Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια...Εχω ενα προβλημα με το Wi-fi του vivaz.Ενω βαζω το σωστο κλειδι του ρουτερ του σπιτιου μου,δε συνδεεται με τιποτα.Καμμια ιδεα???????

 

Ξανά κάντο αναβάθμιση. Μπορεί να μην "πείρε" σωστά την αναβάθμιση.

Το έχω πάθει και εγώ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αποριες.....

Πως φτιαχνω φακελους στις εικονες?

Και ολες αυτες τις φορμες mail κτλ που εχει στα μηνυματα,φευγουν,απενεργοποιουνται?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...Εχω ενα προβλημα με το Wi-fi του vivaz.Ενω βαζω το σωστο κλειδι του ρουτερ του σπιτιου μου,δε συνδεεται με τιποτα.Καμμια ιδεα???????

 

Σβησε τελειως τον προορισμο και μετα ασε την συσκευη να τον ξαναβρει και να τον ξαναδημιουργησει. Υπαρχουν περιπτωσεις που δεν συνδεεται με τον συγκεκριμενο αποθηκευμενο προορισμο, αλλα πας μεσω Easy Wlan, τον ξαναβρισκει σαν χχχ (01)και τον ξανασεταρεις. Τωρα μπορει να δυνδεεται μεσω του ...(01) αποθηκευμενου η θα πρεπει να συνδεεσαι χειροκινητα καθε φορα.

Δοκιμασε και τα 2.

 

Εννοειται οτι ειμαι αναβαθμισθενος στην τελευταια, οποτε δεν τιθεται θεμα αναβαθμισης.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η αγορά του;

 

φιλε το εχω 10 μερες , αποψη μου ναι , αναλογα τη θες απο αυτο ,κορυφαιο βιντεο πολυ καλη φωτογραφια gps γρηγορο ( βαζεις οτι χαρτες θες ) wifi , δεν κολαει για την οθονη που λενε δεν με εχει προβληματισει καθολου και πολυ καλη μπαταρια, :) προσωπικη αποψη παντα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε το εχω 10 μερες , αποψη μου ναι , αναλογα τη θες απο αυτο ,κορυφαιο βιντεο πολυ καλη φωτογραφια gps γρηγορο ( βαζεις οτι χαρτες θες ) wifi , δεν κολαει για την οθονη που λενε δεν με εχει προβληματισει καθολου και πολυ καλη μπαταρια, :) προσωπικη αποψη παντα.

 

συμφωνώ απολύτος, αν η οθόνη του όμως ήταν capacitive θα ήτανε κορυφαίο... :O

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.Εδω και μερικες μερες το ρημαδι δεν μου βρισκει το gps.Οτι και να κανω,οτι προγραμμα και να δοκιμασω το gps δεν δουλευει.και αναβαθμιση του εκανα και ολες τις ρυθμισεις δοκιμασα αλλα τιποτε.Εχει κανενας καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει?κατα τα αλλα το τηλ. ειναι μια χαρα
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.Εδω και μερικες μερες το ρημαδι δεν μου βρισκει το gps.Οτι και να κανω,οτι προγραμμα και να δοκιμασω το gps δεν δουλευει.και αναβαθμιση του εκανα και ολες τις ρυθμισεις δοκιμασα αλλα τιποτε.Εχει κανενας καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει?κατα τα αλλα το τηλ. ειναι μια χαρα

 

Εγω του φορτωσα το Ndrive το οποιο πηγαινει σφαιρα αλλα τωρα οσον αφορα το GPS chip της συσκευής , σιγουρεψε οτι εχεις ενεργοποιημενο το A-gps αν και αμα δεν εχεις πειραξει τιποτα πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο (πρεπει βεβαια να εχεις της ρυθμισεις του παροχου σου καθως κατεαζε δεδομενα απο το Internet..

 

Το δικο μου 'προβλημα" δεν ειναι οτι δεν κλειδωνει γρηγορα..Ειναι οτι χανει σχετικα ευκολα ιδιως σε στενα , και το ξαναβρισκει επειτα απο 2-6 δευτερολεπτα το σημα ...Επισης πολλες φορες ξεφευγει λιγο και με δειχνει στο διπλανο στενο και επανερχεται..ή ακομη και με δειχνει με παραπανω ταχυτητα..Και δεν μιλαω για βροχή και συννεφα , αλλα εντελως καλοκαιρι νεςσυνθηκες σαν τις σημερινες..

