Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαταρχήν καλώς σας βρήκα, αν και σας διαβάζω πάνω από ένα χρόνο.

Από χθες είμαι και εγώ κάτοχος του wave.

To βρίσκω εξαιρετικό για τις ανάγκες μου και προσαρμόστηκα πιο γρήγορα απ' ότι περίμενα στην οθόνη αφής.

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτησούλες:

 

1. Όταν δέχομαι μια κλήση και θέλω να μην ακούγεται το κουδούνι, υπάρχει κάποιο κουμπί να το βάζει στη σίγαση, όπως στα απλά κινητά; Μέχρι στιγμής αυτό το κάνω μειωνοντας το κουμπί της έντασης.

2. Ο ήχος στα πλήκτρα απενεργποποιείται;

3. Ενώ στα widget υπάρχει εφαρμογή γενέθλια, δεν έχω βρει ακόμη πως καταχωρώ τα γενέθλια των φίλων μου.

4. Σωστά κατάλαβα ότι δεν υποστηρίζει ηχογράφηση κλήσης;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

 

Από εμένα οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι πρόκειται για εξαιρετικό τηλέφωνο με εκπληκτική οθόνη και χρώματα, πολύ γρήγορο και στην ανταπόκριση της αφής, αλλά και στη λειτουργία του. Αν και έχει γραφεί επανειλημμένως το ξαναλέω Τ9 ελληνικό έχει κανονικό, και το wi fi είναι εξαιρετικό.

Ένα μειον του (ιδίως για εμένα που δουλεύω πρώτη φορά smart phone) είναι ότι οι ρυθμίσεις του είναι διάσπαρτες π.χ σε άλλο μενου η διάρκεια κλήσης, αλλού η ενεργοποιηση αναμονής κλπ.

 

1. Ανοίγεις το πληκτρολόγιο και πατάς το # όπως γινόταν και παλιά

2. Ενώ είσαι στην οθόνη αναμονής πάτα αριστερά τα κουμπιά του ήχου και έτσι ανεβοκατεβάζεις τον ήχο από τα πλήκτρα.

3. & 4. δεν το έχω ψάξει ακόμα

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Ανοίγεις το πληκτρολόγιο και πατάς το # όπως γινόταν και παλιά

2. Ενώ είσαι στην οθόνη αναμονής πάτα αριστερά τα κουμπιά του ήχου και έτσι ανεβοκατεβάζεις τον ήχο από τα πλήκτρα.

3. & 4. δεν το έχω ψάξει ακόμα

 

Ευχαριστώ GUZGUN, αλλά μάλλον δεν ήμουν σαφής στο πρώτο ερώτημα.

Δεν εννοώ πως ενεργοποιώ το αθόρυβο προφιλ ή τη σίγαση στο κουδούνι γενικά.

Εστω ότι έχω ενεργοποιημένο το κανονικό προφιλ, δέχομαι μια κλήση στην οποία δε θέλω να απαντήσω, αλλά δε θέλω να την απορρίψω κιόλας για ευνόητους λόγους.

Σε όλα τα προηγούμενα κινητά που είχα υπήρχε ένα πλήκτρο που απενεργποιούσε προσωρινά το κουδούνι (δηλαδή συνέχιζε να καλεί, αλλά δεν ακουγόταν το κουδούνι) και μετά επανερχόταν κανονικά στο κανονικό προφιλ.

Το δεύτερο οκ.

Το τέταρτο το δοκίμασα σε μια κληση πηγαίνοντας στο μενού και επιλέγοντας ηχογράφηση, αλλά μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν υποστηρίζεται κατά τη διάρκεια κλήσης. Αν είναι έτσι για μένα είναι σημαντική παράλειψη, εκτός και αν όλα τα smart phone είναι ετσι.

Για τα γενέθλια κανείς; Με ενδιαφέρει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εστω ότι έχω ενεργοποιημένο το κανονικό προφιλ, δέχομαι μια κλήση στην οποία δε θέλω να απαντήσω, αλλά δε θέλω να την απορρίψω κιόλας για ευνόητους λόγους.

Σε όλα τα προηγούμενα κινητά που είχα υπήρχε ένα πλήκτρο που απενεργποιούσε προσωρινά το κουδούνι (δηλαδή συνέχιζε να καλεί, αλλά δεν ακουγόταν το κουδούνι) και μετά επανερχόταν κανονικά στο κανονικό προφιλ.

