Jump to content

Samsung B5722 Dual SIM


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρόλο που επιλέγω στο menu->ρυθμισεις->ρυθμισεις εφαρμογης->Ευρετηρίου->σειρα εμφανιζόμενου ονόματος->επώνυμο όνομα

Το τηλέφωνο κάνει sort by ονομα επώνυμο . Υπάρχει καμία πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 475
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω κάποιες απορίες με το κινητό.. πήγα εχθές στον Κωτσόβολο και το έχει ανοιχτό οπότε είχα μια πρώτη εντύπωση από το κινητό. Συμπαθητική κάμερα και σχετικά καλό touch. Όμως επειδή δεν είχε κάρτες SIM μέσα δεν μπόρεσα να δω

 

α) Ευκολία γραφής SMS (εάν βολέυει το πληκτρολόγιο). Πόση μνήμη έχει για SMS?

 

β) Από internet browsing πως πάει? Είναι γρήγορη & εύκολη η πλοήγηση?

 

γ) Έχει facebook application? Παρατήρησα ότι περιλαμβάνει έναν messenger, τι είναι αυτό? Έχει καμία σχέση με το msn?

 

δ) Διάβασα ότι δεν έχει prediction όταν γράφεις έναν αριθμό. (π.χ. όταν γράφει 6974 να σου εμφανίζει τα ονόματα που περιλαμβάνουν αυτόν τον αριθμό). Ο κατάλογος είναι user friendly?

 

ε) Δουλεύει η touch οθόνη εάν έχει ζελατίνα πάνω? Ανθεκτικότητα πλαστικών?

Link to comment
Share on other sites

Μερικές απαντήσεις...

 

α) Το πληκτρολόγιο στα SMS βολεύει αρκετά εάν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει κινητό με touch-screen. Για την μνήμη, το τηλέφωνο μπορεί να αποθηκεύσει μέχρι 300sms και μετά έχεις και την μνήμη των 2 καρτών SIM.

 

β) Ο Internet browser είναι ο NetFront Browser v.3.5 που είναι αρκετά απλός αλλά με το δίκτυο της cosmote που το χρησιμοποίησα αργούσε... Πάντως μου φάνηκε αρκετά εύκολος

 

γ) Διαθέτει facebook application, όπως και κάποια ακόμα (Myspace, Photobucket, Flickr, Picasa, Friendster). O messenger είναι ο Palringo, αλλά δεν τον χρησιμοποίησα οπότε δεν ξέρω αν έχει σχέση με το MSN.

 

δ) Όντως δεν έχει prediction αλλά ο κατάλογος είναι αρκετά user friendly.

 

ε) Με την ζελατίνα δουλεύει η οθόνη, αλλά άμα την βγάλεις έχει καλύτερη απόκριση :) Τώρα από θέμα ανθεκτικότητας ακόμα δεν μου έχει πέσει κάτω χωρίς την θήκη, αλλά μου φαίνεται ανθεκτικό

 

Έχω κάποιες απορίες με το κινητό.. πήγα εχθές στον Κωτσόβολο και το έχει ανοιχτό οπότε είχα μια πρώτη εντύπωση από το κινητό. Συμπαθητική κάμερα και σχετικά καλό touch. Όμως επειδή δεν είχε κάρτες SIM μέσα δεν μπόρεσα να δω

 

α) Ευκολία γραφής SMS (εάν βολέυει το πληκτρολόγιο). Πόση μνήμη έχει για SMS?

 

β) Από internet browsing πως πάει? Είναι γρήγορη & εύκολη η πλοήγηση?

 

γ) Έχει facebook application? Παρατήρησα ότι περιλαμβάνει έναν messenger, τι είναι αυτό? Έχει καμία σχέση με το msn?

 

δ) Διάβασα ότι δεν έχει prediction όταν γράφεις έναν αριθμό. (π.χ. όταν γράφει 6974 να σου εμφανίζει τα ονόματα που περιλαμβάνουν αυτόν τον αριθμό). Ο κατάλογος είναι user friendly?

