Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχουν γίνει τα μάτια μου κόκκινα απο το διάβασμα, αλλά θέλω τελικά βοήθεια!

Πήρα ένα S8500 προχθές από αγγελία άψογο και το προσπαθώ μάταια να το αναβαθμίσω στο 1.2 αλλά μάταια. KIES έβαλα με update αλλά λέει ότι έχω την τελευταία έκδοση.

Το τηλ είναι με SW VER S8500MAJL1 kai COSJL1 CSC VER.

Δεν μου φαίνεται για Vodafone και η δική μου σύνδεση είναι COSMOTE.

Εχει κάποιος να μου προτείνει κάτι?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχουν γίνει τα μάτια μου κόκκινα απο το διάβασμα, αλλά θέλω τελικά βοήθεια!

Πήρα ένα S8500 προχθές από αγγελία άψογο και το προσπαθώ μάταια να το αναβαθμίσω στο 1.2 αλλά μάταια. KIES έβαλα με update αλλά λέει ότι έχω την τελευταία έκδοση.

Το τηλ είναι με SW VER S8500MAJL1 kai COSJL1 CSC VER.

Δεν μου φαίνεται για Vodafone και η δική μου σύνδεση είναι COSMOTE.

Εχει κάποιος να μου προτείνει κάτι?

Ευχαριστώ...

 

Είναι branded από Cosmote για αυτό δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση.

 

 

ευχαριστω . δεν εχω πακετο internet οποτε και ξετσεκαρα την επιλογη που μου ειπες.

Ομως τωρα αν ανοιξω την περιηγηση δεν θα βρεθουν δορυφοροι ????? το λεω γιατι και χτες το ανοιξα αλλα μετα απο 2-3 λεπτα δεν ειχε βρει τιποτα. τωρα που ξετσεκαρα την επιλογη απενεργοποιησα τελειως το gps ή πρεπει να περιμενω πολυ ωρα για να κλειδωσει ?????? πως θα κανω αυτο to hack για το NDRIVE ???

Χωρίς να κατεβάζει δεδομένα θα αργήσει πιο πολύ το gps να κλειδώσει.

Το κόλπο για το Ndrive δεν το θυμάμαι και έχει σβηστεί από τους mods γιατί ήταν ενάντια στους κανόνες του φόρουμ

Όποιος το έχει ας στήλει pm στον tolis29

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε garrythesnail. Δεν γίνεται κάτι να ξεκλειδώσει από Cosmote, χωρίς να υπάρχει κίνδυνος για κάτι? Καινούριο κινητό είναι μη το ξεκάνω κιόλας
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε garrythesnail. Δεν γίνεται κάτι να ξεκλειδώσει από Cosmote, χωρίς να υπάρχει κίνδυνος για κάτι? Καινούριο κινητό είναι μη το ξεκάνω κιόλας

 

Νομιζω οτι θα βγει και για τα branded αναβαθμιση σε λιγο καιρο.

 

 

Η απορια μου ακομα παραμενει ... πρεπει να αποδεχτω το πρωτο μνμ που λεει το ROUTE66 για αδεια χρησης για να κλειδωσει δορυφορους ή θα κλειδωσει ετσι και αλλιως αλλα απλα δεν θα κανει περιηγηση?????

ΠΑΙΔΙΑ οπιος μπορει να με βοηθησει και με το ΝDRIVE... ευχαριστω!!!!

Edited by tolis29
Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει να βρεις πρωτα το ισπανικο ή το πορτογαλλικο ndrive promo fin αρχειο.

Αν το βρεις και το εγκαταστησεις στην καρτα μνημης τοτε βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

να ροτισω ειπαρχη skype για το wave ?????

 

Όχι ακόμα γιατί το είχε απαγορεψει η Samsung, τώρα που το επέτρεψε θα βγει στο μέλλον λογικα!

Link to comment
Share on other sites

ειναι θεμα χρονου το skype....

ασχετο αλλα το route66 ειναι αριστο προγραμμα για μενα...δεν θα εμπαινα καν στη διαδικασια να ψαξω κατι αλλο....πραγματικο εργαλειο...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει να βρεις πρωτα το ισπανικο ή το πορτογαλλικο ndrive promo fin αρχειο.

Αν το βρεις και το εγκαταστησεις στην καρτα μνημης τοτε βλεπουμε

 

To Νdrive μπορεί να το κατεβάσει από το ισπανικο app store μεσω kies.

