Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το αν το symbian έχει παραπάνω εφαρμογές δεν μπορώ να το ξέρω μιας και δεν είναι συγκεντρωμένες. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι.

 

Το Χ10 mini και το Χ10 ωστόσο φοράνε πλέον την 2.1, δεν είναι καθόλου κλειδωμένα και φυσικά υπάρχει πληθώρα εφαρμογών.

 

Τα παραπάνω είναι απλά προς ενημέρωση. Θα παρακαλέσω να μην συνεχιστεί η σύγκριση μεταξύ vivaz και mini. Για τέτοια πράγματα υπάρχουν και οι Διαξιφισμοί οπότε ας συνεχίσουμε εκεί. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οταν ξεκινουσε το sybian,αλλες εταιριες διαφημιζανε "οτι στελνει sms,εχει θυρα υπερυθρων,και αποθηκευει ραντεβου".

Καλο ειναι να σεβομαστε τους πρωτοπορους για να υπαρχουν σημερα android,bada,windows κτλ.....

 

"ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ SYMBIAN ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ

Το Ίδρυμα Symbian, δημιουργός του ομώνυμου λογισμικού, το οποίο «τρέχει» στα περισσότερα σύγχρονα κινητά τηλέφωνα του κόσμου, ανακοίνωσε ότι πλέον καθιστά διαθέσιμο το Symbian για ελεύθερη και δωρεάν χρήση από τον καθένα.

Το μη κερδοσκοπικό Ίδρυμα, με έδρα το Λονδίνο, δημιουργήθηκε το 2008, αφού η μεγαλύτερη παραγωγός κινητών τηλεφώνων, η Nokia, εξαγόρασε το κονσόρτσιουμ που είχε αναπτύξει το Symbian, το οποίο έκτοτε χρησιμοποιήθηκε ευρέως στα τηλέφωνα της φινλανδικής εταιρίας και όχι μόνο. Στο Ίδρυμα συμμετέχουν οι εταιρίες AT&T, LG, Motorola, NTT Docomo, Samsung, Sony Ericsson, Vodafone κ.α. Η ανάπτυξη και η βελτίωση του λειτουργικού μέχρι τώρα ουσιαστικά βρισκόταν υπό τον έλεγχο της Nokia, η οποία όμως πια δεν επιθυμεί μέχρι τα μέσα του 2011 να συνεισφέρει πάνω από το 50% στη βελτίωση της πλατφόρμας του Symbian.

 

Η Nokia αποφάσισε να δίνει από σήμερα ελεύθερα το λογισμικό, ώστε να το καταστήσει πιο δημοφιλές στους άλλους κατασκευαστές τηλεφώνων. Προσδοκά ότι η πρωτοβουλία της θα προσελκύσει νέους προγραμματιστές και νέες εφαρμογές, ώστε το λειτουργικό να γίνει καλύτερο, ασφαλέστερο, πιο καινοτομικό και πιο μοντέρνο. Το Ίδρυμα Symbian, όπως δήλωσε, θα συνεχίσει να επιβλέπει τα τηλέφωνα που «τρέχουν» το λειτουργικό, για να διασφαλίσει ότι και στο μέλλον –μετά την αύξηση της συνεισφοράς από τρίτα μέρη- θα πληροί πάντα τις αναγκαίες προδιαγραφές.

Όπως δήλωσε ο διευθυντή του Ιδρύματος, Λι Γουίλιαμς, σύμφωνα με τα ξένα πρακτορεία και το BBC, ολοκληρώθηκε η μεγαλύτερη μετατροπή που έχει γίνει ποτέ, από ένα εμπορικό λογισμικό σε λογισμικό ελεύθερο/ανοιχτού κώδικα, πράγμα που σημαίνει ότι ο πηγαίος κώδικας, η «καρδιά» του λογισμικού, αξίας δισεκατομμυρίων δολαρίων, θα είναι πια διαθέσιμη στον καθένα, για να το χρησιμοποιήσει και να το τροποποιήσει «για οποιοδήποτε σκοπό». Μόνο ένα μικρό μέρος του λογισμικού δεν «απελευθερώνεται», το οποίο αφορά μερικά επιμέρους χαρακτηριστικά.