 

ε) Δουλεύει η touch οθόνη εάν έχει ζελατίνα πάνω? Ανθεκτικότητα πλαστικών?

Ήρθαμε σκαστοί από την κλινική

ΠΑΟΚΑΡΑ μου δεν το ξέρουν οι γιατροί

και θα 'ρθουμε ξανά γιατί από παιδιά

μας παλάβωσε η ασπρόμαυρη στολή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετριότατο κινητό..

 

- Πλοηγηση στις επαφες πολυ αργη και δυσχρηστο φιλτρο

 

- Δεν μπορεις να καλεσεις τηλεφωνητη ή αλλες υπηρεσιες του τυπου "πιεσατε 1" , γιατι η αλλη πλευρα δεν καταλαβαινει οταν παταω τα πληκτρα!

 

- Απαραδεκτο Software : Δεν μπορεις να δεις τον παραλήπτη στα SMS και δεν μπορείς να τα σβήσεις! Το παραλήπτη δεν μπορεις να τον δεις ακομα και με αλλα προγραμματα οπως το Mobile Master ή το Mobiledit!.

 

- Μικρός χώρος SMS : Μόνο 300 (σύνολο) στην συσκευή

 

- Touchscreen μετριότατο και κάπως ασαφες (δεν εχω χοντρα δαχτυλα :P )

 

- Δεν έχεις ήχο κλήσης στο μεγάφωνο όταν βάζεις ακουστικά.

 

- Το Shortcut του bluetooth στην ουσία δεν το απενεργοποιεί , οπότε είναι αχρηστο για μενα..

Edited by leequid
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετριότατο κινητό..

 

- Πλοηγηση στις επαφες πολυ αργη και δυσχρηστο φιλτρο

 

- Δεν μπορεις να καλεσεις τηλεφωνητη ή αλλες υπηρεσιες του τυπου "πιεσατε 1", γιατι η αλλη πλευρα δεν καταλαβαινει οταν παταω τα πληκτρα!

 

- Απαραδεκτο Software : Δεν μπορεις να δεις τον παραλήπτη στα SMS και δεν μπορείς να τα σβήσεις! Το παραλήπτη δεν μπορεις να τον δεις ακομα και με αλλα προγραμματα οπως το Mobile Master ή το Mobiledit!.

 

- Μικρός χώρος SMS : Μόνο 300 (σύνολο) στην συσκευή

 

- Touchscreen μετριότατο και κάπως ασαφες (δεν εχω χοντρα δαχτυλα :P )

 

- Δεν έχεις ήχο κλήσης στο μεγάφωνο όταν βάζεις ακουστικά.

 

- Το Shortcut του bluetooth στην ουσία δεν το απενεργοποιεί , οπότε είναι αχρηστο για μενα..

 

Το έχω απο το καλοκαίρι και μπορώ να πώ είναι απλά καλό.:)

Τώρα όσον αφορά τον φίλο leequid.

1. Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς. Στα χέρια μου ανταποκρίνεται επαρκώς καλά.

2. Για το "πιεσατε 1", ποτέ δεν είχα πρόβλημα οταν το χρειάστηκα.

3. SMS. Και τον παραλήπτη βλέπεις και μπορείς να τα σβήσεις. Εάν κατάλαβα λάθος, μπορείς να μου το εξηγήσεις.

4. Σωστό. Τα 300 είναι κάπως λίγα. Αν σκεφτείς οτι το παλιό μου δεχόταν τουλάχιστον 700.

5. Το Touchscreen όχι απο τα καλύτερα σίγουρα. Αλλά όχι και μετριότατο. Εχει διαφορά.

6. Σωστό για την κλήση. Ενα απο τα μεγάλα μείον.

7. Δεν έτυχε να το χρησιμοποιήσω. Χρησιμοποιώ το bluetooth για να το απενεργοποιήσω.

