Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοιτα επειδη λιγο πολυ ολοι περασαμε παρομοια διλληματα θα σου πω εγω πως το σκεφτομαι.

Το satio προτεινεται για φωτογραφιες μονο. Σε ολα τα υπολοιπα ειναι υποδεεστερο.

Επιπλεον στο μεγεθος του satio βρισκεις ενα σωρο αλλα κινητα τα οποια και πιο ομορφα ειναι και πιο γρηγορα.

Στο μεγεθος του vivaz δεν υπαρχει τιποτα που να το πλησιαζει.

Αν ομως απο την αλλη δε σε πειραζει να κουβαλας γκουμουτσα :p τοτε καλο θα ηταν να περιμενεις 2-3 βδομαδες ακομα για το Νοκια Ν8 το οποιο ειναι καλυτερο και δε θα ειναι και πολυ ακριβο. Γυρω στα 370ε υπολογιζουν την τιμη, γυρω στα 399 το κοβω εγω.

Αρα κατα την αποψη μου αξιζει να περιμενεις το N8 ή αν δε θες παρε vivaz (αλλα σε μπλε οχι μαυρο).

 

οff είμαι αλλά να ξέρετε ότι το Ν8 θα κοστίζει από 493 με 520 € και μακάρι να έρθει σε 2-3 εβδομάδες ( το περιμένω μήνες τώρα ) αλλά φαίνεται ότι πάει για τον Δεκέμβριο:(

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο εξωτερικο κυκλοφορει ηδη στα 370ε και κατι παιδια απο Ελλαδα που ανοιξαν fun site τοσο λενε. Και εγω 480-520 ειχα ακουσει αλλα πλεον εχουν ενημερωσει την τιμη οι περισσοτεροι.

Ενδεχεται βεβαια να ειναι τιμη προ φορων, η απλα να την κανουν με το ζορι τιμη προ φορων-μη ξεχναμε που ζουμε ετσι?

Παντως η επισημη τιμη κυκλοφοριας ηταν 320λιρες/370ε/499$.

Επισης σε μαγαζι που ρωτησα μου ειπαν οτι δε ξερουν ακομα τιμη αλλα θα ειναι σχετικα φτηνο και οτι οι πρωτες παραγγελιες αναμενεται να παραδοθουν σε 3 βδομαδες.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

απο τα χερια μου περασαν και τα δυο...το satio εχει καλυτερο φωτισμο και βγαζει λιγο καλυτερες φωτογραφιες.. το vivaz που εχω τωρα βγαζει καλυτερα βιντεο αλλα οχι σε μερος χωρισ φως....... τωρα το λειτουργικο τους ειναι ιδιο και το μενου με μηδαμηνες διαφορες......... εμενα το satio δε μαρεσε και εμφανησιακα αλλα δεν καθεται καλα και στο χερι μου... το vivaz το χρησιμοποιω με το ενα χερι... εγω θα περνα το vivaz..ακεψου οτι το χω σε κοκκινο και το ηθελε η μαμα μου... θα της το δωσω και θα παρω το ιδιο σε ροζ.....
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ολους και ολες για τις συμβουλες. πηρα το βιβαζ σημερα. μεχρι στιγμης ολα καλα, ευχαριστημενος. το εχω και φορτιζει. θα επανελθω συντομα με ενα ριβιου. επισης συγχαρητηρια για τη δουλεια που κανετε εδω μεσα. μια ολοκληρωμενη υποστηριξη θα χαρακτηριζα το φορουμ, μπραβο!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να διαγραψω καποιες εφαρμογες που εγω εγκατεστησα..Το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω πουθενα επιλογη διαγραφης!! Τι κανουμε σαυτη την περιπτωση?? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να απενεργοποιησω την μεταφορα δεδομενων του ιντερνετ ετσι ωστε να μην με χρεωνει συναιχεια? επειδη θελω να εχω ιντερνετ μονο με wi fi.
You'll Never Walk Alone
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να διαγραψω καποιες εφαρμογες που εγω εγκατεστησα..Το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω πουθενα επιλογη διαγραφης!! Τι κανουμε σαυτη την περιπτωση?? :confused:

 

Απο τους προορισμους θα βαλεις τη σειρα συνδεσης που θελεις και θα επιλεξεις να ρωτα πρωτα καθε φορα που θα συνδεθει.;)

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να διαγραψω καποιες εφαρμογες που εγω εγκατεστησα..Το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω πουθενα επιλογη διαγραφης!! Τι κανουμε σαυτη την περιπτωση?? :confused:

 

πατας εφαρμογες-επιλογες-οργανωση-και απο εκει τις διαγραφεις..

