Jump to content

Sony Ericsson Elm


greek_aeras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

 

Άλλαξε το κανάλι στο οποίο εκπέμπει το router σου. Βάλτο στο 11.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 523
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας. Ειμαι και εγω ενας νεος κατοχος του ELM.

Πολυ ευχαριστιμενος ως τωρα..

Εχω δυο ερωτιματα

1. στα εισερχομενα μηνιματα παρουσιαζετε το ονομα του αποστολεα μαζι με τις πρωτες 2-3 λεξεις του μηνιματος. Δεν υπαρχει η επιλογη να εμφανιζετε μονο το ονομα οπως τα προιγουμενα μοντελα τις SE. Μηπως υπαρχει αυτη η επιλογη και δεν το βρηκα?

2. στην ελληνικη γραφη των μηνιματων βγαζει μονο κεφαλαια, γιατι?

 

Ευχαριστω πολυ σε οποιον μπορει να με βοηθησει!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

1) Διαβάζεις τα μηνύματα σε στυλ συνομιλίας, για αυτό. Αν κάνεις μια φορά αριστερά το joypad θα περάσεις στην προβολή που θες.

 

2) Γιατί είναι απενεργοποιημένοι οι Εθνικοί χαρακτήρες. Αν τους ενεργοποιήσεις θα γράφεις μεν με μικρά αλλά μόνο 70 χαρακτήρες σε κάθε μήνυμα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω zxr!

 

για τη δευτερη ερωτιση το βρηκα! να σε καλα!

 

για το πρωτο ομως οχι...

αυτο που εννοω ειναι οταν π.χ. εχω ενα νεο μηνημα βγαζει παραθυρακι "νεα συμβαντα" εκει παρουσιαζει τον αποστολεα μαζι με την πρωτη φραση του μηνηματος.

Δεν βρηκα την επιλογη να εμφανιζετε μονο το ονομα οπως τα προηγουμενα μοντελα τις SE.

Link to comment
Share on other sites

A, OK. Τώρα κατάλαβα τι θες.

Λοιπόν, Μενού->Ρυθμίσεις->Γενικές->Νέα Συμβάντα

(Έχω το W705 αυτή τη στιγμή στα χέρια μου. Φαντάζομαι είναι το ίδιο.)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε κουρασα :rolleyes:

 

αυτο ακριβως ενοουσα! σε προηγουμενα μοντελα τισ ΣΕ υπηρχε, στο ΕΛΜ οχι.... ή αν υπαρχει δεν το βρηκα που...

Link to comment
Share on other sites

Τότε μόνο κάποιος που έχει το Elm μπορεί να σε βοηθήσει που να μπορεί να το ψάξει κάλύτερα. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

εχουν αφαιρεσει δυστυχως τη δυνατοτητα και στο hazel...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

 

Άλλαξε το κανάλι στο οποίο εκπέμπει το router σου. Βάλτο στο 11.

 

Καλημέρα. Μια χαρά με το εν λόγω κινητό, εκτός από το ότι βρίσκει όλα τα ασύρματα σίκτυα της γειτονιάς μου εκτός από το δικό μου. Το έχει εντοπίσει κανείς αυτό?

 

Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα και το κανάλι στο router μου ήταν το 11. Απ' όταν το άλλαξα και το έβαλα στο 1, συνδέετε αμέσως, δεν έχω καθόλου διακοπές σύνδεσης (ενώ πριν είχα) και είναι ταχύτατο.

Αν βοηθάει, το router μου είναι Thomson.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

 

Άλλαξε το κανάλι στο οποίο εκπέμπει το router σου. Βάλτο στο 11.

Επιβεβαιώνω ότι δουλεύει στο κανάλι 11 σε ρούτερ Zyxel P-660HW-T3 v2. Σε ευχαριστώ πολύ.

106 rallye
Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα και το κανάλι στο router μου ήταν το 11. Απ' όταν το άλλαξα και το έβαλα στο 1, συνδέετε αμέσως, δεν έχω καθόλου διακοπές σύνδεσης (ενώ πριν είχα) και είναι ταχύτατο.

Αν βοηθάει, το router μου είναι Thomson.

