Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν η 1.1 μπορεί και χειρίζεται τις αναλύσεις τότε γιατί όλες οι εφαρμογές του wave δεν είναι διαθέσιμες και για τα νέα μοντέλα; Επίσης, η 1.2 δεν είναι λογικό να περιλαμβάνει και όποιες βελτιώσεις/αλλαγές της 1.1 ως νεότερη έκδοση του ίδιου firmware;

 

Χωρίς να το ξέρω, υποθέτω ότι είναι για όσους δεν έχουν αναβαθμίσει το firmware στην 1.2 (όταν και εφόσον βγει).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα.

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το Wave το οποίο μόλις σήμερα αγόρασα.

1.Πως ρυθμίζω τη σύνδεση μέσω Wi-Fi ώστε να συνδέομαι και όταν το δίκτυό μου είναι κρυφό;(Εννοείται ότι έχω κάνει την σύνδεση κανονικά με όνομα δικτύου και κωδικό)

2.Πώς μπορώ να απενεργοποιήσω το δίκτυο 3G;

3.Πώς μπορώ μία εφαρμογή πχ το ράδιο να το βάλω στην αρχική οθόνη εκεί που είναι τα εικονίδια για:( πληκτρολόγιο , επαφές ,μηνύματα)να έχω δηλαδή τη δυνατότητα να προσθέσω και άλλες εφαρμογές πέρα των τριών;

Ευχαριστώ πολύ.

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το Wave το οποίο μόλις σήμερα αγόρασα.

1.Πως ρυθμίζω τη σύνδεση μέσω Wi-Fi ώστε να συνδέομαι και όταν το δίκτυό μου είναι κρυφό;(Εννοείται ότι έχω κάνει την σύνδεση κανονικά με όνομα δικτύου και κωδικό)

2.Πώς μπορώ να απενεργοποιήσω το δίκτυο 3G;

3.Πώς μπορώ μία εφαρμογή πχ το ράδιο να το βάλω στην αρχική οθόνη εκεί που είναι τα εικονίδια για:( πληκτρολόγιο , επαφές ,μηνύματα)να έχω δηλαδή τη δυνατότητα να προσθέσω και άλλες εφαρμογές πέρα των τριών;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλησπέρα.

 

1. Υποθέτω πηγαίνεις Menu->Settings->connectivity->wi-fi->Others και βάζεις το όνομα του δικτύου που είναι κρυμμένο.

2. Πηγαίνεις Menu->Settings->Connectivity->Network->Network Mode, και επιλέγεις GSM 900/1800 για 2G/GPRS/EDGE. τα υπόλοιπα είναι: 850/1900 για Αμερική, UMTS 900/2100 για 3G/3.5G, και το αυτόματο.

3. Στην αρχική οθόνη μπορείς να έχεις μόνο 3 εφαρμογές. Μπορείς να αλλάξεις τις υπάρχουσες όπως αλλάζεις την διαρρύθμιση των εικονιδίων του menu, όταν είσαι μέσα σε αυτό και πατήσεις "edit" πάνω αριστερά.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση .

Σχετικά όμως με τα εικονίδια βλέπω ότι έχουν ποιο πολά.

Βλέπε:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283546&page=2

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση .

Σχετικά όμως με τα εικονίδια βλέπω ότι έχουν ποιο πολά.

Βλέπε:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283546&page=2

 

Αυτά είναι Widgets και έιναι application launchers. είναι έτοιμα δηλάδη. Μπορείς να τα βρεις σε ξένα φόρουμ

 

(samsungwaveforum.com / mysamsungwave.com )

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση .

Σχετικά όμως με τα εικονίδια βλέπω ότι έχουν ποιο πολά.

Βλέπε:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283546&page=2

Δε χρειάζεται να πάει μακριά , έχουμε και εμείς μερικά εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282860. Στη συγκεκριμένη σελίδα, ποστ 6 και 8 θα βρείς αυτό που ζητάς.Λέγεται applaunch αυτό με τα τρία εικονίδια αλλά δε μπορείς να τα αλλάξεις τα συγκεκριμένα.Μόνο τα τρία default που έχει μπορείς να αλλάξεις.

 

Φίλε mariosx μήπως βρήκες τίποτα για το θεματάκι με το λογαριασμό του hotmail που έχω:rolleyes:?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να πάει μακριά , έχουμε και εμείς μερικά εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282860. Στη συγκεκριμένη σελίδα, ποστ 6 και 8 θα βρείς αυτό που ζητάς.Λέγεται applaunch αυτό με τα τρία εικονίδια αλλά δε μπορείς να τα αλλάξεις τα συγκεκριμένα.Μόνο τα τρία default που έχει μπορείς να αλλάξεις.

 

Φίλε mariosx μήπως βρήκες τίποτα για το θεματάκι με το λογαριασμό του hotmail που έχω:rolleyes:?

 

Ναι ! έκανα edit το πόστ που σου απάντησα... αλλά να στα πω κι εδώ. Δυστυχώς το hot χρησιμοποιεί pop3 για incoming server, και όχι IMAP όπως gmail/yahoo. Για να στο πω απλά, δεν έχει μνήμη ο συγχρονισμός, για να ξέρει τι διάβασες και τι όχι, με το pop3.

