Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πραγματικά είναι τραγικό ενώ στο gsm arena να λέει scratch resistant surface και το είχα σε θήκη να έχει αποκτήσει την 1 γρατσουνία(έστω μικρή..) :ninja:
Τα screen protectors δεν σας λένε κάτι?:whistle: Και εχουμε ξαναπει οτι το gsmarena δεν φημιζεται για την αξιοπιστια του. Edited by BMW116i
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά!

Ακούστε: για δεύτερη φορά το vivazάκι μου έκλεισε κατά τη διάρκεια της νύχτας λόγω εξαντλημένης μπαταρίας...Το θέμα είναι ότι ΣΙΓΟΥΡΑ και τις 2 φορές είχε μπαταρία και είμαι 99% σίγουρος ότι δεν άφησα καμία εφαρμογή να τρέχει...:wacko:

Και τις 2 φορές έγινε κατά τη διάρκεια της νύχτας (δηλαδή ήταν στην ουσία σε αδράνεια).

Έχετε ακούσει τίποτα παρόμοιο και πώς αντιμετωπίζεται? Απλά θέλει καμιά αναβάθμιση ή το κινητό μου είναι στοιχειωμένο και τη νύχτα σεληνιάζεται...???:)

 

Οταν πηρα την πρωτη συσκευη, ειχα παρομοιο θεμα. Η μπαταρια (χωρις χρηση) εφτασε να κραταει μιση μερα. Τελικα σε 1 εβδομαδα αντικατασταθηκε.

 

Στο δευτερο πλεον συμπτωματικα πριν 2 ημερες μου εκανε κατι παρομοιο. Παρατηρησε την συμπεριφορα και εαν επαναλαμβανεται κανε μια βολτα απο το σερβις για ενα ελεγχο.

 

Κατι ασχετο τωρα. Εχω επιλεγμενο το GSM στο δικτυο και μεχρι τωρα ειχα το γνωστο σηματακι με την κεραια επανω αριστερα. Κυττω τωρα και βλεπω αντι για κεραια ενα κουτακι με ενα Ε μεσα. Ξερει κανεις τι σημαινει, τι αλλαξε κτλ ?

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω

Το ovi store στο vivaz δε μπαίνει; Κ εφαρμογές πού βρίσκετε;

Κρίμα πάντως να μη μπαίνει στο vivaz και να μπαίνει στο satio... Το vivaz είναι πιο ωραίο :p

http://sonyericsson-vivaz.blogspot.com/2010/05/nokia-ovi-maps-on-vivaz-satio-without.html

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο ειναι το οvi maps και οχι το store εκτος αν εκανες kατι παρομοιο και σου δουλεψε το store,αν και εγω το ειχα προσπαθησει και δεν τα καταφερα...

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρει κανείς καμία σελίδα για να πάρω certificate (για sign εφαρμογές)? Δοκιμασα αυτό, αλλα τρώει τρελά κολλήματα. Υπάρχει κάτι εναλλακτικό?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις, να σχολιάσω απλά αυτή:

 

πραγματικά είναι τραγικό ενώ στο gsm arena να λέει scratch resistant surface και το είχα σε θήκη να έχει αποκτήσει την 1 γρατσουνία(έστω μικρή..) :ninja:

 

Νομίζω είσαι τυχερός φίλε John302 αν την έχεις βγάλει με μια μικρή γρατσουνίτσα μόνο, εμένα από το πενάκι και αφού πέρασα τον τηλεφωνικό κατάλογο, η οθόνη γέμισε γρατσουνιές παρότι είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός με τα gadgetάκια μου. Ειλικρινά θεωρώ τραγική την ευαισθησία της οθόνης, παράγγειλα ήδη screen protectors που προτείνει ο BMW116i για μείνουν (ελπίζω) εδώ οι γρατσουνίες :(

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρει κανείς καμία σελίδα για να πάρω certificate (για sign εφαρμογές)? Δοκιμασα αυτό, αλλα τρώει τρελά κολλήματα. Υπάρχει κάτι εναλλακτικό?

κι εγώ αυτή τη σελίδα χρησιμοποίησα αλλά δεν έφαγε κόλημμα...