 

Το Symbian χρησιμοποιείται σε πάνω από 330 εκατ. τηλέφωνα σε όλο τον κόσμο, αλλά πλέον αντιμετωπίζει ολοένα αυξανόμενο ανταγωνισμό από το Android της Google (το οποίο επίσης διατίθεται ελεύθερα) και από το λογισμικό του iPhone της Apple (που αποτελεί ιδιοκτησία της).

Το Symbian, που έχει πίσω του πάνω από δέκα χρόνια ανάπτυξης, έχει αρχίσει να δείχνει την «ηλικία» του, σύμφωνα με αρκετούς αναλυτές, ειδικά στη νέα εποχή των όλο και πιο «έξυπνων» κινητών, καθώς υστερεί στην υποστήριξη νέων απαραίτητων χαρακτηριστικών όπως η οθόνη αφής."

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

απο που μπορω να κατεβασω εφαμρογες για το vivaz???? :D

 

 

εχεις μηνυμα.....;)

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξεκινουσε το sybian,αλλες εταιριες διαφημιζανε "οτι στελνει sms,εχει θυρα υπερυθρων,και αποθηκευει ραντεβου".

Καλο ειναι να σεβομαστε τους πρωτοπορους για να υπαρχουν σημερα android,bada,windows κτλ.....

 

"ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ SYMBIAN ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ

Το Ίδρυμα Symbian, δημιουργός του ομώνυμου λογισμικού, το οποίο «τρέχει» στα περισσότερα σύγχρονα κινητά τηλέφωνα του κόσμου, ανακοίνωσε ότι πλέον καθιστά διαθέσιμο το Symbian για ελεύθερη και δωρεάν χρήση από τον καθένα.

Το μη κερδοσκοπικό Ίδρυμα, με έδρα το Λονδίνο, δημιουργήθηκε το 2008, αφού η μεγαλύτερη παραγωγός κινητών τηλεφώνων, η Nokia, εξαγόρασε το κονσόρτσιουμ που είχε αναπτύξει το Symbian, το οποίο έκτοτε χρησιμοποιήθηκε ευρέως στα τηλέφωνα της φινλανδικής εταιρίας και όχι μόνο. Στο Ίδρυμα συμμετέχουν οι εταιρίες AT&T, LG, Motorola, NTT Docomo, Samsung, Sony Ericsson, Vodafone κ.α. Η ανάπτυξη και η βελτίωση του λειτουργικού μέχρι τώρα ουσιαστικά βρισκόταν υπό τον έλεγχο της Nokia, η οποία όμως πια δεν επιθυμεί μέχρι τα μέσα του 2011 να συνεισφέρει πάνω από το 50% στη βελτίωση της πλατφόρμας του Symbian.

 

Η Nokia αποφάσισε να δίνει από σήμερα ελεύθερα το λογισμικό, ώστε να το καταστήσει πιο δημοφιλές στους άλλους κατασκευαστές τηλεφώνων. Προσδοκά ότι η πρωτοβουλία της θα προσελκύσει νέους προγραμματιστές και νέες εφαρμογές, ώστε το λειτουργικό να γίνει καλύτερο, ασφαλέστερο, πιο καινοτομικό και πιο μοντέρνο. Το Ίδρυμα Symbian, όπως δήλωσε, θα συνεχίσει να επιβλέπει τα τηλέφωνα που «τρέχουν» το λειτουργικό, για να διασφαλίσει ότι και στο μέλλον –μετά την αύξηση της συνεισφοράς από τρίτα μέρη- θα πληροί πάντα τις αναγκαίες προδιαγραφές.

