Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δες και αυτο θατο βρεις εδω http://badahub.com/2012/03/nick-name-dial-widget-new-version.html

 

Ειναι μονο για την εκδοση 1.2

ναι για την 1.2 το είχα. Για τη 2.0 θα ήθελα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί το χρειάζεσαι αφού μπορείς πλέον να βγάλεις συντομεύσεις 10 επαφών έξω στην οθόνη ?:) Δεν ξέρεις αυτή τη νέα δυνατότητα ή το θες σαν έξτρα για να έχεις 2 οθόνες με 19 επαφές ?:)

(Ενημερωτικά η προηγούμενη έκδοση speed dial λογικό είναι να μη δουλεύει καθώς περιλαμβάνει bondi command για το call που δεν χρησιμοποιείται πλέον στον κώδικα των widgets της 2.0 )

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το χρειάζεσαι αφού μπορείς πλέον να βγάλεις συντομεύσεις 10 επαφών έξω στην οθόνη ?:) Δεν ξέρεις αυτή τη νέα δυνατότητα ή το θες σαν έξτρα για να έχεις 2 οθόνες με 19 επαφές ?:)

(Ενημερωτικά η προηγούμενη έκδοση speed dial λογικό είναι να μη δουλεύει καθώς περιλαμβάνει bondi command για το call που δεν χρησιμοποιείται πλέον στον κώδικα των widgets της 2.0 )

 

φιλε ipred μιας που ξερεις απο widgets μήπως ξερεις καμια λυση για το Evmemo που λειτουργει ελλατωματικα στη 2.0? Γιατι ειναι πολι χρησιμο widget και τωρα αχρηστευθηκε( αν το βαλεις εμφανιζεται μονο το παραθυρο του widget και τιποτα αλλο)

Link to comment
Share on other sites

Mitso προς το παρόν δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί το πρόγραμμα που χρησιμοποιούσα ( Eclipse ) για τα widgets έχει το plugin των εκδόσεων 1.0 και 1.2 του bada.Για να μπορέσω να χειρίζομαι ξανά το πρόγραμμα και να τροποποιώ τα widgets πρέπει να βγει το αντίστοιχο plugin για την 2.0. Αν βγει τότε θα μπορώ να τροποποιήσω και το speed dial που ήθελε ο φίλος από πάνω αντικαθιστώντας τις bondi commands με εκείνες που χρησιμοποιούνται στην έκδοση 2.0.
Link to comment
Share on other sites

Mitso προς το παρόν δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί το πρόγραμμα που χρησιμοποιούσα ( Eclipse ) για τα widgets έχει το plugin των εκδόσεων 1.0 και 1.2 του bada.Για να μπορέσω να χειρίζομαι ξανά το πρόγραμμα και να τροποποιώ τα widgets πρέπει να βγει το αντίστοιχο plugin για την 2.0. Αν βγει τότε θα μπορώ να τροποποιήσω και το speed dial που ήθελε ο φίλος από πάνω αντικαθιστώντας τις bondi commands με εκείνες που χρησιμοποιούνται στην έκδοση 2.0.

 

Το SDK 2.0.5 έχει επιλογή για web applications. Μιάς και τα widgets είναι στην ουσία web applications δεν μπορείς να τα αναπτύξεις/επεξεργαστείς έτσι; Το ψάχνω κι εγώ αυτό με τα widgets στη 2.0 αλλα δεν έβγαλα άκρη ακόμα.

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

φιλε ipred μιας που ξερεις απο widgets μήπως ξερεις καμια λυση για το Evmemo που λειτουργει ελλατωματικα στη 2.0? Γιατι ειναι πολι χρησιμο widget και τωρα αχρηστευθηκε( αν το βαλεις εμφανιζεται μονο το παραθυρο του widget και τιποτα αλλο)

 

Το evmemo ειναι το μονο widget που μου λειπει απο την εκδοση 2.0,μακαρι να μπορεσει καποιος φιλος να κανει κατι γιατι το θεωρω απαραιτητο

Edited by OYGKA_3
Link to comment
Share on other sites

Το SDK 2.0.5 έχει επιλογή για web applications. Μιάς και τα widgets είναι στην ουσία web applications δεν μπορείς να τα αναπτύξεις/επεξεργαστείς έτσι; Το ψάχνω κι εγώ αυτό με τα widgets στη 2.0 αλλα δεν έβγαλα άκρη ακόμα.