Αυτά. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
με το κιες_ πως τα παει_; γιατι εμενα δεν το δειχνει μπορει να φταιει οτι εχω την νεα εκδοση του για το wave??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αδέλφια,

το αγόρασα πριν λίγες μέρες το κινητό και ενώ συνδέεται με bluetooth με άλλα κινητά, δεν συνδέεται με bluetooth ακουστικά...

κάνω κάτι λάθος ή παίζει τίποτα άλλο με το κινητό???

Καλά χριστούγεννα :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς Χρόνια Πολλά και Καλές Γιορτές!!

 

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με blue-tooth ακουστικά και συγκεκριμένα μάρκας Sony-Erickson... Τα είχα βάλει πρώτα σε ένα παλιότερο κινητό που είχα και στο καινούργιο δεν μπορούσαν να συνδεθούν! Για να το λύσω, διάβασα τις οδηγίες χρήσης από τα ακουστικά και έπρεπε να τα ξαναρυθμίσω από την αρχή (σκέψου όπως κάνεις επαναφορά συστήματος σε pc) Οπότε μετά από αυτό το άτυπο "reset" των ακουστικών, το κινητό μου τα αναγνώρισε και συνδέθηκε αυτόματα...

 

Ελπίζω να βοήθησα :O

 

Καλησπέρα αδέλφια,

το αγόρασα πριν λίγες μέρες το κινητό και ενώ συνδέεται με bluetooth με άλλα κινητά, δεν συνδέεται με bluetooth ακουστικά...

κάνω κάτι λάθος ή παίζει τίποτα άλλο με το κινητό???

Καλά χριστούγεννα :D

Ήρθαμε σκαστοί από την κλινική

ΠΑΟΚΑΡΑ μου δεν το ξέρουν οι γιατροί

και θα 'ρθουμε ξανά γιατί από παιδιά

μας παλάβωσε η ασπρόμαυρη στολή

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έχει πέσει πολύ η αξία του κινητού, στα 130€ από 200€ που είχε το Μάρτιο και 160€ που είχε το Σεπτέμβριο.
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά asg και ευχαριστώ για την βοήθεια,

 

έκανα ότι είπες σε δύο ακουστικά bluetooth που έχω, αλλά τίποτα.

Μάλλον το κινητό έχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα αδέλφια και χρόνια πολλά!!!!

να κάνω και εγώ μια "υπερβολική" ίσως ερώτηση ???? αν έχουμε μια 2in1 sim της Cosmote πχ, (2 προσωπικές γραμμές συμβόλαιο-κάρτα) και θέλουμε να την χρησιμοποιήσουμε ταυτόχρονα με μια wind πχ, (1 εταιρική γραμμή) η 2in1 της Cosmote θα παίξει σωστά, θα την δει η συσκευή ή μπαρμ******λα????

 

(δεν είδα αν έχει ερωτοαπαντηθεί πιό πριν ... συγχωρέστε με μέρες που είναι .... ;) )

To most people, the sky is the limit. To those who love aviation, the sky is home.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα αδέλφια και χρόνια πολλά!!!!

να κάνω και εγώ μια "υπερβολική" ίσως ερώτηση ???? αν έχουμε μια 2in1 sim της Cosmote πχ, (2 προσωπικές γραμμές συμβόλαιο-κάρτα) και θέλουμε να την χρησιμοποιήσουμε ταυτόχρονα με μια wind πχ, (1 εταιρική γραμμή) η 2in1 της Cosmote θα παίξει σωστά, θα την δει η συσκευή ή μπαρμ******λα????

 

(δεν είδα αν έχει ερωτοαπαντηθεί πιό πριν ... συγχωρέστε με μέρες που είναι .... ;) )

 

Εγώ πάντως που χρησιμοποιούσα μια 12in1 ή 16in 1 δούλευε άψογα ,υποθέτω το ίδι να συμβαίνει με μια 12in1

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Μακριάααααααααααααααααααααααααααααα οσο πιο μακρια μπορείτε.

