Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέος κάτοχος ipad (χθες το πήρα) και γεμάτος απορίες. Με windows PC, Android κινητό και iPad ομολογώ γίνεται ένας χαμός στο κεφάλι μου.

Έκανα όλα τα διαδικαστικά, itunes jb κλπ και στην προσπάθεια μου να βάλω ελληνικό πληκτρολόγιο από cydia, κόλλησε (???) στο μηλαράκι. Αφού σκουπίστηκα με colopaper (τα γέμισα κανονικά λέμε) λέω θα δοκιμάσω restore (όχι update ε?). Και εγένετο restore.

Έλα όμως που μου πέρασε την 3.2.2! Άρα no jb for me τώρα (σωστά ?).

Λέω θα ζήσω κι έτσι.

Και πάω να μεταφέρω αρχείο από το PC στο ipad. Manual σελ 23, ακολουθώ τα βήματα και φτάνω στο "add" (file). Αμ έλα που δεν υπάρχει add. Πουθενά το ρημάδι.

Επιλέγω συσκευή -> ipad, Applications -> CineXPlayer και ακόμα ψάχνω το κουμπί add.

 

Μήπως το βρήκατε εσείς?

Κάθε φορά πρέπει να του δείχνω με ποια εφαρμογή θα ανοίγει το αρχείο που φορτώνω?

Κι αφού θέλει jb για να υποστηρίξει .avi τότε γιατί κατέβασα από appstore το CineXPlayer που παίζει μόνο (έτσι δεν είπατε?) .avi?

 

Sorry αλλά έπεσε πολλή μαζεμένη πληροφορία στο ηλικιωμένο μυαλό μου και "χάθηκα".

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν αρχικά καλορίζικο.

 

Πριν από όλα, δοκίμασε να περάσεις την 3.2.1 στο iPad. Νομίζω ότι μπορείς ακόμα γιατί η Apple δεν έχει σταματήσει το signing της (τουλάχιστον δεν το είχε σταματήσει μέχρι χθες το βράδυ).

 

Κατέβασε το firmware από εδώ (με firefox), σύνδεσε το iPad στο iTunes και πάτα το restore κρατώντας πατημένο το Shift και μετά κάνε browse στο αρχείο που κατέβασες.

 

Για δοκίμασε αυτό γιατί επείγει να δεις αν το προλάβεις και εγώ εν τω μεταξύ κάνω edit το μήνυμά μου για να σου απαντήσω και στα υπόλοιπα για να μη χάνεις χρόνο.

 

Για να περάσεις αρχεία σε εφαρμογή πρέπει η εφαρμογή να είναι εγκατεστημένη και χρησιμοποιήσεις το File Sharing του iTunes:

 

  • Περνάς το CineXPlayer στο iPad
  • Συνδέεις το iPad στο iTunes
  • Πατάς στο Tab Apps
  • Επιλέγεις κάτω το CineXPLayer
  • Κάνεις darg and drop εκεί τα αρχεία avi που θες

 

http://img217.imageshack.us/img217/9797/screenshot20100813at104.png

 

Η εφαρμογή αυτή παίζει avi γιατί αν και δεν υποστηρίζονται από τη συσκευή, κάνει κάποιο conversion on the fly.

 

Επίσης, για τη διαχείριση αρχείων δες και τον παρακάτω οδηγό. Νομίζω θα σε βοηθήσει αρκετά. Αν και αναφέρεται στο iPhone και το iOS 4.x, ισχύουν τα ίδια και για το iOS 3.2.x του iPad:

 

[Οδηγός] Άνοιγμα/Αποθήκευση Attachments και διαχείριση αρχείων (iOS 4.x+)

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Νίκο. Το κατεβάζω άμεσα, όμως τη διαδικασία θα μπορέσω να την κάνω το απόγευμα γιατί δεν είμαι σπίτι. Ελπίζω να προλάβω.

