Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπω και εσύ το ξενυχτάς. :)

Απλά τις εφαρμογές τις εγκαθιστάς στη μνήμη ή στην κάρτα. Με hard format, αν είναι εγκατεστημένες στην κάρτα, λειτουργούν ή θέλουν εγκατάσταση από την αρχή.

Επίσης, έχουν βγει κάποια updates και διάβασα ότι κάποιο δημιουργεί πρόβλημα. Σε τέτοια περίπτωση, μπορείς να κάνεις downgrade και αν όχι, τι κάνεις; Συμβιώνεις με το ενδεχόμενο πρόβλημα που έχει μέχρι να βγει καινούρια αναβάθμιση;

Paid εφαρμογές, προς το παρόν δεν μπορούμε από την Ελλάδα. Με έμμεσο τρόπο, μπορούμε να βρούμε, όπως συμβαίνει σε symbian, windows mobile, iphone jailbroken; Αυτό που θα με ενδιαφέρει στο μέλλον, θα είναι για το ndrive, οπότε να χρησιμοποιούμε και το gps (αν και έχω το igo στο diamond 2, που μάλλον αυτό θα χρησιμοποιώ).

 

Ναι το ξενυχτάω κ εγώ...μ αρέσ4ει η δροσούλα της νύχτας :p

Λοιπόν μπορείς να εγκαταστήσεις κανονικά στην κάρτα μνήμης εφαρμογές...

Για το hard format δεν ξέρω...Δεν έχει χρειαστεί ποτέ να κάνω...

Ναι το τελευταίο δημιούργησε προβλήματα στο samsung apps όμως με την πρώτη επανεκίνηση που κάνεις στους περισούτερους λύθηκε το πρόβλημα ως δια μαγείας...Μερικοί πάλι είχαν προβλήματα πιο σοβαρά και μέσο του multiloader πέρασαν ξανά την τελευταία έκδοση ή την αμέσως προηγούμενη έκδοση κ όλα ήταν μια χαρά...Γενικώς μόνο σε αυτή την έκδοση μας έκανε "νερά" το κύμα...κατά τα άλλα δεν θα αντιμετοπίσεις σχεδόν κανένα πρόβλημα εκτος κ αν πέσεις σε προβληματικό μοντέλο...

Πάντως έτσι εγκυκλοπεδικά στο λέω,το κύμα αντέχει στις πτώσεις...έφαγε μια τούμπα σήμερα από το τραπεζάκι της καφετέριας λόγο μιας απρόσεκτης φίλης μου και ούτε καν γρατζουνίστηκαν τα πλαστικά του!

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι το ξενυχτάω κ εγώ...μ αρέσ4ει η δροσούλα της νύχτας :p

Λοιπόν μπορείς να εγκαταστήσεις κανονικά στην κάρτα μνήμης εφαρμογές...

Για το hard format δεν ξέρω...Δεν έχει χρειαστεί ποτέ να κάνω...

Ναι το τελευταίο δημιούργησε προβλήματα στο samsung apps όμως με την πρώτη επανεκίνηση που κάνεις στους περισούτερους λύθηκε το πρόβλημα ως δια μαγείας...Μερικοί πάλι είχαν προβλήματα πιο σοβαρά και μέσο του multiloader πέρασαν ξανά την τελευταία έκδοση ή την αμέσως προηγούμενη έκδοση κ όλα ήταν μια χαρά...Γενικώς μόνο σε αυτή την έκδοση μας έκανε "νερά" το κύμα...κατά τα άλλα δεν θα αντιμετοπίσεις σχεδόν κανένα πρόβλημα εκτος κ αν πέσεις σε προβληματικό μοντέλο...

Πάντως έτσι εγκυκλοπεδικά στο λέω,το κύμα αντέχει στις πτώσεις...έφαγε μια τούμπα σήμερα από το τραπεζάκι της καφετέριας λόγο μιας απρόσεκτης φίλης μου και ούτε καν γρατζουνίστηκαν τα πλαστικά του!

Αφού μπορείς να επανεγκαταστήσεις την τρέχουσα έκδοση ή την προηγούμενη, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Όσο για την πτώση του κινητού σου, αποδεικνύει το πόσο καλή κατασκευή είναι και πιστεύω ότι ήταν η καλύτερη επιλογή της Samsung για να εισάγει το νέο της λειτουργικό σύστημα.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει αυτό...το bada os το προωθεί τρελλά με το wave...

Γιατί το wave έχει πάρα πολύ καλή ποιότητα κατάσκευης,χαρακτηρηστικά απιαστα πραγματικά και τιμή πολύ χαμηλή για αυτά που προσφέρει.....Βέβαια και στο bada έχει κάνει τρομερή δουλειά,πραγματικά για καινούργιο λειτουργικό είιναι άπιαστο!