Όπως δήλωσε ο διευθυντή του Ιδρύματος, Λι Γουίλιαμς, σύμφωνα με τα ξένα πρακτορεία και το BBC, ολοκληρώθηκε η μεγαλύτερη μετατροπή που έχει γίνει ποτέ, από ένα εμπορικό λογισμικό σε λογισμικό ελεύθερο/ανοιχτού κώδικα, πράγμα που σημαίνει ότι ο πηγαίος κώδικας, η «καρδιά» του λογισμικού, αξίας δισεκατομμυρίων δολαρίων, θα είναι πια διαθέσιμη στον καθένα, για να το χρησιμοποιήσει και να το τροποποιήσει «για οποιοδήποτε σκοπό». Μόνο ένα μικρό μέρος του λογισμικού δεν «απελευθερώνεται», το οποίο αφορά μερικά επιμέρους χαρακτηριστικά.

 

Το Symbian χρησιμοποιείται σε πάνω από 330 εκατ. τηλέφωνα σε όλο τον κόσμο, αλλά πλέον αντιμετωπίζει ολοένα αυξανόμενο ανταγωνισμό από το Android της Google (το οποίο επίσης διατίθεται ελεύθερα) και από το λογισμικό του iPhone της Apple (που αποτελεί ιδιοκτησία της).

Το Symbian, που έχει πίσω του πάνω από δέκα χρόνια ανάπτυξης, έχει αρχίσει να δείχνει την «ηλικία» του, σύμφωνα με αρκετούς αναλυτές, ειδικά στη νέα εποχή των όλο και πιο «έξυπνων» κινητών, καθώς υστερεί στην υποστήριξη νέων απαραίτητων χαρακτηριστικών όπως η οθόνη αφής."

 

ουσσιαστικα τι θες να πεις???? :p

Link to comment
Share on other sites

εχεις μηνυμα.....;)

 

ευχαριστω πολυ φιλε.. δηλαδη μπορω να τα κατεβαζω και κατευθειαν απο το κινητο με wi-fi ή πρεπει να τα περναω στο κινητο??? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ψαχνοντας να βρω πως να λυσω ενα προβλημα στο βιβαζ μου, επεσα πανω στο φορουμ και σας διαβαζω εδω και κανενα 3ωρο, προσπαθοντας να βρω την λυση.

 

Δεν ανοιγει η συσκευη. Κολλαει μολις ασπρισει η οθονη -εκει που γραφει σονι εριξον-

και δεν βγαζει την οθονη οπου γραφεις το πιν.

Αν εχει αντιμετωπισει καποιος το ιδιο προβλημα, ισως να μπορει να μου δωσει μια λυση μηπως και γλυτωσουμε το χερι του τεχνικου.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ψαχνοντας να βρω πως να λυσω ενα προβλημα στο βιβαζ μου, επεσα πανω στο φορουμ και σας διαβαζω εδω και κανενα 3ωρο, προσπαθοντας να βρω την λυση.

 

Δεν ανοιγει η συσκευη. Κολλαει μολις ασπρισει η οθονη -εκει που γραφει σονι εριξον-

και δεν βγαζει την οθονη οπου γραφεις το πιν.

Αν εχει αντιμετωπισει καποιος το ιδιο προβλημα, ισως να μπορει να μου δωσει μια λυση μηπως και γλυτωσουμε το χερι του τεχνικου.

ευχαριστω

 

Ναι, κλεισε το κινητο και βγαλε την καρτα μνημης. Αν δε δουλεψει χωρις την καρτα, κλεισε το παλι, βαλε το σε update mode και κανε αναβαθμιση μεσω του s.e. update service.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευει και με την καρτα μνημης εκτος και με την καρτα σιμ. Εχουν σπασει τα νευρα μου.

Αυτο με το update δεν το καταλαβα. Μπορεις να μου το εξηγησεις ?