 

 

το 5800 μου αν το γυρίσεις ανάποδα πάνω στο τραπέζι πχ την ώρα που κάποιος παίρνει τηλ αυτόματα μπαίνει σε σίγαση. μήπαως συμβαίνει το ίδιο????

 

όσο για την ηχογράφηση μήπως υπάρχει στο store καμία εφαρμογή???

Link to comment
Share on other sites

το 5800 μου αν το γυρίσεις ανάποδα πάνω στο τραπέζι πχ την ώρα που κάποιος παίρνει τηλ αυτόματα μπαίνει σε σίγαση. μήπαως συμβαίνει το ίδιο????

 

όσο για την ηχογράφηση μήπως υπάρχει στο store καμία εφαρμογή???

 

Φιλε στο πρώτο σκέλος είσαι σωστός σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Για το δέυτερο δε ξέρω. Δεν είναι κουλό να έχει ηχογράφηση και να μην την υποστηρίζει στις κλήσεις.

Για τα γενέθλια οκ το βρήκα πας επεξεργασία επαφής, προσθηκη περισσότερων πεδίων, ρολάρεις προς τα κάτω και το έχει σαν επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ορισμενα site ειναι διαμορφωμενα για κινητα(π.χ facebook).

Πως γινεται να βλεπουμε την original μορφη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ορισμενα site ειναι διαμορφωμενα για κινητα(π.χ facebook).

Πως γινεται να βλεπουμε την original μορφη?

 

από τη δική μου εμπειρία μάλλον δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

εγω το εδωσα για αντικατασταση και αυτος στο πλασιο μου τα μασουσε ελεγε οτι παιζει καλα μα αφου τα βιντεακια τα επαιζε με 10 fps ολα τους το αφησα και περιμενω απαντηση
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!

ειχα καταφερει να μπω στο facebook απο το web browser του wave και μαλιστα να παιξω και ενα παιχνιδι το castle age

Link to comment
Share on other sites

εγω το εδωσα για αντικατασταση και αυτος στο πλασιο μου τα μασουσε ελεγε οτι παιζει καλα μα αφου τα βιντεακια τα επαιζε με 10 fps ολα τους το αφησα και περιμενω απαντηση

 

Και πως κατάλαβες ότι έπαιζε με 10fps video?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και πως κατάλαβες ότι έπαιζε με 10fps video?

δεν τα μετρησα κιολα αλλα φενοταν οτι σουρνοτανε, και δεν μιλαω για τιποτα hd 1080p απλα βιντεακια μικρα το lg arena που εχω τα παιζει τελεια τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

δεν τα μετρησα κιολα αλλα φενοταν οτι σουρνοτανε, και δεν μιλαω για τιποτα hd 1080p απλα βιντεακια μικρα το lg arena που εχω τα παιζει τελεια τα ιδια

 

τι να σου πω. εγώ ότι video έχω παίξει παίζουν άψογα και με υπότιτλους ελληνικούς (με το napi, γιατί το δικό του βγάζει κορεάτικα).

 

μόνο mkv δεν έχω παίξει ακόμα γιατί δεν έχω μεγάλη κάρτα προς το παρόν.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω. εγώ ότι video έχω παίξει παίζουν άψογα και με υπότιτλους ελληνικούς (με το napi, γιατί το δικό του βγάζει κορεάτικα).

 

μόνο mkv δεν έχω παίξει ακόμα γιατί δεν έχω μεγάλη κάρτα προς το παρόν.

ελπιζω να μου το αλαξουνε γιατι εχειιι τελεια οθονη για ταινιες καταταλλα ειναι τελειο Κινητό για τα λεφτα του

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το παρηγγειλα και εγω σημερα, Τριτη-Τεταρτη θα το εχω :) Το ειδα απο κοντα και το πηρα σε 5 λεπτα!

Να ρωτησω θηκη εχει μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το παρηγγειλα και εγω σημερα, Τριτη-Τεταρτη θα το εχω :) Το ειδα απο κοντα και το πηρα σε 5 λεπτα!

Να ρωτησω θηκη εχει μεσα;

 

θήκη όχι. αλλά με 5-6 euro βρίσκεις δερμάτινη από το ebay.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδια, αλλά από περιέργεια ρωτάω.