 

 

Το πιο σημαντικό και συνάμα εύκολο feature μιας συσκευής και η συγκεκριμένη αποτυγχάνει οικτρά.

 

 

Είναι ανίκανη να κάνει σωστό synchronize με το outlook (δεν μπορεί να καταλάβει τον διαχωρισμό επώνυμο, όνομα) και τα εμφανίζη ΠΑΝΤΑ ονομα – επωνυμο, δηλαδή εγώ που έχω 740 ονόματα κατάλογο βλέπω 43 γιώργους 45 γιάννηδες κτλ .

 

20 μέρες τώρα και ο ένας με στέλνει στον άλλο…… αν βρω το δίκιο μου, και αφού σε τελική ανάλυση η συσκευή λειτουργεί έτσι ας τα αναγράφει κάπου να το ξέρει ο μελλοντικός αγοραστής.

If I Could Fly
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα 31/12/2010 από τα Multirama στα 144 ευρώ, μετά ανακάλυψα πως υπάρχει και αλλού φθηνότερα (130 ευρώ) - όμως ο Κωτσόβολος το έχει 199 & παρασύρθηκα. Θέλω να γράψω ένα μίνι review και συγκριτικά την εμπερία που έιχα με τα D880 & E2152.

 

****** Mini (!!) :) Review B5722 ******

 

Κύρια Χαρακτηριστικά

 

* 3.2" 256K- TFT capacitive οθόνη αφής

* Dual-SIM dual standby quad-band GSM/EDGE

* Περιβάλλον Touch: TouchWiz Lite ver. 1.0

* 3.15 megapixel autofocus κάμερα με LED φλας & QVGA@15fps video

* FM radio με RDS

* Stereo Bluetooth 2.1

* Υποδοχή μνήμης microSD (HotSwap - μέχρι 8GB)

* Σύνδεση με ακουστικά & USB μέσω της κλασσικής θύρας Samsung

* Ορθή λειτουργία dual SIM standby (Λειτουργούν ταυτόχρονα & οι 2 γραμμές)

* Καλή ποιότητα ηχείου & ακουστικού αλλά και έντασης

* Hotswap αφαίρεση & τοποθέτηση κάρτας μνήμης

* Ικανοποιητικός χρόνος ομιλίας/αναμονής (4.5 ώρες/400 ώρες - max)

* Καλή αναλογία τιμής/χαρακτηριστικών (Τιμή λιανικής 31/12/2010 : 130€)

 

Μειονεκτήματα

 

* Μέτρια ταχύτητα απόκρισης στα μενού

* Δυσανάγνωστη οθόνη κατά την διάρκεια της ημέρας (στο ηλιακό φως)

* Μέτρια & αργή η πλοήγηση internet. Αδυναμία αναπαραγωγής από Youtube

* Δύσχρηστος τηλεφωνικός κατάλογος & φίλτρο αναζήτησης (δεν διαθέτει smart dial & search)

* Δύσχρηστο, αργό & χωρίς την παρουσία φίλτρου αναζήτησης File Manager

* Έλλειψη παραμετροποίησης των μενού (fonts, μέγεθος)

* Ανύπαρκτο Social Networking με απλά ένα υποτυπώδες Widget του Facebook το οποίο λειτουργεί απλά σαν bookmark

* Έλλειψη τεχνολογιών Accelerometer,Wi-Fi, 3G, Viewers (PDF, Word, ebook)

* Έλλειψη υποδοχής ακουστικού 3.5mm

* Δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης στο μεγάφωνο όταν είναι τοποθετημένα ακουστικά στην συσκευή.