 

Οπότε, δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις, εκτός από το να ρυθμίσεις το hotmail σου με Exchange ActiveSync, αντί με το windows live mail.

 

Εξηγώ πως να το κάνεις αυτό στο FAQ

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι ! έκανα edit το πόστ που σου απάντησα... αλλά να στα πω κι εδώ. Δυστυχώς το hot χρησιμοποιεί pop3 για incoming server, και όχι IMAP όπως gmail/yahoo. Για να στο πω απλά, δεν έχει μνήμη ο συγχρονισμός, για να ξέρει τι διάβασες και τι όχι, με το pop3.

 

Οπότε, δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις, εκτός από το να ρυθμίσεις το hotmail σου με Exchange ActiveSync, αντί με το windows live mail.

 

Εξηγώ πως να το κάνεις αυτό στο FAQ

 

Δηλαδή με λίγα λόγια να μου έρχεται κατευθείαν το email (push email) έτσι δεν είναι?Δυστυχώς σε αυτό το κινητό δεν έχω δωρεάν κάποια mb και δε θα με βολέψει αυτό που μου λες.Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου..

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με λίγα λόγια να μου έρχεται κατευθείαν το email (push email) έτσι δεν είναι?Δυστυχώς σε αυτό το κινητό δεν έχω δωρεάν κάποια mb και δε θα με βολέψει αυτό που μου λες.Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου..

 

Όχι απαραίτητα. Μπορείς να το ρυθμίσεις να γίνεται χειροκίνητα ο έλεγχος για email Πηγαίνοντας (αφού δημιουργήσεις τον exchange Λογαριασμό) στο Μενού-Λογαριασμοί-exchange ActiveSync email-γρανάζι-Πρόγραμμα αιχμής και πρόγραμμα εκτός αιχμής, το βάζεις χειροκίνητα.

 

Οπότε όταν θες να ελέγξεις για email πας Μενού-Λογαριασμοί-exchange ActiveSync email σου, και πατάς το "συγχρονισμός τώρα" στο κάτω μέρος.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να δημιουργήσουμε εικονίδια ταχείας κλήσης;

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς σας δοκιμάσει την αναζήτηση στα μηνύματα; Μου φαίνεται ότι λειτουργεί με πολύ περίεργο τρόπο. Επίσης, δε βρίσκει πάντα μηνύματα τα οποία είμαι σίγουρος ότι περιέχουν τη λέξη την οποία ψάχνω. Συν τοις άλλοις, παρατήρησα ότι προκειμένου να βρεις π.χ. τη λέξη ΚΑΛΟΣ πρέπει να εισάγεις

1. Αγγλικό Κ

2. Αγγλικό Α

3. Κεφαλαίο ελληνικό Λ

4. Αγγλικό Ο

5. Κεφαλαίο ελληνικό Σ

 

Έχει κανείς κάποια παρατήρηση πάνω στη συγκεκριμένη λειτουργία;

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση οσους εχουν δει nova sports απο κινητο. Αξιζει το κοπο? τι ποιοτητα εχει? Σκεφτομαι να συνδεσω το wave με την τηλεοραση για να δω κανα ματσακι την κυριακη, αν εχει καλη ποιοτητα η nova θα ειναι καλη φαση
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση οσους εχουν δει nova sports απο κινητο. Αξιζει το κοπο? τι ποιοτητα εχει? Σκεφτομαι να συνδεσω το wave με την τηλεοραση για να δω κανα ματσακι την κυριακη, αν εχει καλη ποιοτητα η nova θα ειναι καλη φαση

πως βλεπεις novasports φιλε μου;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θελω την βοηθeiα σας πηρα σημερα το κινητο μεταχειρισμενο απο ενα φιλαρακι,εχει την s8500xxjf8ειναι αγορασμενο απο το πλαισιο ,θελω να κανω αναβαθμιση και κατεβασα το kies απο την samsung βρισκει κανωνικα το κιν παταω να κανει την αναβαθμιση και μου λεει ληψη διαδικον αρχειων και με πεταει εξω γιατι το κανει αυτο?sos
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα το samsung wave κ εχω ενα θεμα.... συνδεθηκα με wifi αλλα μ δειχνει διπλα απ το σημα wifi κ ενα 3G+... χρεωνομαι?αν ναι πως φευγει?
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα το samsung wave κ εχω ενα θεμα.... συνδεθηκα με wifi αλλα μ δειχνει διπλα απ το σημα wifi κ ενα 3G+... χρεωνομαι?αν ναι πως φευγει?
Όχι δεν χρεώνεσαι.

Σχετικά με το 3G για να βγει ,μπορείς να πας Ρυθμίσεις - Συνδεσιμότητα- δίκτυα και από εκεί να απενεργοποιήσεις το 3G.