 

Ποτέ δεν χρησιμοποίησα το SDK.Έχω μάθει να δουλεύω το Eclipse και προκειμένου να μαθαίνω νέους τρόπους ανάπτυξης widgets ( δεν προλαβαίνω βασικά ) προτιμώ να περιμένω να βγει το νέο plugin για το Eclipse:) Αν δεν βγει τότε αν βρω όρεξη θα κάτσω να ασχοληθώ με το SDK:)

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν χρησιμοποίησα το SDK.Έχω μάθει να δουλεύω το Eclipse και προκειμένου να μαθαίνω νέους τρόπους ανάπτυξης widgets ( δεν προλαβαίνω βασικά ) προτιμώ να περιμένω να βγει το νέο plugin για το Eclipse:) Αν δεν βγει τότε αν βρω όρεξη θα κάτσω να ασχοληθώ με το SDK:)

 

οκ αν βρεις χρονο και ασχοληθεις με κατι ενημερωσε μας, ευχαριστουμε:)

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που αναβάθμισα σε bada 2 το κινητό άλλες φορές χτυπάει και άλλες δουλεύει μόνο η δόνηση, λες και το έχω βάλει αθόρυβο.

 

Έχει κανένας σας το ίδιο πρόβλημα;

Διακοσμητικά αυτοκόλλητα τοίχου

www.madmonkey.gr

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που αναβάθμισα σε bada 2 το κινητό άλλες φορές χτυπάει και άλλες δουλεύει μόνο η δόνηση, λες και το έχω βάλει αθόρυβο.

 

Έχει κανένας σας το ίδιο πρόβλημα;

μηπως βαζεις /βγαζεις bluetooth?

εγω όποτε βαζω bluetooth μιλαω κανονικα... χτυπαει κανονικα

το βγαζω ....

δεν εχω ήχους ... ουτε μηνυμα ουτε τηλ φυσικα...

αν πάω ρυθμισεις>ηχους και κλεισω /ανοιξω τον ήχο επανέρχεται στα κανονικά του

η΄με ρεσετ ....

γκουγκλαρα αλλα δεν βρηκα κατι προς το παρόν...

το έχει παρατησει κανεις?????????

Xalllara!
Link to comment
Share on other sites

μηπως βαζεις /βγαζεις bluetooth?

εγω όποτε βαζω bluetooth μιλαω κανονικα... χτυπαει κανονικα

το βγαζω ....

δεν εχω ήχους ... ουτε μηνυμα ουτε τηλ φυσικα...

αν πάω ρυθμισεις>ηχους και κλεισω /ανοιξω τον ήχο επανέρχεται στα κανονικά του

η΄με ρεσετ ....

γκουγκλαρα αλλα δεν βρηκα κατι προς το παρόν...

το έχει παρατησει κανεις?????????

 

Εγώ αυτό που παρατήρησα έιναι οτι όταν έχω συνδεδεμένο το bluetooth handsfree ότα έρχεται μήνυμα δεν ακούγεται ο ήχος του μηνύματος παρα μόνο η δόνηση. Οι υπόλοιποι ήχοι, ήχος κλήσης κτλ ακούγονται κανονικά. ¨οταν αποσυνδέσω το bluetooth τότε τα μηνύματα ακούγονται πάλι κανονικά....

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω και σε μένα γίνονται αυτά και επίσης χάνονται widget από τις εξωτερικές οθόνες, αλλά δεν θυμάμαι πότε ακριβώς συμβαίνει.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα έχει συμβεί αυτό με τους ήχους...

με τα hands free του κινητού μάλιστα, όχι με bleutooth....

την μια παίζουν, την άλλη δεν παίζουν...

επίσης αυτό που λέει ο φίλος από πάνω με τα widgets, χάνονται όποτε κλείνει μια εφαρμογή για ανεπαρκή μνήμη....

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Είναι ROM βασισμένη στην έκδοση XXLB2 και λένε ότι έχει καλύτερο memory mangement. Θα την περάσω κάποια στιγμή να δω. Εννοείται ότι έχει ελληνικά....

http://uploaded.to/file/7iiwmxq6

Link to comment
Share on other sites

Είναι ROM βασισμένη στην έκδοση XXLB2 και λένε ότι έχει καλύτερο memory mangement. Θα την περάσω κάποια στιγμή να δω. Εννοείται ότι έχει ελληνικά....

http://uploaded.to/file/7iiwmxq6

 

Ωραίες αυτές οι προσπάθειες....

