Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβως αυτο μου κανει....

 

Καλως ορισα στο club με τα restart και τα κολληματα........ Μετα απο 1 μηνα+ απροσκοπτης λειτουργιας παθαμε το ταρακουλο

 

Αν κανουμε reset χανουμε ολες τις επαφες... Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.

 

Καταφερα και το ξεκολλησα!

 

Ισως ειχε να κανει με το Asphalt 5 που ενω δεν ειχα παιξει ποτε, εκανα εγκατασταση χθες την νεα εκδοση...

Σημερα αναμεσα στα restart προσπαθουσα να το απεγκαταστησω (μιας και ηταν η τελευταια εφαρμογη που ειχα βαλει)

 

και μολις τα καταφερα και μετα, το τηλ δουλευει οπως πριν!

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μα πρέπει να περάσεις πάλι την αναβάθμιση πριν πας στο μενου!!!

αλλιώς βγάζεις μπαταρία

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Καταφερα και το ξεκολλησα!

 

Ισως ειχε να κανει με το Asphalt 5 που ενω δεν ειχα παιξει ποτε, εκανα εγκατασταση χθες την νεα εκδοση...

Σημερα αναμεσα στα restart προσπαθουσα να το απεγκαταστησω (μιας και ηταν η τελευταια εφαρμογη που ειχα βαλει)

 

και μολις τα καταφερα και μετα, το τηλ δουλευει οπως πριν!

 

κ εμενα απο αυτο κολλησε!!!αρα κατι συμβαινει με αυτην την εφαρμογη!!κ δν το ξανακατεβαζω μεχρι την επομενη αναβαθμιση!!

Απλα παιδια παρατηρησα οτι απο το κολλημα κ μετα,μ βγαζει παλι τα ιδια προβληματα που ειχα πριν την τελευταια αναβαθμιση!!προβληματα μνημης κ με το GPS!!

Ελεγα να κανω ενα hard format αλλα εχω υπομονη!!!!:p

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από agelakos12 Εμφάνιση Μηνύματος

Ρε παιδια μια βοήθεια.Πηγα να κάνω αναβάθμιση του κινητού μεσω Samsung Kies μου έβγαλε σφάλμα, επειτα μου ζήτησε να κάνω ανάκτηση πατώντας το κουμπι τερματισμου, volume και κάμερας και έκτοτε μου βγάζει στην οθόνη μικρο εικονίδιο, κινητου-ερωτηματικο σε τριγωνάκι-και υπολογιστη.Βοήθεια γιατι δεν μπορω να επαναφέρω το κινητό μου!!

 

 

Μια βοηθεια ρε παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από agelakos12 Εμφάνιση Μηνύματος

Ρε παιδια μια βοήθεια.Πηγα να κάνω αναβάθμιση του κινητού μεσω Samsung Kies μου έβγαλε σφάλμα, επειτα μου ζήτησε να κάνω ανάκτηση πατώντας το κουμπι τερματισμου, volume και κάμερας και έκτοτε μου βγάζει στην οθόνη μικρο εικονίδιο, κινητου-ερωτηματικο σε τριγωνάκι-και υπολογιστη.Βοήθεια γιατι δεν μπορω να επαναφέρω το κινητό μου!!

 

 

Μια βοηθεια ρε παιδιά!!!

 

Ότι γράψαμε παραπάνω δεν σε βοήθησε?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές, πιστεύω οτι η οποιαδήποτε δυσλειτουργία λειτουργικού στο wave οφείλεται σε μ...κιες που έχουν γίνει από το kies ή από το samsung apps (εξαιρούνται βέβαια περιπτώσεις που διακόπτεται το firmware upgrade ή αν κάποιος έχει flashαρει το κινητό, όπου μπορεί να υπάρχουν άλλα θέματα). Έχω χρησιμοποιήσει software που είναι σε alpha στάδιο αλλά τέτοια προχειροδουλειά δεν έχω ξαναδεί. Τρανό παράδειγμα το ότι συνεχίζουν στο samsung apps να φαίνονται εγκατεστημένες εφαρμογές που έχουν φάει uninstall εδώ και καιρό (και να βγάζουν και ειδοποιήσεις για update, τρομάρα τους), ενώ εφαρμογές που έχουν κατέβει και εγκατασταθεί από το kies δεν εμφανίζονται στη λίστα με τις εγκατεστημένες ώστε να μπορείς να κάνεις update σαν άνθρωπος.

