Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως αναβάθμιση για το KIES, για το πρόγραμμα, όχι για το τηλέφωνο...

Εμένα μου ανοίγει το ΚΙΕS μετά την αναβάθμιση, αλλά το Wave 1 εξακολουθεί να το αφήνει στην 1.2....

 

Τουλάχιστον οι αναβαθμίσεις στο Kies είναι συχνές :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτη η ελλειψη εφαρμογων απο σοβαρους developer με χει ξενερωσει...για παραδειγμα εχω εγκαταστησει μερικες καμερες ασφαλειας στο μαγαζι μου που μπορεις να τις παρακολουθεις απο το κινητο με το ivms...το οποιο εχει βγει κυριολεκτικα παντου...(ios,android,windows phone,symbian) εκτος το bada φυσικα...
Link to comment
Share on other sites

μετα απο μερικες μερες στην 2.0 φλασαρω παλι στην 1.2

 

συνοπτικα η 2.0 ειναι υπεροχη και ΟΤΑΝ και ΑΝ φτιαχτουν τα προβληματα της θα ειναι κατ'εμε το καλυτερο λειτουργικο(δεν βαζω μεσα την διαθεσιμοτητα εφαρμογων, αυτο ειναι αλλο ζητημα).

 

γυριζω πισω για 3 λογους κυριως..

1.o browser ενω εχει την σωστη κατευθυνση σαν λειτουργιες δυσκολευεται πολυ να ανοιξει σελιδες που με την 1.2 μπορουσα, πχ in.gr

2.ασταθεια, 1 στις 3 φορες το samsung apps και ο browser εκλειναν χωρις λογο

3. προσωπικα παρατηρησα αυξημενη καταναλωση μπαταριας κατα πολυ.. δεν ειμαι σιγουρος παντως καθως δεν εκανα εκτενης δοκιμες.

 

προσωπικα θα περιμενω με ανυπομονησια την επισημη ελληνικη εκδοση με ελπιδα χαρη στον beta testing που γινεται με τους χρηστες αλλων χωρων (κακια ε?) να εχουν διορθωθει τα παντα..

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

μετα απο μερικες μερες στην 2.0 φλασαρω παλι στην 1.2

 

συνοπτικα η 2.0 ειναι υπεροχη και ΟΤΑΝ και ΑΝ φτιαχτουν τα προβληματα της θα ειναι κατ'εμε το καλυτερο λειτουργικο(δεν βαζω μεσα την διαθεσιμοτητα εφαρμογων, αυτο ειναι αλλο ζητημα).

 

γυριζω πισω για 3 λογους κυριως..

1.o browser ενω εχει την σωστη κατευθυνση σαν λειτουργιες δυσκολευεται πολυ να ανοιξει σελιδες που με την 1.2 μπορουσα, πχ in.gr

2.ασταθεια, 1 στις 3 φορες το samsung apps και ο browser εκλειναν χωρις λογο

3. προσωπικα παρατηρησα αυξημενη καταναλωση μπαταριας κατα πολυ.. δεν ειμαι σιγουρος παντως καθως δεν εκανα εκτενης δοκιμες.

 

χαχαχ η καλυτερη επιλογη νομιζω ειναι αυτη..

προσωπικα θα περιμενω με ανυπομονησια την επισημη ελληνικη εκδοση με ελπιδα χαρη στον beta testing που γινεται με τους χρηστες αλλων χωρων (κακια ε?) να εχουν διορθωθει τα παντα..

 

χαχαχ νομιζω αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη, τουλαχισοτ η επισημη δε θα εχει -ευελπιστω- κρασαρισματα !

Link to comment
Share on other sites

καλά και σοφά αυτά που λέτε, μην ξεχνάτε όμως ότι και η Ουγγαρία που πήρε πρώτη αρχές του Γενάρη αλλά και η Βαλτικές χώρες που πήραν τελευταίες αρχές Φλεβάρη, πήραν την ίδια έκδοση, την LA1.

Δεν είναι θέμα beta testing ούτε τπτ τέτοιο, απλά κάποιες χώρες πήραν πιο νωρίς και κάποιες πιο αργά την ίδια έκδοση.

Εδώ στο Ελλάδα θα πάρουμε τελευταίοι επειδή τα ξύνουνε οι δικοί μας, όχι επειδή είμαστε μάγκες και τεστάρουν οι άλλοι για μας.

Θα το δείτε ότι οι άλλοι θα παίρνουν την διορθωμένη έκδοση και εμείς θα περιμένουμε ακόμα την πρώτη...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μερικες μερες στην 2.0 φλασαρω παλι στην 1.2

συνοπτικα η 2.0 ειναι υπεροχη και ΟΤΑΝ και ΑΝ φτιαχτουν τα προβληματα της θα ειναι κατ'εμε το καλυτερο λειτουργικο(δεν βαζω μεσα την διαθεσιμοτητα εφαρμογων, αυτο ειναι αλλο ζητημα).