 

ΥΓ. ξεχασα να αναφερω οτι οταν αναψει και ασπρισει η οθονη , δεν πατιεται τιποτα. Ουτε καν μπορω να το σβησω.

Μονο αν βγει η μπαταρια σβηνει.

Edited by sergio_
Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευει και με την καρτα μνημης εκτος και με την καρτα σιμ. Εχουν σπασει τα νευρα μου.

Αυτο με το update δεν το καταλαβα. Μπορεις να μου το εξηγησεις ?

 

ΥΓ. ξεχασα να αναφερω οτι οταν αναψει και ασπρισει η οθονη , δεν πατιεται τιποτα. Ουτε καν μπορω να το σβησω.

Μονο αν βγει η μπαταρια σβηνει.

 

Για να κανεις αναβαθμιση πρεπει να εχεις εγκαταστησει το se software updater.

Μετα κλεινεις το κινητο, ξεκινας τον updater, και οταν σου ζητηθει συνδεεις το κινητο με το usb κρατωντας πατημενο το πρασινο κουμπακι και μπαινει σε update mode.

Πατας next, και ξεκιναει η αναβαθμιση.

Πρέπει να εχεις καρτα sim μεσα, αλλα η καρτα μνημης μπορει να μεινει εκτος.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Κι αν δεν εχω εγκαταστησει το software ? Δεν παιζει να ξεκολλησει?

Το θεμα ειναι να ανοιξει η συσκευη....και εχω δοκιμασει τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

παδια κανενα gps που να δουλευει??αν ξερει καποιος ας μου στειλει ενα p.m thanks!!!

Δες αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=243482 πρεπει ομως να βαλεις πρωτα την εκδοση 3 5 15 και μετα την 3 5 18 που γραφει για να σου δουλεψει.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Κι αν δεν εχω εγκαταστησει το software ? Δεν παιζει να ξεκολλησει?

Το θεμα ειναι να ανοιξει η συσκευη....και εχω δοκιμασει τα παντα.

 

Κατι εγκατεστησες, ή ισως εκλεισε απο μπαταρια εν μεσω εγκαταστασης/απεγκαταστασης ή τελοσπαντων για καποιο λογο κολλησε.

Η θα κανεις αυτο που σου λεω (και ΑΝ φτιαξει) ή το πας για σερβις.

Αλλη λυση δε βλεπω...

(εκτος και αν σου επεσε, οποτε κατα 99% πρεπει να παει σερβις)

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες το video μου τα έχει πέξει! Όταν τραβάω video με χαμηλή ανάλυση όλα καλά , όταν βάζω 720p δείχνει εικόνες και γενικά κολλάει. Φαντάζομαι η κάρτα δεν προλαβάινει να αποθηκέυσει το μεγάλο όγκο δεδομένων και αποθηκέυει μονο τμήματα. Έκανα αναβάθμιση αλλά τπτ, τι άλλο να κάνω? Ευχαριστώ vivazers!
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σ΄ ευχαριστω πολυ.

Το προηγουμενο ποστ σου τα εξηγουσε αρκετα καλα, αλλα λογω ασχετοσυνης αργησα να τα καταλαβω. Δεν ειχα καταλαβει οτι μπαινει σε update mode σβηστό.

Toν updater που μπορω να τον βρω ?:O

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες το video μου τα έχει πέξει! Όταν τραβάω video με χαμηλή ανάλυση όλα καλά , όταν βάζω 720p δείχνει εικόνες και γενικά κολλάει. Φαντάζομαι η κάρτα δεν προλαβάινει να αποθηκέυσει το μεγάλο όγκο δεδομένων και αποθηκέυει μονο τμήματα. Έκανα αναβάθμιση αλλά τπτ, τι άλλο να κάνω? Ευχαριστώ vivazers!

Επέλεξε να αποθηκεύεται το βίντεο στην εσωτερική μνήμη και δοκίμασε να κάνεις εγγραφή αφού κάνεις επανεκκίνηση στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σ΄ ευχαριστω πολυ.