Πάντως μην ανησυχείς για hard reset κτλ...δεν νομίζω να χρειαστείς να κάνεις,ελάχιστοι είχαν πρόβλημα,μην σε απασχολεί...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το hard reset. Σε όλα τα προηγούμενα λειτουργικά έκανα. Και ιδιαίτερα με το τελευταίο τηλέφωνο, που ήταν με windows mobile, κατά μέσω όρο κάθε εβδομάδα άλλαζα rom.

Ελπίζω σήμερα να μου έρθει, οπότε να το δω από κοντά. Μιας και υπάρχει κάποια διχογνωμία με τη φόρτιση της πρώτης φοράς, εσύ πώς το φόρτισες; Του έκανες (αυτό που ακούγεται συχνότερα) 3-4 πλήρεις φορτίσεις/αποφορτίσεις; Και σε σχέση με το πώς χρησιμοποιείς το κινητό, πόσο σου διαρκεί η μπαταρία.

Πέφτω για ύπνο, γιατί δεν αντέχω άλλο. Ευχαριστώ για την παρέα.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το wave θα σε απογοητεύσει,δεν έχει roms για να αλλάζεις και δεν κολλάει για να χρειάζεται hard reset :p

Εγώ βασικά το φόρτισα πλήρως την πρώτη φορά,το άφησα να πέσει κάτω από το 10% την πρώτη φορά για να το ξαναφορτίσω,το έκανα αυτό 4-5 φορές και μετά το φόρτιζα και χωρίς να πέσει κάτω από 10%...και ντάξει μια χαρά κρατάει η μπαταρία του βασικά,δεν έχω αντιμετοπίσει κανένα πρόβλημα...

Καληνύχτα κιόλας,καλό ύπνο...θα πέσω κ εγώ όπου να ναι για να σηκωθώ κατά τις 12 (έχω κάτι δουλίτσες...)

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει ο "παραπλευρος" δρομος (οπως στο android) , να βρισκουμε εφαρμογες

και να τις εγκαθιστουμε ΕΚΤΟΣ samsung apps? (paid,free κλπ)

 

δεν βλεπω τιποτα σε dotsis , ipmart κλπ

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ένα tip για τον browser:

Πατώντας και κρατώντας στιγμιαία στο δεξί μέρος της οθόνης, εκεί που είναι η scrollbar και μετά κάνοντας κίνηση προς τα επάνω ή κάτω μπορείτε να κάνετε γρήγορα σκρολάρισμα.

Κάτι σαν αυτό που γίνεται και στις επαφές του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω και γω από χθες στην κατοχή μου το wave κ έχω τα εξής προβλήματα. 1.Που βρίσκεται αυτό το καταραμένο το Τ9 κ γω δεν το βλέπω?? 2.Είναι απαραίτητο να κάνω update? Απ'ότι είδα η έκδοση είναι η 1.0. 3.Δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση το Kies. Ενώ το έχω κατεβάσει κ όλα καλα, έχω αποπειραθεί να το εγκαταστήσω πάνω από 5 φορές, και όλες η εγκατάσταση ματαιώνεται από μόνη της.

 

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει... Thanks

Link to comment
Share on other sites

Για T9 κράτα πατημένο το εικονίδιο της γλώσσας (EN) και θα σου βγάλει ρυθμίσεις πληκτρολογίου. Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω και γω από χθες στην κατοχή μου το wave κ έχω τα εξής προβλήματα. 1.Που βρίσκεται αυτό το καταραμένο το Τ9 κ γω δεν το βλέπω?? 2.Είναι απαραίτητο να κάνω update? Απ'ότι είδα η έκδοση είναι η 1.0. 3.Δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση το Kies. Ενώ το έχω κατεβάσει κ όλα καλα, έχω αποπειραθεί να το εγκαταστήσω πάνω από 5 φορές, και όλες η εγκατάσταση ματαιώνεται από μόνη της.

 

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει... Thanks

 

η έκδοση του Kies είναι η 1.5.1.10074_2 Δες εδώ.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια...

προσπαθησα να κανω αναβαθμιση και τωρα το κινητο εχει μεινει καγκελο..

βγαζει μονο στο συμβολο του προβληματος συνδεσης αναμεσα στο κινητο και

το pc...τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

το επανέφερα...τωρα μου δειχνει JF8 αυτη δεν ειναι η τελευταια εκδοση?

 

ναι αυτή είναι

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

το επανέφερα...τωρα μου δειχνει JF8 αυτη δεν ειναι η τελευταια εκδοση?

