Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου εδωσες μαχαιρια φιλε μου τωρα :ninja:. 8ελω να πιστευω οτι δεν εχεις δικιο και οτι η samsung δεν 8α εχει bada μονο για το φτηνα μοντελα της.400 ευρω αλλωστε δεν τα λες λιγα.8ελω να δω Bada phone και με καλυτερα χαρακτηριστικα απο το wave(στο μελλον) ωστε να το παρουν ολοι πιο ζεστα το ζητημα bada.Και οχι να αρχησουν να βγαζουν κινητα bada με κοστος πολυ μικρο.

Η αποψη μου ειναι οτι 8α πρεπει το ευρος κοστους των bada phones να ειναι μεγαλο και για ολους τους χρηστες.

 

Βασικα δεν το διατυπωσα καλα, αυτο που θελω να πω ειναι οτι θα βγαζει κινητα με Bada το ιδιο ποιοτικα με το wave και επειδη θα εχουν bada θα ειναι φτηνοτερα απο αυτα που εχουν android.

 

Οπως γινεται τωρα με το Wave & Galaxy, που ενω σαν κινητο το Wave μπορεις να το πεις λιγο καλυτερο (λογω του δυνατου φλας και της φοβερης κατασκευης του) ειναι 200 ευρω φτηνοτερο λογω λειτουργικου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και εμενα παρεμπιπτοντως το μηνυμα dns failed μου εμφανιζεται οταν εχω πολυ ασθενες σημα wi-fi. οταν εχει σημα κανενα προβλημα συνδεεται ανελπιστα γρηγορα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα θα πω , μην απογοητευεστε τοσο ευκολα απο λεπτομεριες.Ξαναειπαμε οτι το κινητο ειναι καινουργιο , ειναι λογικο να εμφανιζει προβληματα , κανενα ομως απο αυτα δεν προκειται να μεινει ετσι.Δωστε στο κινητο λιγο χρονο.Εγω σας ειπα οτι μεσα σε ενα εξαμηνο θα ειναι στην ακμη του. Οσο για το dns εγω ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα.Στο σπιτι που προσεχω και το μοντεμ μου και γενικα οπου βρισκω ανοιχτα δικτυα μπαινω αερας χωρις κανενα προβλημα
Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα θα πω , μην απογοητευεστε τοσο ευκολα απο λεπτομεριες.Ξαναειπαμε οτι το κινητο ειναι καινουργιο , ειναι λογικο να εμφανιζει προβληματα , κανενα ομως απο αυτα δεν προκειται να μεινει ετσι.Δωστε στο κινητο λιγο χρονο.Εγω σας ειπα οτι μεσα σε ενα εξαμηνο θα ειναι στην ακμη του. Οσο για το dns εγω ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα.Στο σπιτι που προσεχω και το μοντεμ μου και γενικα οπου βρισκω ανοιχτα δικτυα μπαινω αερας χωρις κανενα προβλημα

 

Καλά το wifi του είναι κορυφαίο. Με που το ανοίγω στο σπίτι μου σε 5"-10" έχω μπει στο internet.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά το συζητάμε κιόλας? Είναι το πρώτο κινητό, ενός ολοκαίνουργιου λειτουργικού, και μετράει ελάχιστους μήνες ζωής. Παρόλα αυτά τα πάει καταπληκτικά. Δικαιούται λίγη πίστωση χρόνου.

Όσοι δεν μπορούν να κάνουν με τα λίγα προβλήματα που έχει, ας στραφούν σε κάποια άλλη συσκευή με όριμο λειτουργικό που έχει λύσει τις παιδικές του ασθένειες.

Μη ζητάμε bug-free περιβάλον σε ένα λειτουργικό 4-5 μηνών! Τότε από τα windows τι θα έπρεπε να ζητάμε? :lol:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Την υποστήριξη χαρακτήρων που πρέπει να την έχουμε;

Αυτόματα;

Βασικά δεν στέλνω ποτέ μηνύματα και 1 μήνα που το έχω τώρα, έλαβα το πρώτο μου μήνυμα το οποίο ήρθε μισό.

