Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά το έψαξα και το (CYO) είναι ελληνικό product code. Δεν καταλαβαίνω, γιατί δεν μου έχει βγάλει ειδοποίηση για αναβάθμιση ακόμη? Έχω κάνει και reinstall το kies αλλά τίποτα. Η αναβάθμιση από 1.0 σε 1.2 βγήκε κανονικά την μέρα που βγήκε για όλους.

Η Κύπρος αντιμετωπίζεται απ' όσο ξέρω από την Samsung σαν κράτος της Ασίας και όχι Ευρωπαϊκό. Δεν έχει σχέση το product code όυτε το Kies αλλά ο γεωγραφικός προσδιορισμός. Αυτό που μπορείς να κάνεις αν δεν θες να περιμένεις κι άλλο είναι να γράψεις *#5239870*# και να εισάγεις μετά τον κωδικό *#27236*# και επιλέγεις EUR για Ελλάδα. ΠΡΟΣΟΧΗ πριν το κάνεις αυτό κράτα Βack up των αρχείων σου γιατί αν επιλέξεις το EUR μετά κάνει HARD RESET και θα τα χάσεις όλα.

 

Βασικά εννοούσα την ένταση της δόνησης στα μηνύματα

Δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση στην 2.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά το έψαξα και το (CYO) είναι ελληνικό product code. Δεν καταλαβαίνω, γιατί δεν μου έχει βγάλει ειδοποίηση για αναβάθμιση ακόμη? Έχω κάνει και reinstall το kies αλλά τίποτα. Η αναβάθμιση από 1.0 σε 1.2 βγήκε κανονικά την μέρα που βγήκε για όλους.

 

Η Κύπρος αντιμετωπίζεται απ' όσο ξέρω από την Samsung σαν κράτος της Ασίας και όχι Ευρωπαϊκό. Δεν έχει σχέση το product code όυτε το Kies αλλά ο γεωγραφικός προσδιορισμός. Αυτό που μπορείς να κάνεις αν δεν θες να περιμένεις κι άλλο είναι να γράψεις *#5239870*# και να εισάγεις μετά τον κωδικό *#27236*# και επιλέγεις EUR για Ελλάδα. ΠΡΟΣΟΧΗ πριν το κάνεις αυτό κράτα Βack up των αρχείων σου γιατί αν επιλέξεις το EUR μετά κάνει HARD RESET και θα τα χάσεις όλα.

 

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σου. Αν και το να μήν αντιμετωπίζεται η Κύπρος σαν ευρωπαικό κράτος είναι λίγο παράλογο, νομίζεις ότι είναι λογικό μετά απο τόσες μέρες που βγήκε η αναβάθμιση στην Ελλάδα να μήν βγεί σε μένα? Εφόσων η αναβάθμιση σε 1.2 βγήκε την ίδια μέρα. Το ρωτάω αυτό μήπως και παίζει τίποτα άλλο και περιμένω άδικα. Και κάτι άλλο, το να αλλάξω το product code τί συνέπειες θα έχω εκτός από το ότι θα τα χάσω όλα? Χάνω την εγγύηση? Και εφόσον δεν έχει σχέση το product code γιατί να το αλλάξω? Πολλές ερωτήσεις αλλά τα έχω λίγο χαμένα και θα είμουν ευγνόμων αν μπορούσες να μου απαντήσεις. Ή εσύ ή κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σου. Αν και το να μήν αντιμετωπίζεται η Κύπρος σαν ευρωπαικό κράτος είναι λίγο παράλογο, νομίζεις ότι είναι λογικό μετά απο τόσες μέρες που βγήκε η αναβάθμιση στην Ελλάδα να μήν βγεί σε μένα? Εφόσων η αναβάθμιση σε 1.2 βγήκε την ίδια μέρα. Το ρωτάω αυτό μήπως και παίζει τίποτα άλλο και περιμένω άδικα. Και κάτι άλλο, το να αλλάξω το product code τί συνέπειες θα έχω εκτός από το ότι θα τα χάσω όλα? Χάνω την εγγύηση? Και εφόσον δεν έχει σχέση το product code γιατί να το αλλάξω? Πολλές ερωτήσεις αλλά τα έχω λίγο χαμένα και θα είμουν ευγνόμων αν μπορούσες να μου απαντήσεις. Ή εσύ ή κάποιος άλλος.