 

Θα ηθελα να ακουσω γνωμες για το GPS της συσκευής.Ειμαι στην τελευταια αναβαθμιση της Vodafone (μιας και χθες προσπαθησα να κανω debrand αλλα δεν τα καταφερα )

 

Φιλε skiace εσυ που προερχεσαι απο το Ν97 πως ηταν το GPS της συσκευής δεδομενου οτι ειχε και πυξιδα;Σου παρουσιαζει τετοια θεματα τωρα το Vivaz;

Αμα δεν ξερεις τον δρομο δηλαδη ειναι δυσκολο να πας στον προορισμο σου..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες,μια ερωτηση

Εκανα τη πρωτη φορτιση του vivaz κλειστο και για 8 ωρες.

Η μπαταρια κρατησε περιπου 2 24ωρα.Μετα τη 2η φορτιση ομως δεν κρατησε ουτε 20 ωρες.

Καμμια ιδεα για να αυξησω τη διαρκεια ζωης της μπαταριας.Μειωση φωτεινοτητας οθονης???Κατι αλλο???

και επισης να ρωτησω κατι αλλο.Το σηματακι του wi-fi ειναι μονιμως στο πανω αριστερα μερος της οθονης δειχνωντας οτι ειναι απενεργοποιημενο.Γινεται να φυγει αυτο???Εχει καποια σχεση με τη μπαταρια?????

 

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου για καποιο λογο ειναι το wifi ενεργοποιημενο ,γιαυτο σου εφαγε γρηγορα και την μπαταρια,κανονικα το σημα τοu wifi πρεπει να μην φαινετε στην οθονη παρα μονο οταν ειναι ενεργοποιημενο
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου για καποιο λογο ειναι το wifi ενεργοποιημενο ,γιαυτο σου εφαγε γρηγορα και την μπαταρια,κανονικα το σημα τοu wifi πρεπει να μην φαινετε στην οθονη παρα μονο οταν ειναι ενεργοποιημενο

 

Πως ακριβως απενεργοποιειται το wi-fi????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το οτι σου εμφανιζει το σηματακι του wi-fi δε σημαινει απαραιτητα οτι ειναι ενεργοποιημενο. Επειδη εχεις βαλει σα ρυθμιση να σου εμφανιζει ποτε υπαρχει διαθεσιμο wi-fi στην περιοχη που βρισκεσαι γι'αυτο και σχεδον παντα εχεις το σηματακι αυτο πανω αριστερα. Αν σου βγαζει απλα το συγκεκριμενο σηματακι δε σου τρωει πολυ μπαταρια. Μπορεις αν θελεις να το ρυθμισεις να μη σου εμφανιζει τα διαθεσιμα wi-fi. Γιατι το θεωρω λιγο απιθανο να ειναι συνδεμενο συνεχεια αν δεν εχεις συνδεθει εσυ.

Επισης μπαταρια καταναλωνει το κινητο αν υπαρχουν πολλες ενεργες εφαρμογες. Να φροντιζεις απο τις εφαρμογες που χρησιμοποιεις να κανεις "εξοδο" γιατι αν απλα πηγαινεις "πισω" αυτες παραμενουν ενεργες στο παρασκηνιο και τρωνε μπαταρια.

Σαφως και η φωτεινοτητα της οθονης παιζει ρολο.

Εγω παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο τη διαρκεια της μπαταριας και χρησιμοποιω και το spb shell μονιμα.

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.Εδω και μερικες μερες το ρημαδι δεν μου βρισκει το gps.Οτι και να κανω,οτι προγραμμα και να δοκιμασω το gps δεν δουλευει.και αναβαθμιση του εκανα και ολες τις ρυθμισεις δοκιμασα αλλα τιποτε.Εχει κανενας καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει?κατα τα αλλα το τηλ. ειναι μια χαρα

 

Λοιπον, για οσους εχουν το προβλημα με το GPS που δεν κλειδωνει δορυφορους κανετε το εξης:

Ανοιχτο το κινητο και πατατε τα κουμπια της κλησης με την εξης σειρα:

 

Κοκκινο - Πρασινο - Κοκκινο - Κοκκινο - Πρασινο - Κοκκινο

 

Μπαινουμε στο "κρυφο μενου". Πηγαινουμε στην επιλογη "Δοκιμες Συσκευης", ψαχνουμε με το GPS και κανουμε Διαγραφη Δεδομενων απο την επιλογη που εχει.