Κοβόταν η λέξη και έγραφε: [ακυρο μηνυμα] 3 φορές.

Πρέπει να ορισω κατι στο κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Στο αυτοματο θα εισαι μια χαρα ναι.Ουσιαστικα τα μυνηματα τα γραφεις σε κεφαλαια η με unicode χαρακτηρες.Με τους δευτερους απλα υποστοιριζει και μικρα γραμματα ομως μικροτερα μυνηματα.Τωρα γιατι δεν πηρες εσυ ολοκληρο το μυνημα πιο πιθανο μου φαινεται το να φταιει το σημα , παρα το κινητο
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτην την απορία έχω.

Βάζοντας αυτόματο λογικά θα επηρεάζω τα εξερχόμενα μηνύματα.

Τώρα γιατί το εισερχόμενο ήρθε μισό δεν το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι και πολύ τύπος των μηνυμάτων, εχτές που έστειλα το πρώτο μου μήνυμα, θα ήθελα να ρωτήσω, δεν υπάρχει τρόπος να εμφανίζονται οι χαρακτήρες που γράφεις, ώστε να ξέρεις αν είσαι πριν ή μετά τους 160 χαρακτήρες;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι και πολύ τύπος των μηνυμάτων, εχτές που έστειλα το πρώτο μου μήνυμα, θα ήθελα να ρωτήσω, δεν υπάρχει τρόπος να εμφανίζονται οι χαρακτήρες που γράφεις, ώστε να ξέρεις αν είσαι πριν ή μετά τους 160 χαρακτήρες;

 

Εμφανιζεται ενας μετρητης μονο ομως οταν γραφεις οταν εχεις το κινητο κανονικα (με το μικρο qwerty), σε landscape οντως τωρα το προσεξα δεν εμφανιζει μετρητη.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανιζεται ενας μετρητης μονο ομως οταν γραφεις οταν εχεις το κινητο κανονικα (με το μικρο qwerty), σε landscape οντως τωρα το προσεξα δεν εμφανιζει μετρητη.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το βρήκα και εγώ. Πάντως, από τη στιγμή που γυρίζει πολύ γρήγορα (από landscape σε portrait και το αντίστροφο), δεν είναι πρόβλημα να το γυρνάς να βλέπεις πόσους χαρακτήρες έχεις γράψει.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται η samsung να εγκαταλείψει το bada os σε κανένα χρόνο και να μας μείνουν τα κινητά χωρίς υποστήριξη? Το μέλλον πιστεύω πως είναι το android,πόσα λειτουργικά να επιβιώσουν τελοσπάντων

 

Τίποτα δεν αποκλείεται στο σύμπαν αλλά σε 1 χρόνο δεν νομίζω να το παρατούσε η samsung, ακόμα και εάν δεν πούλαγε καθόλου το wave(που πούλησε άπειρα). Τώρα σε βάθος 3-4 χρόνων, δεν ξέρω αλλά και πάλι δεν νομίζω να εγκαταλείψει το bada. Στη χειρότερη των περιπτώσεων να σταματήσει να βγάζει κινητά με αυτό και να το έχει μόνο για πχ τις τηλεοράσεις της.

 

Και εγώ είμαι τη άποψης ότι ίσως να μην υπάρχει χώρος για πολλά λειτουργικά. Από την άλλη, το development για το bada είναι από τα πλέον ανοικτά και μπορείς να κάνεις port εφαρμογές από αλλού. Μάλιστα μέχρι και η apple φοβήθηκε προχτές(και λόγω των wp7 που θα βγουν και λόγω της ανόδου του android) και αφαίρεσε ίσως τον μεγαλύτερο(και πλέον ηλίθιο/φασιστικό, ακόμα και για τα δεδομένα της apple) περιορισμό για το development εφαρμογών για ios.

