Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλα νεα σχετικα με το bada 2.0, θα εχουμε δυνατοτητα να φτιαχνουμε φακελους στο μενου και να περναμε εκει τις εφαρμογες οπως επισης να εχουμε συντομευσεις στην αρχικη οθονη. Το δυσαρεστο ειναι ποιος περιμενει μεχρι τον Σεπτεμβρη που θα την παρει το wave..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλα νεα σχετικα με το bada 2.0, θα εχουμε δυνατοτητα να φτιαχνουμε φακελους στο μενου και να περναμε εκει τις εφαρμογες οπως επισης να εχουμε συντομευσεις στην αρχικη οθονη. Το δυσαρεστο ειναι ποιος περιμενει μεχρι τον Σεπτεμβρη που θα την παρει το wave..

 

φίλε Haigoeo ποια ειναι η πηγή σου; να ξερω να διαβαζω κ εγω απο εκει! (ο τονος δεν εινια ειρωνικος, για αποφυγη παρεξηγησεων)

Link to comment
Share on other sites

φίλε Haigoeo ποια ειναι η πηγή σου; να ξερω να διαβαζω κ εγω απο εκει! (ο τονος δεν εινια ειρωνικος, για αποφυγη παρεξηγησεων)

 

Απο το twitter τα διαβαζω, εδω http://twitter.com/#!/samsungbada

Απο ερωτησεις χρηστων και τις αντιστοιχες απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

Το είχα θέσει και (πολύ) παλαιότερα. Υπάρχει τρόπος να λαμβάνω μεγάλα μηνύματα; Εννοώ αυτά που είναι πάνω από το όριο χαρακτήρων του ενός μημνύματος. Παράδειγμα σημερινό: Μου στείλανε ένα τετραπλό μήνυμα. Το 1/4 διαβάζεται κανονικά, από κάτω γράφει "άκυρο μήνυμα" τρεις φορές. Δείχνει φακελάκι ότι υπάρχουν 3 ακόμα αδιάβαστα μηνύματα αλλά ψάχνοντας βρίσκω ότι δεν είναι "κιτρινισμένα" τα 3 νέα μηνύματα αλλά 3 τυχαία, παλαιά μηνύματα (εννοείται του ίδιου αποστολέα).

:confused:

Τη βοήθειά σας παρακαλώ.

Είναι bug που δεν έχουν κάνει τον κόπο να διορθώσουν. Συμβαίνει συνήθως στα μεγάλα μηνύματα που στέλνονται σε unicode. Πάντα με αυτά αντιμετώπιζα προβλήματα, σε μεγάλα μηνύματα με GSM χαρακτήρες δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

To Wave όσο αφορά τα μηνύματα είναι σκέτο δράμα. Έχει μέγιστο αριθμό 1300 μηνύματα (δηλαδή για όνομα του Θεού!!!!!), πάνω από 192 Sent γράφει πάνω στα παλιά (!!!!!!), από τα 700-800 σου σπάει τα @@ ότι η μνήμη γεμίζει, αν μεταφέρεις μηνύματα σε φακέλους μετά ΔΕΝ μπορείς να τα φέρεις πίσω παρά ένα ένα...

 

Δράμα σκέτο, απαράδεκτο για συσκευή κατασκευής 2010.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

και εγώ ρωτώ.

Γιατί κάποιος να θέλει να κρατήσει πάνω από 1300 μηνύματα στο κινητό;

Εκτός και αν είναι ποιητής, τότε το καταλαβαίνω, μην τον περιορίζεις τον καλλιτέχνη...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ρωτώ.

Γιατί κάποιος να θέλει να κρατήσει πάνω από 1300 μηνύματα στο κινητό;

Εκτός και αν είναι ποιητής, τότε το καταλαβαίνω, μην τον περιορίζεις τον καλλιτέχνη...

Και εγώ ρωτάω: Γιατί όχι; Στο 2011 είμαστε. Είναι τελείως ξεφτίλα.
Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

έχει το δίκιο του ο conlab αλλά ο καθένας θέλει πάντα το κάτι παραπάνω. Καλό πάντως με τα μενού και τις συντομεύσεις αν πράγματι γίνουν και σιγά ο Σεπτέμβρης δεν είναι μακριά.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο έχουν δίκιο.

Δεν θα έπρεπε να συμβαίνει (αν όντως συμβαίνει στάνταρ και δεν είναι κάποιο θέμα μεμονομένο, αφού δεν υπάρχει τρόπος να το ελένξω. 1300 μυνήματα!!!! :blink:)

Αλλά βέβαια θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι ο αριθμός αυτός των μυνημάτων, είναι (αν μη τι άλλο) μια οριακή περίπτωση. Ακόμη και τα 700 ή 800 που αναφέρθηκαν είναι πάρα πολλά, αλλά τα 1300 είναι όντως κάτι .... ακραίο.:shock:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο έχουν δίκιο.

