Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Loipon geia se olous tous filous tou autokinitou :D

 

Opos oloi thelw kai egw na ferw amaksi apo germania.

To autokinito auto kostisei 7000e

1600cc montelo tou '99 kai exei kabosa extra pano tou,

poso tha kostisei synolika o ektelwnismos?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς που μπορώ να ρωτήσω και να μου πουν τι φόρο θα πληρώσω εάν φέρω 20 συναγερμούς αυτοκινήτων από Κίνα; Ξέρει κανείς πόσο θα τους εκτελωνίσω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν βρες και ρώτα έναν εκτελωνιστή..έτσι κι αλλιως θα τον χρειαστείς...το πόσο θα πάει έχει σχέση με έναν κωδικό εκτελωνισμού από την Ε.Ε που έχει κάθε προιόν..υπολόγιζε περίπου 25% πάνω + τα έξοδα μεταφοράς+ τα έξοδα εκτελωνιστή+έξοδα μετατροπης νομίσματος...
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο εχω παρατηρησει το να φερεις ενα αμαξι απο Γερμανια κλπ σου βγαινει οικονομικα τις περισσοτερες φορες 2000-4000Ε απ'οτι το πουλανε εδω οι μαντραδες.Δηλ οσο ειναι το κερδος τους....

 

Απ'εκει και περα ο καθενας αποφασιζει αν θα μπει στο κοπο γι'αυτη την διαφορα.

 

Anyway παραθετω ξανα το λινκ για να κανει ο καθενας τους υπολόγισμους του (στο περιπου) για το αυτοκινητο που τον ενδιαφερει.

 

http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

Link to comment
Share on other sites

Geia sas,

Eimai monimos katikos amerikhs kai sxediazo me tin oikogeneia mou gia epanapatrismo.

Exo merikes erwteisis oson afora thn metafora/ektelonismo autokinitou apo ameriki.

Merikes apo tis erotiseis mou isos aforoun presbies, forotexnikous, kai ypourgeia oikonomikou kai kai...apla prosperastetes h opioi ta perasane kai exoun mia idea as apantisoun.

Katarxhn skeftome na paro metikisia i opoia efoson eggatastatho monimos Ellada me apalasei apo merikous dasmous opos kai FPA gia mia oikoskevh se afthn thn oikoskevh simperilanvanete kai ena autokinito to opoio montelo (pou endiaferome ) eiani to Volvo XC90 xronologia 2004-2006 einai to 2.5 litro me tin 5 h 6ara kinhsh me turbo AWD (all wheel drive) kai me ola ta mpixlimpidia tou. O proxenos mou eipe oti einai adinato na katevaso amaxi dioti mias kai tha doulevo edw(naftikos) den tha fenome san monimos katikos elladas opote i dilosh gia tin metikisia tha einai psevdeis lkai isos exo manoures gi'afto loipon sas rotao.

Gia to sigekrimeno amaxi mias kai einai terastio se kivismo kai xero oti tha me skisoun se FPA kai eidiko foro katanaloshs...kai sou mou tou.

1. Tha itan kalitera na to paro apo edo? ean nai

2. Posa $$$ forous tha epivarintho(genika pinakides, telei kikloforias, ladia xidia ktl) me eipane na epikinoniso me to teloneio ekei...klain main..diladi

3. Tha itane kalitera na to paro apo Germania h xora EE?

4. Ean nai (apo germania) ti pezete den xero...

Genikos eimai se mperdema giati nai men to amaxi einai ftino edo kai 2on mias kai dikaioume metikish giati na min to kano alla fovame kiolas min mplexo sto Elladistan me tipota troktika kai to xanamanapliroso to ga.....no!!!:cry:

 

HELP aderfia

To amaxi to exo sto pazarema kapou$25000-27000 xartia ntoukou me logika milia...kai einai tzamoni.

Oi erotiseis mou isos mperdemenes alla exo mpei sto pexnidi kai anxothika!!

Tespa

Na eiste kala

OOOO ΑΡΗ Σ'ΑΓΑΠΩ

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

ΕΧΩ ΤΟΝ ΘΕΟ

Link to comment
Share on other sites

an mpei metoikesio δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να παρεις ενα τετοιο αυτοκ.δεν ειναι κατι ιδιαιτερο(βεβαια εδω εχει 60χιλ το 2,5λ αλλα στην τιμη αυτη υπαρχουν πολυ καλυτερα)...προτιμησε κατι σε cadilac escalade ή κατι π να μην παιζει πολυ εδω κ ας ειναι κ ακριβο κατι se porche κανα lexus 450 ...ωστε αν θες μετα κ αν μπορεις να το πουλησεις κ να βγαλεις κ καποια λεφτα.
Link to comment
Share on other sites

an mpei metoikesio δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να παρεις ενα τετοιο αυτοκ.δεν ειναι κατι ιδιαιτερο(βεβαια εδω εχει 60χιλ το 2,5λ αλλα στην τιμη αυτη υπαρχουν πολυ καλυτερα)...προτιμησε κατι σε cadilac escalade ή κατι π να μην παιζει πολυ εδω κ ας ειναι κ ακριβο κατι se porche κανα lexus 450 ...ωστε αν θες μετα κ αν μπορεις να το πουλησεις κ να βγαλεις κ καποια λεφτα.