 

Δεν μπορώ να γνωρίζω γιατί δεν έβγαλε και για Κύπρο μαζί και γιατί την 1.2 την έβγαλε ταυτόχρονα. Ξέρω ότι αντιμετωπίζεται διαφορετικά. Το συγκεκριμένο firmware τόσο για 1.2 όσο και για 2.0 έχουν τα εξής Product code: ΚΟΡ-->ΚΟΡΕΑ, FOP-->ΙΣΠΑΝΙΑ, TPH--> ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ, EUR-->ΕΛΛΑΔΑ, CYO-->ΚΥΠΡΟΣ και δεν θυμάμαι πιο άλλο. Όταν επιλέξεις ένα από αυτά κάνει hard reset και δεν αλλάζει κα΄τι άλλο κι απ' ότι ξέρω δεν χάνεις την εγγύηση, γιατί όταν το πήρες θα μπορούσε να είχε επιλεγμένο ένα από αυτά. Δεν περνάς κάποια custom rom, απλώς αλλάζεις το Product code της official για να πάρεις μια επίσημη αναβάθμιση από κάποια άλλη χώρα που έχρι βγει ήδη το update. Αυτό είναι όλο.

Απλά μετά το hard reset πρέπει να περάσεις πάλι τις επαφές, μηνύματα, να κάνεις Install τα Αpps κτλ.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα ενα καθαρο hard-reset χωρις sim & memory card δεν κρατησα τιποτα στο τηλεφωνο...και τωρα ολα λειτουργουν κανονικα και με τα live themes!

 

Τα live themes ξερεις που πανε στο τηλ.?? Θελω να βλαλω ενα απ'το δικο μουκαι δεν το βρησκω που ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τι γίνεται με τα wallpapers και το strech, έχει γίνει μπέρδεμα.

Στην 1.2 για να μην τα κάνει stretch, έπρεπε να είχαν ανάλυση 1200χ800

Στην 2.0 για να μην τα κάνει, πρέπει να έχουν ανάλυση 1280χ800

Εκείνο το "8" με ταλαιπωρούσε... :lol:

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

έχω μια παλιά εφαρμογή κατεβασμένη στο δίσκο μου. Ξέρεις κανείς πως μπορώ να την δω από το Kies για να την εγκαταστήσω στο κινητό?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Nαι κανονικά εδώ και 5-6 μέρες.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να γνωρίζω γιατί δεν έβγαλε και για Κύπρο μαζί και γιατί την 1.2 την έβγαλε ταυτόχρονα. Ξέρω ότι αντιμετωπίζεται διαφορετικά. Το συγκεκριμένο firmware τόσο για 1.2 όσο και για 2.0 έχουν τα εξής Product code: ΚΟΡ-->ΚΟΡΕΑ, FOP-->ΙΣΠΑΝΙΑ, TPH--> ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ, EUR-->ΕΛΛΑΔΑ, CYO-->ΚΥΠΡΟΣ και δεν θυμάμαι πιο άλλο. Όταν επιλέξεις ένα από αυτά κάνει hard reset και δεν αλλάζει κα΄τι άλλο κι απ' ότι ξέρω δεν χάνεις την εγγύηση, γιατί όταν το πήρες θα μπορούσε να είχε επιλεγμένο ένα από αυτά. Δεν περνάς κάποια custom rom, απλώς αλλάζεις το Product code της official για να πάρεις μια επίσημη αναβάθμιση από κάποια άλλη χώρα που έχρι βγει ήδη το update. Αυτό είναι όλο.

Απλά μετά το hard reset πρέπει να περάσεις πάλι τις επαφές, μηνύματα, να κάνεις Install τα Αpps κτλ.

 

Το CYO δεν είναι για Κύπρο. Είναι για Ελλάδα, όπως και τα AOC, COS, EUR, GER, TGR, VGR. Για Κύπρο είναι το CYV. Αυτό είναι το παράξενο.

http://www.sammobile.com/firmware/?page=1&t=1

http://www.mysamsungwave.com/index.php?topic=914.0

Edited by Omonoia_9
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω ,πως μπορώ στην οθόνη που έχει τα μόνιμα 4 εικονίδια να προσθέσω και κάποια άλλα,όχι βέβαια σε στιλ Widgets.

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω ,πως μπορώ στην οθόνη που έχει τα μόνιμα 4 εικονίδια να προσθέσω και κάποια άλλα,όχι βέβαια σε στιλ Widgets.