 

Πιστεύω ότι θα πάμε περίπου εκεί που πήγαν πχ οι κονσόλες. Το 90%+ των εφαρμογών θα είναι multiplatform. Εφόσον δεν σου είναι πολύ κόπος για να κάνεις port μια εφαρμογή από 1 λειτουργικό σε 1 άλλο, θα την βγάλεις σε όλα τα λειτουργικά για να μεγιστοποιήσεις το κέρδος σου. Ήδη καμιά 15ριά κορυφαία iphone παιχνίδια έχουν γίνει ported στο wave, συχνά με ελαφρώς καλύτερα γραφικά απ΄ότι στο iphone.

 

Έβαλα 2 εφαρμογές που δείχνουν το ποσοστό μπαταρίας και ενώ απο τις ρυθμίσεις του κινητού βλέπω ότι έχει 75% τα άλλα δύο προγραμματάκια δείχνουν και τα δύο 65%.Ποιο είναι σωστό?Όσοι το έχετε βάλει σας δείχνει τέτοια απόκλιση?

 

Ναι γενικά αυτά τα προγράμματα δεν είναι και τόσο αξιόπιστα.

 

Προσφατα η Samsung δηλωσε οτι θα συνεχισει με τα 2 αυτα λειτουργικα (Android & Bada), μαλλον στα ακριβα μοντελα θα βαζει Android και στα φτηνοτερα Bada.

 

Που το είδες αυτό το πράγμα;. Το ότι το wave είναι πιο φτηνό από το galaxy, δεν σημαίνει ότι υστερεί, το αντίθετο. Το wave έχει σαφώς ποιοτικότερο σώμα από αλουμίνιο(σε αντίθεση με το τραγικό πλαστικό του galaxy s) και ισχυρό led flash για τη φωτογραφική. Σαν συσκευή είναι καλύτερη και στο μόνο που μειονεκτεί είναι στην ελαφρώς πιο μικρή οθόνη.

 

Μου εδωσες μαχαιρια φιλε μου τωρα . 8ελω να πιστευω οτι δεν εχεις δικιο και οτι η samsung δεν 8α εχει bada μονο για το φτηνα μοντελα της.400 ευρω αλλωστε δεν τα λες λιγα.8ελω να δω Bada phone και με καλυτερα χαρακτηριστικα απο το wave(στο μελλον) ωστε να το παρουν ολοι πιο ζεστα το ζητημα bada

 

Καλύτερα χαρακτηριστικά; Καλύτερα από τι; Το wave έχει αυτή τη στιγμή το καλύτερο hardware της αγοράς. Καλύτερο από του iphone 4, ίδιο με το galaxy s, μόνο που όπως έγραψα, είναι ποιοτικότερο και ομορφότερο του galaxy s. Απλώς η samsung το δίνει σε τιμή σκότωμα για να προωθήσει το bada.

 

Εάν αύριο η samsung έβγαζε την ίδια συσκευή με android θα την πούλαγε 550€. Απλώς για να προωθήσει το bada, μείωσε δραστικά το περιθώριο κέρδους της και την πουλάει πολύ φτηνά. Και μάλιστα πιστεύω ότι ένας από τους λόγους που το galaxy s είναι ουσιαστικά κατώτερο του wave ως εμφάνιση/ποιότητας και πολύ ακριβότερο του wave, είναι επειδή η samsung ήξερε ότι έτσι και αλλιώς είχε το καλύτερο android(και θα πούλαγε άπειρα, όσο ακριβό και να είναι και όσο πλαστικο και να έχει) και ήθελε να δώσει στο wave όσο το δυνατόν μεγαλύτερο πλεονέκτημα έναντι του galaxy s.

