Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. . . Καμιά ιδέα με το gmail υπάρχει? Πώς να ξαναφτιάξω λογαριασμό? Έχει καποιο πρόβλημα το google ή το firmware του κινητού? Με yahoo και hotmail όλα καλά. . Πώς γίνεται?

 

Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω αλλα δεν μπορω να βρω τι φταιει, εμενα μου δουλευει κανονικα και το push gmail και το activesync.

 

Video απο bada 2.01

!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω αλλα δεν μπορω να βρω τι φταιει, εμενα μου δουλευει κανονικα και το push gmail και το activesync.

 

Video απο bada 2.01

!!!

αμα δω φιλε haigoeo στην 2.0 αυτο το μαγικο εικονιδιο που σε παει αμεσως στο μενου δεν παιζει να παρατησω το wave για τουλαχιστον 1 με 1,5 χρονο ακομα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε haigoeo μακάρι να βρίσκαμε τι φταίει. Ούτε το hard reset το έφτιαξε ούτε το captcha. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κώλυμμα έφαγε. Ποιος το ξαναφλασάρει. . .
Link to comment
Share on other sites

Φίλε haigoeo μακάρι να βρίσκαμε τι φταίει. Ούτε το hard reset το έφτιαξε ούτε το captcha. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κώλυμμα έφαγε. Ποιος το ξαναφλασάρει. . .

 

Δεν νομίζω οτι ειναι θέμα φλασαρίσματος.....

Το έπαθα κι εγώ την ίδια περίοδο με εσένα, έχω κάνει κι εγώ captcha και hard reset και δεν έφτιαξε.

Δεν νομίζω οτι την ίδια στιγμή δυο τηλέφωνα έπαθαν το ίδιο πράγμα και χρειάζονται φλασάρισμα.

Κάτι άλλο παίζει. Στείλε μου με ΠΜ την περιοχή που μένεις, έτσι για να δω τι άλλο κοινό έχουμε εκτός από ιδια προβλήματα με το κινητό μας. Εν τω μεταξύ, εμένα το email στο κινητό δουλεύει κανονικά. Το IM δεν λέει να ρυθμιστεί με τίποτα.

Κανείς;;;;; Έχω ψάξει ατελείωτες ώρες και σε ξένα φόρουμ, αλλά τίποτα!

Σου υπόσχομαι οτι αν βρω κάτι θα το αναρτήσω αμέσως. Σε παρακαλώ να κάνεις κι εσύ το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που κατάφερα είναι να δημιουργήσω gmail από εκεί που λέει Άλλα. Λέτε να φταίει η google, το firmware, ή εταιρία κινητής?
Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρε κανείς το XXKF3 firmware με το ελληνικό CSC? Αν ναι, λειτουργεί ή κάνει επανεκκινήσεις;
Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρε κανείς το XXKF3 firmware με το ελληνικό CSC? Αν ναι, λειτουργεί ή κάνει επανεκκινήσεις;

 

Φλασαρα εγω με την KF2 που ειναι full rom, μια χαρα δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Κι εγώ καινούριος στο Wave, το πήρα πριν 1 βδομάδα, μόλις τώρα το μαθαίνω και είμαι αρκετά ενθουσιασμένος. Είπα λοιπόν να δω μήπως χρειάζεται αναβάθμιση το λογισμικό και κατέβασα και εγκατέστησα την τελευταία έκδοση Kies από τη σελίδα της Samsung (2.0.1.11053_99). Πηγαίνοντας στις πληροφορίες λογισμικού μου βγάζει κι εμένα το μήνυμα "Δεν είναι δυνατή η ενημέρωση αυτής της συσκευής". Έχω ψάξει αρκετά στο Ίντερνετ αλλά δεν κατάφερα να βρω λύση ή να καταλάβω τι ακριβώς φταίει.