Έκανα και bookmark το carpenoctum.gr :D

 

:respect:

Edited by freco
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να προλάβεις. Αν όχι τότε δυστυχώς θα πρέπει να μείνεις με την 3.2.2 και να περιμένεις νέο JB.
Link to comment
Share on other sites

@CarpeNoctum thank you!

Τελικα προλαβα και εβαλα ταινιες, και MP4 και στο CineXPlayer. Ποιοτητα super and very simple! :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει κάποια εφαρμογή που να στέλνω αρχεία από το iPhone στο iPad? Και δε μιλάω μόνο για φωτος αλλά και για βιντεο, pdfs και οτιδήποτε άλλο.... Και να τα στέλνω μέσβ bt η wifi
Link to comment
Share on other sites

Το είδα αλλά είδα κ τα reviews κ λένε ότι δε λειτουργεί... Το χει κανείς'? Λειτουργεί καλά? Υποστηρίζει αποστολή περισσότερων του ενός αρχείων?
Link to comment
Share on other sites

Το έχω εγώ και 2-3 φορές που έχει χρειαστεί να στείλει μεμονωμένα αρχεία PDF έχει δουλέψει μια χαρά. Μήπως τα reviews είναι παλιά;
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω δε λένε ημερομηνίες...... φωτος κ βίντεο έχεις δοκιμάσει να στείλεις? 2$ δεν ειναι πολλά, αλλά όχι να το πάρεις και να σου κολλάει ή να μην κάνει δουλειά..
Link to comment
Share on other sites

πάντως εδώ στο review λέει • Send videos from iPhone 3GS and receive it on all iPhone and iPod models!

...

 

δλδ ότι να ναι...

Εγω για βίντεο πάντως το θελα.. Να μπορώ να κάνω edit τα video του 4 στο μεγάλο interface του iPad...

Link to comment
Share on other sites

Με το Dropbox δεν γίνεται? πατοντας το + κάτω Αριστερά;

Εγώ ψάχνω να βρω τροπο για εύκολη αποστολή βίντεο από το galaxy στο iPad.

Με το Dropbox τα στέλνει αλλά τα παίζει μέσω αυτού δεν μου επιτρέπει να τα αποθηκευσω όπως γίνεται με τις φωτογραφίες που τις ρίχνει στο photos.

To κοιταω μέσω ifile.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

πάντως εδώ στο review λέει • Send videos from iPhone 3GS and receive it on all iPhone and iPod models!

...

 

δλδ ότι να ναι...

Εγω για βίντεο πάντως το θελα.. Να μπορώ να κάνω edit τα video του 4 στο μεγάλο interface του iPad...

 

Ρε συ είσαι τρελός;;; :lol::lol::lol: Θα στείλεις HD video μέσω bluetooth; Τα βίντεο που τραβάει το iPhone 4 είναι 100mb ανά 1 λεπτό και 10 δευτερόλεπτα περίπου. Για 5 λεπτά βίντεο θα έχεις αρχείο 500mb. Μόνο μέσω υπολογιστή η μεταφορά αυτή. Με bluetooth τόσο μεγάλα αρχεία δε στέλνονται και μέσω WiFi πάλι δύσκολο να βρεις κάτι αξιόπιστο.

 

Επίσης στο iPhone 4 υπάρχει το iMovie, και το edit των βίντεο γίνεται εξαιρετικό με αυτό στην οθόνη του iPhone. Αν τώρα θες να το κάνεις με το ReelDirector στο iPad τότε μέσω υπολογιστή και μόνο.

 

Με το Dropbox δεν γίνεται? πατοντας το + κάτω Αριστερά;

Εγώ ψάχνω να βρω τροπο για εύκολη αποστολή βίντεο από το galaxy στο iPad.

Με το Dropbox τα στέλνει αλλά τα παίζει μέσω αυτού δεν μου επιτρέπει να τα αποθηκευσω όπως γίνεται με τις φωτογραφίες που τις ρίχνει στο photos.

To κοιταω μέσω ifile.