Μήπως να ξαναδοκιμάσεις με άλλο mail και username...?

Link to comment
Share on other sites

Οτι έχει πιάσει Edge αντί για Gprs (?)

 

Και πρακτικα τι σημαινει αυτο?

Ποια διαφορα υπαρχει ?

Υπαρχει περπτωση να καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια ετσι, γιατι τις τελευταιες ημερες δεν συμφωνει η χρηση με την καταναλωση :confused:

 

Αλλα και παλι δεν ειδα να μπορω να κανω κατι αλλο. Η αλλη επιλογη ειναι το 3G που καταναλωνει εξ ορισμου περισσοτερο.

 

EDIT

Οκ διαβασα και καταλαβα........ειναι η εξελιξη του GPRS με μεγαλυτερες ταχυτητες και δυνατοτητες.

Υπαρχει ομως περιπτωση να καταναλωνει περισσοτερο οπως το 3G ?

Edited by skiace
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια παίδες για να μην πετάξω την μπακατέλα απο το παράθυρο.... Πάω να στείλω μέσω bluetooth στην συσκευή κάποια εφαρμογή, και μου βγάζει "ανεπαρκής μνήμη για την ενέργεια αυτή. Διαγράψτε αρχεία πρώτα'. Η κάρτα μνήμης είναι σχεδόν άδεια, τι στο καλό μου λέει? Μήπως βλέπει τη μνήμη της συσκευής?
Link to comment
Share on other sites

Πείτε καμιά γνώμη για το δίλημμα Vivaz απλό ή Pro...;;;

 

Υπέρ και κατά των δύο περιπτώσεων...

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

Στo pro το βασικο του + ειναι το πληκτρολογιο και τα - ειναι οτι ειναι λιγο πιο βαρυ και λιγο πιο μεγαλο παχος λογο πληκτρολογιου. Επισης εχει 5mp αντι 8mp που εχει το κανονικο.

Aρα εαν γραφεις αρκετα μηνυματα παρε το pro αλλιως θα βολευτεις και με το κανονικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

 

Από σήμερα είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του vivaz(blue galaxy).

 

Στην αρχή η απορίες μου θα είναι αρκετές...

 

Για αρχή έχω 2 ερωτήσεις:

 

1)πάνω πάνω αριστερά στις μπάρες του σήματος, στα αριστερά έχει μια κεραία.

Η ερώτηση είναι τι σημαίνει η ένδειξη με τα δυο διακεκομμένα βελάκια που έχει από κάτω?

 

2)Πως ρυθμίζω να αποθηκεύονται κατευθείαν η φωτογραφίες και τα βίντεο που τραβάω στην κάρτα μνήμης?

 

Αυτά προς το παρόν.

 

Συγνώμη που σας κούρασα.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το οvi maps και οχι το store εκτος αν εκανες kατι παρομοιο και σου δουλεψε το store,αν και εγω το ειχα προσπαθησει και δεν τα καταφερα...

οπ ναι εχεις δικιο , οχι δεν δοκιμασα

εσυ δοκιμασες του satio τον τροπο και δεν τρεχει?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια παίδες για να μην πετάξω την μπακατέλα απο το παράθυρο.... Πάω να στείλω μέσω bluetooth στην συσκευή κάποια εφαρμογή, και μου βγάζει "ανεπαρκής μνήμη για την ενέργεια αυτή. Διαγράψτε αρχεία πρώτα'. Η κάρτα μνήμης είναι σχεδόν άδεια, τι στο καλό μου λέει? Μήπως βλέπει τη μνήμη της συσκευής?

 

Mπακατελα αυτο το τηεφωνο?:wacko:

Υπαρχει το blue solei bluetooth,οπου ανοιγει απο το pc τις μνημες και περνας οπου θελεις οτι θελεις.Σαν να εχεις το καλωδιο.(εκτος και ειναι πολυ μεγαλο το αρχειο,οποτε το περνας με usb.)