 

Επιβεβαιώνω ότι δουλεύει στο κανάλι 11 σε ρούτερ Zyxel P-660HW-T3 v2. Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Όπως και έχει το νόημα νομίζω το πιάσατε. Συνήθως είναι πρόβλημα το κανάλι εκπομπής. Οπότε το αλλάζετε και μέτα try and error. Τώρα αν θα είναι το 11, το 1 ή το 9 είναι δευτερεύουσας σημασίας. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ετσι μου λενε οι συνομιλητες μου (στο Hazel που εχω και εχει ιδια χαρακτηριστικα).Το προβλημα ομως ειναι οτι ενω σε θορυβωδες περιβαλλον ακουγεσαι πεντακαθαρα ,εσυ λογω χαμηλης εντασης του ακουστικου ακομη και στο τερμα ακους πολυ δυσκολα!
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα του elm με τ αδυνατο σημα λετε να υπαρχει και στα υπολοιπα νεα μοντελα της sony ericsson (aino/cedar)?????????????
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.σκεφτομαι να το αγορασω.εσεισ που το εχετε ειστε ευχαριστημενοι σε γενικεσ γραμμεσ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια θεματα για το sony ericsson elm απο που μπορουμε να κατεβασουμε???????

 

http://www.esato.com/themes/sony-ericsson-elm-themes

patc
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά βρίσκομαι σε δίλημμα!

Αν και μου αρέσει εμφανισιακά και τεχνολογικά το elm,με προβληματίζει το gps.Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει καλή φωνητική πλοήγηση και εάν χρεώνεται.Μήπως υπάρχει η δυνατότητα να περάσω άλλο πρόγραμμα που έχω για πλοήγηση?

Η εναλλακτική μου είναι το c5 της nokia.

Καμιά ιδέα?

Να είστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θα ηθελα να βρω την λυση σε ενα προβλημα σχετικα με τα sms του Elm..

οταν παω να γραψω ενα sms μετα απο 70 περιπου χαρακτηρες περναει στο sms2 και μετα απο αλλους 70 sms3.. κ.ο.κ.....

τι μπορει να φταιει?

απενεργοποιησα τους Εθνικους χαρακτηρες αλλα παλι συνεχιζει τα ιδια..

καπου καπου το ¨πιανει" και στελνει κανονικα 160 χαρακτηρες αλλα τις περισσοτερες φορες στους 70...!

help me.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...ειμαι νεος στην ''κοινωτητα'' σας και ο λογος που την επισκευθηκα και εκανα εγγραφη ειναι η επιδοτηση των 120 ευρω( vodafone ) που δικαιουμαι.

Σε μια ερευνα αγορας που εκανα μεσω ιντερνετ κατεληξα στο ELM καθως συνδιαζει ολα τα χαρακτηριστικα που αναζητουσα αλλα και η τιμη του 169 ευρω (δηλαδη θα πληρωσω μολις 49 ευρω) ειναι χαμηλη...ετσι επισκευθηκα τη σελιδα σας για να διαβασω τις αποψεις κατοχων του.

ΤΟ ΜΟΝΟ που με προβληματιζει ειναι το λογισμικο της VODAFONE το οποιο δεν το συμπαθω καθολου (τοσο τα εικονιδια του μενου και των επιμερους επιλογων οσο και η διαφορετικη ταξινομηση τους αλλα και τα VODAFONE LIVE,κτλ που δεν χρησιμοποιω ποτε...)

απο οτι διαβασα εχουν ζητησει και αλλα ατομα καποιον τροπο για να κανουμε DEBRAND σε αυτο το μοντελο ,χωρις ομως να εχει δοθει καποια κατατοπιστηκη απαντηση (επειδη το ELM δεν ανηκει στις Α2 συσκευες αλλα και απο αρκετες αναζητησεις στο διαδικτυο δεν βρηκα κατι ...)

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΞΕΦΟΡΤΩΘΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΑΙΣΙΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΤΗΣ VODAFONE ΚΑΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ;;;;;;

 

ΘΑ ΜΕ ΣΩΖΑΤΕ ΑΝ ΠΑΡΑΘΕΤΑΤΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ DEBRAND...ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

φιλε sarunas καλησπερα. και εγω εχω αγορασει το Elm και το εκανα debrand. ειναι απλο..

1) θα κατεβασεις το Omnius_SE

2) συνδεεις το τηλ. σου με τον γνωστο τροπο.. (κρατωντας πατημενο "c") αφου διαλεξεις πρωτα το μοντελο του κινητου σου απο την λιστα πανω αριστερα..