Όχι, δεν έχουν και οι δύο δίκιο. Το όριο των μηνυμάτων/e-mails/οτιδήποτε θα έπρεπε να τίθενται από τη μνήμη και όχι από το τι πιστεύει ο κάθε καμμένος PM της Samsung ότι είναι λογικό όριο. Είναι γελοίο εν έτη 2010, σε ένα μηχάνημα με επεξεργαστή 1Ghz και μνήμη 2 Gb να υπάρχουν όρια ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και αυτά τα όρια να είναι στατικά και να μην εξαρτώνται αποκλειστικά και μόνο από τη μνήμη.

 

Κακώς το βλέπετε ως όριο σε "SMS". Θα έπρεπε να το βλέπετε ως όριο σκέτο. Για φανταστείτε η super duper συσκευή μας να είχε όριο 1300 αρχεία. Θα γκρεμιζόταν το σύμπαν ή όχι;

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Ρε τι αλλό θα ακούσω. Ακου θα γκρεμιζόταν το σύμπαν αν είχε όριο τα 1300 αρχεία. Πόσοι από εδώ μέσα εχόυν πάνω από 500 αρχέια και πόσοι έχουν πανώ από 500 sms στο κινητό και μου παραπονιούνται για το οριό; Λέτε η samsung να έβαλε το ορίο για να μας την σπασεί; Πάρτε καμοιά ταμπλέτα καλυτερά. Σα να έχουμε ξεφύγει.
Link to comment
Share on other sites

Ρε τι αλλό θα ακούσω. Ακου θα γκρεμιζόταν το σύμπαν αν είχε όριο τα 1300 αρχεία. Πόσοι από εδώ μέσα εχόυν πάνω από 500 αρχέια και πόσοι έχουν πανώ από 500 sms στο κινητό και μου παραπονιούνται για το οριό; Λέτε η samsung να έβαλε το ορίο για να μας την σπασεί; Πάρτε καμοιά ταμπλέτα καλυτερά. Σα να έχουμε ξεφύγει.
Δεν είμαστε με τα καλά μας μου φαίνεται. Βάλαμε δερβέναγα στις απαιτήσεις μου και δεν το γνωρίζω; Ξέρω ότι πλήρωσα ένα κινητό 400 ευρώ και έχει περιορισμούς που δεν έχουν ούτε κινητά 5ετίας. Και αν εσύ δεν έχεις 500 αρχεία ή 500 sms υπάρχουν άλλοι που τα έχουν και τα χρειάζονται και δεν αγόρασαν το κινητό για να καυλαντίζουν με τα widzets και το asfalt αλλά για να κάνουν δουλειά και δε θα κάτσω να δώσω λογαριασμό σε κανέναν να μου πει τι ανάγκες έχω και να αφήσεις τις @@ριες περί ταμπλέτας. Το N95 8Gb που είχα δεν είχε κανένα τέτοιο ηλίθιο περιορισμό σε πολύ πολύ πολύ κατώτερο hardware. Edited by menes
Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως για να υπάρχει όριο στα αποθηκευμένα μηνύματα κάτι κρύβεται πίσω από τον τρόπο διαχείρισης χώρου από το software.

Όντως το όριο θα έπρεπε να ήταν η μέγιστη χωρητικότητα, της κάρτας μνήμης εγώ θα πω.

Θα ήταν σαν να σου λεγε το live mail των windows όριο αποθηκευμένων μηνυμάτων τάδε. Όντως είναι κουλό.

 

Όσον αφορά για το σχόλιό μου, είχα διάθεση για αστειάκια γι αυτό και το έγραψα.

 

Προσωπικά μέσα σε μια εβδομάδα μαζεύω πάνω από 100 μηνύματα και όλα από το δίκτυο που ενημερώνει ότι είχα αναπάντητες κλήσεις.

Άρα σε κανα δυο μήνες να που το πιάσαμε το όριο.

Βέβαια είναι όλα άχρηστα μετά από κανα δυο μέρες και φυσικά τα σβήνω.

 

Λυπάμαι που η διάθεσή μου για αστειάκια ξεκίνησε μια ψιλή αψιμαχία.

Δεν είχα αυτόν τον σκοπό.

Άλλωστε το τι βοηθάει ή χρειάζεται στον καθένα μπορεί να είναι πολύ διαφορετικό από τις απαιτήσεις του οποιουδήποτε άλλου.