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μέρα, ειμαι νέο μέλος και κατοχος του vivaz, οχι του pro. Ακομα το μαθαίνω, γιατί δεν έχω και πολύ διαθέσιμο χρόνο. Περί συμβιαν είμαι ασχετη, αλλα απο υπολογιστες κάτι ξέρω, οπότε θα το μάθω ειμαι σίγουρη. Ακούστε τι έπαθα χτες, μήπως και έχει συμβεί σε κάποιον. Ενώ το τηλέφωνο έδιχνε σήμα με πήρε φίλη στο σταθερό και μου είπε ότι δεν πιάνει το κινητό μου. Πάω να καλέσω και ενώ δείχνει κεραία καμπάνα (βονταφον όμως) μου επιτρέπει μόνο επίγουσες κλήσεις. Κλήσεις δέχομαι μηνύματα στέλνω και λαμβάνω, αλλα κλήσεις δεν μπορώ να κάνω. Το κλείνω το ανοίγω, το ξανακλείνω βγάζω βάζω τη σμ, κάνω καλού κακού απενεργοποίηση φραγής εξερχομένων, τίποτα. Παίρνω βονταφον και αφού μου λέει να κοιτάξω το ιντερνετ και να βγω απο αυτό (παρεπιμπτόντως δεν ειχα μπει ούτε έχω δώσει εντολή να μπαίνω βονταφον λαιβ), έκανα δηλαδή είσοδο και εέξοδο, πιάνει το κόλπο και μπορώ να κανω εξερχόμενες. Το κλείνω το ξαναανούγω τζίφος πάλι. Κάνω μια απο τα ίδια τίποτα. Επίσης εχω βάλει στις ρυθμίσεις όταν παει να μπει ιντερνετ λη βονταφον λαιβ να μπαινει απο prepay για να μπαίνει τελικά. Αφού τους ξαναπαίρνω και δεν μπορούν και αυτοί να βγαλουν άκρη, σκέφτομαι και παω μεσω wi-fi σύνδεση με adsl και ξεμπλοκάρει και μπορώ να κάνω κλήσεις. Κάθε φορά όμως που το κλείνω συμβαίνει παλι το ίδιο και επίσης μαπίνει και βονταφον λαιβ το βλέπω απο το αρχειο καταγραφης. Τελικά μου ειπαν να επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Δεν το έκανα ακόμα, γιατι βαριέμαι να ξαναπεράσω τα βίντεο και επαφές και σκέφτηκα μήπως εχει συμβεί σε κάποιον από εσάς ή καποιος να πει καμμια ιδέα.
Link to comment
Share on other sites

Mπακατελα αυτο το τηεφωνο?:wacko:

Υπαρχει το blue solei bluetooth,οπου ανοιγει απο το pc τις μνημες και περνας οπου θελεις οτι θελεις.Σαν να εχεις το καλωδιο.(εκτος και ειναι πολυ μεγαλο το αρχειο,οποτε το περνας με usb.)

 

 

Το θέμα είναι φίλε μου, πως είναι απίστευτα σπαστικό να σου στέλνει ο ένας ένα αρχείο απο το κινητό του, και να σου βγάζει το συγκεκριμένο μήνυμα. Ουσιαστικά δεν μπορείς να λάβεις κάποιο αρχείο, και ας έχεις άδεια την κάρτα μνήμης!!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

 

Από σήμερα είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του vivaz(blue galaxy).

 

Στην αρχή η απορίες μου θα είναι αρκετές...

 

Για αρχή έχω 2 ερωτήσεις:

 

1)πάνω πάνω αριστερά στις μπάρες του σήματος, στα αριστερά έχει μια κεραία.

Η ερώτηση είναι τι σημαίνει η ένδειξη με τα δυο διακεκομμένα βελάκια που έχει από κάτω?

 

2)Πως ρυθμίζω να αποθηκεύονται κατευθείαν η φωτογραφίες και τα βίντεο που τραβάω στην κάρτα μνήμης?

 

Αυτά προς το παρόν.

 

Συγνώμη που σας κούρασα.

Αγαπητέ φίλε για τα βελάκια στην οθόνη δεν ξέρω, αλλά οι φωτογραφίες και τα βιντεάκια αποθηκεύονται αυτόματα στην κάρτα μνημης, δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια ρύθμιση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες!!μολις αποκτησα κ εγω το κινατακι και θελω να ρωτησω..Εχει βγει αναβαθμηση μεχρι στιγμης? κ αν ναι εφοσον ειναι ολοκαινουργιο μπορω να παω στο μαγαζι που το πηρα κ να μου την κανουν δωρεαν ή ακυρο?:X
Link to comment
Share on other sites

1)πάνω πάνω αριστερά στις μπάρες του σήματος, στα αριστερά έχει μια κεραία.