* Ελλιπής μελέτη του outbox. Μικρός αριθμός χωρητικότητας SMS (300)

 

 

Γενικές εντυπώσεις:

 

Σχεδιαστικά είναι όμορφο & ελαφρύ με καλής ποιότητας πλαστικά. Η οθόνη του είναι μεγάλη και ευανάγνωστη, με σχετικά καλή ανάλυση (240 x 320) και έντονο contrast που όμως διακρίνω, πως υπάρχει πρόβλημα ανάγνωσης στον ήλιο. Η οθόνη αφής ανταποκρίνεται σωστά - δεν χρειάζεται γραφίδα. Λιτά μενού, με παρουσία των λεγόμενων Widget. Η λειτουργία dual SIM είναι πολύ καλή. Το κινητό έχει κάποιες ελλείψεις και κάποια μικρο-προβλήματα αλλά συνολικά και από την πτώση τιμής το συστήνω σαν μία σχετικά οικονομική λύση.

 

 

Γενικός Χειρισμός - Interface:

 

TouchWiz Lite v. 1.0. Μία γλυκόπικρη αίσθηση! Η οθόνη είναι μοιρασμένη σε 3 εικονικά desktops στα οποία μπορείς να μεταφέρεις και να μετακινήσεις σε μορφή εικονιδίων διάφορα Widgets (ραδιόφωνο, events, Facebook application, γενέθλια, ημερολόγιο). Χαριτωμένες & χρήσιμες κάποιες λειτουργίες όπως birthday reminder & σημειώσεις τύπου post-it. Ουσιαστικά λειτουργούν όπως τα shortcuts (συντομεύσεις) στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή μας. Είναι multitasking οπότε μπορείτε να ακούτε π.χ. ραδιόφωνο και να γράφετε ένα μήνυμα ταυτόχρονα. Προσωπικά δεν "μαγεύομαι" από αυτό το interface διότι καθιστά σχετικά αργό και δύσχρηστο τον χειρισμό του κινητού. Η απόκριση του touch screen σε συνδυασμό με το λογισμικό της συσκευής κάποιες φορές καθιστούν εκνευριστικό τον τρόπο λειτουργίας του. Το μενού είναι σχετικά απλό χωρίς να ξεχωρίζει κάτι, δεν θα το χαρακτήριζα ούτε αργό αλλά ούτε και γρήγορο στην λειτουργία του. Η επιλογή του Widget Facebook δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο απλά λειτουργεί σαν bookmark για να μας οδηγήσει στην κεντρική σελίδα και δεν βοηθά ούτε διευκολύνει την λειτουργία του Facebook. Γενικώς πάσχει στην πλοήγηση - είναι αργό και δύσχρηστο, ενώ το touch δεν σώζει την κατάσταση, ειδικά με τον απαράδεκτο και NetFront Browser που διαθέτει. Η εγκατάσταση του Opera Mini δεν είναι εφικτή διότι δεν αναγνωρίζει το GPRS της συσκευής. Εάν θέλετε πλοήγηση στο internet απλά αλλάξτε συσκευή!

 

 

Τηλεφωνικός κατάλογος & SMS Μηνύματα

 