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

αν το απενεργοποιησω θα μπορω να συνδεθω μεσω wifi?βασικα τι ακριβως δουλεια κανει το 3g?απλα να μη χρεωθω με ενδιαφερει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η ποιοτητα της βιντεοκαμερας του και της φωτογραφικης του μηχανης ειναι μακραν καλυτερη απο της sony φωτογραφικης μηχανης(200 ευρο) που αγορασα πριν 3 χρονια. Ρε μπραβο samsung

 

Το μονο μειονεκτημα σε αυτο το κινητο ειναι οι λιγες επιλογες για χαρτες. Το route 66 δεν αρκει οταν στα android βρισκεις 4-5 χαρτες και μαλιστα τσαμπα!

Link to comment
Share on other sites

Πλέον, δεν μπορώ να εγκαταστήσω καμία εφαρμογή.

Εκτός του ότι δεν μπορούσα μέσω του kies να εγκαταστήσω τίποτα, τώρα πλέον και το samsungapps από το κινητό δεν μου λειτουργεί. Βγάζει αυτό - που αναφέρθηκε από κάποιους - ότι αφού κατεβάσει την εφαρμογή μετά μπαίνει σε pause και μετά δε γίνεται τίποτα.

Υπάρχει κάποια ιδέα. Με βλέπω για hard reset, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα λυθεί το πρόβλημά μου.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση οσους εχουν δει nova sports απο κινητο. Αξιζει το κοπο? τι ποιοτητα εχει? Σκεφτομαι να συνδεσω το wave με την τηλεοραση για να δω κανα ματσακι την κυριακη, αν εχει καλη ποιοτητα η nova θα ειναι καλη φαση

 

επειδη το εχω ψαξει κ εγω φιλε μ απ-ο οτι ειδα στην vodafone που ειμαι υπαρχειη δυνατοτητα απο την vodafone αλλα αμα το τσεκαρεις το κινητο δν ειναι συμβατο με την υπηρεσια!!ετσι τουλαχιστον ειχα δει πριν λιγο καιρο!!

τωρα πως γινετε η διαδικασια ιδεα δν εχω κ τι χρειαζεται..

αλλα αν γινοταν μεσω της tv θα ηταν μια χαρα!!:happy:

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω ξανααναφερθεί στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το gps, για αυτό συγνώμη αν σας πρήζω λίγο, αλλά μήπως είναι εύκολο να χρονομετρήσετε χοντρικά πόσο χρόνο χρειάζεται το wave σας για να "κλειδώσει" δορυφόρους και να σας δείξει στίγμα; Είτε assisted gps, ειτέ χωρίς, όπως μπορεί ο καθένας. Εμένα κάνει πάντως παραπάνω από 6-7 λεπτά ΚΑΘΕ φορά, ανεξάρτητα αν το έχω assisted ή όχι. Επιπλέον το hard reset εδν βοήθησε. :(

Αν δεν είναι γενικό πρόβλημα, αλλά συγκεκριμένα της συσκευής μου, θα πρέπει να το πάω στο service, για αυτό ρωτάω :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω ξανααναφερθεί στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το gps, για αυτό συγνώμη αν σας πρήζω λίγο, αλλά μήπως είναι εύκολο να χρονομετρήσετε χοντρικά πόσο χρόνο χρειάζεται το wave σας για να "κλειδώσει" δορυφόρους και να σας δείξει στίγμα; Είτε assisted gps, ειτέ χωρίς, όπως μπορεί ο καθένας. Εμένα κάνει πάντως παραπάνω από 6-7 λεπτά ΚΑΘΕ φορά, ανεξάρτητα αν το έχω assisted ή όχι. Επιπλέον το hard reset εδν βοήθησε. :(

Αν δεν είναι γενικό πρόβλημα, αλλά συγκεκριμένα της συσκευής μου, θα πρέπει να το πάω στο service, για αυτό ρωτάω :(

 

εμενα κανει καποιες φορες γυρω στα 5 λεπτα χονδρικα πανω κατω αλλα καποιεσ φορεσ δν κλειδωνει δορυφορους με τπτ!!μονο αν το κανω επανεκκινηση...:wacko:

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω ξανααναφερθεί στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το gps, για αυτό συγνώμη αν σας πρήζω λίγο, αλλά μήπως είναι εύκολο να χρονομετρήσετε χοντρικά πόσο χρόνο χρειάζεται το wave σας για να "κλειδώσει" δορυφόρους και να σας δείξει στίγμα; Είτε assisted gps, ειτέ χωρίς, όπως μπορεί ο καθένας. Εμένα κάνει πάντως παραπάνω από 6-7 λεπτά ΚΑΘΕ φορά, ανεξάρτητα αν το έχω assisted ή όχι. Επιπλέον το hard reset εδν βοήθησε. :(

Αν δεν είναι γενικό πρόβλημα, αλλά συγκεκριμένα της συσκευής μου, θα πρέπει να το πάω στο service, για αυτό ρωτάω :(

 

Καλησπερα, μου πηρε λιγοτερο απο 1 λεπτο χωρις χρηση A-gps και δικτυου, μονο με το εσωτερικο gps.

Εισαι στο τελευταιο firmware;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...