Τελικά η άλλη έκδοση που έλεγε ένας φίλος ποιο πίσω έχει ανανεωθεί 2 φορές και τώρα υποστηρίζει ότι έχει όλα τα Ευρωπαικά CSC...

http://badahub.com/2012/03/nexus-custom-s8500-lb4-rom.html

Δεν την δοκίμασα γιατί δεν μπορώ να βεβαιωθώ αν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο ή όχι...

αν μπορεί κανείς να το βρε ας μας διαφωτίσει...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες αυτές οι προσπάθειες....

Τελικά η άλλη έκδοση που έλεγε ένας φίλος ποιο πίσω έχει ανανεωθεί 2 φορές και τώρα υποστηρίζει ότι έχει όλα τα Ευρωπαικά CSC...

http://badahub.com/2012/03/nexus-custom-s8500-lb4-rom.html

Δεν την δοκίμασα γιατί δεν μπορώ να βεβαιωθώ αν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο ή όχι...

αν μπορεί κανείς να το βρε ας μας διαφωτίσει...

 

Η XXLB4 δεν έχει ελληνικά και δεν δουλεύν κάποια πράγματα στην αρχική οθόνη επειδή είναι μόνο για Κίνα. Να κοιτάς στις rom που βγαίνουν αν έχουν για CSC το OXC που έχει τα ελληνικά.

Δεν μπορώ να καταλάβω αφού σε κάποιες official rom διόρθωσαν πολλά γιατί δεν δίνουν το update για τις υπόλοιπες χώρες. Τι διάκριση είναι αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Η XXLB4 δεν έχει ελληνικά και δεν δουλεύν κάποια πράγματα στην αρχική οθόνη επειδή είναι μόνο για Κίνα. Να κοιτάς στις rom που βγαίνουν αν έχουν για CSC το OXC που έχει τα ελληνικά.

Δεν μπορώ να καταλάβω αφού σε κάποιες official rom διόρθωσαν πολλά γιατί δεν δίνουν το update για τις υπόλοιπες χώρες. Τι διάκριση είναι αυτή?

 

Όχι, αυτή η έκδοση είναι πειραγμένη... αν διαβάσεις την σελίδα θα δεις ότι έχουν βγάλει όλα τα κινέζικα, και τα apps και τα κινέζικα μενού γενικά και όλα. Έχουν κάνει τρομερή δουλειά, έχουν φτιάξει αρκετά προβλήματα και έχουν προσθέσει και αρκετά επιπρόσθετα. Το μόνο που με σταματάει να την "περάσω" είναι το ελληνικό πληκτρολόγιο...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτή η έκδοση είναι πειραγμένη... αν διαβάσεις την σελίδα θα δεις ότι έχουν βγάλει όλα τα κινέζικα, και τα apps και τα κινέζικα μενού γενικά και όλα. Έχουν κάνει τρομερή δουλειά, έχουν φτιάξει αρκετά προβλήματα και έχουν προσθέσει και αρκετά επιπρόσθετα. Το μόνο που με σταματάει να την "περάσω" είναι το ελληνικό πληκτρολόγιο...

Ναι βρε γι'αυτήν λέω. Το μόνο που δεν μπορούν να φτιάξουν είναι ο καιρός της πρώτης σελίδας που δεν βρίσκει άλλες πόλεις εκτός από τις κινέζικες και κάτι άλλες λεπτομέριες.

 

ρε παιδιά πως θα καταλάβω αν έχει "στρώσει" το bada 2 στο κινητό μετά από hard reset?

Δεν θα κάνει πολλά κολλήματα και lags.. Κι αν σου κλείνει τα apps θέλει restart για να ελευθερώνει μνήμη. Αυτό το κομάτι σε μας δεν το διορθώσαν δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα έχει συμβεί αυτό με τους ήχους...

με τα hands free του κινητού μάλιστα, όχι με bluetooth....

την μια παίζουν, την άλλη δεν παίζουν...

επίσης αυτό που λέει ο φίλος από πάνω με τα widgets, χάνονται όποτε κλείνει μια εφαρμογή για ανεπαρκή μνήμη....

 

τα widjet χανονται και σε μενα που και που...

αλλα...

του καιρου, οχι της πρωτης σελιδας δεν εβρισκε ποτε πολη και το εβγαλα...

της ωρας, μου εφτανε που την ελεγε στο κλειδωμα οθονης και πανω πανω στην κανονικη οποτε και αυτο βγηκε....

handsfree δεν χρησιμοποιοω αλλα με το bluetooth που το εχω για το αμαξι το κανει συνεχεια .....