Η ερώτηση είναι τι σημαίνει η ένδειξη με τα δυο διακεκομμένα βελάκια που έχει από κάτω?

 

Τα βελακια σημαινουν οτι η συσκευη εχει σεταριστει με τις απαραιτητες ρυθμισεις του παροχου για να μπορεσει να εκτελεσει επιλεγμενες υπηρεσιες ( mms, βιντεοκληση,κτλ).

 

Τελικά μου ειπαν να επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Δεν το έκανα ακόμα, γιατι βαριέμαι να ξαναπεράσω τα βίντεο και επαφές και σκέφτηκα μήπως εχει συμβεί σε κάποιον από εσάς ή καποιος να πει καμμια ιδέα.

 

Εγω θα σου ελεγα ενα hard format σε συσκευη και καρτα για να ξεμπλοκαρει σιγουρα και να φυγουν οτι σκουπιδια ενδεχομενως υπαρχουν. Παιρνεις ενα καλο backup πριν και μετα επαναφερεις ευκολα επαφες η φωτο/μουσικη,κτλ.;)

Το πιθανοτερο ειναι πως το μπλεξιμο δημιουργηθηκε μετα απο καποιο παιξιμο με τις ρυθμισεις η την εγκατασταση/σεταρισμα καποιας εφαρμογης.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα ενα hard format σε συσκευη και καρτα για να ξεμπλοκαρει σιγουρα και να φυγουν οτι σκουπιδια ενδεχομενως υπαρχουν. Παιρνεις ενα καλο backup πριν και μετα επαναφερεις ευκολα επαφες η φωτο/μουσικη,κτλ.;)

Το πιθανοτερο ειναι πως το μπλεξιμο δημιουργηθηκε μετα απο καποιο παιξιμο με τις ρυθμισεις η την εγκατασταση/σεταρισμα καποιας εφαρμογης.

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν εγκατεστησα καμμια εφαρμογη. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση. Το ειχα στη τσέπη μου και ισως να πατηθηκαν "κουμπια" και να εγινε τιποτα απο μονο του. Εκτος της καρτας Hard format πως κανεις? Υποθέτω επαναφορά των επαφων μεσω του Pc suite ε? και αλλη ερώτηση, το adobe reader που έχει και to quick office λεει οτι χρειαζονται να τα αγοράσεις. Υπαρχει τρόπος χωρίς πληρωμή?

Link to comment
Share on other sites

Εκτος της καρτας Hard format πως κανεις? Υποθέτω επαναφορά των επαφων μεσω του Pc suite ε? και αλλη ερώτηση, το adobe reader που έχει και to quick office λεει οτι χρειαζονται να τα αγοράσεις. Υπαρχει τρόπος χωρίς πληρωμή?

 

Δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651205#post2651205

 

Ειναι πολυ απλος ο συγχρονισμος μεσω του outlook.

 

Σιγουρα υπαρχουν εναλακτικοι τροποι κτησης απο τα ....μαγαζακια ;)

Edited by skiace
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου ειπαν να επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Δεν το έκανα ακόμα, γιατι βαριέμαι να ξαναπεράσω τα βίντεο και επαφές και σκέφτηκα μήπως εχει συμβεί σε κάποιον από εσάς ή καποιος να πει καμμια ιδέα.

 

Εγω θα σου προτεινα να κανεις απαραιτητως debranding για να αποφυγεις αντιστοιχα μελλοντικα προβληματα.

Οι οδηγιες υπαρχουν σε προηγουμενες σελιδες του παροντος τοπικ, και αφου εχεις και καποιες γνωσεις απο υπολογιστη πιστευω δε θα αντιμετωπισεις προβλημα.

Ελπιζω δλδ μιας καποιοι κατοχοι vadafone δε μπορεσαν να το κανουν επιτυχημενα.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...