 

Και εγώ από αυτά που έχω ακούσει και λόγο του ότι έχω αγοράσει το sygic που δεν θα δουλεύει με την 2 έκδοση... λέω να μείνω στην 1.2 για τώρα. Σε μερικούς μήνες βλέπουμε... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από αυτά που έχω ακούσει και λόγο του ότι έχω αγοράσει το sygic που δεν θα δουλεύει με την 2 έκδοση... λέω να μείνω στην 1.2 για τώρα. Σε μερικούς μήνες βλέπουμε... :ninja:

 

Το Sygic όντως δεν δουλεύει. Η επίσημη LA1 με CSC S85000OXCLA2 είναι και η επίσημη για την Ελλάδα. Εκτός αν διορθώσουν κάτι που δεν το πιστεύω. Αν το κάνουν θα το κάνουν με κανά update του χρόνου. Έχει ακριβώς τα ίδια προβλήματα με την 1.2.

Δηλαδή μηνύματα μνήμης στο multitasking ενώ έχει ram ελεύθερη, κακή διαχείριση κάνει (ελεγμένο και με το BadaSI και με το AppsBox 2), μηνύματα στον browser σελίδα πολύ μεγάλη. Γενικά είναι πολύ βελτιωμένη με τις betas. Το UI καταναλώνει πολύ μπαταρία, και κάνει συνέχεια χρήση της CPU χωρίς να χρησιμοποιείς κάτι. Αυτό που κατάλαβα την φτιάξαν για το hardware του Wave 3, Y, M και με τα παλιά ούτε που πολύ ασχολήθηκαν (ενώ έχουν καλύτερο hardware τα Ι και ΙΙ από τα Υ, Μ).

Συμπέρασμα επιστρέφω με ελαφρά στην 1.2, και όταν υπάρξουν χρήματα πάμε σε android ή windows phone χαλαρά....

Link to comment
Share on other sites

στο 8530 που εβαλα την επισημη δεν ειδα τα προβληματα που αναφερετε . εκτως απο ενα μικρο θεμα που εχει με την επιστροφη απο την οθονη κλησης στην οθονη αναμονης. Δηλ οταν πατησεις το πληκτρο τερματισμου κλήσης 2 φορες για να παει στην αναμονη γρηγορα τοτε μπορει να κολλήσει για μερικα δευτερα. θελει μια φορα και παει μονο του στην αναμονη. Η μπαταρια κραταει το ιδιο με πριν , και γενικα δεν εχω δει αλλα προβληματα .
Link to comment
Share on other sites

στο 8530 που εβαλα την επισημη δεν ειδα τα προβληματα που αναφερετε . εκτως απο ενα μικρο θεμα που εχει με την επιστροφη απο την οθονη κλησης στην οθονη αναμονης. Δηλ οταν πατησεις το πληκτρο τερματισμου κλήσης 2 φορες για να παει στην αναμονη γρηγορα τοτε μπορει να κολλήσει για μερικα δευτερα. θελει μια φορα και παει μονο του στην αναμονη. Η μπαταρια κραταει το ιδιο με πριν , και γενικα δεν εχω δει αλλα προβληματα .

 

Ούτε με τον browser έχεις πρόβλημα? Είχες πει στο ξεκλείδωμα υπάρχει ένα μικρό θέμα.. Μπορείς να δεις τη χρήση της CPU από τις ρυθμίσεις όταν δεν τρέχεις εφαρμογές πόσο τρέχει? Πόσο είπες κρατάει η μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

sorry που σας το λεω αλλά καιγω μ official bada2 στο wave2 βλεπωοτι εχει αρκετα bugs και στον brwsr(κλεινει site οταν ζοριζετε)και το κιν δν μπορει να υποστηριξει γραφικα σε διαφορες εφαρμογες(καλα ειναι κ αλλες που δεν μπορει να τις φορτωσει καν..δεν φτανει που ειναι λιγες δεν μπορουμε να τις παιξουμε κιολας:-P )οσο για τν μπαταρια καταναλωνει λιγο παραπανω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για δωστε μια μικρη βοήθεια !!!!!!!!!!! ενας φίλος πρωσπάθησε να γυρισει πίσω απο bada 2 se 1.2 στο 8530 του και ενω ολα πηγαν καλα στην αναβαθμιση το κινητο δεν κανει επαννεκινηση και δεν ανοιγει καθολου . Το καναμε με multi 5.65 και το μονο που βλεπουμε ειναι να αναβοσβήνει η οθονη αλλά να μην εμφανιζεται τιποτα . τι πήγε λάθος????? να σας πω οτι ακουμε οταν παταμε στην οθονη ηχους αλλα δεν δειχνει τιποτα.

 

Κλείστε το Kies και να το ξαναφλασάρει τικάροντας μόνο το full download.