Για το ποιες αλλαγές πρέπει να κάνεις για να λειτουργεί με ελληνικούς χάρτες ψαξε λιγο απ' το google και κάτι θα βρεις

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Wαve μου είναι από Cosmote και ακόμα δεν έχει την 1.2 διαθέσιμη.

Θα ήθελα συμβουλή να το κάνω ή όχι το εγχείρημα για unbrand?

Link to comment
Share on other sites

Όταν στην οθόνη εμφανίζεται ένα μονόχρωμο φόντο φαίνονται κατά μήκος της κάτι σαν νερά. Το έχετε παρατηρήσει και εσείς? :worry:

Χρησιμοποιώ το 1 επίπεδο φωτισμού και όταν αύξανω την φωτεινότητα κάπως καλυτερεύει η κατάσταση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Wαve μου είναι από Cosmote και ακόμα δεν έχει την 1.2 διαθέσιμη.

Θα ήθελα συμβουλή να το κάνω ή όχι το εγχείρημα για unbrand?

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το αναβαθμίσεις σε έκδοση 1.2 μιας και δε θα παίζεις "σπασμένα" (spoofed) παιχνίδια και εφαρμογές...

 

Αν αποφασίσεις να κάνεις unbrand και root για να περάσεις την XXJID (bada 1.2 pre-release, που σε αφήνει να παίζεις spoofed εφαρμογές), να ξέρεις ότι αν δεν αλλάξεις το product code του τηλεφώνου σου το Kies δε προκείται να σε αφήσει να κάνεις update ποτέ ξανά. Οπότε θα έχεις ένα unbrand τηλέφωνο που θα θέλει root κάθε φορά που βγαίνει ένα update (πχ. η Bada 2.0 το καλοκαίρι).

 

Η διαδικασία αλλαγής του product code είναι επίπονη (google it) και υπάρχει περίπτωση να κάνεις λάθος (θέλει 16αδικό κώδικα) και μετά να θέλει service το τηλέφωνο.

 

Όπως και να έχει να ξέρεις ότι αν κάνεις root τη συσκευή και περάσεις την XXJID (ή οποιοδήποτε άλλη που δεν περιέχει το επίσημο ελληνικό .csc αρχείο) χάνεται η εγγύηση της Cosmote. Μόνο με official update από το Kies διατηρείται η εγγύηση.

 

Ελπίζω να σε διαφώτισα!

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όταν στην οθόνη εμφανίζεται ένα μονόχρωμο φόντο φαίνονται κατά μήκος της κάτι σαν νερά. Το έχετε παρατηρήσει και εσείς? :worry:

Χρησιμοποιώ το 1 επίπεδο φωτισμού και όταν αύξανω την φωτεινότητα κάπως καλυτερεύει η κατάσταση.

 

Ναί το έχω δει και εγώ, όχι ακριβώς νερά, σαν γραμμές είναι. Μήπως είναι καλωδιάκια που ελένχουν που πατάς την οθόνη για να λειτουργήσει η αφή;

Link to comment
Share on other sites

Ναί το έχω δει και εγώ, όχι ακριβώς νερά, σαν γραμμές είναι. Μήπως είναι καλωδιάκια που ελένχουν που πατάς την οθόνη για να λειτουργήσει η αφή;

 

Καλωδιακια δεν νομίζω να είναι, απλά ήθελα να μάθω αν είναι χαρακτηριστικό των AMOLED οθονών ή ελάττωμα μόνο στο δικό μου.

Τώρα ποσταρω από το κινητό και στο qwerty το πληκτρολόγιο ΣΈΡΝΕΤΑΙ. :mad:

Εχω την XXJI5 έκδοση μετά το σερβίς της σάμσουνγκ, δεν το αναβάθμισα καθόλου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το αναβαθμίσεις σε έκδοση 1.2 μιας και δε θα παίζεις "σπασμένα" (spoofed) παιχνίδια και εφαρμογές...

 

Αν αποφασίσεις να κάνεις unbrand και root για να περάσεις την XXJID (bada 1.2 pre-release, που σε αφήνει να παίζεις spoofed εφαρμογές), να ξέρεις ότι αν δεν αλλάξεις το product code του τηλεφώνου σου το Kies δε προκείται να σε αφήσει να κάνεις update ποτέ ξανά. Οπότε θα έχεις ένα unbrand τηλέφωνο που θα θέλει root κάθε φορά που βγαίνει ένα update (πχ. η Bada 2.0 το καλοκαίρι).