Η χωρητικότητα του τηλεφώνου είναι μέχρι 1000 επαφές. Μπορείτε να προσθέσετε λεπτομέρειες όπως Ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, ήχος & εικόνα κλήσης, γενέθλια κλπ, (θα σας εμφανίζεται στην υπενθύμιση του Widget γενεθλίων). Εδώ όμως έχουμε θέμα.. δυστυχώς δεν διαθέτει φίλτρα smart dialing ούτε smart search με αποτέλεσμα - ειδικά εάν έχετε αρκετές επαφές - να δυσκολευτείτε στην εύρεση. Επίσης εμφανίζονται μόνο 4 τηλέφωνα/επαφές στην οθόνη κατά την διάρκεια του scroll εύρεσης επαφής (το οποίο είναι σχετικά αργό). Άλλο μειονέκτημα είναι πως δεν είναι κυκλικό το scroll - και ξεκινάει πάντα από το A. Eτσι εάν έχετε αποθηκεύσει κάποιον που το όνομα του ξεκινάει από Ω και δεν μπορείτε να το βρείτε μέσω του search (συμβαίνει και αυτό) τότε θα αναγκαστείτε να κάνετε scroll μέχρι το τέλος του καταλόγου. Ευτυχώς υπάρχει η επιλογή χρήσης smartdial και μπορείτε να αντιστοιχίσετε στο keypad έως 9 αγαπημένους αριθμούς. Το πρόβλημα παρουσιάζεται επίσης όταν γράφετε ένα SMS και θέλετε να προσθέσετε παραλήπτη. Η προσθήκη παραλήπτη κάθε άλλο παρά εύκολο είναι διότι το search διαθέτει περιορισμένες δυνατότητες όπως προανέφερα. Η γραφή μηνυμάτων είναι σχετικά εύκολη και το touch ανταποκρίνεται σωστά. Διαθέτει T9 αλλά δυστυχώς χωρητικότητα μόνο μέχρι 300 μηνύματα και ως γνωστόν η αναφορά παράδοσης στα κινητά Samsung εμφανίζεται σε μορφή SMS με αποτέλεσμα ο χώρος αυτός να μην επαρκεί. Οι ελλείψεις και οι αστοχίες συνεχίζονται, ενώ τα εισερχόμενα μηνύματα έχουν ένα σύμβολο (1 ή 2) έτσι ώστε να ξεχωρίζουμε από ποια κάρτα SIM έχουμε λάβει το SMS, στα εξερχόμενα μηνύματα απουσιάζει αυτό το σύμβολο και δεν μπορούμε να δούμε από ποια SIM έχει σταλεί (!). Επίσης διάφορα πρόσθετα όπως η επεξεργασία του παραλήπτη αλλά και του αριθμού δεν είναι εφικτή στα εξερχόμενα μηνύματα - ούτε μπορούμε να τα μετακινήσουμε σε άλλο κατάλογο. Οι κατασκευαστές δώσαν το βάρος στα εισερχόμενα & όχι στα εξερχόμενα μηνύματα φαίνεται. Επίσης να αναφέρω πως δεν δίνεται η δυνατότητα διαγραφής όλων των αναφορών στο κινητό.

 

 

Multimedia εργαλεία & camera

 

Δεν υπάρχει image gallery, είναι ενσωματωμένο στο File Browser. Εμφανίζει τις φωτογραφίες σε μορφή λίστας με thumbnail αλλά η απόκριση του είναι αργή (καθυστερεί να φορτώσει τα thumbnails με αποτέλεσμα να κολλάει κατά την διάρκεια του scroll). Έτσι εάν έχετε αρκετές φωτογραφίες θα δυσκολευτείτε στο ψάξιμο. Διαθέτει image editor με κάποιες βασικές λειτουργίες (αποκοπή & προσθήκης διαφόρων εφέ). Η αναπαραγωγή ήχου είναι καλή όμως χρειάζεται βελτίωση η δομή της βιβλιοθήκης των αρχείων και ο τρόπος αναζήτησης. Μπορείτε να ακούσετε τα αγαπημένα σας MP3 (διαβάζει και το album art εμφανίζοντας την εικόνα του album -εάν υπάρχει - στην οθόνη). Όμως η αναζήτηση ανάμεσα στα τραγούδια είναι πολύ δύσκολη για τους λόγους που προανέφερα. Το ραδιόφωνο λειτουργεί μόνο με ακουστικά ενώ υπάρχει και η δυνατότητα εγγραφής. Αναφέρεται πως έχει RDS - όμως προσωπικά διαπίστωσα πως δεν υφίσταται η λειτουργία αυτή. Τέλος θα αναφερθώ πολύ λίγο στον ενσωματωμένο video player που διαθέτει το file manager οποίος έχει πολύ περιορισμένες δυνατότητες αναπαραγωγής (μόνο MP4 αρχεία - ούτε καν DivX). Η φωτογραφική μηχανή που διαθέτει υποστηρίζει μέγιστη ανάλυση 3.15 MP (2048x1536) ενώ διαθέτει και LED φλας. Είναι αρκετά δυνατό συγκριτικά με άλλα LED φλας (για κοντινές λήψεις μόνο) αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει επιλογή να χρησιμοποιήσουμε το LED σαν μεμονωμένο φακό όπως σε άλλες συσκευές. Επίσης υπάρχουν επιπλέον λειτουργίες προσθήκης εφέ (sepia, negative κλπ) και λήψης με χρονοκαθυστέρηση. Γενικώς η φωτογραφική μηχανή βγάζει μέτριες προς ικανοποιητικές φωτογραφίες για καθημερινή χρήση. Η λειτουργία εγγραφής video περιορίζεται σε χαμηλής ποιότητας video QVGA με μέγιστη ανάλυση 320x240 η οποία ικανοποιεί μόνο για προβολή στο κινητό και όχι σε μεγαλύτερη οθόνη. Τέλος μπορούμε να επιλέξουμε να θέσουμε ως μέσο αποθήκευσης την μνήμη του κινητού ή την εξωτερική μνήμη που θα προσθέσουμε.