 

Μην σας ξεγελάει η άπειρα χαμηλή τιμή του wave. Εάν είχε το μηλαράκι επάνω του θα πούλαγε 700€. Είναι τρελό το ότι μπορούμε να πάρουμε μια συσκευή με τις δυνατότητες και τη ποιότητα του wave στη τιμή που έχει το wave. Απλώς πάρτε την και μην το πείτε ούτε του παπά. Βέβαια τα καλύτερα έρχονται(βλέπε orion, ο a9 cortex της samsung) αλλά για αυτά θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι το 2011.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά προσπάθησα χθεs να κάνω αναβάθμιση μέσω kies, αλλά προs τo τέλοs τηs διαδικασίαs βγήκε μήνυμα ότι απέτυχε και το αποσύνδεσα από το pc. σήμερα που ξαναπροσπάθησα μου γράφει ότι η συσκευή δεν υποστηρίζει αναβάθμιση λογισμικού. τι μπορώ να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Που το είδες αυτό το πράγμα;. Το ότι το wave είναι πιο φτηνό από το galaxy, δεν σημαίνει ότι υστερεί, το αντίθετο. Το wave έχει σαφώς ποιοτικότερο σώμα από αλουμίνιο(σε αντίθεση με το τραγικό πλαστικό του galaxy s) και ισχυρό led flash για τη φωτογραφική. Σαν συσκευή είναι καλύτερη και στο μόνο που μειονεκτεί είναι στην ελαφρώς πιο μικρή οθόνη.

 

Το οτι θα συνεχισει με τα 2 αυτα λειτουργικα; Σε ενα blog το ειχα διαβασει.

 

Αν διαβασεις λιγο πιο κατω, δεν ειπα οτι υστερει. Ισα ισα το αντιθετο.

Απλα αυτο που εννοουσα ειναι οτι τα κινητα με bada θα στοιχιζουν λιγοτερο απο αυτα με android, γεγονος που εμενα δεν με χαλαει καθολου :lol:

 

παιδιά προσπάθησα χθεs να κάνω αναβάθμιση μέσω kies, αλλά προs τo τέλοs τηs διαδικασίαs βγήκε μήνυμα ότι απέτυχε και το αποσύνδεσα από το pc. σήμερα που ξαναπροσπάθησα μου γράφει ότι η συσκευή δεν υποστηρίζει αναβάθμιση λογισμικού. τι μπορώ να κάνω;

 

Ποια εκδοση firmware εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα συνεχισει με τα 2 αυτα λειτουργικα; Σε ενα blog το ειχα διαβασει.

 

Αν διαβασεις λιγο πιο κατω, δεν ειπα οτι υστερει. Ισα ισα το αντιθετο.

Απλα αυτο που εννοουσα ειναι οτι τα κινητα με bada θα στοιχιζουν λιγοτερο απο αυτα με android, γεγονος που εμενα δεν με χαλαει καθολου :lol:

 

 

 

Ποια εκδοση firmware εχεις;

 

SW VER

S8500XXJEE

CSC VER

S8500XCJEC

Edited by gianisv
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση (προς όλους). Σκέφτομαι να πάρω το wave αλλά απ' ότι βλέπω δεν έχει και δεν παίρνει voip client (fring ή κάποιο άλλο). Ισχύει? Έχει βάλει κάποιος κάτι που να παίζει?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση..Από browsing τι λέει?Βιντεάκια youtube κτλ..Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά διαβάζω κάτι κουλά για κινητά τέτοιας κατηγορίας,στο wave και σε κινητά android χρειάζεται ξεχωριστή εφαρμογή για απλά πράγματα όπως μετρητή εξερχομένων εισερχομένων & συνολικών κλήσεων,ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Πάρα πολύ καλά. Όσο για τα άλλα που ρωτάς, απλά παραπληροφόρηση. Όλα υπάρχουν από μαμά και αναλυτικά. Δεν χρειάζεται να βάλεις κάτι για να δεις τέτοια πράγματα.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για να τρέξετε το Palringo σαν background application:

http://www.badaforums.net/forums/viewtopic.php?f=18&t=870

 

Αυτο το καταφερε κανενας? Εγω εκανα ολα τα βηματα αλλα δεν εγινε Utalk. Παρεμεινε palringo...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, για όσους θέλουν msn, όπως και yahoo messenger, icq και δε θυμάμαι τώρα τι άλλο, ας δοκιμάσουν και τη java έκδοση του nimbuzz. Οι ερχόμενοι από Nokia κινητό, θα το ξέρουν το πρόγραμμα.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

λυση για συνδεση με hdmi υπαρχει? αλλιως τι να λεει που εχει hd video....