Βέβαια μέσω του kies update εφαρμογών δεν υπάρχει, απλά σου κάνει ολόκληρη τη νέα version του παιχνιδιού install πάνω από αυτή που έχεις ήδη περασμένη, και εκεί αρχίζουν προβλήματα όπως αυτά που ανέφεραν οι φίλοι kommatias_3 και clarckent. Γι'αυτό όταν θέλει κανείς εγκατάσταση μιας νέας έκδοσης εγκατεστημένου app, προτείνω uninstall πρώτα και μετά install της νέας έκδοσης μέσω kies από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

κάπου έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες κάποια λύση για τα windows 7 αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι περισσότερα.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θεωρείτε ότι μετά από μία αναβάθμιση, θα είναι καλό να του κάνουμε και ένα hard reset? :shock:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές, πιστεύω οτι η οποιαδήποτε δυσλειτουργία λειτουργικού στο wave οφείλεται σε μ...κιες που έχουν γίνει από το kies ή από το samsung apps (εξαιρούνται βέβαια περιπτώσεις που διακόπτεται το firmware upgrade ή αν κάποιος έχει flashαρει το κινητό, όπου μπορεί να υπάρχουν άλλα θέματα). Έχω χρησιμοποιήσει software που είναι σε alpha στάδιο αλλά τέτοια προχειροδουλειά δεν έχω ξαναδεί. Τρανό παράδειγμα το ότι συνεχίζουν στο samsung apps να φαίνονται εγκατεστημένες εφαρμογές που έχουν φάει uninstall εδώ και καιρό (και να βγάζουν και ειδοποιήσεις για update, τρομάρα τους), ενώ εφαρμογές που έχουν κατέβει και εγκατασταθεί από το kies δεν εμφανίζονται στη λίστα με τις εγκατεστημένες ώστε να μπορείς να κάνεις update σαν άνθρωπος.

Βέβαια μέσω του kies update εφαρμογών δεν υπάρχει, απλά σου κάνει ολόκληρη τη νέα version του παιχνιδιού install πάνω από αυτή που έχεις ήδη περασμένη, και εκεί αρχίζουν προβλήματα όπως αυτά που ανέφεραν οι φίλοι kommatias_3 και clarckent. Γι'αυτό όταν θέλει κανείς εγκατάσταση μιας νέας έκδοσης εγκατεστημένου app, προτείνω uninstall πρώτα και μετά install της νέας έκδοσης μέσω kies από την αρχή.

 

κ προτεινω καλυτερα εγκατασταση και update μονο απο το κινητο!!!το kies καλυτερα να μην υπηρχε!!!:mad:

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν έχει γίνει.Μάλλον οπως το καταλαβαίνω δεν το βλέπει ο υπολογιστής μου(φοραει Windows 7)αν αυτο βοηθάει!!!!

 

Κάποιος που έχει Windows 7 ας βοηθήσει τον agelakos πως θα τα κάνει να δουν το κινητό του.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά σε Windows 7 64bit δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα σύνδεσης. Το σημαντικό είναι να συνδέσεις το κινητό όταν δεν τρέχει κάποια εφαρμογή και πρέπει να βρίσκεται στην αρχική οθόνη κι όχι μέσα σε κάποιο μενού.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κλείσεις το KIES. έπειτα, σύνδεσε το κινητό (σε Samsung KIES Mode) και να ανοίξει μόνο του το ΚΙΕS.
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από agelakos12 Εμφάνιση Μηνύματος

Ρε παιδια μια βοήθεια.Πηγα να κάνω αναβάθμιση του κινητού μεσω Samsung Kies μου έβγαλε σφάλμα, επειτα μου ζήτησε να κάνω ανάκτηση πατώντας το κουμπι τερματισμου, volume και κάμερας και έκτοτε μου βγάζει στην οθόνη μικρο εικονίδιο, κινητου-ερωτηματικο σε τριγωνάκι-και υπολογιστη.Βοήθεια γιατι δεν μπορω να επαναφέρω το κινητό μου!!