 

Λοιπές εφαρμογές

 

Διαθέτει ημερολόγιο στο οποίο μπορούμε να προσθέσουμε ραντεβού, γενέθλια και άλλες ειδοποιήσεις που θέλουμε. Επίσης διαθέτει ξυπνητήρι αρκετά μελετημένο, στο οποίο μπορούμε να προσθέσουμε μέχρι και 10 alarms (!!) (έχει 5 αρχικά) και μπορούμε να τα παραμετροποιήσουμε ποικιλοτρόπως από συγκεκριμένες μέρες της εβδομάδας που θέλουμε να χτυπήσει ή μέχρι και κάθε πότε θέλουμε να έχουμε αφύπνιση (Snooze). Ενημερωτικά αναφέρω πως το ξυπνητήρι δεν απενεργοποιείται με το πάτημα πλήκτρων (ευτυχώς για τους υπναράδες) πρέπει να πατήσουμε OK στην οθόνη όταν χτυπάει, σε αντίθετη περίπτωση ενεργοποιείται το snooze και χτυπά πάλι το ξυπνητήρι. Επίσης περιλαμβάνει voice recorder, world clock, σημειωματάριο, αντίστροφη μέτρηση, χρονόμετρο, απλή αριθμομηχανή, convertor και δύο παιχνίδια. Δεν θα σταθώ στις εφαρμογές αυτές διότι δεν ξεχώρισε καμία κατά την γνώμη μου, επίσης οι περισσότερες είναι πλέον standard σε όλα τα κινητά.

 

Προσωπικό τελικό πόρισμα

 

Η διαχείριση της dual-sim λειτουργίας είναι άψογη, λειτουργούν και είναι ενεργές ταυτόχρονα και οι δύο γραμμές όπως και στο D880. Έτσι μπορείτε να ομιλείτε στην μία γραμμή και παράλληλα να σας καλούν στην δεύτερη γραμμή. Έχει αρκετά ικανοποιητική ποιότητα κατασκευής, άψογη ποιότητα ήχου αλλά και έντασης (ακουστικού & speakerphone). Βέβαια υπάρχουν αρκετά προβλήματα στον χειρισμό & στο interface. Βασικές ελλείψεις ειδικά σε σημαντικές -πλέον- τεχνολογίες (WiFi, 3G) αλλά και η αδυναμία σωστής πλοήγησης & ύπαρξης λοιπών εφαρμογών (facebook, youtube) με οδηγούν να χαρακτηρίσω το κινητό ως ένα προσιτό dual-sim standby κινητό με touchscreen για τηλεφωνία και μόνο. Η συσκευή είναι πάνω-κάτω αυτό που περίμενα, εάν όμως στοίχιζε περισσότερο από 150 ευρώ δεν θα την αγόραζα ούτε θα την πρότεινα.