Το προηγουμενο ποστ σου τα εξηγουσε αρκετα καλα, αλλα λογω ασχετοσυνης αργησα να τα καταλαβω. Δεν ειχα καταλαβει οτι μπαινει σε update mode σβηστό.

Toν updater που μπορω να τον βρω ?:O

 

Updater εγκαθιστας στο PC σου. Οχι στο κινητο. Μπορεις να το βρεις στο website της SE.

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

RAZIEL1799 εισαι τεραστιος. Γιγαντας.

Θενκ γιου βερι βερι ματς.:D

 

 

 

ΥΓ. Ενα ευχαριστω και σε σενα Blokatos, αν και το ειχα ηδη βρει.

Edited by sergio_
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Επέλεξε να αποθηκεύεται το βίντεο στην εσωτερική μνήμη και δοκίμασε να κάνεις εγγραφή αφού κάνεις επανεκκίνηση στο τηλέφωνο.

 

Έστρωσε με μορφοποίηση δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

το πηρα φρεσκο φρεσκο το vivaz... πειτε μου αν πρεπει να κανω καποιες βασικες ρυθμισεις για να ειναι και πως επιλεγω οταν μπαινει στο ιντερνετ να μπαινει με wifi και οχι με wap.. :D
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι. εχω φαει ενα κολιμα εκανα update συμερα χορης την καρτα μνιμης πανο στο κινιτο. κ αποτοτε δεν βρισκο ουτε της επαφες αλα κ δεν μπορω να εγκταστισω της εφαρμογες απο την καρτα μνιμης.help
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Έχει ο πατέρας μου το vivaz και του παρουσιάζει μερικές φορές πρόβλημα.. (κλείνει το κινητό και τέτοια)

 

Κατέβασα το Update Service αλλά μου αναφέρει πως είναι ενημερωμένο.

Θα ήθελα να μάθω ποιά είναι η τελευταία έκδοση λογισμικού και αν πρέπει να κάνω debrand το κινητό (είναι Vodafone) για να περάσω την τελυταία έκδοση.

 

Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ. Αυτή την ώρα κάνω την ενημέρωση, και δεν μπορώ να δω ποιά έκδοση έχει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η κάρτα Μνήμης http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=32419 είναι συμβατή με το vivaz μας;

 

Είναι καλή;

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Έχει ο πατέρας μου το vivaz και του παρουσιάζει μερικές φορές πρόβλημα.. (κλείνει το κινητό και τέτοια)

 

Κατέβασα το Update Service αλλά μου αναφέρει πως είναι ενημερωμένο.

Θα ήθελα να μάθω ποιά είναι η τελευταία έκδοση λογισμικού και αν πρέπει να κάνω debrand το κινητό (είναι Vodafone) για να περάσω την τελυταία έκδοση.

 

Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ. Αυτή την ώρα κάνω την ενημέρωση, και δεν μπορώ να δω ποιά έκδοση έχει το κινητό.

 

Λοιπον η τελευταια ελευθερη εκδοση ειναι η 1224-4669-R2EA023 (20-08-10), και ναι, το deranding επιβαλλεται, αλλα ενδεχεται να σε παιδεψει μιας και εχεις vodafone. (Μπορει να μη βρισκεις το αρχειο).

 

Αυτη η κάρτα Μνήμης http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=32419 είναι συμβατή με το vivaz μας;

 

Είναι καλή;

 

Απο οτι φαινεται αυτη η καρτα ειναι class 2 (αριθμος στο κυκλακι που συμβολιζει την ταχυτητα της καρτας.)

Προτιμησε καλυτερα μια class 4 η class 6 που ειναι ταχυτερες, αφου ουτως η αλλως θα τα δωσεις τα λεφτα.

Κατα τα αλλα αυτος ειναι ο σωστος τυπος καρτας. Μπορεις να βαλεις μεχρι 32gb.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...