Αυτό που εμένα μου είναι αναγκαίο για άλλους είναι γελοίο και το ανάποδο.

Έτσι είναι η ζωή...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε names

 

Με το να το λες σε εμας δεν κερδιζεις τιποτα, ισως βεβαια να ξεσπας το θυμο σου.

Οπως λες εδωσες 400€ για αυτο το κινητο. Γιατι λοιπον δεν γνωστοποιεις το παραπονό σου αυτο σε αυτον που μπορει να το διορθωσει, δηλαδη την Samsung? Ενδεχομένως να υπάρχουν και αλλά άτομα με το ίδιο παράπονο. Αν η samsung δει πως υπάρχουν αρκετοί που ενδιαφέρονται προφανώς θα το διορθώσει.

Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να μην κάνει τίποτα, αλλά με το να περιμένεις να διορθωθεί από μόνο του δεν έχεις καμία ελπίδα.

Link to comment
Share on other sites

Η samsung το ξέρει το παράπονό μου καθώς δεν είμαι ο μοναδικός που το έχει κάνει. Δεν βλέπω να κάνει τίποτα και απ' ότι διάβασα στις απαντήσεις που δίνει κάποιος από τη samsung στο twitter δεν σκοπεύει να κάνει και τίποτα.

 

Επιπλέον δεν μπήκα για να ξεσπάσω αλλά δεν θα δεχτώ να μου πει κανείς ότι εν έτη 2011 και με τέτοιο hardware ότι είναι παράλογη απαίτηση να υπάρχει χώρος για απεριόριστα ή έστω περιορισμένα μόνο από το διαθέσιμο αποθηκευτικό χώρο μηνύματα.

 

Όσο για τη Samsung σαν εταιρία την σοβαρότητά της τη δείχνει καθημερινώς όταν διαφημίζει το SHP σε wave-I και ενώ το SHP λειτουργεί σε αρκετές χώρες ξαφνικά να βγαίνουν και να ανακοινώνουν ότι το SHP δεν θα είναι διαθέσιμο για το wave-I.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε με τα καλά μας μου φαίνεται. Βάλαμε δερβέναγα στις απαιτήσεις μου και δεν το γνωρίζω; Ξέρω ότι πλήρωσα ένα κινητό 400 ευρώ και έχει περιορισμούς που δεν έχουν ούτε κινητά 5ετίας. Και αν εσύ δεν έχεις 500 αρχεία ή 500 sms υπάρχουν άλλοι που τα έχουν και τα χρειάζονται και δεν αγόρασαν το κινητό για να καυλαντίζουν με τα widzets και το asfalt αλλά για να κάνουν δουλειά και δε θα κάτσω να δώσω λογαριασμό σε κανέναν να μου πει τι ανάγκες έχω και να αφήσεις τις @@ριες περί ταμπλέτας. Το N95 8Gb που είχα δεν είχε κανένα τέτοιο ηλίθιο περιορισμό σε πολύ πολύ πολύ κατώτερο hardware.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και ευχαριστώ για την πληροφορία όσον αφορά τα unicode μηνύματα.

Και ναι, στη 16άρα κάρτα μου έχω χιλιάδες αρχεία, και ναι μου τη δίνει που πρέπει να σβύνω μηνύματα στις μέρες μας γιατί υπερβαίνω το όριο. Για το κινητό πάντα λέω τα καλύτερα και το έχω συστήσει σε πολλούς φίλους. Το θέμα με τα μηνύματα όμως κάποιους τους επηρεάζει και ιδιαίτερα το πρόβλημα με εκείνα που κόβονται (όταν στέλνονται ως unicode).

Ο λόγος που μπαίνουμε σε αυτό το τεχνικό φόρουμ είναι η πληροφόρηση και η βοήθεια. Οι εξυπνάδες / δούλεμα κάποιων πχ για το πόσα μηνύματα ή αρχεία έχει κάποιος άλλος στο κινητό του, δεν είναι ούτε πληροφόρηση ούτε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να είσαστε επιθετικοί.

Όπως εσείς το θεωρείτε παράλογο τον περιορισμό αυτό, έτσι και εγώ θεωρώ παράλογο να κρατάω 1300 μυνήματα σαν αρχείο. Δεν έχω το δικαίωμα?

Γιατί μόνον εσείς έχετε δίκιο και όχι οι άλλοι?

 

Και τα όρια υπάρχουν και πρέπει να υπάρχουν. Προφυλάσουν το λειτουργικό από υπερβολές και κακογραμμένα προγράματα. Ακόμα και στα αρχεία υπάρχουν όρια και το ξέρετε.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

φίλε menes. το έχεις αναφέρει πολλάκις. Αυτό δεν αλλάζει. Υπήρχε στα specs και έτσι βγήκε. Τι να κάνουμε τώρα; και τα Νοκια έχουν ιστορικό 30 ημερών στις κλήσεις.. είναι δυνατόν;;;;; ε ναι είναι.

