Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

άρχισε πάλι η μάχη με το update. Για να δούμε.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με αυτά που διαβάζω για ποιο λόγο να κάνουμε αναβάθμιση? δεν το αφήνετε στην ησυχία του το κινητό αν δουλεύει καλά?
Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον πληθυνομαστε ...για το fota engine μιλαω...

υπαρχει περιπτωση να δουλεψει με multiloader?

παντως το ιδιο προβλημα υππαρχει και σε γερμανικο forum..

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον πληθυνομαστε ...για το fota engine μιλαω...

υπαρχει περιπτωση να δουλεψει με multiloader?

παντως το ιδιο προβλημα υππαρχει και σε γερμανικο forum..

 

Φιλε μηπως εχεις δει κανενα forum με προβληματα για αυτο το θεμα να δω και εγω για το δικο μου προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη μαχη εδωσα κ εγω με την αναβαθμιση!!! αλλαξα 7 φορες θυρα usb εκανα 3 επανακκινησεις τον Η/Υ κ 25 ανακτησεις το κινητο! Ευτυχως παντα με την samsung τελος καλο ολα καλα!
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη μαχη εδωσα κ εγω με την αναβαθμιση!!! αλλαξα 7 φορες θυρα usb εκανα 3 επανακκινησεις τον Η/Υ κ 25 ανακτησεις το κινητο! Ευτυχως παντα με την samsung τελος καλο ολα καλα!

 

τι σου εκανε?

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!Έχω παραγγείλει το εν λόγω κινητό απο το super-shopping http://www.super-shopping.gr/index.php?act=viewProd&productId=2138 .Τους ρώτησα αν είναι σίγουρα ελληνικής αντιπροσωπείας και μου είπανε με σιγουριά πως είναι.Όλες αυτές τις μέρες δεν υπήρχε πουθενά διαθέσιμο, τουλάχιστον στα μαγαζιά που έψαξα στο skroutz μέχρι τα 345 ευρώ περίπου.Περιμένανε όλοι κομμάτια απο τη αντιπροσωπεία να παραλάβουνε στα καταστήματά τους.Το παρήγγειλα σε μαύρο χρώμα!!Διάβασα όλες τις σελίδες μιά μιά μέχρι την 132 και τότε διάβασα πως δύσκολα υπάρχει σε μαύρο χρώμα με ελληνικό firmware.

Ισχύει κάτι τέτοιο?Μήπως έχει κάποια ασφάλεια στο κουτί πριν το ανοίξω που να αποδεικνύει ότι είναι ελληνικό?Παρακαλώ απαντήστε κάποιος που έχει μαύρο wave με Ελληνικό firmware ώστε να το προλάβω να το ακυρώσω αύριο άμα είναι..

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν γνωριζω γερμανικα...θα κοιταξω να βρω τιποτα στα αγγλικα..

http://www.handy-faq.de/forum/samsung_s8500_wave_forum/133369-samsung_s8500_wave_firmwares_uberblick-92.html

Link to comment
Share on other sites

τι σου εκανε?

 

εγινε η αναβαθμιση ολα μια χαρα! εχει αλλαξει το εικονιδιο της αφυπνησης και το εικονιδιο του wifi πλεον δειχνει την ενταση του σηματος. Αυτα προς το παρον αν ανακαλυψω αλλα θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να κανω recovery το τηλεφωνο μου?οταν το συνδεεω με το kies μου εμφανιζει την συσκευη μονο για upgrade οχι ομως για recovery....τι στο καλο πρεπει να κανω σας παρακαλω βοηθηστε με...
Link to comment
Share on other sites

εγινε η αναβαθμιση ολα μια χαρα! εχει αλλαξει το εικονιδιο της αφυπνησης και το εικονιδιο του wifi πλεον δειχνει την ενταση του σηματος. Αυτα προς το παρον αν ανακαλυψω αλλα θα σας πω.

 

H πιο εύκολη αναβάθμιση που έκανα ποτέ. Παρόλο που είχα το άγχος στην αρχή με όλα αυτά που είδα γραμμένα, τελικά όλα πήγαν μια χαρά. Το μόνο που έκανα στην αρχή ήταν να απενεργοποιήσω το firewall προληπτικά. Πρώτες αλλαγές το εικονιδιο του wifi πλεον δειχνει την ενταση του σηματος και το εικονιδιο της αφυπνησης. Και στις ρυθμίσεις μια επιπλέον επιλογή "ενημέρωση λογισμικού".

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

το επανεφερα

σε λιγο ποσταρω το πως

 

 

Λοιπον καταρχην κατεβασα το firmware απο εδω (password : samsung-firmwares.com)

 

Μετα κατεβασα το MultiLoader_V5.62.exe (δεν θυμαμαι απο που ομως...)

 

Μετα πατωντας το πληκτρο (-) της εντασης, το πληκτρο που κλειδωνει το τηλεφωνο και το power ταυτοχρονα ανοιξα την συσκευη σε Download Μode

 

Μετα συνδεσα το Wave στο pc

 

Μετα ετρεξα το MultiLoader, στο control επελεξα το LSI6410 και το κουμπι FOTA

Επελεξα τον φακελο που ξεζιπαρα το firmware και απο εκει το αρχειο bplib_S8500OpEuroCommon.fota και πατησα Download

 

Ετρεξε η εγκατασταση και μετα το τηλεφωνο ανοιξε!

 

Το σημαντικοτερο: Δεν εχει πειραχθει ΤΙΠΟΤΑ! Ουτε επαφες ουτε εφαρμογες, τιποτα...