αν συνδυασουμε και τα 2 , μαλλον πλεον λεμε, οτι οταν συνδεσεις εξωτερικη αναπαρωγη ηχου(bluetooth/handsfree) και γυρνας μετα στο κανονικο τηλεφωνο , χανονται οι ηχοι ειδοποιησης για τηλ/μην....

πιθανον και τα widjets αλλα αφου τα εβγαλα τα 2 , πλεον δεν ειμαι σιγουρος...

οπως ειπα και πιο πριν , αυτο διορθωνεται ειτε με κλεισιμο/ανοιγμα ειτε με ρυθμισεις/ηχος/ οφφ και μετα ον τον ηχο αλλα φυσικα αυτο ειναι ενα bug ....(αυτα ισχυουν σε με μενα τουλαχιτον που εκανα αναβαθμιση και μετα εκανα και hard reset οπου και παει καλυτερα)

 

επισης εβγαλα ολες τις αππς που ηταν για βαδα 1.2 γιατι διαπιστωσα οτι ακομα και αν λειτουργουν δεν βοηθουν στην καλη λειτουργια του τηλεφωνου....

 

τεσπα...

 

αυτο με τους ηχους ειναι ενα θεμα για μενα

δευτερο θεμα ειναι οτι δεν εχω την αναγνωριση μουσικης...

3... με εκνευριζει λογω ισως και συνηθειας οτι στην Εκθεση/ όλοι οι φάκελοι πάνε οριζόντια , ενω πηγαιναν παλια κάθετα , όπως οι επαφές, τα μην, κλπ... δεν καταλαβανω τι βλακεια τους επιασε με το οριζοντια... ισως για να κανουν διαφορα με τους αλλους...

 

4.... πανω που συνηθισα στην καταγραφη κλησεων το ιστορικκο να ειναι ολα μαζεμενα/επαφη τώρα είναι ανα χρονολογικη σειρα πρωτα και μετα ανα επαφη....

 

5... δεν μπορω να κανω φωτο και βιντεο ταξινομηση ανα ημερομηνια.... αυτο ειναι ΕΛΕΟΣ....

 

6... ακολουθει τα παραπανω......... γιατι βγαλαν τα καλα που ειχε τα βαδα 1.2 και πολλοι σκεφτονται λογικα να μεινουν εκει????

 

επειδη ειμαι άνθρωπος, αν κατι ξέρετε παραπανω και δεν το έχω βρει ακομα εγώ , παρακαλώ για την βοηθειά σας :p

 

τελος, επειδη πάντα μου άρεσε να είμαι εκτός ρευματος... θέλω να ειμαι bada... αλλά λίγο θέλω και μια βοήθεια κυρια samsung .... βάλε λίγο το χεράκι σου και εσύ :rolleyes:

Edited by smerliao
Xalllara!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. θελω μια γρηγορη βοηθεια! εχω περασμενη beta εκδοση bada 2.0 στο κινητο μου επειδη τρωει τρελα loggaρισματα θελω να ξαναπερασω το official firmware 1.2 ωστε να μου εμφανιζει την official εκδοση 2.0 στο Kies για να την κατεβασω . μπορει να μου πει καποιος πως και τι μπορω να κανω? :/:confused:
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. θελω μια γρηγορη βοηθεια! εχω περασμενη beta εκδοση bada 2.0 στο κινητο μου επειδη τρωει τρελα loggaρισματα θελω να ξαναπερασω το official firmware 1.2 ωστε να μου εμφανιζει την official εκδοση 2.0 στο Kies για να την κατεβασω . μπορει να μου πει καποιος πως και τι μπορω να κανω? :/:confused:

 

Δες 2-3 σελιδες ποιο πισο, καποιος ειχε την ιδια απορια.Εχουν δωσει και link για να κατεβασεις την 1.2

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. θελω μια γρηγορη βοηθεια! εχω περασμενη beta εκδοση bada 2.0 στο κινητο μου επειδη τρωει τρελα loggaρισματα θελω να ξαναπερασω το official firmware 1.2 ωστε να μου εμφανιζει την official εκδοση 2.0 στο Kies για να την κατεβασω . μπορει να μου πει καποιος πως και τι μπορω να κανω? :/:confused:

 

Κατέβασε από δω κατευθείαν την official 2.0 χωρίς να πας στην 1.2 και πέρασέ την: http://www.hotfile.com/dl/148575428/e7e5882/S8500XXLA1_S8500OXCLA2_EUR.zip.html

 

Αν έχει password το zip αρχείο βάλε αυτό: samfirmware.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...