Link to comment
Share on other sites

ολα ΟΚ . μαλον ειχε προβλημα το αρχειο ... βαλαμε ενα άλλο και ολα καλα.

 

να ρωτησω και μια απορια???? αν δεν κανω λαθος υπαρχει ρυθμιση να βαλουμε εναν ή 2 αριθμους κινητου και οταν μπει μια καρτα άλλη κάρτα ΣΙΜ να σταλει σε αυτα τα νουμερα μνμ ?????

Link to comment
Share on other sites

ολα ΟΚ . μαλον ειχε προβλημα το αρχειο ... βαλαμε ενα άλλο και ολα καλα.

 

να ρωτησω και μια απορια???? αν δεν κανω λαθος υπαρχει ρυθμιση να βαλουμε εναν ή 2 αριθμους κινητου και οταν μπει μια καρτα άλλη κάρτα ΣΙΜ να σταλει σε αυτα τα νουμερα μνμ ?????

 

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ --> ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ --> ΜΥΝΗΜΑΤΑ --> ΜΥΝΗΜΑΤΑ SOS --> EΠΙΛΟΓΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ (ΕΝΕΡΓΟ) / ΠΑΤΑ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ --> ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΜΥΝΗΜΑΤΟΣ (ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ) --> ΠΑΡΑΛΗΠΤΕΣ (ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ 1 ΩΣ 5 ΤΗΛΕΦΩΝΑ)

 

Μάλλον όμως εννοείς το άλλο :

 

Ρυθμίσεις --> Ασφάλεια --> Εντοπισμός κινητού, το τσεκάρεις και το επιλέγεις --> Παραλήπτες δίνεις ένα ως πέντε νούμερα κινητού --> Αποστολέας γράφεις ένα όνομα --> αποθήκευση

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις --> Ασφάλεια --> Εντοπισμός κινητού, το τσεκάρεις και το επιλέγεις --> Παραλήπτες δίνεις ένα ως πέντε νούμερα κινητού --> Αποστολέας γράφεις ένα όνομα --> αποθήκευση

 

ΕΚΕΙ ΠΑΩ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΉΣΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΌ SAMSUNG STO 8530 , ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ 8500 ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ .

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κάποιος που είχε το Sygic ή το Ndrive το bada 2.0? Δουλεύουν τα προγράμματα κανονικά?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κάποιος που είχε το Sygic ή το Ndrive το bada 2.0? Δουλεύουν τα προγράμματα κανονικά?

 

Το Sygic δεν δουλεύει δυστυχώς. Το Route 66 είναι πιο ωραίο τώρα και έχει και καινούριο χάρτη Ελλάδος. Αλλά είναι της Navteq.. Αν έπαιρνε και από άλλες εταιρίες καλά θα'ταν.

Link to comment
Share on other sites

Το Sygic δεν δουλεύει δυστυχώς. Το Route 66 είναι πιο ωραίο τώρα και έχει και καινούριο χάρτη Ελλάδος. Αλλά είναι της Navteq.. Αν έπαιρνε και από άλλες εταιρίες καλά θα'ταν.

 

Να υποθέσω ότι το Route 66 δεν είναι free έτσι? Το είχες αγοράσει από πριν την 2.0?

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι το Route 66 δεν είναι free έτσι? Το είχες αγοράσει από πριν την 2.0?

 

Ναι δεν είναι free, ήταν αγορασμένο από την 1.2

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν δεν λειτουργεί το Sygic στο bada 2.0 να το κλείσει η Samsung και να πάει για διακοπές επ'άπειρον. Δηλαδή πληρώσαμε εφαρμογές πριν ένα χρόνο για να τις φάμε φέσι τώρα? Κωμωδία το όλο πράγμα.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν δεν λειτουργεί το Sygic στο bada 2.0 να το κλείσει η Samsung και να πάει για διακοπές επ'άπειρον. Δηλαδή πληρώσαμε εφαρμογές πριν ένα χρόνο για να τις φάμε φέσι τώρα? Κωμωδία το όλο πράγμα.

 

Το είχα αγορασμένο με κουπόνι, και δεν δουλεύει. Αν πας στο επίσημο site της Sygic γράφει ότι λύσαν τη συνεργασία με τη Samsung και το bada και δεν θα υπάρχει υποστήριξη πια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα!!!

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα!!!

 

Ναι όντως. Εγώ το είπα αν κάποια στιγμή υπάρξουν χρήματα θα πάω σε άλλη πλατφόρμα και μάλλον android. Δεν είναι δυνατόν 2 χρόνια τώρα υπομονή, και ένα update που το περιμένουμε πως και πως και στο τέλος να έχει πάλι τα γνωστά προβλήματα συν ότι καταναλώνει περισσότερο μπαταρία και μέρα παρά μέρα να το φορτίζω. Και οι rom XXLA1 είναι και επίσημες απλώς τις καθυστερεί η Samsung να βγαίνουν σιγά σιγά για να μην πέσουν οι server.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...