 

Κάθε συσκευή έχει περιορισμούς. Τι να κάνουμε;

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , να ρωτησω κατι ?

 

πως αποθηκευω ή επεξεργαζομαι κωδικους απο διαφορα forums κτλ του ενσωματωμενου browser ?

δλδ, καθε φορα πχ που μπαινω στο facebook να μην μου ζηταει τον κωδικο αλλα να μπαινει αυτοματα.

 

επισης το ιδιο σε σελιδες με mail μου κτλ.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε με τα καλά μας μου φαίνεται. Βάλαμε δερβέναγα στις απαιτήσεις μου και δεν το γνωρίζω; Ξέρω ότι πλήρωσα ένα κινητό 400 ευρώ και έχει περιορισμούς που δεν έχουν ούτε κινητά 5ετίας. Και αν εσύ δεν έχεις 500 αρχεία ή 500 sms υπάρχουν άλλοι που τα έχουν και τα χρειάζονται και δεν αγόρασαν το κινητό για να καυλαντίζουν με τα widzets και το asfalt αλλά για να κάνουν δουλειά και δε θα κάτσω να δώσω λογαριασμό σε κανέναν να μου πει τι ανάγκες έχω και να αφήσεις τις @@ριες περί ταμπλέτας. Το N95 8Gb που είχα δεν είχε κανένα τέτοιο ηλίθιο περιορισμό σε πολύ πολύ πολύ κατώτερο hardware.

 

400 πλήρωσες και πήρες ότι καλυτερό υπήρχε σε αύτη την τιμή. Δεν πλήρωσες ούτε 500 ούτε 600 ούτε 800 για να έχεις και

παράπονο για το όριο. Και μου παραπονίεσαι στην Samsung για το όριο του Bada που βρίσκετε μόλις στην έκδοση 1,2 και λίγους μήνες ζώης. Ποίο αλλό λειτουργικό ήταν τόσο καλό στην έκδοση 1,2; Και φύσικα το Ν95 8Gb δεν είχε μόνο 400 Euro όταν βγήκε αν θύμασε. Aμά δεν σου αρέσει το αλλάζεις και παίρνεις Νokia.

Edited by Bada
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , να ρωτησω κατι ?

 

πως αποθηκευω ή επεξεργαζομαι κωδικους απο διαφορα forums κτλ του ενσωματωμενου browser ?

δλδ, καθε φορα πχ που μπαινω στο facebook να μην μου ζηταει τον κωδικο αλλα να μπαινει αυτοματα.

 

επισης το ιδιο σε σελιδες με mail μου κτλ.

 

Όταν βάζεις τον κωδικό σου ζητάει αν θες να τον αποθηκεύσει. Αν τον αποθηκεύσεις την επόμενη φορά θα τον έχει ετοιμο συμπληρωμένο. Να τους επεξεργαστείς δεν νομιζω να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως κρατώ όλα τα μηνύματα που στέλνω (τα "σημαντικά" δηλαδή) μιας και τα βλέπω σαν ένα μικρό ιστορικό / ημερολόγιο με κάθε άτομο που μιλώ ξεχωριστά. Κάποια μηνύματα αγγίζουν σχεδόν 1 χρόνο ζωής.
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες η EA games έριξε τις τιμες στα παιχνίδια τις. Τα 2 που ξεχωρίζουνε είναι το worms με 2 ευρώ(από 7 ευρώ) και το Need for speed με 2 ευρώ (από 4 ευρώ).

Κατεβάστε τα όσο προλαβαίνετε πριν τα ξαναανεβάσει στις αρχικές τιμές... :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις τον κωδικό σου ζητάει αν θες να τον αποθηκεύσει. Αν τον αποθηκεύσεις την επόμενη φορά θα τον έχει ετοιμο συμπληρωμένο. Να τους επεξεργαστείς δεν νομιζω να γίνεται.

 

καθε φορα που βαζω κωδικο, δεν μου ζηταει να τον αποθηκευσει. ισψς θελει τπτ διαγραφη ιστορικου, cookies, λογαριασμων κτλ για να αρχισει εκ νεου να ζηταει αποθηκευση. θα το δοκιμασω.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!!ξερετε τι γίνεται με το facebook native που εχουμε στο κινητο???μετα την αναβαθμιση μολις παω να το ανοιξω κλεινει κ με πεταει στη κυρια οθονη!!!εχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...