 

Φιλε σε ευχαριστω για τις παρατηρισεις σου.

Οσο για το Escalade που λες ειναι πανακριβο εδω, ασε που τα Καντιλακς δεν τα παω και τοσο.

Και για να επανελθω. Βασει των γραφωμενων εδω μεσα γενικως τους δασμους και ΦΠΑ δεν τους γλιτωνει κανενας. ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΤΟΙΚΕΣΙΑ

Οσο για την μετοικεσια ειναι ψιλομπερδεμα αλλα υπαρχουν δυο περιπτωσεις.

(Για τωρα μελεταω την πρωτη)

1. Να αγορασω το Βολβο καινουριο και κατευθειαν στο κοντεινερ φορτωμα

οποτε ρωταω τους ψαγμενους.

Τι δασμους τι φορολογια (ΦΠΑ) θα εχω βασει το οτι το αμαξι ειναι κοντα 2500 κυβικα? Με τιμη καινουριου $40,000

Η μεταφορικη ετειρια λεει οτι μονο το 1/3 του παραπανισιου κυβισμου θα πληρωσω σε ειδικο φορο καταναλωσης?????

Μπωρειτε να μου πειτε ποσο να υπολογιζω?

 

Ποια ειναι η γνωμη σου (σας)?

 

Και για τον κυριο που υπογραφει "Αγαλματα"

 

:offtopic:

 

"Τρελογιατρε....τρελογιατρε...χασαμε το μυαλλο μας........οοοοοο"

"Το δωσαμε ολοκληρο (βαλε συνεχεια εσυ):w00t:

Να εισαστε καλα

OOOO ΑΡΗ Σ'ΑΓΑΠΩ

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

ΕΧΩ ΤΟΝ ΘΕΟ

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι κανεναν εδω μεσα να εχει κανει μετοικεσιο οποτε χλωμο να σ απαντησουν.κ μιας κ ειναι εισοδος απο εκτος ε.ε σιγουρα ισχυουν αλλοι δασμοι κτλ.

αν βρεις ακρη εσυ με πρεσβειες κτλ γραψε αν μπορεις τι παιζει...

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι κανεναν εδω μεσα να εχει κανει μετοικεσιο οποτε χλωμο να σ απαντησουν.κ μιας κ ειναι εισοδος απο εκτος ε.ε σιγουρα ισχυουν αλλοι δασμοι κτλ.

αν βρεις ακρη εσυ με πρεσβειες κτλ γραψε αν μπορεις τι παιζει...

 

Ειμαι στο Standby πιστευω να εχω απαντηση σε 2-3 μερες απο το μεταφορικο γραφειο οπου του εδωσα τα στοιχεια του αμαξιου για καινουριο οπως και για 2-3 χρονια μεταχειρισμενο.

Επεισης εχω ανθρωπο που ψαχνει για "ακρως εντιμοτατο" τελωνιακο!!!!!:X

OOOO ΑΡΗ Σ'ΑΓΑΠΩ

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

ΕΧΩ ΤΟΝ ΘΕΟ

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera,

parakolouthw tis syzhthseis sxetika me to FPA twn amaxiwn tou exwterikou,exw episkeftei to mobile.de opws kai alla site eyreshs metaxeirismenwn amaxiwn ... tha kanw mia erwthsh pou isws na einai aytonohth alla den exei dieykrinistei apo oti exw dei apo kanenan.

Stis times pou dinonte sta parapanw site symperilamavanete o FPA ths Germanias h oi times einai syn FPA ? Xerei mhpws kapoios na mou apanthsei?

Eyxaristw!!!:!:

Link to comment
Share on other sites

οπως ειδα εχουν βαλει κ μια κατηγορια στο search pata aristera sthn lista π λεει export(bgazei ιδια αποτελεσματα ,αλλα οι αλλες κατηγοριες δεν προσθετουν φπα) εκει προσθετουν με πινακα το 19% vat λεει...
Link to comment
Share on other sites

file tourna to prwto lathos sou einai pou feugeis ellada monima, tha sou spasei ta neura to kratos genika..kai tha thes na ksanaguriseis. alla auto einai alli istoria..

 

deuteron, epeidh kai egw endiaferomoun na ferw amaksi apo ameriki (kai egw monimos katoikos) telika de sumfairei. ta metaforika kai mono kostizoun 4-5 xiliades dollaria (ap oti exw mathei) kai tha plhrwneis pola se forous. koitakse mhpws einai kalutera na pouliseis to amaksi ameriki kai me ta xrhmata na pas germania na pareis kati apo kei. h eisagores apo ameriki sumfernan palaiotera twra pou einai oloi eurwph sumfairei na pareis apo germania, kai einai pio eukoli san diadikasia logika

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Oι τιμές στην Αμερική είναι πιο χαμηλές από τη Γερμανία. Για παράδειγμα, τουλάχιστον πριν μήνες που το είχα κοιτάξει, το Αudi Α8 καινούργιο στη Γερμανία κόστιζε 50% πιο πολύ από ότι στην Αμερική!