 

Ναι, αυτή είναι η τελαυταία, το έλεγξα χθες το βράδυ από το kies. Πώς το επανέφερες; Μπορείς να γράψεις κι εσύ μπας και πάρω θάρρος και την κάνω κι εγώ αυτή την αναβάθμιση επιτέλους :confused:

Link to comment
Share on other sites

thanx!!τι το ηθελα!!μου κοπηκε η χολη!!μια χαρα δουλευε και ευτυχως συνεχιζει να δουλευει

το κινητο!! ασχετο αλλα παλιοτερα με αλλες συσκευες-ericsson, nokia-εκανα αμεσα

αναβαθμιση..τωρα κανω με το φοβο...

τελος παντων..δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα!!

Link to comment
Share on other sites

επανεκινησεις στο pc...εισαγωγη σε download mode και ανακτηση..

εκανα ακριβως αυτα που γραφουν τα παιδια στις σελιδες 124-125..

 

Ναι, αυτή είναι η τελαυταία, το έλεγξα χθες το βράδυ από το kies. Πώς το επανέφερες; Μπορείς να γράψεις κι εσύ μπας και πάρω θάρρος και την κάνω κι εγώ αυτή την αναβάθμιση επιτέλους :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια , εμενα μεσα το κουτι μου ειχε μια μνημη sd μικρη, αν καταλαβα καλα 1gb ηταν , αλλα και παλι μου δειχνει σαν ελευθερη μνημη 500mb , ενω κ τα αλλα παιδια ελεγαν οτι χωρις μνημη εξτρα εχουν 400.... τι γινεται ? xD

 

Βασικα εχει 400 απο την μνημη την εσωτερικη και μου δινει και αλλα 100 η μνημη που ειχε μεσα.Στον φακελο που εκανα μια περιηγηση να δω τι εχει , εχει μεσα το samsung navigator..το route66 ειναι αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή βλέπω και το συζητήσατε πιο πίσω, screen protector δεν χρειάζεστε!!!

Δείτε γιατί:

 

Δεν το γρατζουνάει με δύναμη, απλώς το χαϊδεύει. Εγώ δεν έχω screen protector αλλά μπορεί να γρατσουνιστεί η οθόνη. Έχει γρατσουνιστεί κάποιας γνωστής μου.

 

Έχετε βάλει κάρτα μνήμης; Και αν ναι, τι χωρητικότητας;

 

Εγώ έβαλα μια 16gB class 6 που πήρα με 52€ αλλά με βλέπω να πηγαίνω σε 32gB. Θέλει πολύ storage το κινητό, αφού μπορείς να το έχεις και σαν φορητό media player.

 

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλώδιο για το tvout που να δουλεύει 100%; Γιατί έχω δοκιμάσει 2 ήδη και κανένα από τα 2 δεν μου δουλεύει καλά. Θέλουν λίγο παίξιμο ώστε να είναι λιγάκι έξω για να δουλέψουν και πάλι όμως δεν είμαι ευχαριστημένος. Προφανώς έχει να κάνει με το ότι οι επαφές στο wave είναι σε διαφορετικά σημεία απ' ότι συνήθως.

 

Απλά τις εφαρμογές τις εγκαθιστάς στη μνήμη ή στην κάρτα

 

Εξ ορισμού είναι στη μνήμη αλλά μπορείς να πας και να βάλεις να τις εγκαθιστά στη κάρτα(και αυτό προτείνω να κάνεις).

 

Σε τέτοια περίπτωση, μπορείς να κάνεις downgrade και αν όχι, τι κάνεις;

 

Δεν μπορείς να κάνεις downgrade μέσω του kies αλλά μπορείς να βάλεις ότι firmware, άρα και κάποιο παλιότερο, θέλεις μέσω του multiloader. Παρόλα αυτά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος ότι ευθύνεται το jf8 για τα προβλήματα. Ίσως να είναι συνδυασμός παραγόντων. Εγώ είχα και τα 2 πρόβλήματα(και με το market update και μετά που κόλλαγε με το που ξεκίναγε) και ξαναπέρασα το jf8 μέσω multiloader και δεν έχω κανένα πρόβλημα τώρα(βέβαια δεν έχω καν samsung apps market τώρα αλλά τσπ :Ρ).

 

Αυτό που θα με ενδιαφέρει στο μέλλον, θα είναι για το ndrive, οπότε να χρησιμοποιούμε και το gps (αν και έχω το igo στο diamond 2, που μάλλον αυτό θα χρησιμοποιώ)

 

Δεν ξέρω για το ndrive αλλά νομίζω ότι μπορούμε να αγοράσουμε και να χρησιμοποιήσουμε το route66 χωρίς πρόβλημα γιατί το route66 είναι ήδη installed και απλώς αγοράζεις το full license από το site τους και χρησιμοποιείς το δικό τους πρόγραμμα.