 

J.S.

Edited by Cool_J
Link to comment
Share on other sites

Οταν καλω στην εξυπηρέτηση πελατών και ακούω το ηχογραφημένο μήνυμα πατήστε το 1, η οθόνη αφής δεν ανταποκρίνεται. Είναι ελαττωματική η συσκευή μου; Αν δεν καταφέρουν να μου το φτιάξουν δικαιούμαι τα χρήματά μου πίσω, σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Οταν καλω στην εξυπηρέτηση πελατών και ακούω το ηχογραφημένο μήνυμα πατήστε το 1, η οθόνη αφής δεν ανταποκρίνεται. Είναι ελαττωματική η συσκευή μου; Αν δεν καταφέρουν να μου το φτιάξουν δικαιούμαι τα χρήματά μου πίσω, σωστα;

 

Όταν λες ότι δεν ανταποκρίνεται τι εννοείς; Εμφανίζεται το Keypad αφού ξεκλειδώσεις την συσκευή και όταν πατάς το 1 δεν κάνει τίποτα? Δείχνει ότι πατιέται? Από όσο γνωρίζω τα κινητά πηγαίνουν στο service της Samsung και τους κάνουν firmware update (συνήθως στρώνουν αλλά θα χάσεις τα δεδομένα σου). Σε αντίθετη περίπτωση γίνεται αντικατάσταση με το ίδιο ή καλύτερο μοντέλο (εάν δεν υπάρχει η συσκευή) & όχι επιστροφή χρημάτων

Link to comment
Share on other sites

Σε εναν φίλο μου που του είχε χαλάσει το κινητό και δεν μπορούσαν να το επισκευάσουν του κάνανε επιστροφή χρημάτων.
Link to comment
Share on other sites

thx για το review μάλλον για το C6112 με βλέπω...
Three centuries of cheap abundant fossil fuel energy have imposed lasting distortions on the modern mind
Link to comment
Share on other sites

@soublaki-3

 

Από όσο γνωρίζω γίνεται επιστροφή χρημάτων μόνο σε περίπτωσεις DOA (τις πρώτες 7 ημέρες) στις οποίες σε εξυπηρετεί το κατάστημα που το αγόρασες. Μετά από το πέρας των 7 ημερών εξυπηρετείσαι από την ίδια την Samsung, η οποία δεν έχει καμία σχέση με το κατάστημα καθώς δεν είναι ο προμηθευτής και δεν μπορεί να πιστώσει τα χρήματα στο κατάστημα. Τώρα δεν πιστεύω να υπάρχει εξαίρεση από την Samsung και εξουσιοδοτεί τον ίδιο τον προμηθευτή για την επιστροφή χρημάτων (κάτι το οποίο μου ακούγεται εξαιρετικά δύσκολο). Προφανώς αυτό είχε να κάνει με το κατάστημα που το αγόρασε ο φίλος σου και πιθανολογώ να ήταν παραεισαγωγής η συσκευή του (σε αυτές τις περιπτώσεις το service του καταστήματος προσπαθεί να το επισκευάσει) και σε περιπτώσεις αδυναμίας επισκευής (στις περισσότερες) κάνουν επιστροφή χρημάτων. Αυτά στα λέω από πρώτο χέρι καθώς δούλευα σε γνωστή αλυσίδα που φέρνει και συσκευές κινητής.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , εχω αρκετα καλες εντυπωσεις απο το κινητο που το εχω απο σεπτεμβριο .

Ενα θεμα εχω μονο , δεν λειτουργει ( δεν χτυπαει δηλ) το ξυπνητηρι οταν ειναι απενεργοποιημενο το τηλ .

Οταν ειναι ανοιχτο δουλευει μια χαρα , υπαρχει λυση ?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιήσεις την αυτόματη ενεργοποίηση...Είναι κάτω κάτω στο μενού της ειδοποίησης αφύπνισης...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung B5722 Dual SIM

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...