 

Να αναφέρω ότι το κινητό δεν το πήρα από κάποια εταιρεία κινητής, αλλά από κατάστημα και τα SIM Lock και Network Lock είναι off. Στο Kies αναφέρει ως τρέχουσα έκδοση την S8500XXJG5/S8500OXCJG4 (DBT) ενώ στο registry το product code που αναφέρεται είναι το GT-S8500HKADBT. Από ότι καταλαβαίνω κάπου εκεί είναι το πρόβλημα μιας και το DBT δεν είναι κωδικός που αντιστοιχεί στην Ελλάδα. Πως μπορώ να δω ποια είναι πραγματικά το product code της συσκευής μου;

 

Από τη συσκευή όταν πάρω στο Ρυθμίσεις->Πληροφορίες σχετικά με τη συσκευή->Πληρ.Συσκ.->Συσκευή παίρνω τα παρακάτω:

Κωδικός Μοντέλου

GT-S8500

Software version

bada 1.0

1007211626LISS8500XXJG5

 

Επίσης με κάποιον από τους κωδικούς που κυκλοφορούν στο Ίντερνετ μπήκα σε ένα μενού όπου φαινόταν ότι ο κωδικός της συσκευής ήταν ο EUR.

Τέλος με άλλον έναν κωδικό πήρα τις παρακάτω πληροφορίες:

SW Version:

S8500XXJG5

HW Version:

MP 2.000

RF CAL DATE:

2010.12.10

CSC VERSION:

S8500OXCJG4

CSC MODEL SPEC:

EUR

FFS Version: DEF

RC2 Version: DEF

 

Αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει που οφείλεται το ότι δεν μπορεί να γίνει η αναβάθμιση και τι μπορώ να κάνω για αυτό θα με βοηθούσε αφάνταστα! Επίσης που μπορώ να δω ποια είναι η τελευταία έκδοση του λογισμικού για Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

haigoeo με την KF3 παίρνουμε αναβάθμιση? Έχει και SHP? Από διαχείρηση μνήμης πώς πάει?

 

Update οχι, SHP οχι, απο διαχειριση μεχρι τωρα κανενα θεμα. Δεν εχει και κατι καινουργιο, μονο ο Browser μου φαινεται πιο γρηγορος.

Σε 2 βδομαδες θα βγουν και τα πρωτα bada 2.01 beta firmwares!!

Link to comment
Share on other sites

...

Αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει που οφείλεται το ότι δεν μπορεί να γίνει η αναβάθμιση και τι μπορώ να κάνω για αυτό θα με βοηθούσε αφάνταστα! Επίσης που μπορώ να δω ποια είναι η τελευταία έκδοση του λογισμικού για Ελλάδα;

 

Αν το Product Code και η έκδοση του firmware είναι "μη συμβατές" τότε το Kies δε πρόκειται να το κάνει αναβάθμιση.

 

Πιθανότατα, στην περίπτωση σου, το μαγαζί απόπου το πήρες, προμηθεύτηκε μια (φθηνότερη) έκδοση product code-firmware που δεν υποστήριζε ελληνικά. Πέρασε ένα "ελληνικό" firmware (ή απλά ένα αρχείο .csc) και άφησε το product code ως είχε. Το κινητό δουλεύει άψογα και ο πελάτης δεν υποψιάζεται το παραμικρό, παρά μόνο όταν έρθει η ώρα της αναβάθμισης, όπου το Kies του ρίχνει πόρτα.

 

Να αναζητήσεις στο internet τον τρόπο με τον οποίο αλλάζει το Product Code του Wave και μετά να περάσεις ένα από τα "ελληνικά" firmware (Bada 1.0.2 και μετά update μέσα από Kies στην τελευταία έκδοση). Σε προειδοποιώ ότι είναι αρκετά περίπλοκο σαν διαδικασία, με πιθανότητα να "κολλήσει" το κινητό και να θέλει επίσκεψη στην αντιπροσωπεία.

 

Για να προλάβω τυχόν περιπλανητικές συμβουλές, να θυμίσω ότι οι εποχές που το Product Code άλλαζε πανεύκολα μέσα από την registry, πέρασαν. Καλή τύχη!