Link to comment
Share on other sites

παιδια οποιος μπορει να δωσει εναν καλο οδηγο για debrand το vivaz ας το κανει.εχω διαβασει πολλες σελιδες απο το θεμα αλλα δεν το εχω καταφερει ακομα!

εχω δοκιμασει αυτο που εχει γραψει ο isolove αλλα δεν το καταφερνω.

δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

2) πρεπει να επιλεξεις την αποθηκευση στην μνημη τηλεφωνου και οχι στην καρτα μνημης για να δουλεψει η δονηση

8)μου συμβαινει και μενα συχνα αυτο,ιδιαιτερως αν μετακινουμε ή αν εχω το κινητο στην τσεπη που πιθανως χανει το σημα του.

μετεφερα τα αρχεια στη μνημη του τηλεφωνου αλλα πως θα βαλω ήχο μυνήματος? δεν γινεται? ευχαριστω :)

 

Mεγαλο για S60 5th edition δεν ειναι , το αντιθετο μαλιστα ειναι σχετικα μικρο .

Μπροστα στο Satio και το N97 ακομα και το Μινι ειναι αρκετα μικροτερο , πολυ λεπτοτερο απο ολα αυτα και πολυ ευκολο να το μεταφερεις στην τσεπη , στο χερι κλπ .

 

Ειμαι αληθεια περιεργος να δω αν μετα απο αυτη την συσκευη η SE μπορει και θελει να συνεχισει σε αυτο τον ρυθμο . Τα w995 (που σε πρωτοτυπο ΔΕΝ εφευγε το λογοτυπο απο την προσοψη) , Χ10 (ειναι μεγαλο το ατιμο αλλα με εντυπωσιακη οθονη και ταχυτητα) και το Vivazzzzzzzzzz ειναι συσκευες που σε κανουν να ξεχνας ποια εταιρεια τις εχει κατασκευασει και οτι κατα πασα πιθανοτητα σε σερβις θα καταληξουν .

 

Το Media της Sonyericsson μπορει να ειναι φτωχο σε επιλογες σε σχεση με αυτο των Α200 συσκευων της οπως ειναι και του Satio , ειναι ομως πολυ μα παρα πολυ καλυτερο απο την default Gallery εφαρμογη του S60 η οποια ευτυχως δεν υπαρχει καν στο μενου της συσκευης ουτε για να την δεις μπροστα σου και να σε εκνευρισει .

Μπορει να βγαλει κανονικα thumbnails ακομα και σε H264 βιντεο , τα παιζει ευκολα και με ανεση αρκει να ειναι εως 640x480 pixels σε διαστασεις , απο εκει και πανω απλα εμφανιζει ενα μηνυμα οτι δεν μπορει να παιξει ειτε την εικονα ειτε τον ηχο και θα προσπαθησει να παιξει μερικως το αρχειο .

Ακομα και αυτην την ειδοποιηση ομως την εμφανιζει σε ενα ομορφο μαυρο πλαισιο , που ειναι ενα ακομα παραδειγμα του πως το multimedia κομματι της συσκευης ειναι σαφως βελτιωμενο σε σχεση με αυτο της Νοκια . (Ε οχι δεν περιμενα οτι θα το πω ποτε αυτο....)

Δυστυχως ο Music player της συσκευης που βρισκεται μεσα στο media και δεν υπαρχει πουθενα σαν ξεχωριστη εφαρμογη ειναι πολυ μα πολυ φτωχος .

Δεν εχει καμια επιλογη για ρυθμιση του ηχου , και δεν σου δινει καμια σχεδον δυνατοτητα περα απο την εμφανιση album arts και τις δεδομενες λειτουργιες αλλαγης , παυσης του τραγουδιου .

 

Τα εικονιδια σε ολες τις εφαρμογες του τηλεφωνου ειναι ομορφα σχεδιασμενα , "εξυπνα" και προσεγμενα , και σε μαυρο φοντο ειδικα σε κανουν να ξεχνας μεχρι ενα σημειο αυτη την παιδικη εικονα που εχουν συνηθως οι S60 συσκευες σε εμφανιση του UI .

Γενικα σχεδον παντου εχει βαλει το χερακι της η SE στην εμφανιση του UI και εχει κανει παντου καλυτερη δουλεια απο την αναλογη της Νokia και ακομα χειροτερα της Samsung .

Μεχρι και το εικονιδι στην οθονη αναμονης που σε ενημερωνει οτι ειναι ανοιχτο ειτε το GPS ειτε οτι η συσκευη ειναι συνδεδεμενη σε καποιο wi-fi δικτυο ειναι σαφως καλυτερο στο ματι .