 

Η διαδικασία αλλαγής του product code είναι επίπονη (google it) και υπάρχει περίπτωση να κάνεις λάθος (θέλει 16αδικό κώδικα) και μετά να θέλει service το τηλέφωνο.

 

Όπως και να έχει να ξέρεις ότι αν κάνεις root τη συσκευή και περάσεις την XXJID (ή οποιοδήποτε άλλη που δεν περιέχει το επίσημο ελληνικό .csc αρχείο) χάνεται η εγγύηση της Cosmote. Μόνο με official update από το Kies διατηρείται η εγγύηση.

 

Ελπίζω να σε διαφώτισα!

 

Εγώ ακολούθησα εδω και μήνες την διαδικασία που αναφέρεται στο FAQ για να κάνω unbrand το κινήτο (ήταν Vodafone) και είναι αρκετά απλή (δεν έκανα την διαδικασία με multiloader). Επίσης απο εκεί και ύστερα μπορώ να κάνω κανονικά αναβαθμίσεις (όπως έκανα την 1.2) απλά αλλάζωντας ΜΟΝΟ το product code στην registry σε EUR και μου βγάζει το KIES κανονικά αναβάθμιση.... :D

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το αναβαθμίσεις σε έκδοση 1.2 μιας και δε θα παίζεις "σπασμένα" (spoofed) παιχνίδια και εφαρμογές...

 

Αν αποφασίσεις να κάνεις unbrand και root για να περάσεις την XXJID (bada 1.2 pre-release, που σε αφήνει να παίζεις spoofed εφαρμογές), να ξέρεις ότι αν δεν αλλάξεις το product code του τηλεφώνου σου το Kies δε προκείται να σε αφήσει να κάνεις update ποτέ ξανά. Οπότε θα έχεις ένα unbrand τηλέφωνο που θα θέλει root κάθε φορά που βγαίνει ένα update (πχ. η Bada 2.0 το καλοκαίρι).

 

Η διαδικασία αλλαγής του product code είναι επίπονη (google it) και υπάρχει περίπτωση να κάνεις λάθος (θέλει 16αδικό κώδικα) και μετά να θέλει service το τηλέφωνο.

 

Όπως και να έχει να ξέρεις ότι αν κάνεις root τη συσκευή και περάσεις την XXJID (ή οποιοδήποτε άλλη που δεν περιέχει το επίσημο ελληνικό .csc αρχείο) χάνεται η εγγύηση της Cosmote. Μόνο με official update από το Kies διατηρείται η εγγύηση.

 

Ελπίζω να σε διαφώτισα!

 

Πολλά ευχαριστώ! Το αφήνω λοιπόν και περιμένω για επίσημη έκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Και μια πρακτική ερώτηση. Μπορώ να κάνω ψάξιμο για όνομα στον τηλεφωνικό κατάλογο δίνοντας γράμματα από νουμερικό πληκτρολόγιο?

Το λέω αυτό γιατί μέχρι τώρα αν θέλω να πάρω ένα όνομα από Σ πχ, πρέπει να βρώ από την ψείρα του κάθετου πληκτρολογίου το γράμμα Σ που αυτό είναι τόσο μικρό που δεν το πετυχαίνω ποτέ!

Επίσης πως κάνω σίγαση όταν με καλούν και δεν θέλω να απαντήσω?

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης πως κάνω σίγαση όταν με καλούν και δεν θέλω να απαντήσω?

 

γυρίζοντας την οθόνη προς τα κάτω.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα

εχω κι εγω το ιδιο προβλημα και δυστυχως το τηλ το πηρα μεσω δημοπρασιας και ειχε αγοραστει 12/10 οποτε δεν παιζει να παω να ζητησω αλλο

το κουτι ηταν κλειστο με τις ταινιες του οποτε δεν νομιζω να μου την εκατσαν

εμενα λοιπον μου κανει το εξης:

το ανοιγω κανονικα χθες που το πηρα και το φορτισα και ολα καλα βαζω sim και δουλευει αψογα

το κλεινω το βραδυ και το βαζω να φορτισει

το πρωϊ το ανοιγ και αρχιζει να ανοιγοκλεινει μονο του

αν βγαλω την sim το ανοιξω και μετα το κλεισω και την ξαναβαλω ανοιγει κανονικα (8 στις 10 φορες) αρκει να μην το ξανακλεισω γιατι εχουμε παλι τα ιδια

μια δυο φορες μαλιστα μου εκλεισε παλι μετα απο κληση και αρχισε να ανοιγοκλεινει

 

ΒΟΗΘΕΙΑ πητε μου τι μπορω να κανω

 

επανερχομαι με νεες πληροφοριες ελπιζοντας να βοηθησω καποιον με παρομοιο προβλημα και μηπως καποιος μπορεσει να μου δωσει και μενα μια κανονικη τελεσιδικη λυση

 

εχω λυσει εμεσα και προσωρινα το προβλημα με κανα δυο hard reset

μετα λειτουργει κανονικα ΑΛΛΑ..........