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το κουτί ήταν σφραγισμένο και δεν έδειχνε ότι έχει ανοιχτεί ή τουλάχιστον δε φαινόταν. Σκεφτόμουν μήπως το έστελνα στο service της Samsung, αλλά δεν θέλω να μείνω χωρίς κινητό για μεγάλο χρονικό διάστημα. Μερικές ακόμα απορίες:

 

Αν δεν κάνω λάθος το κινητό έχει επιλογή για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, οπότε αν το κάνω αυτό θα βρεθώ με μια έκδοση που δε θα έχει Ελληνικά;

Επίσης, αν βάλω παλιότερη έκδοση του Kies θα μπορέσω να το ξεγελάσω; Γίνεται ή απλά με παλιότερη έκδοση δεν μπορείς να κάνεις update πια;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω bada 2.0.1 θα έχουμε με SHP?

Π.χ. όπως την xxjk1 ή την xxjl2 έκδοση.

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να πάω Ιταλία και θέλω gps αλλά χωρίς ιντερνετ υπάρχει καλύτερη λύση από το να αγοράσω το sygic maps Italy 14ε από το samsung apps??
~In search of my talent~
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να πάω Ιταλία και θέλω gps αλλά χωρίς ιντερνετ υπάρχει καλύτερη λύση από το να αγοράσω το sygic maps Italy 14ε από το samsung apps??

 

Νομίζω το route66 δίνει με 30 ευρώ, πλοήγηση για όλη την δυτική ευρώπη. Δες μια στο site της!

Link to comment
Share on other sites

Αν το Product Code και η έκδοση του firmware είναι "μη συμβατές" τότε το Kies δε πρόκειται να το κάνει αναβάθμιση.

 

 

 

Να αναζητήσεις στο internet τον τρόπο με τον οποίο αλλάζει το Product Code του Wave Σε προειδοποιώ ότι είναι αρκετά περίπλοκο σαν διαδικασία, με πιθανότητα να "κολλήσει" το κινητό και να θέλει επίσκεψη στην αντιπροσωπεία.

http://www.samsungwaveforum.com/samsung-wave-how-to/permanently-change-your-product-code-and-enable-kies-updates-!!!/

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το route66 δίνει με 30 ευρώ, πλοήγηση για όλη την δυτική ευρώπη. Δες μια στο site της!

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Επίσης έχει παρατηρήσει κανείς να ζεστένεται πολύ το κινητό όταν το φορτίζεις ειδικά από την πίσω μεριά της μπαταρίας??

~In search of my talent~
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.

Επίσης έχει παρατηρήσει κανείς να ζεστένεται πολύ το κινητό όταν το φορτίζεις ειδικά από την πίσω μεριά της μπαταρίας??

 

Ναι, αν και δεν ζεσταίνεται τόσο πολύ ώστε να μην μπορείς να το κρατήσεις. Όπως επίσης αν μιλάς πολύ ώρα με ακουστικά bluetooth ή ενσύρματα ζεσταίνεται ελαφρώς. Το αλουμίνιο ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!Γνωριζει κανεις αν μπορει να φλασαρει το wave με android???

Εκείνοι που γνωρίζουν, δεν μιλάνε πολύ.

Εκείνοι που μιλάνε πολύ, δεν γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Το Kint Messenger είναι δωρεάν για την ώρα.

 

Ωραιος!! Και σκεφτόμουνα να το αγοράσω τις επόμενες μέρες..

Link to comment
Share on other sites

παιδια , με κανει restart οταν συνδεω το wave(1.2) μεσω usb στο pc(win xp)..καθε φορα πριν το συνδεσω επιλεγω settings - ... - (επιλεγω ) συσκευη αποθηκευσης και μολις συνδεσω usb restart!:P δεν το κανει παντα ...ειναι καποια επιλογη που επιδιορθωνει το προβλημα? α! και κατι ασχετο ,ομορφο το νεο περιβαλλον bada 2 αλλά ο dolphin σαν να ζοριζετε...ελπιζω γιατι ειναι στα 'μπετα' ακομα...:p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω προβλημα με τις επαφες..

τις εχω αποθηκευμενες στην sim και μετα απο καποιο μικρο χρονικο διαστημα μου βαζει στις περισσοτερες @@ στα ελληνικα γραμματα..

δοκιμασα να το φτιαξω και μεσω kies και μεσω κινητου αλλα τις ξανακανει ετσι..

ξερει κανεις τι φταει?

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...