Εγω το εκανα και δουλεψε και μου λοκαρε δορυφορους σε χρονο απιστευτο. Δουλευει κομματια μιλαμε παλι.

Κανε αυτο και θα δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες,μια ερωτηση

Εκανα τη πρωτη φορτιση του vivaz κλειστο και για 8 ωρες.[..]

Κακός! Τα τελευταία 12+ χρόνια τα κινητά δεν χρησιμοποιούν μπαταρίες NiCd οπότε δεν έχεις κανέναν λόγο να ταλαιπωρείς τον εαυτό σου με τέτοιου είδους διαδικασίες. Η δε συσκευή μόλις ανιχνεύσει (περίπου σε 2 με 2,5 ώρες) ότι είναι πλήρως φορτισμένη διακόπτει την διαδικασία φόρτισης είτε την αφήσεις στην πρίζα 8 ή 12 ώρες. Οι σύγχρονες μπαταρίες φτάνουν στο μέγιστο της απόδοσης τους πλέον ύστερα από 2 ή 3 κύκλους φόρτισης - αποφόρτισης με κανονική χρήση.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σας παρακαλω μια βοήθεια ..

Προσπαθω εδω και 2 μερες να του κανω το ριμαδι το Debrand:D αλλα εχω κολλησσει

 

Να τι κανω :

Kanω αναβαθμιση και μετα αντικαθιστώ το αρχειο στα 370 kb (374 συγκεκριμενα εχω Vodafone ) γιατι διαγραφω ολο το ονομα αρχειου (και το bin) ετσι ωστε να γινει αντικατασταση...

[Εχω δοκιμασει και να αφησω το bin αλλα το τηλεφωνο γυρναει σε vodafone και δεν γινεται τιποτα..]

Το θεμα ειναι οτι μετα μου λεει οτι απετυχε (να σημειωσω εδω οτι μου λεει συνεχεια και κανω επανεγκατασταση και οχι αναβαθμιση , μιας και φοραω την τελευταια αναβαθμιση λογισμικου της vodafone αλλα οχι της ιδιας της εταιριας..)

 

Εχω δοκιμασει πανω απο 15 φορες με διαφορους τροπους..

Παρακαλω βοηθήστε..αν μπορειτε βημα βημα τι κανατε οσοι το καταφερατε με αυτον τον τροπο..ειδικα οσοι εχετε κανει απο vodafone..

Γυρισα και τς σελιδες του forum πισω και διαβασα και αλλους που ελεγαν οτι δεν σβηνουμε το bin , αλλα ετσι εμενα δεν μου βγαινει..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε skiace εσυ που προερχεσαι απο το Ν97 πως ηταν το GPS της συσκευής δεδομενου οτι ειχε και πυξιδα;Σου παρουσιαζει τετοια θεματα τωρα το Vivaz;

Αμα δεν ξερεις τον δρομο δηλαδη ειναι δυσκολο να πας στον προορισμο σου..

 

Οταν πηρα το vivaz, εδωσα το Ν97 στο σερβις και αλλαχτηκε το καπακι της καμερας και ρυθμιστηκε/αλλαχτηκε το gps του, το οποιο πιανει πλεον και οριακα σε κλειστους χωρους. Το προβλημα που ειχα, ηταν αυτο που περιγραφεις οτι δλδ, αν και φαινομενικα κλειδωνε, εχανε και εβρισκε το σημα καθε λιγα δλ, με αποτελεσμα να μην μπορει να γινει πλοηγηση.

 

Αυτο δεν το αντιμετωπισα πλεον στο vivaz, αν και χρησιμοποιησα το gps του ελαχιστα, μονο και μονο για να διαπιστωσω τη σωστη λειτουργια του. Κρινοντας απο την προηγουμενη εμπειρια μου, θα ελεγα πως ενα τσεκαρισμα στο σερβις δεν θα εβλαπτε. Βεβαια μπορεις με δικη σου ευθυνη και προσεκτικα να κανεις αυτο που προτεινεται για το σατιο και μετα βλεπεις αναλογα.

 

Οσον αφορα στο θεμα του debranding απο αυτα που περιγραφεις υποθετω οτι κατι στην μετονομασια του αρχειου δεν κανεις καλα. Διαβασε ΠΟΛΥ προσεκτικα τις οδηγιες και ακολουθησε τις κατα γραμμα. Προκειται για μια διαδικασια που εχει εκτελεσθει απο κατοχους σε ολο τον κοσμο με επιτυχια. Συνηθως προκειται για κατι απλο που βρισκεται μπροστα στα ματια μας.