 

Εμένα μάλλον επειδή ξαναπέρασα το firmware μέσω του multiloader, δεν έχει λήξει το route66(παρόλο που έχουν περάσει οι 30 ημέρες). Για να δούμε εάν θα λήξει όταν θα έχουν περάσει οι 30 ημέρες από τότε που έβαλα το firmware :Ρ. Επίσης κατέβασα/ξεκλείδωσα/έβαλα όλο το χάρτη της Ελλάδας και της Βρετανίας χωρίς πρόβλημα.

 

.εισαγωγη σε download mode και ανακτηση

 

Εφόσον το κινητό σας δεν έχει κανένα πρόβλημα, δεν χρειάζεται να το βάλετε σε download mode και να μπλέκετε με multiloaders και αηδίες. Για να κάνετε firmware upgrade σε ένα κινητό χωρίς πρόβλημα, απλώς χρειάζεστε να κάνετε install το kies στο pc σας, να συνδέσετε κανονικά το κινητό σας με το pc και μετά διαλέξτε μέσα στο kies εκεί που λέει για αναβάθμιση και όλα γίνονται αυτόματα.

 

Ούτε backup χρειάζεται να πάρετε, ούτε τίποτα. Το kies θα σας περάσει το νέο firmware και δεν θα ακουμπίσει τίποτα άλλο. Όλες οι ρυθμίσεις/προγράμματα/sms/επαφές θα είναι όπως ήταν. Το μόνο που χάνεται είναι το palringo σε περίπτωση που έχετε βάλει το beta, γιατί σας ξαναπερνάει το μαμήσιο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλώδιο για το tvout που να δουλεύει 100%; Γιατί έχω δοκιμάσει 2 ήδη και κανένα από τα 2 δεν μου δουλεύει καλά. Θέλουν λίγο παίξιμο ώστε να είναι λιγάκι έξω για να δουλέψουν και πάλι όμως δεν είμαι ευχαριστημένος. Προφανώς έχει να κάνει με το ότι οι επαφές στο wave είναι σε διαφορετικά σημεία απ' ότι συνήθως.

 

Αν μπορέσεις κάπου να βρεις το tvout καλώδιο του NOKIA N95, δουλεύει μια χαρά, αυτό έχω (συμπεριλαμβανόταν στη συσκευασία του Ν95).

Link to comment
Share on other sites

Όταν μετέφερα ο περιεχόμενο της παλιάς μου κάρτας στη νέα, μεταφερθήκανε και τα εγκατεστημένα apps χωρίς πρόβλημα. Δεν είμαι σίγουρος αν εγκαθίσταται ο,τιδήποτε στη μνήμη του κινητού. Δε βρήκα κάτι. Θα μπορούσαμε δηλ να δοκιμάσουμε να περάσουμε το αρχείο (Real Foodball) από την κάρτα του φίλου NIB κατευθείαν στη δικιά μας (εννοείται να μας το στείλει, βάλει σε link κτλ). Μπορεί και να κάτσει...

 

Αυτό που έγραψα χθες λες να παίζει; Το κοίταξες φίλε NIB;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γρατζουνάει με δύναμη, απλώς το χαϊδεύει. Εγώ δεν έχω screen protector αλλά μπορεί να γρατσουνιστεί η οθόνη. Έχει γρατσουνιστεί κάποιας γνωστής μου.

Ε δεν το λες κιόλας ότι το χαϊδεύει. Πέρα από ότι το γρατσουνάει, πολλές φορές το χτυπάει κιόλας στην οθόνη. Δεν πιστεύω ότι με προσεκτική χρήση χρειάζεται προστατευτικό.

Εσύ σκέφτεσαι να του βάλεις. Τι συστήνεις;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

μου γραφει οτι υπαρχει αναβαθμιση στο samsung apps την κανω και στο τελος μου λεει απετυχε δοκιμαστε αργοτερα.... :( τι να κανω?????????
Link to comment
Share on other sites

μου γραφει οτι υπαρχει αναβαθμιση στο samsung apps την κανω και στο τελος μου λεει απετυχε δοκιμαστε αργοτερα.... :( τι να κανω?????????

 

αυτό που κάναμε όλοι μας, δοκιμάζαμε κάποια στιγμή αργοτερα και τελικά πέτυχε. Φλου κατάσταση δηλαδή. Κάντο και μια επανεκκίνηση παρεπιπτόντως.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορέσεις κάπου να βρεις το tvout καλώδιο του NOKIA N95, δουλεύει μια χαρά, αυτό έχω (συμπεριλαμβανόταν στη συσκευασία του Ν95).

 

Εγώ όπως γράψει και παλιότερα, το είχα πάρει από ένα μαγαζί με CD/DVD 2,60 και δουλεύει άψογα. Θεσσαλονίκη.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...