου εκανα ενα full reset!

 

Τα μηνυματα που αποθηκευουμε στο KIES πως μπορουμε να τα μεταφερουμε στο κινητο; Δεν μου βγαζει επιλογη για αντιγραφη ή μεταφορα οπως στις επαφες.

ρε παιδιά πως κάνουμε φουλ reset? εμένα μου βγάζει το γνωστο σφάλμα στο installation κ μετά δε δείχνει να γεμίζει το εικονίδιο στο μενού παρόλο που επανέλαβα τη διαδικασία αφου ανοιγόκλεισα το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Άν γίνει fοrmat στο κινητό πως επαναφέρουμε διάφορους κωδικούς πρόσβασης πχ σε δίκτυο wifi?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πως κάνουμε φουλ reset? εμένα μου βγάζει το γνωστο σφάλμα στο installation κ μετά δε δείχνει να γεμίζει το εικονίδιο στο μενού παρόλο που επανέλαβα τη διαδικασία αφου ανοιγόκλεισα το κινητό

 

Full reset κανεις πληκτρολογωντας *2767*3855#, αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ θα σου σβησει οτι εχεις στο κινητο γι αυτο πρωτα back up.

 

Άν γίνει fοrmat στο κινητό πως επαναφέρουμε διάφορους κωδικούς πρόσβασης πχ σε δίκτυο wifi?

 

Νομιζω δεν υπαρχει τροπος, απλα τους ξαναβαζεις απο την αρχη.

Το Kies ακομα ειναι σε προιστορικο σταδιο.

Link to comment
Share on other sites

Full reset κανεις πληκτρολογωντας *2767*3855#, αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ θα σου σβησει οτι εχεις στο κινητο γι αυτο πρωτα back up.

 

όπα δηλαδή μου λέτε πως κάναμε μια αναβάθμιση και θα πρέπει να τα σβήσουμε όλα για να μπούμε στο σαμσουνγκ απσ από το κινητό; ακούγεται γελοίο ρε παιδιά. πιστεύω θα βγάλει άμεσα λύση η σαμσουνγκ

Link to comment
Share on other sites

Full reset κανεις πληκτρολογωντας *2767*3855#, αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ θα σου σβησει οτι εχεις στο κινητο γι αυτο πρωτα back up.

 

όπα δηλαδή μου λέτε πως κάναμε μια αναβάθμιση και θα πρέπει να τα σβήσουμε όλα για να μπούμε στο σαμσουνγκ απσ από το κινητό; ακούγεται γελοίο ρε παιδιά. πιστεύω θα βγάλει άμεσα λύση η σαμσουνγκ

 

Οτι θα βγαλει, θα βγαλει, το θεμα ειναι αν δεν μπορεις να περιμενεις κανεις reset.

 

Κοιτα γενικα και στο νοκια που ειχα πριν εκανα παντα φορματ μετα απο αναβαθμιση, βεβαια το ovi suite της Νοκια ειναι 5 κλασεις πανω απο το KIES οποτε ηταν ευκολο να ξαναπερασω τις ρυθμισεις στο κινητο.

Εδω μονο επαφες συγχρονιζει, τα μηνυματα δεν βρισκω τροπο να τα μεταφερω.

Link to comment
Share on other sites

 

Οτι θα βγαλει, θα βγαλει, το θεμα ειναι αν δεν μπορεις να περιμενεις κανεις reset.

 

Κοιτα γενικα και στο νοκια που ειχα πριν εκανα παντα φορματ μετα απο αναβαθμιση, βεβαια το ovi suite της Νοκια ειναι 5 κλασεις πανω απο το KIES οποτε ηταν ευκολο να ξαναπερασω τις ρυθμισεις στο κινητο.

Εδω μονο επαφες συγχρονιζει, τα μηνυματα δεν βρισκω τροπο να τα μεταφερω.

αχα...οκ ευχαριστώ θα περιμένω μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια βοήθεια.Πηγα να κάνω αναβάθμιση του κινητού μεσω Samsung Kies μου έβγαλε σφάλμα, επειτα μου ζήτησε να κάνω ανάκτηση πατώντας το κουμπι τερματισμου, volume και κάμερας και έκτοτε μου βγάζει στην οθόνη μικρο εικονίδιο, κινητου-ερωτηματικο σε τριγωνάκι-και υπολογιστη.Βοήθεια γιατι δεν μπορω να επαναφέρω το κινητό μου!!!!
Link to comment
Share on other sites

χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω αυτό το μηνυμα έβγαζε σε εναν

γνωστο μου και τελικά το κινητό δεν επανήλθε ποτε...

πήγε για αντικατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια βοήθεια.Πηγα να κάνω αναβάθμιση του κινητού μεσω Samsung Kies μου έβγαλε σφάλμα, επειτα μου ζήτησε να κάνω ανάκτηση πατώντας το κουμπι τερματισμου, volume και κάμερας και έκτοτε μου βγάζει στην οθόνη μικρο εικονίδιο, κινητου-ερωτηματικο σε τριγωνάκι-και υπολογιστη.Βοήθεια γιατι δεν μπορω να επαναφέρω το κινητό μου!!!!

 

Ξανά κάνε την διαδικασία με το κουμπι τερματισμου, volume και κάμερα και περίμενε 4-5 δευτερόλεπτα να σου βγάλει το download mode. Δοκίμασε με το κουμπί της φωνής που χαμηλώνει.

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το κινητό έχει γίνει τουβλάκι τώρα, δεν ξεκινά. Δηλαδή ανοίγει, γράφω το pin και μετά αφού φορτώσει την αρχική εικόνα, κολλάει. Εάν πατάω κουμπιά, κάνει reboot μετά από λίγο. Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω χωρίς να το πάω στη samsung; Και βρήκε και μέρα ****το, που το χρειάζομαι όσο τίποτε άλλο.

 

Ακριβως αυτο μου κανει....

 

Καλως ορισα στο club με τα restart και τα κολληματα........ Μετα απο 1 μηνα+ απροσκοπτης λειτουργιας παθαμε το ταρακουλο

 

Αν κανουμε reset χανουμε ολες τις επαφες... Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.

Edited by clarckent
Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία και όλα φτιάχνονται.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

βγάλτο και ξαναβάλτο το καλώδιο.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μου λέει οτι δεν είναι συνδεμένο το κινητό

 

και αν δεν σου δουλέψει κάνε και το Η/Υ επανεκκινηση

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...