 

Πας στο μενού, κρατάς πατημένο το δάκτυλο για να μπει σε λειτουργία επεξεργασίας.

Μετά πιάνεις το εικονίδιο που θες και το τραβάς μέχρι κάτω που έχει μια μικρογραφία της αρχικής οθόνης...

το αφήνεις εκεί και το προσθέτει...

το έβγαλε και σε μνμ την πρώτη φορά που μπήκες στο μενού μετά την αναβάθμιση...

 

 

Είσαι σίγουρος ότι το CYO είναι για την Κύπρο? Επειδή σε αυτή τη σελίδα ( http://www.mysamsungwave.com/index.php?topic=914.0 )εκεί που γράφει τους κωδικούς, το CYO το έχει για την Ελλάδα μαζί με το EUR και αλλα 5. Για την Κύπρο έχει το COV.

 

Ναι φίλε, το CYO που έχεις είναι Cyprus Cytamobile Vodafone

Tο ξεκλείδωτο της Κύπρου έχει CYV product code.

Δυστυχώς το 2.0 δεν έχει βγει και για τα δύο....

Edited by ptmax13

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

ptmax13 αυτό το έχω κάνει αλλά δυστυχώς το ενσωματώνει σαν widget και όχι σαν μόνιμο.

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,

 

για οσους δεν το ειδαν , στο samsungapps "γεμισε" σημερα με live θεματα δωρεαν. Και πανω που ελεγα οτι δυσκολα θα αλλαξω το "space" εχω ήδη περασει 4 με 5 αλλα live.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά μπορείτε να μου προτείνεται καμια εφαρμογή που να είναι με πληρωμή που να αξίζει πραγματικά απλά έχω ένα κουπόνι 4 euro μέχρι 31 του μηνός και δεν ξέρω τι να πάρω....
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Αυτό το tethering μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς είναι;

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Αυτό το tethering μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς είναι;

 

Χωρίς να θέλω να γίνομαι κακός η οτιδήποτε, αλλά ένα απλό google search δεν μπορείτε να κάνετε? Σοβαρά. απλά tethering αν βάλεις θα κατάλαβες αμέσως τι είναι...

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να γίνομαι κακός η οτιδήποτε, αλλά ένα απλό google search δεν μπορείτε να κάνετε? Σοβαρά. απλά tethering αν βάλεις θα κατάλαβες αμέσως τι είναι...

 

+1, εγώ πάντως αυτό εκανα.

να ρωτησω κατι, τωρα με την αναβαθμιση, εχουμε ελπιδες συντομα να εμφανιστει δωρεαν εφαρμογη πλοηγησης για Ελλάδα ? Γνωστη εταιρεία, εχει ενα κάρο χώρες, εκτός ομως της Ελλάδας μας.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά μπορείτε να μου προτείνεται καμια εφαρμογή που να είναι με πληρωμή που να αξίζει πραγματικά απλά έχω ένα κουπόνι 4 euro μέχρι 31 του μηνός και δεν ξέρω τι να πάρω....

 

να περιλαμβανει και παιχνιδια?

αν οχι τσεκαρε μερικα προγραμματα οπως:

http://www.samsungapps.com/topApps/topAppsDetail.as?productId=G00004229650&listYN=Y

 

http://www.samsungapps.com/topApps/topAppsDetail.as?productId=G00003412561&listYN=Y

 

http://www.samsungapps.com/topApps/topAppsDetail.as?productId=G00002068888&listYN=Y

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση...οσοι εχουν bada 2.0 και εχουν ανοιχτο το social hub τους ερχονται notifications οταν τους στελνει καποιος μηνυμα στο facebook ή πρεπει να κανετε ανανεωση για να φανει??
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Να πω κι εγώ τη δική μου εμπειρία με τη 2.0 έπειτα από σχεδόν μια εβδομάδα χρήσης.

Μου αρέσει πολύ και δε θα γυρίσω στην 1.2 με τίποτα. Είναι σα να πήρα καινούριο κινητό.

Ήμουν από τους τυχερούς που την έβαλαν και δεν είχαν κανένα πρόβλημα, ούτε με την εγκατάσταση, ούτε με την έπειτα χρήση (ούτε κολλήματα, ούτε επανεκινήσεις, ούτε προβλήματα μνήμης).

Hard reset δεν έκανα, ούτε τη sim έβγαλα κατά την εγκατάσταση, ούτε τη microsd.