 

Αν σου βγαζει απλα το συγκεκριμενο σηματακι δε σου τρωει πολυ μπαταρια.

 

Φιλε μου, η διαδικασια συνεχους αναζητησης δικτυων (αυτο σημαινει η εμφανιση του σηματος) ειναι μια ΠΟΛΥΥΥΥ ενεργοβορα διαδικασια. Κυριολεκτικα στραγγιζει τη συσκευη. Για αυτο υπαρχει και η χρονικη επιλογη αναζητησης για να ρυθμιζεται αναλογα με τις αναγκες. Κανονικα η ρυθμιση που πρεπει να υπαρχει ειναι στο "Ποτε".

Οποτε και οι 20 ωρες που αντεξε η συσκευη ειναι κατορθωμα. Σιγουρα παιζουν ρολο και οι αλλες ρυθμισεις που αναφερεις οπως και η επιλογη δικτυου. Βεβαια για σενα :) (οπως και για μενα ) που χρησιμοποιεις το spb τα πραγματα ειναι ακομη χειροτερα απο πλευρας διαρκειας. Το χειροτερο ειναι οτι στις σημερινες συσκευες με τις αυξημενες δυνατοτητες αρα και ενεργειακες αναγκες μεσολαβει πλεον πολυ μικρο χρονικο χρονικο διαστημα απο τη στιγμη που θα "πεσει" η μπαταρια μεχρι να κλεισει τελειως.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντηση skiace..Θα δω τι θα κανω..

Για το debrand παντως δεν μπορω να καταλαβω τι φταει...Εχω προσεξει παντως οτι οταν αρχιζει το προγραμμα της αναβαθμισης σβηνει τα αρχεια κατω του 1 kb..με αποτελεσμα να δημιουργουνται τα της Vodafone ?

Λετε να εκαναν τιποτα εκει στην SE ;:worry:

Εχω την εκδοση 2.10.7.15(windows xp) τσεκαρετε λιγο την εκδοση οσοι κανατε το debrand αν μπορειτε..Ειμαι περιεργος να δω τι φταιει..Και αν μπορειτε βγαλτε και ενα screenshot ή περιγραψτε μου λιγο τι αρχεια εχετε βαλει στο blob_fs..

 

βρες το αρχειο που ειναι κοντα στα 370 b και οχι kb που μπερδευουν μερικοι

αφου το βρεις βαλε μεσα σε αυτον το φαλελο το adriatic

αντιγραψε το ονομα του αρχειου 370 κβ

κανε επικολληση αυτο το ονομα στο adriatic

μετα διαγραψε το αρχειο των 370 κβ

κανε κανονικα update :)

 

Oριστε και το τι αρχεια υπαρχουν στο φακελο μου κατω του 1 κβ

 

ΕDIT: Δοκιμασα κυριολεκτικα τα παντα , μεχρι και να ξαναβαλω τα αρχεια που ειχαν εξαφανιστεί μετα την εκκινηση του προγραμματος της αναβαθμισης..αλλα ματαια.Πρεπει κατι να αλλαξαν εκει στην SE γιατι και καποιοι αλλοι στο ιδιο thread και στην τελευταια σελιδα δεν το καταφερνουν..

Παντως αν σκεφτει κανεις τι πληρωσα τοτε , (400Ε) με τα ιδια λεφτα θα μπορουσα να ειχα παρει το Desire το οποιο απο πλευρας υποστηριξης σκίζει..Μηδαμινη η υποστηριξη του Vivaz σε forums /bllogs κτλ σε σχεση με αυτα της ΝΟΚΙΑ αφου σε ορισμενα σημεια τα αρχεια συστηματος ειναι διαφορετικα απο αυτα της ΝΟΚΙΑ γι αυτο βλεπουμε διαφορες εστω μικρες(λιγες) ασυμβατοτητες σε προγραμματα..

Edited by takisss

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι απο την SE.

Αν αντιλαμβανομαι σωστα τα πραγματα εισαι στην τελευταια εκδοση της vodafone σαν branded και θελεις να γινεις unbranded. Ακολουθεις λοιπον μια διαδικασια που την εχουν ακολουθησει πολλοι αλλοι με επιτυχια χωρις να υπαρχει δυνατοτητα να εχει παρεμβη κατι καινουργιο.