 

Το interface της καμερας ειναι σχετικα καλο , ειναι βολικο και μπορεις σχεδον αμεσως να κανεις αυτο που θελεις , δεν εχει αλλαξει και ιδιαιτερα σε σχεση με αυτο του Satio . Μονο το dedicated κουμπι για την ληψη βιντεο ειναι λιγο που σε προβληματιζει / μπερδευει . Αν εχεις πιασει μερικα Se στα χερια σου αναγνωριζεις αμεσως το πληκτρο της καμερας και ασυναισθητα θεωρεις οτι αυτο διπλα θα εκτελει καποια multimedia λειτουργια . Ανοιγεις λοιπον την καμερα , στην συνεχεια ψαχνεις να βρεις πως θα μεταφερθεις στην εγγραφη βιντεο και ανακαλυπτεις οτι δεν υπαρχει καποια αναλογη επιλογη . Αναγκαστικα καποια στιγμη ανακαλυπτεις οτι η εγγραφη βιντεο ενεργοποιειται με το διπλανο ακριβως κουμπι , το οποιο ειτε αλλαζει απο την φωτογραφικη λειτουργια σε αυτη της ληψης βιντεο ειτε ενεργοποιει την καμερα εαν βρισκεσαι στην οθονη αναμονης .

 

Τα αποτελεσματα τωρα της καμερας ειναι απλα ικανοποιητικα σε οτι εχει να κανει με την φωτογραφια και θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα σε οτι εχει να κανει με την εγγραφη βιντεο . Καταγραφει και αυτο οπως το OmniaHD πολυ χαμηλα τον ηχο στο βιντεο , δεν ξερω ομως κατα ποσο εχει να κανει με το codec που χρησιμοποιει γιατι δεν εχω μπει στον κοπο να κοιταξω τις ιδιοτητες του αρχειου σε καποιον Player στον υπολογιστη :)

 

Η οθονη ειναι αληθεια οτι ειναι αρκετα καλη σε αποκριση στις εντολες με το δαχτυλο και δεν χρειαζεσαι συχνα το πενακι .

 

Τωρα απο εκει και περα επειδη ως γνωστον παραλειπω να ασχοληθω με πολυ απλα καθημερινα πραγματα οποιος εχει καποια απορια ρωταει . :)

αγορασα το βιβαζ και εχω μια απορια: Δεν μπορω να επιλέξω ήχο μυνήματος? το να ακουω καθε φορα αυτο το μπιπππππ ειναι πολυ σπαστικο! ευχαριστω!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

αγορασα το βιβαζ και εχω μια απορια: Δεν μπορω να επιλέξω ήχο μυνήματος? το να ακουω καθε φορα αυτο το μπιπππππ ειναι πολυ σπαστικο! ευχαριστω!!!

 

Αν ηταν δυνατον να μη μπορουσες να αλλαξεις ηχο μηνυματος εν ετει 2010 :p.

Πας ρυθμισεις->προσωπικα->προφιλ->γενικο (η οτι αλλο θες)->επιλογες->διαμορφωση->ειδοποιηση μηνυματος.

Edited by RAZIEL1799
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις φιλος-λη που μπορω να βρω το rally masters pro που υπηρχε προεγκατεστμενο στο κινητο,μιας και δεν υπαρχει πια στο play-now για κατεβασμα??Ευχαριστω..
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,πηρα και εγω σημερα το vivaz.φυσαει το κινιτο.

μια ερωτηση θελω να κανω.ποιο προγραμμα gps ειναι το καλητερο;

υπαρχει καποιο που να χρισιμοποιει χαρτες teleatlas;

adok13
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,πηρα και εγω σημερα το vivaz.φυσαει το κινιτο.

μια ερωτηση θελω να κανω.ποιο προγραμμα gps ειναι το καλητερο;

υπαρχει καποιο που να χρισιμοποιει χαρτες teleatlas;

 

Το ποιό είναι το καλύτερο είναι σχετικό.Πάντως teleatlas έχει το sygic.Δες και εδώ

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

στην tv out λειτουργεια παιζουν τα video? ή μονο μουσικη κ εικόνες?

 

Παιζουν τα παντα, ακομα και οι εφαρμογες και τα παιχνιδια. Απλα η αναλυση στα video μεωνεται απο HD σε VGA (640x480).

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Παιζουν τα παντα, ακομα και οι εφαρμογες και τα παιχνιδια. Απλα η αναλυση στα video μεωνεται απο HD σε VGA (640x480).