αν κατεβασω και τρεξω καποια εφαρμογη ή widget κολαει παλι

οποτε το χω μεν και δουλευει μια χαρα (για την ωρα) αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα παραπανω

 

καμια καλη ιδεα και καμια βοηθεια ........

αμαρτια ειναι να το σουταρω τελικα,εχω λατρεψει το βιντεο που τραβαει!!

:thanks:

RIDE HARD_LIVE FREE

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι με νεες πληροφοριες ελπιζοντας να βοηθησω καποιον με παρομοιο προβλημα και μηπως καποιος μπορεσει να μου δωσει και μενα μια κανονικη τελεσιδικη λυση

 

εχω λυσει εμεσα και προσωρινα το προβλημα με κανα δυο hard reset

μετα λειτουργει κανονικα ΑΛΛΑ..........

αν κατεβασω και τρεξω καποια εφαρμογη ή widget κολαει παλι

οποτε το χω μεν και δουλευει μια χαρα (για την ωρα) αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα παραπανω

 

καμια καλη ιδεα και καμια βοηθεια ........

αμαρτια ειναι να το σουταρω τελικα,εχω λατρεψει το βιντεο που τραβαει!!

 

Η το πας για service , η βαζεις καποια αλλη εκδοση με moultiloader

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολούθησα εδω και μήνες την διαδικασία που αναφέρεται στο FAQ για να κάνω unbrand το κινήτο (ήταν Vodafone) και είναι αρκετά απλή (δεν έκανα την διαδικασία με multiloader). Επίσης απο εκεί και ύστερα μπορώ να κάνω κανονικά αναβαθμίσεις (όπως έκανα την 1.2) απλά αλλάζωντας ΜΟΝΟ το product code στην registry σε EUR και μου βγάζει το KIES κανονικά αναβάθμιση.... :D

 

Δυστυχώς, μετά την έλευση του Kies 2.0 δεν ισχύει ο εύκολος τρόπος της registry...

 

Και μια πρακτική ερώτηση. Μπορώ να κάνω ψάξιμο για όνομα στον τηλεφωνικό κατάλογο δίνοντας γράμματα από νουμερικό πληκτρολόγιο?

Το λέω αυτό γιατί μέχρι τώρα αν θέλω να πάρω ένα όνομα από Σ πχ, πρέπει να βρώ από την ψείρα του κάθετου πληκτρολογίου το γράμμα Σ που αυτό είναι τόσο μικρό που δεν το πετυχαίνω ποτέ!

Επίσης πως κάνω σίγαση όταν με καλούν και δεν θέλω να απαντήσω?

 

Όταν εμφανίζεται το QWERTY, κρατώντας πατημένο το πλήκτρο αλλαγής γλώσσας διαλέγεις ότι τύπο πληκτρολογίου θες (qwerty, numeric κτλ). Σίγαση κάνεις είτε πατώντας το πλήκτρο χαμηλόματος της έντασης (πλαϊνή πλευρά τηλεφώνου) είτε το αναποδογυρίζεις με την οθόνη προς τα κάτω όπως ειπώθηκε (ενεργοποιώντας πρώτα την αντίστοιχη επιλογή στις ρυθμίσεις). Είναι όλα στο manual..

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η το πας για service , η βαζεις καποια αλλη εκδοση με moultiloader

 

moultiloader λεγοντας ;;;

τι ακτιβως εννοεις επειδη ειμαι ασχετος με το bada και τα smartphone

:thanks:

RIDE HARD_LIVE FREE

Link to comment
Share on other sites

moultiloader λεγοντας ;;;

τι ακτιβως εννοεις επειδη ειμαι ασχετος με το bada και τα smartphone

 

Τοτε τραβατο για service.

 

Η αλλιως κοιτα μηπως σου βγαζει καμια αναβαθμηση το kies

Link to comment
Share on other sites

εστειλα αρχειο απο wave 8500 se wave 8500 περιμενα με το bluetooth 3 οτι θα ειναι πολυ ποιο γρηγορο αλλα τιποτα.ιδιες ταχυτητες. απογοητευση.κοροιδευουν...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...