 

 

Μια βοηθεια ρε παιδιά!!!

 

Αγγελε,κλείσε το kies,άνοιξε μια κανονικά το κινητό σου,ξανακλείστο,πάτα πάλι αυτά τα πλήκτρα για να μπει σε download mode,περίμενε λίγο μήπως τα windows σε εκείνο το διάστημα εγκαταστήσουν κανα driver ή τίποτα τέτοιο...

 

 

Καλά μιλάμε αυτό το update πολύ άχρηστο...να φανταστείτε πριν δεν είχα κανένα πρόβλημα με την μνήμη του κινητού,σήμερα πάω να βάλω μια διαδρομή στο route 66 και μου λέει ανεπαρκής μνήμη ξερω γω κάτι τέτοια...έμεινα κάγκελο,τι έγινε λέω;την άκουσε το κινητό;Τελικά του έκανα μια επανεκίνηση και όλο οκ...

Βέβαια από τότε που έκανα το update το gps σκέτο χωρίς καμία άλλη υποβοήθηση κλειδώνει πολύ γρήγορα και χωρίς να μου κάνει κόλπα...

Αλλά ρε γμτ για να φτιάξουν κάτι πρέπει να χαλάσουν κάτι άλλο;

Edited by Gdrdasky

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι η λειτουργία fdn και γιατί δεν μπορώ να στείλω sms;

Την samsung μου μέσα!

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι το κινητό μου ήταν branded με vodafone.

Δεν ήταν κλειδωμένο, μπορούσες να βάλεις όποια sim ήθελες.

Απλά είχε τα γνωστά εκνευριστικά εικονίδια της voda.

Στο Product Code μου έγραφε GT-S8500BAVGR.

Μετά την αναβάθμιση και εφόσον πήρε το κινητό την JF8 έκδοση (δήλωσα και στο pre-configuration το EUR. Όταν ήταν voda branded δεν είχα καν την δυνατότητα να μπω σε αυτό το menu), προσπάθησα να το συνδέσω με το kies.

Είχα κάνει απεγκατάσταση το πρόγραμμα και είχα καθαρίσει την registry νωρίτερα.

Πάλι όμως μου έλεγε ότι δεν υποστηρίζεται έκδοση γι αυτό το κινητό.

Τσέκαρα την registry και ενώ έγραφε ότι είχα το νέο firmware, στο Product Code μου έγραφε πάλιι GT-S8500BAVGR.

Έκανα πάλι την ίδια διαδικασία και το Kies μου έγραψε πλεόν ότι έχω την τελευταία αναβάθμιση.

Το θέμα είναι ότι δεν αλλάζει με τίποτα το product code;

Δοκίμασα πάλι και το φλάσαρα με το multiload περνώντας την JF8 και δηλώνοντας πάλι EUR, αλλά το product code παραμένει το ίδιο.

 

Ξέρει κανείς αν μπορείς να τον αλλάξεις;

 

 

δεν αλλάζει μόνιμα όχι

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι η λειτουργία fdn και γιατί δεν μπορώ να στείλω sms;

Την samsung μου μέσα!

 

fixed dialing number - επιτρεπει τις κλησεις μονο προς συγκεκριμενους αριθμους - νομιζω βρισκεται καπου στις ρυθμισεις ασφαλειας. Αρκετα ακουει η samsung τελευταια και δικαιως, αλλα μην τη κατηγορουμε και για δικα μας λαθη...:D

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο μου κανει....

 

Καλως ορισα στο club με τα restart και τα κολληματα........ Μετα απο 1 μηνα+ απροσκοπτης λειτουργιας παθαμε το ταρακουλο

 

Εγώ το "έφτιαξα" με το να βάλω ξανά το firmware μέσω του multiloader. Βέβαια έχασα τα πάντα(τηλέφωνα, σημειώσεις, κλπ). Επίσης το νέο firmware που έβαλα, παρόλο που ήταν jf8(ίδιο με το παλιό) και έβαλα και ελληνικό csc, νομίζω ότι του λείπουν μερικά εικονίδια, όπως πχ το samsung apps. Ορίστε τα εικονίδια που έχω

 

1. Αρχ. κατ.

2. Social hub

3. Μουσική

4. Internet

5. Email

6. Τα αρχεία μου

7. Ημερολόγιο

8. Έξυπνη αναζ.