 

και πως το συνδεουμε.....:X

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις φιλος-λη που μπορω να βρω το rally masters pro που υπηρχε προεγκατεστμενο στο κινητο,μιας και δεν υπαρχει πια στο play-now για κατεβασμα??Ευχαριστω..

 

Δες τα πμ

Καλή διασκεδάσει

Link to comment
Share on other sites

και πως το συνδεουμε.....:X

 

Με ενα τέτοιο...

 

http://thmb.inkfrog.com/thumbn/maparam77/yp-r1_TV_Out.jpg=400

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Raziel (ή όποιος άλλος γνωρίζει). Πάω να εγκαταστήσω το FerrariGT HD και μου βγαίνει το εξής μήνυμα:

 

"Limited by the certificate. Cannot install".

 

Να πω ότι το τηλέφωνο είναι unbranded, ακολουθώ πιστά και ευλαβικά τα βήματα από την πρώτη σελίδα του σχετικού τόπικ, και τα αρχεία τα έχω κατεβάσει από S60certkey.

 

Δεν μπορώ να υπογράψω τίποτα...:(

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Raziel (ή όποιος άλλος γνωρίζει). Πάω να εγκαταστήσω το FerrariGT HD και μου βγαίνει το εξής μήνυμα:

 

"Limited by the certificate. Cannot install".

 

Να πω ότι το τηλέφωνο είναι unbranded, ακολουθώ πιστά και ευλαβικά τα βήματα από την πρώτη σελίδα του σχετικού τόπικ, και τα αρχεία τα έχω κατεβάσει από S60certkey.

 

Δεν μπορώ να υπογράψω τίποτα...:(

 

Μπορει να φταει ειτε το παιχνιδι, η εφαρμογη που χρησιμοποιεις για sign ή τα πιστοποιητικα σου.

Απο εφαρμογες του pc προτιμησε τις SIScontent ή signtool και απο κινητο το freesigner (δεν δουλευει καλα σε μεγαλα αρχεια ομως).

Επίσης κανε αιτηση για πιστοποιητικα απο opda, τα οποια δουλευουν σιγουρα.

Δοκιμασε και πες μας...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θέλω να ρωτήσω αν στα παιχνίδια έχετε ήχο, στο δικό μου τηλέφωνο μόνο το Rrrince of Persia έχει ήχο, όλα τα άλλα είναι εντελώς αθόρυβα. Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που αγνοώ;

(oι ήχοι του τηλεφώνου είναι εντάξει κατά τ΄ άλλα)

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φταει ειτε το παιχνιδι, η εφαρμογη που χρησιμοποιεις για sign ή τα πιστοποιητικα σου.

Απο εφαρμογες του pc προτιμησε τις SIScontent ή signtool και απο κινητο το freesigner (δεν δουλευει καλα σε μεγαλα αρχεια ομως).

Επίσης κανε αιτηση για πιστοποιητικα απο opda, τα οποια δουλευουν σιγουρα.

Δοκιμασε και πες μας...

 

Τα παιχνίδια είναι τα HD που ανέβασες στο rapidshare. :)

 

Εφαρμογή για sign έχω το signsis. To Opda είναι μια απάτη για να δίνεις το e-mail σου και να σε γεμίζουν με spam. Πόσα χάπια χρειάζεται κανείς; :lol:

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

θελω και εγω games.............:):ninja:

 

Με ενα τέτοιο...

 

http://thmb.inkfrog.com/thumbn/maparam77/yp-r1_TV_Out.jpg=400

 

ευχαριστω πολυ

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνίδια είναι τα HD που ανέβασες στο rapidshare. :)

 

Εφαρμογή για sign έχω το signsis. To Opda είναι μια απάτη για να δίνεις το e-mail σου και να σε γεμίζουν με spam. Πόσα χάπια χρειάζεται κανείς; :lol:

 

Μμμ, το signsis οταν ειχα το n80 δουλευε μια χαρα. Τα παιχνιδια ειναι σιγουρα μια χαρα γιατι τα εχω περασει ο ιδιος στο δικο μου κινητο και σε αλλα 2 :p, οποτε το μονο που μενει ειναι τα certificates...

Τι να πω, επειδη τα εχω ηδη υπεγεγραμενα δοκιμασε να τα κανεις πρωτα unsign και μετα ξανα sign με τα δικα σου.

Μονο με αυτο το παιχνιδι εχεις προβλημα?

 

Εdit: Εγω τα πηρα απο δω μεσα σε 24 ωρες χωρις κανενα απολυτως προβλημα

http://cer.opda.cn/EN/

Edited by RAZIEL1799
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...