Αν προσεξες και στο φορουμ που ποσταρησες τα περισσοτερα προβληματα τα εχουν στη σωστη δημιουργια του καινουργιου αρχειου. Και εκει δεν παρεμβαινει το SEUS.

Υποθετω οτι ακολουθεις τις σωστες οδηγιες τις οποιες σου επισυναπτω σε περιπτωση που.....;)

1. Go to: C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\ and delete db folder

2. Run SEUS and update your Vivaz

3. Download the custom pack: http://www.4shared.c...debranding.html

4. Open the archive. Select the region you want to change to.

5. Go to: C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs and sort files in ascending order. Search for a file which is about 370bytes in size (+/- 30 bytes).

Here is mine:

vivaz.png (188.4K)

Number of downloads: 617

6. Copy it's file name and rename the file which you chose in step 4. Copy the renamed file to blob_fs folder.

7. Now update your Vivaz through Update Service

8. Turn the phone on, it will either display the following message: Info Software Setup Incorrect. If it does then continue, if it doesn't then continue aswell, with step 9.

9. Update your Vivaz again for the last time

10. Done, your Vivaz is now unbranded.

 

Λυπαμαι αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο καθως η συσκευη μου ηταν ελευθερη παροτι αγοραστηκε απο vodafone μεσω Πλαισιου.

Edited by skiace
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

@skiace

Τι να σου πω , ξαναπροσπαθησα τωρα το βραδυ αλλα δεν τα καταφερα παλι ..Επιμένει και μου εμφανιζει το Vodafone firmware..Eυχαριστώ παντως...

Ρε παιδια κανεις που να το εχει κάνει;; Τοσο λαθος κανω;Παρακολουθώ μεχρι και τις αλλαγες που κανει τ προγραμμα ..Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι στο δικο μου εχει μικρα filenames και στα δικα τους οχι..

 

EDIT : Να και αλλος που εχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο προβλημα με μενα κα τελικα δεν το καταφερε..

 

Την τελευταια σουιτα που εχει αναρτημενη η σονυ ερικσον εχω.

windows vista home premium

Aυτο βλεπω και εγω,καμμια σχεση οι αριθμοι.

Θα εχω κανει και 20 αναβαθμισεις,αλλες 5 φορες διεγραψα και επανεγκατεστησα την SEUS

Η σειρα ειναι η εξης:

Kανω αναβαθμιση,μετα βρισκω ενα αρχειο στο blob_fs στα 374 bites κανω αντιγραφη το ονομα αυτου του αρχειου και το αντιγραφω στις γλωσσες adriatic_generic.bin αφαιροντας την καταληξη .bin.Aυτο το νεο αρχειο το μεταφερω στο blob_fs με copy-paste.

Κανω νεα αναβαθμιση οπου ανοιγει κανονικα το τηλεφωνο,και αλλη μια μετα(αναβαθμιση) και τσουκ εκει τα σηματα της ακατανομαστης εταιριας:mad:

δεν στελνεις τα δικα σου αρχεια,μεχρι 1kb οπως τα εχεις μετα τη πρωτη αναβαθμιση και το copy-paste του αριθμουνα τα πεταξω μεσα στο blob_fs μετα την πρωτη αναβαθμιση μπας και γινει θαυμα?

 

Τσεκαρε αυτα φιλε μου ειναι μεχρι 1kb μπας και βγαλεις ακρη.

Ειναι παντα μικρα νουμερα σε σχεση με αυτα που βλεπω στις οδηγειες

Τα αρχεια που δινει ο φιλος ακριβως πανω ειναι τα ιδια ακριβως που εχω εγω στην σουιτα μου ..

Ειναι τυχαιο που δεν μπορεσε κανενας να το καταφερει; δεν νομιζω :P

Mpas και μπορει κανενας να κανει αυτο που λεει ο φιλος πανω που το εχω βαλει με μαυρα γραμματα;Καποιος δηλαδη που να το εχει επιχειρσει ηδη και να του εχει πετυχει..Μονο ετσι ισως τα καταφερω..Δεν θα σαας παρει πολυ ωρα ,

Ευχαριστω

Edited by takisss

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

να ρωτισω οταν τελειονει η μπαταρια εσεις τον ακουτε τον ηχο προ ειδοποιησης?γιατι εγω δεν ακουω τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...