 

Καλη επιτυχια!

Edited by clarckent
Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους πέτυχε η αναβάθμηση, τι σας σβήστικε απο την κάρτα μνήμης (MicroSC) ;

Γενικά με την αναβάθμηση τι χάνετε;

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους πέτυχε η αναβάθμηση, τι σας σβήστικε απο την κάρτα μνήμης (MicroSC) ;

Γενικά με την αναβάθμηση τι χάνετε;

 

Τίποτα , όπως σε όλες τις αναβαθμίσεις. Θα συμφωνίσω και εγώ πάντος ότι αυτή η αναβάθμιση είναι πιο ουσιαστική από τις προηγούμενες , σε επίπεδο χρήστη επειδή υπάρχουν αλλαγές που φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Και στις ρυθμίσεις μια επιπλέον επιλογή "ενημέρωση λογισμικού".

 

Εμενα γραφει "συνδεθειτε στο λογαριασμο σας samsung για να κανετε ενημερωση" πως το ρυθμιζουμε αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καταρχην κατεβασα το firmware απο εδω (password : samsung-firmwares.com)

 

Μετα κατεβασα το MultiLoader_V5.62.exe (δεν θυμαμαι απο που ομως...)

 

Μετα πατωντας το πληκτρο (-) της εντασης, το πληκτρο που κλειδωνει το τηλεφωνο και το power ταυτοχρονα ανοιξα την συσκευη σε Download Μode

 

Μετα συνδεσα το Wave στο pc

 

Μετα ετρεξα το MultiLoader, στο control επελεξα το LSI6410 και το κουμπι FOTA

Επελεξα τον φακελο που ξεζιπαρα το firmware και απο εκει το αρχειο bplib_S8500OpEuroCommon.fota και πατησα Download

 

Ετρεξε η εγκατασταση και μετα το τηλεφωνο ανοιξε!

 

Το σημαντικοτερο: Δεν εχει πειραχθει ΤΙΠΟΤΑ! Ουτε επαφες ουτε εφαρμογες, τιποτα...

 

Καλη επιτυχια!

 

Επειδή δυσκολεύτηκα αρκετά να βρω την τελευταία έκδοση του multiloader (βλέπω ότι το κυνηγάνε και το μπανάρουνε από τα file hosts) και επειδή φαντάζομαι θα το ψάχνετε αρκετοί, είπα να συμπληρώσω το πολύ καλό post του φίλου clarckent δίνοντας το αρχείο σε attachment, μιας και είναι μικρό...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ την αναβάθμιση και όλα μια χαρά.:) 3 αναβαθμίσεις έχω κάνει και δεν μου έχει δημιουργηθεί πρόβλημα.Δόξα τη Samsung ! :p

 

To καλό με αυτήν την αναβάθμιση είναι ότι ενώ το το πορτοκαλί κυκλάκι έχει διατηρηθεί στο εικονίδιο του Samsung Apps,παρόλα αυτά όταν μπαίνω δεν μου ζητά με το ζόρι να αναβαθμίσω και πλοηγούμαι κανονικά :)

 

Οπότε τέλος για όσους είχαν το ίδιο πρόβλημα λόγω της προτελευταίας αναβάθμισης.:)

Link to comment
Share on other sites

την εκανα και εγω απο οτι φαινετε απο τους ατυχους αυτην την φορα,εγινε κανονικα αλλα εχασα τα γραμματα απο το μενου ρυθμισεις:mad: Οπως ολοι εχουμε καταλαβει εχει πολυ δρομο ακομα για της αναβαθμισεις η εταιρεια
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ρε παιδιά άλλαξα την έκδοση του kies και ήμουν μια χαρά...με την προηγούμενη έπρεπε να κάνω επαναφορά για να εγκατασταθεί σωστά η καινούργια έκδοση...

Με την τελευταία έκδοση που την κατέβασα από την σελίδα της samsung το άφησα να κάνει την αναβάθμιση μόνο του και ήταν μια χαρά...δεν χρειάστηκε καν να κλείσω ούτε firewall ούτε antivirus....Όλα αυτά σε windows 7 32bit με antivirus το kaspersky...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δυσκολεύτηκα αρκετά να βρω την τελευταία έκδοση του multiloader (βλέπω ότι το κυνηγάνε και το μπανάρουνε από τα file hosts) και επειδή φαντάζομαι θα το ψάχνετε αρκετοί, είπα να συμπληρώσω το πολύ καλό post του φίλου clarckent δίνοντας το αρχείο σε attachment, μιας και είναι μικρό...

 

Σωστος! Να σαι καλα γιατι οντως δεν μπορεσα να βρω απο που το κατεβασα (πανω στον πανικο να λειτουργησει το wave παλι....)

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ την αναβάθμιση και έγινε γρήγορα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πολύ βολικό το σήμα wi-fi.

Βασικά έγινε μία αλλαγή που με χάλασε.

Ενώ έχω απενεργοποιησει την σύνδεση πακετου έτσι ώστε να μην χρεώνομαι από την vodafon, τώρα με το νέο firmware οταν παω να μπω στο Internet μου λέει να ενεργοποιησω την σύνδεση πακετου, ενώ πρώτα μου έβγαζε την επιλογή "ενεργοποίηση του wi-fi;"

Τωρα πρεπει πρωτα να ενεργοποιω το wifi και μετα να μπαινω στο net.

Το ίδιο συμβαινει και με τα widget.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...