Σερφάρω αρκετά με το κινητό αλλά δεν πολυπαίζω παιχνίδια παρα μόνο σε φάση μεγάλης βαρεμάρας.

Τι να πώ....τυχερός......επίσης θέλω να σχολιάσω δυο θετικά που δεν είδα να αναφέρονται.

Μου έκανε θετικότατη εντύπωση οτι τους συνομιλητές τους ακούω πλέον κατά πολύ δυνατότερα.....

Επίσης και το ηχείο του κινητού ακούγεται δυνατότερα. Έβαλα να δω βίντεο και εξεπλάγην από την ένταση.

Με την 1.2 το ίδιο βίντεο το έβλεπα με την ένταση στο φουλ, ενώ τώρα με την ένταση στο μισό και μου φαίνεται και δυνατά!

Η μπαταρία θα έλεγα στα ίδια επίπεδα με πριν αλλά όμως δεν "φοράω" live θέμα το οποίο πιστεύω οτι λογικά θα τρώει λίγο μπαταρία παραπάνω έτσι δεν είναι;

Επί τη ευκαιρία, ούτε με την εγκατάσταση live θεμάτων είχα πρόβλημα μέσω KIES όμως.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ένα πράγμα που παρατήρησα σήμερα είναι οτι ενώ χάζευα στο apps απο το κινητό με wifi, ξαφνικά με πέταγε έξω στο μενού, και απο την αρχική αθόνη είχαν φύγει τα 2 widget που είχα(ρολόι και καιρός, αυτά που έχει το bada2.0). Αυτό έγινε 2-3 φορές. Επίσης δεν έχει τώρα εκείνο το μικρό και πολύ χρήσιμο widget (για εμένα τουλάχιστον) που είχε η 1.2, το "Γενέθλια" που έδειχνε τα γενέθλια των επαφών στις επόμενες 4 εβδομάδες. Ξέρει κανείς κάτι αντίστοιχο δωρεάν να κατεβάσω;

 

Επίσης, βρήκε κανείς πως να ρυθμίσει την δυνατότητα αποστολής αυτόματων μηνυμάτων που είχε η 1.2 σε προκαθορισμένους αριθμούς σε περίπτωση που αλλαχθεί κάρτα sim? Σε πεπίπτωση κλοπής του κινητού δλδ....

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα ξαναρωτήσω γιατί δεν το βρίσκω πουθενά....ψευδής κλήση δεν υπάρχει με την 2;

 

Νομίζω σου απάντησε και πιο πίσω κάποιος ότι δεν υπάρχει

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, βρήκε κανείς πως να ρυθμίσει την δυνατότητα αποστολής αυτόματων μηνυμάτων που είχε η 1.2 σε προκαθορισμένους αριθμούς σε περίπτωση που αλλαχθεί κάρτα sim? Σε πεπίπτωση κλοπής του κινητού δλδ....

 

Προφανώς ψάχνεις το εξής:

Ρυθμίσεις-->Ασφάλεια-->Εύρεση του κινητού μου--->Βάζεις τα στοιχεία του λογαριασμού σου SAMSUNG-->Ενεργοποιείς το "Ειδοποίηση αλλαγής SIM" και γράφεις τα στοιχεία του παραλήπτη και του αποστολέα.

 

Σημ. Ευχομαι να μη σου χρειαστεί ποτέ!

Edited by asngr
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα ...

μεχρι στιγμης ολα καλα με το bada2

για την ακρίβεια καλά μετα απο hard reset ... δεν υπάρχουν πλεόν θεματάκια και το κινητό πάει μια χαρα...

τώρα...

1. δεν υπάρχει αναγνώριση μουσικής... μάλλον το πάνε για εφαρμογη?(τυπου σαζαααμ)

2. υπάρχει και ταχεια κλήση απο το πληκτρολογιο αλλα αφού μπορεις να βάλεις επάφες στην αρχική οθόνη ειναι μάλλον αχρείαστο

3. πως μπορείς να αλλάξεις το προεπιλεγμένο νούμερο στις επάφές??? εχω δηλ 2 νούμερα εχει το ένα τικαρισμένο και θέλω να κάνω το άλλο,,,δεν βρήκα κάτι...

 

όσο αφορά το ινερνετ απο παλια χρησιμοποιούσα τον οπερα και είμαι πολυ ευχαριστημενος (ton modified for bada)

Xalllara!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...