 

Κώστα χρειάζεται για περιπτώσεις που δεν έχεις internet και θες να μεταφέρεις κάτι από το iPhone στο iPad. Μου έχει χρειαστεί 1-2 φορές και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Και όπως βλέπεις ο Μιχάλης ψάχνει κάτι για μεταφορά πολύ μεγάλων αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για HD βίντεο έλεγα αλλά μαλλον οντως τοσο μεγαλα αρχεια μονο μεσω itunes..

 

Τώρα όσον αφορά το iMovie δυστυχώς δεν έχει trim ή split επιλογή για τα βιντεο.. Ή μήπως έχει? ΓΙα αυτό έχω στραφεί στο reel director.

Link to comment
Share on other sites

5 avi εχω περασει στο cinexplayer και δεν παιζει κανενα εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει ;

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για HD βίντεο έλεγα αλλά μαλλον οντως τοσο μεγαλα αρχεια μονο μεσω itunes..

 

Τώρα όσον αφορά το iMovie δυστυχώς δεν έχει trim ή split επιλογή για τα βιντεο.. Ή μήπως έχει? ΓΙα αυτό έχω στραφεί στο reel director.

 

Έχει trim, δεν έχει split. Και ο άλλος περιορισμός είναι ότι δέχεται μόνο 1 audio track ανά βίντεο. Ίσως αυτά αλλάξουν στο μέλλον...

 

5 avi εχω περασει στο cinexplayer και δεν παιζει κανενα εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει ;

 

Ευχαριστω.

 

Μήπως δεν είναι encoded με xvid; Έχω περάσει 10GB videos (ταινίες και σειρές) για τις διακοπές και μόνο μια ταινία δεν έπαιξε από όλα όσα του πέρασα.

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν υπάρχει και το Mover+ Lite που είναι δωρεάν.... Το δοκιμασα κ δουλεύει περίφημα... Σύνδεση με bt και wifi τα στέλνει κατευθείαν και τα αποθηκευει αυτόματα... Βίντεο το Lite δε στέλνει. Πάντως πολύ καλή εφαρμογή.. Όχι σαν το Camera for iPad που και κοστίζει και δεν κάνει καλή δουλειά..

 

Επίσης είδα ότι το Mover+ στο 1,5€ που αναβαθμίστηκε και πριν μια βδομάδα στέλνει κανονικά hd βιντεο από το iPhone...

 

Όμορφα... Μαζί με το CineXplayer και το Mover+ (lite) μερικά πολύ χρήσιμα εργαλειάκια..

Edited by JustMichalis
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να προλάβεις. Αν όχι τότε δυστυχώς θα πρέπει να μείνεις με την 3.2.2 και να περιμένεις νέο JB.

 

Πρόλαβα τελικά. Είμαι πάλι με 3.2.1. Χίλια ευχαριστώ Νίκο.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η επιλογή restore from backup περνάει ξανά το λειτουργικό καθαρό και ρίχνει πάνω το backup μας, η απλά περνάει τα δεδομένα και αφήνει το λειτουργικό όπως έχει στην συσκευή;

 

Μ έχει μπερδέψει γιατί δυο φορές που το χρειαστηκα για να επιδιορθωσω προβλήματα, το έκανε και μάλιστα πολύ καλά. Σαν να λέμε όπως στα WM όταν κάνουμε hard reset και καπάκι περνάμε το backup με τα δεδομένα μας.

 

Χθες για παράδειγμα ενώ έβλεπε το wifi και έδειχνε συνδεδεμένο, δεν ανοιγε καμία σελίδα. Έκανα 2-3 restart, εκλεισα άνοιξα το wifi, το έκανα forget this και το ξαναπερασα αλλά δεν έγινε κάτι.

Τελικα αποφασια μα κανω restore from backup και δούλεψε περίφημα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ένα ποδοσφαιρακι και ένα ραλλυ θέλω ακόμα από τη gameloft

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Ένα ποδοσφαιρακι και ένα ραλλυ θέλω ακόμα από τη gameloft

 

Ποιο ποδοσφαιράκι και ποιο ράλι;:p

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...