Ποιος κάθεται να δει ταινία στο κινητό του;

Εντάξει να μπορεί να παίζει κανένα videaκι από youtube κλπ.

Αλλά ταινία; :fool:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο κινητακι εμφανησιακα με ικανοποιητικο μεγεθος οθονης,σήμερα το πήρα,μολις ανακάλυψα πως μπαίνει ο τόνος....Απίστευτη οθονη και ταχύτητα γενικά σε όλους τους τομείς....Από εκεί και πέρα εύχρηστο μενου και πολλές λειτουργίες out of the box όμως πέρα από αυτα από τος εφαρμογές δεν μπορείς να περιμένεις και πολλα αν και υπάρχπυβ και μερικές καλες και χρήσιμες εφαρμογες αυτή τη στιγμή....μικρο lags υπάρχουν στον browser ομως είναι αντιμετοπίσιμα...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδια, αλλά από περιέργεια ρωτάω.

Ποιος κάθεται να δει ταινία στο κινητό του;

Εντάξει να μπορεί να παίζει κανένα videaκι από youtube κλπ.

Αλλά ταινία;

 

Στη διαδρομή προς τη δουλειά/σχολείο, στις διακοπές και γενικά οπουδήποτε έχεις νεκρό χρόνο. Μια χαρά βλέπεις, βάζεις και τα ακουστικά, το βαστάς και κοντά και όλα είναι τέλεια. Μόνο που είναι κουραστικό να το βαστάς :Ρ. Και εάν οι ταινίες σου είναι πολύ, μπορείς άνετα να δεις σειρές, ειδικά αυτές των 20 λεπτών διάρκειας(πχ family guy).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη βοήθεια σας σκέφτομαι να πάρω τ κύμα αλλά έχω επιδότηση από vodafone άρα έχει vodafone live λέτε να δημιουργεί πρόβλημα αυτό ; Το έχει πάρει κανείς από vodafone;ακομα αυτά που θέλω από το τηλ είναι Ίντερνετ μέσω 3g video email client k gps στα πρώτα όπως διάβασα το κινητό είναι άψογο στο gps όμως τι λέει κ κάτι τελευτεο στα γνωστά μαγαζάκια κ περίπτερα θα βρούμε κανά gps προγράμμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων Edited by gasmanian83
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταφερει ακομα να το συνδεσω στο Linksys που εχω στο σπιτι. Ενω βλεπει το δικτυο, δινω το κλειδι και that's it!!!! Τιποτα! Δεν κανει login! Να διευκρινησω οτι το εχω σε WPA2. Εχει καποια ιδεα κανενας? Λετε να εχει θεμα με το wpa2?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

330 εχει για ελλαδα καποιο λα8ος κανεις

Στην ελλαδα εχει ποιο λιγες ναι εγω κοιταω στο uk store απο εκει ειχα κατεβασει το need for speed τελειο παιχνιδι ηταν free

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταφερει ακομα να το συνδεσω στο Linksys που εχω στο σπιτι. Ενω βλεπει το δικτυο, δινω το κλειδι και that's it!!!! Τιποτα! Δεν κανει login! Να διευκρινησω οτι το εχω σε WPA2. Εχει καποια ιδεα κανενας? Λετε να εχει θεμα με το wpa2?

Όχι κ εγώ wpa2 έχω και συνδέεται κανονικά (έχω speedtouch...)

Πάντως δοκίμασε να το γυρίσεις σε wep μήπως και συνδεθεί,ποτέ δεν ξέρεις...

 

 

Το απόγευμα το δοκίμαζα και σαν gps και πραγματικά είναι απίστευτο...Χωρίς υποβοήθηση(A-gps) από το μπαλκόνι μου ούτε καν ανοιχτό χώρο δηλαδή και μέσα σε 15 δευτερόλεπτα είχε κλειδώσει με 6 δορυφόρους και σε μια φάση έφτασε τους 8!

Στο route 66 υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω χάρτες ελλάδος;

 

Όσο κουφό και αν ακούγεται αυτό που με μπέρδεψε περισότερο απ όλα σε αυτό το κινητό ήταν το μενου των sms...:wacko:

 

Αυτό που δεν κατάφερα ακόμα είναι να το κάνω να παίξει video από την desktop-version του youtube...ξέρει κανείς πως γίνεται;

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...