Αν πράγματι τα μεταφορικά είναι 4-5000 να το σκεφτείς, εγώ όμως έχω ακούσει για μεταφορικά ~1000ευρώ, οπότε και συμφέρει σίγουρα.

 

Είναι πολύ σημαντική η τωρινή ισοτιμία ευρώ δολλαρίου που κάνει τα μεταχειρισμένα εξ' Αμερικής τόσο ελκυστικά.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλητερο μου λαθος ητανε που δεν εφυγα πιο νωρις!

Οσο για το σπασιμο του Ελλαδισταν... ασε δεν μασαω αδερφε, σιγα και την ζωη που κανουμε εδω στο αμερικα, το μονο που θα μας μεινει ειναι η δουλεια γιατι απο ζωη το ειπαμε...χεσε μεσα. Τελος για να μην ξεφευγω απο το τοπικ αμα θες το αναπτισουμε και το θεμα αμερικης και παμε λεγωντας.

Λοιπον

1. μεταφορα απο Σαβανα (απο Ατλαντικο μερια με ειπανε $2800, και που εισε το καλοκαιρι οι τημες πανε κατω) και απ'οτι βλεπω απο την περιοχη σου "καλιφορνια" εισε απο Pacific μερια οποτε γι'αυτο τα μεταφορικα σου ειναι πιο πολλα(ψαχτο)

2. Παλι πεζει ρολο απο που το αγοραζεις το αμαξι. Εγω εδω που ειμαι πληρωνω 8.25% sales taxes μην μου πεις οτι και εσυ πληρωνεις τοσο!! δηλαδη τι θελω να πω το κοστος ζωης στην πολιτεια που εισε ισως να ειναι πολυ πανω οποτε και επιβαρινεσε παραπανω. Και φυσικα αμα σκασω μυτη με 45 χαρτια αυτοι θα κανουν κολωτουμπες μεσα στο dealership...ετσι δεν ειναι??

Ουτε κρεντιτ ουτε μα....ς αναλογα με το ντιλ που θα τους κανεις...ελληνες ειμαστε ρε δεν πεζωμαστε.

Το αμαξι εδω ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ απο την βιτρινα με ενα $45000ρι εχει φορτωθει στο κοντεινερ. Το ιδιο αμαξι το ειδα εχτες σε περιοδικο στην Θεσσαλονικη με Ε60000! κανε λοιπον την αριθμητικη και πες μου!! και που εισε 1 Ευρω =1.3389 Δολαριο(χτες)

Οπως ειπα και πιο παραπανω ειμαι στο ψαξιμο "one scenario at the time"

Και περιμενω νουμερα απο εκελωνιστη.

Τωρα για φορολογια λογο του τυπου αμαξιου δεν ξερω εαν ξερει κανεις ας μας πει, φορο πολιτελειας και αλλους φορους βαση εισοδιματος κτλ

Δεν θελω να ακουγωμε ξερωολας η κυρηκας και καλα, απλως πιστευω πως αυτη η χωρα (και οποια χωρα) σου δηνει τις ευκαιριες' πρεπει να τις αξιοπιησεις με τον καλητερο δηνατο τροπο, τωρα το τι αντικρισμα θα εχουν οι προσπαθιες σου αυτο δεν το ξερω.

 

Εντελως φιλικα.

OOOO ΑΡΗ Σ'ΑΓΑΠΩ

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

ΕΧΩ ΤΟΝ ΘΕΟ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kalispera sas eimai ellinas k menw Agglia ta teleutaia 3 xronia, se 2 xronia erxomai ellada, k fusika skeutomai na ferw autokinito i apo UK i apo Germany, i erwtisis mou einai ligo asunithisti, den endiaferomai gia kapoio neo autokinito alla gia kapoio palio, ws latris tws 80's sport autokinitwn.

Exw kataliksei se 2, to ena einai Porsche 944 (2.5lt, 1987) kai to allo einai Maserati 222 (2.0lt 1989) endeiktika, poso tha kostize o ektelonismos analogizomenoi oti einai afenos palaia autokinita, afeterou i timi tous einai polu mikri (peri tis 5000 euro)

 

Sas euxaristo prokatavolika k apologoumai gia ta greeklish, den exw ellinikes gramatoseires na grapsw.

 

Filika

Dimis

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις λίγο πιο πίσω στο τόπικ θα δεις ότι μάλλον είνια ασύμφορο να φέρεις τόσο παλιό αυτοκίνητο. Κοινώς θα σου πιάσουν τον @λο.

 

Ωραίος ο «αμερικάνος» :cool:

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΚΤΕΛΩΝΗΣΩ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...