3) θα πατησεις "indentify" θα σου βγαλει καποιες πληροφοριες σχετικα με το κινητο σου

4) θα πας στην 4η επιλογη που λεει "advanced" και θα διαλεξεις "write CDA data"

5) στην πρωτη επιλογη θα βαλεις αυτον τον αριθμο 1235-7262 στις υπολοιπες θεσεις θα βαλεις οτι ακριβως στοιχεια σου ζηταει (θα τα βλεπεις απο την πρώτη καρτελα του "indentify")

6) πατας ok ξανασυνδεεις το τηλ σου με τον γνωστο τροπο και αφου τελειωσει κλεινεις το προγραμμα και τρεχεις το "update service" της sony-ericsson.

7) το προγραμμα σου βρισκει οτι υπαρχει καινουριο λογισμικο και σε ρωταει αν θελεις να το εγκαταστησεις.. πατας οκ και περιμενεις..

αφου τελειωσει ολη η διαδικασια εισαι ετοιμος με το καινουριο λογισμικο "μαμα ericsson"

 

Υ.Γ. για να κανεις ολη αυτην την διαδικασια θα πρεπει το τηλ σου να εχει τουλαχιστον 40% μπαταρια. και να ξερεις οτι θα σβηστουν ΟΛΑ απο το τηλ..!! (αριθμοι-φωτογραφιες-βιντεο-ηχοι... τα παντα)

καλη δοκιμη.. δεν φερω καμια ευθυνη αν κατι κανεις λαθος....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
φιλε sarunas καλησπερα. και εγω εχω αγορασει το Elm και το εκανα debrand. ειναι απλο..

1) θα κατεβασεις το Omnius_SE

2) συνδεεις το τηλ. σου με τον γνωστο τροπο.. (κρατωντας πατημενο "c") αφου διαλεξεις πρωτα το μοντελο του κινητου σου απο την λιστα πανω αριστερα..

3) θα πατησεις "indentify" θα σου βγαλει καποιες πληροφοριες σχετικα με το κινητο σου

4) θα πας στην 4η επιλογη που λεει "advanced" και θα διαλεξεις "write CDA data"

5) στην πρωτη επιλογη θα βαλεις αυτον τον αριθμο 1235-7262 στις υπολοιπες θεσεις θα βαλεις οτι ακριβως στοιχεια σου ζηταει (θα τα βλεπεις απο την πρώτη καρτελα του "indentify")

6) πατας ok ξανασυνδεεις το τηλ σου με τον γνωστο τροπο και αφου τελειωσει κλεινεις το προγραμμα και τρεχεις το "update service" της sony-ericsson.

7) το προγραμμα σου βρισκει οτι υπαρχει καινουριο λογισμικο και σε ρωταει αν θελεις να το εγκαταστησεις.. πατας οκ και περιμενεις..

αφου τελειωσει ολη η διαδικασια εισαι ετοιμος με το καινουριο λογισμικο "μαμα ericsson"

 

Υ.Γ. για να κανεις ολη αυτην την διαδικασια θα πρεπει το τηλ σου να εχει τουλαχιστον 40% μπαταρια. και να ξερεις οτι θα σβηστουν ΟΛΑ απο το τηλ..!! (αριθμοι-φωτογραφιες-βιντεο-ηχοι... τα παντα)

καλη δοκιμη.. δεν φερω καμια ευθυνη αν κατι κανεις λαθος....

 

Έκανα τη διαδικασία που αναφέρεις παραπάνω, αλλά δυστυχώς δεν έγινε το debrand στο τηλέφωνό μου (θέλω να απαλλαγώ από το πλήκτρο web της Vodafone).

Όμως το σημαντικό για μένα είναι πως μετά από αυτή τη διαδικασία, διορθώθηκε ένα σοβαρό πρόβλημα που είχα σχετικά με την αναγνώριση κλήσης ορισμένων τηλεφώνων (το έχω αναφέρει αρκετά μηνύματα πιο πριν)!!!! Έτσι τώρα το τηλέφωνό μου λειτουργεί άψογα σχετικά με την αναγνώριση κλήσης!!!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια εμενα το εχει ο αδερφος μ το ελμ και μ λεει πως οταν τν παιρνουνε τηλ πολλες φορεσ ουτε δοναει ουτε ακουγεται κανενας ηχος και το εχω παρατηρησει κ εγω αυτο,μηπως ξερετε αν μπορω να κανω κατι?

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στις ρυθμίσεις μήπως έχει κατεβάσει τον ήχο στο μηδέν κι αν η δόνηση είναι ενεργή. Διαφορετικά αναβάθμιση.

 

Να σου πω επίσης ότι η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09 οπότε θα παρακαλέσω να την αποφεύγεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Elm

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...