9 Ρολόι

10. Κάμερα

11. Ρυθμίσεις

12. Youtube

13. Άλμπουμ

14. Σημείωση

15. Εργασία

16. ΙΜ

17. Λογαριασμοί

18. Αριθμομηχανή

19. Περιήγηση

20. Ραδιόφωνο

21. Ηχογραφ.

22. Βίντεο

23. Παιχνίδια..α

 

Μπορεί κάποιος να τσεκάρει και να μου πει τι μου λείπει;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια βοήθεια.Πηγα να κάνω αναβάθμιση του κινητού μεσω Samsung Kies μου έβγαλε σφάλμα, επειτα μου ζήτησε να κάνω ανάκτηση πατώντας το κουμπι τερματισμου, volume και κάμερας και έκτοτε μου βγάζει στην οθόνη μικρο εικονίδιο, κινητου-ερωτηματικο σε τριγωνάκι-και υπολογιστη.Βοήθεια γιατι δεν μπορω να επαναφέρω το κινητό μου!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το "έφτιαξα" με το να βάλω ξανά το firmware μέσω του multiloader. Βέβαια έχασα τα πάντα(τηλέφωνα, σημειώσεις, κλπ). Επίσης το νέο firmware που έβαλα, παρόλο που ήταν jf8(ίδιο με το παλιό) και έβαλα και ελληνικό csc, νομίζω ότι του λείπουν μερικά εικονίδια, όπως πχ το samsung apps. Ορίστε τα εικονίδια που έχω

 

1. Αρχ. κατ.

2. Social hub

3. Μουσική

4. Internet

5. Email

6. Τα αρχεία μου

7. Ημερολόγιο

8. Έξυπνη αναζ.

9 Ρολόι

10. Κάμερα

11. Ρυθμίσεις

12. Youtube

13. Άλμπουμ

14. Σημείωση

15. Εργασία

16. ΙΜ

17. Λογαριασμοί

18. Αριθμομηχανή

19. Περιήγηση

20. Ραδιόφωνο

21. Ηχογραφ.

22. Βίντεο

23. Παιχνίδια..α

 

Μπορεί κάποιος να τσεκάρει και να μου πει τι μου λείπει;

 

λειπουν:samsun apps,καθημερινη ενημερωση,fb,twitter,μινι ημερολογιο

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω ρε παιδια.

οσοι εχουν προβληματα εχουν αλαξει ρομ η τα βγαζει ετσι και αλλιως?

προλαβαινω να το ακυρωσω γιαυτο ρωταω....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια βοήθεια.Πηγα να κάνω αναβάθμιση του κινητού μεσω Samsung Kies μου έβγαλε σφάλμα, επειτα μου ζήτησε να κάνω ανάκτηση πατώντας το κουμπι τερματισμου, volume και κάμερας και έκτοτε μου βγάζει στην οθόνη μικρο εικονίδιο, κινητου-ερωτηματικο σε τριγωνάκι-και υπολογιστη.Βοήθεια γιατι δεν μπορω να επαναφέρω το κινητό μου!!!!

 

τα ίδια δεν μας έγραψες και πιο πριν? Τελικά δεν τα κατάφερες?

αν πατήσεις αυτά τα τρία κουμπιά (από τo volume πατάς το κάτω) πρέπει να σου βγάλει στην οθόνη μια κόκκινη γραμμή με download mode. Μετά το συνδέεις με το computer και κάνεις την ανάκτηση. αν το kies δεν μπορεί να διαβάσει το κινητό σου όπως έλεγες πριν τότε πρέπει να την ψάξεις λίγο με τα windows 7. Ψάξε προς τα μυνήματα πίσω για να βρεις τη λύση. Κάποιοι ανάφεραν κάποιο αρχείο που πρέπει να αντιγράψεις στο system των windows.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω ρε παιδια.

οσοι εχουν προβληματα εχουν αλαξει ρομ η τα βγαζει ετσι και αλλιως?

προλαβαινω να το ακυρωσω γιαυτο ρωταω....

 

 

Δεν έχει αλλάξει κανείς μας rom απλώς είναι προβλήματα του update που σε άλλους γίνονται και σε άλλους όχι.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...