 

Για hdmi δεν νομίζω πως υπάρχει αλλά αν έχεις τηλεόραση που υποστηρίζει το πρωτόκολλο του dlna μπορείς να κάνεις κάνεις streaming σε αυτή οτι αρχείο πολυμέσων θέλεις...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, για όσους θέλουν msn, όπως και yahoo messenger, icq και δε θυμάμαι τώρα τι άλλο, ας δοκιμάσουν και τη java έκδοση του nimbuzz. Οι ερχόμενοι από Nokia κινητό, θα το ξέρουν το πρόγραμμα.

 

Το έχω περάσει κ εγώ αυτό το πρόγραμμα..μπορώ να πω οτί με καλύπτει...έχει και skype αλλά μόνο για να μιλάς,όχι για κλήσεις..

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Με voice dialing και voip τι κάνουμε... λεβέντες.

Πάντως στα πρώτα reviews έλεγαν ότι είχε voice dialing.

Έχει και μια χαζομάρα η Samsung με τα bluetooth, άν πατήσεις μια φορά το κουμπί παίρνει τον τελευταίο που είχες ή σε είχε πάρει.

Σ'αυτό μου λείπει το σχωρεμένο μου Nokia.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω περάσει κ εγώ αυτό το πρόγραμμα..μπορώ να πω οτί με καλύπτει...έχει και skype αλλά μόνο για να μιλάς,όχι για κλήσεις..

Εγώ με το που το εγκατέστησα (σήμερα), μπήκα με το λογαριασμό που είχα, μόνο και μόνο για να δω αν δουλεύει, και μπήκε κανονικά στο msn.

Πάντως, στην έκδοση για symbian 5th edition, έχει την επιλογή να κάνεις κλήση.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα, δείχνει πολύ καλά αντανακλαστικά και εκτός του bada, σε όλες τις άλλες πλατφόρμες υπάρχει native. Οπότε αναμονή...

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση..Από browsing τι λέει?Βιντεάκια youtube κτλ..Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά διαβάζω κάτι κουλά για κινητά τέτοιας κατηγορίας,στο wave και σε κινητά android χρειάζεται ξεχωριστή εφαρμογή για απλά πράγματα όπως μετρητή εξερχομένων εισερχομένων & συνολικών κλήσεων,ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Εχει μετρητες για τα παντα, απο κλησεις μεχρι δεδομενα και email. Γενικα θα σου πω οτι αν και πολυ προσφατο λογισμικο, εχει τα παντα απο μονο του χωρις να χρειαζεσαι 3rd party apps (εκτος απο χαρτες που λεγαμε πριν).

Ο browser σε συνδυασμο με αυτην την πρεπει-να-την-δεις-για-να-το-πιστεψεις οθονη, ειναι εξαιρετικος.

 

Αυτο το καταφερε κανενας? Εγω εκανα ολα τα βηματα αλλα δεν εγινε Utalk. Παρεμεινε palringo...

 

Το δοκιμασα και δουλευει κανονικα, το καλο ειναι οτι οταν το εχεις στο background σε ενημερωνει με ειδοποιηση στην home screen σαν να ειναι μηνυμα.

 

Πάντως, για όσους θέλουν msn, όπως και yahoo messenger, icq και δε θυμάμαι τώρα τι άλλο, ας δοκιμάσουν και τη java έκδοση του nimbuzz. Οι ερχόμενοι από Nokia κινητό, θα το ξέρουν το πρόγραμμα.

 

Το nimbuzz ομως τρεχει στο background; Το ειχα και εγω στο Νοκια αλλα αν δεν τρεχει στο background, δεν μου ειναι χρησιμο προσωπικα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...