Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα,

οταν βαζεις το σκλητο στο laptop και κανει γκλιγκι γκλικι εχεις παει στη διαχειριση δισκων να δεις αν τον βλεπει και δεν του εχει κανει assign καποιο γραμμα;

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

οταν βαζεις το σκλητο στο laptop και κανει γκλιγκι γκλικι εχεις παει στη διαχειριση δισκων να δεις αν τον βλεπει και δεν του εχει κανει assign καποιο γραμμα;

 

Οχι αν εννοεις αν τον βγαζει σαν F: η D κτλ... δεν τον βγαζει. Υπαρχει μονο ο C:

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στη διαχείριση δισκων (δεξι κλικ στον υπολογιστή μου, Διαχείριση , Διαχείριση Δισκων) και δες εκει αν δειχνει το σκληρο αλλα χωρις γραμμα.Αν τον εχει χωρις γραμμα κανε δεξι κλικ και πατα assign letter. Καπως ετσι δλδ https://www.lifewire.com/how-to-change-a-drive-letter-2626069
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημερα παιδια ..θα ηθελα την βοηθεια σας... εχω ενα προβλημα στο εξελ...2010...και win10pro...λοιπον οταν παω να κανω ενημερωση

σε προγραμμα του εξελ (βασης δεδομενων απο το ιντερνετ) μου βγαζει το εξεις μηνυμα....

 

"αυτη η ενεργεια ακυρωθηκε λογω περιορισμων σε αυτο τον υπολογιστη.επικοινωνηστε με τον διαχειριστη του συστηματος"

 

τι μπορω να κανω παιδια?....

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Παιδες, εριξα μπυρα πανω σε λαπτοπ (οχι μεγαλη ποσοτητα αλλα περασε αναμεσα στα πληκτρα). Εκλεισα το λαπτοπ (που δουλευε κανονικα μεχρι εκεινη την ωρα) αλλά εκανα τη βλακεια και το ξανα-ανοιξα για να δω αν δουλευει. Αρχικα κολλησε στα BIOS και δεν αναγνωριζε τον M2 SSD. Μετα απο λιγες ωρες δεν ανοιγε καν (ξεκινουσε αλλα εβλεπα μαυρη οθονη - δεν πηγαινε καν στα BIOS). Τον εστειλα για εναν καθαρισμο. Παιζει να σωθεί αν καθαριστει/ στεγνωσει ή παμε γι αλλα;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν χρησιμοποιεί κάποιος τον φορητό του με ρεύμα από μπαταρία 12 volt αυτοκινήτου μέσω συσκευής inverter και κατά πόσο αξίζει τον κόπο...?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν χρησιμοποιεί κάποιος τον φορητό του με ρεύμα από μπαταρία 12 volt αυτοκινήτου μέσω συσκευής inverter και κατά πόσο αξίζει τον κόπο...?
https://www.skroutz.gr/c/1404/fortistes-laptop.html?keyphrase=φορτιστης+αυτοκινητου+για+laptop

Δεν θα πάρεις inverter να τα κάνεις 230 και από εκεί 18.κατευθειαν 18 θα τα κάνεις.

Τον κόπο(μάλλον το κόστος) εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα και την χρήση που του κάνεις.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Αν το θελεις μόνο για laptop ότι σου είπε και ο φίλος - όχι inverter. Εγώ σε ένα HP δουλευώ με αυτό εδώ!! Μια χαρά κάνει τη δουλίτσα του ;) !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ. Πήρα από τον πατέρα μου ένα Lenovo yoga 3 pro. Το μηχάνημα τρέχει σε ένα Intel core m 5Y70. Το πρόβλημα είναι ότι είναι πάρα πολύ αργό. Δεν μπορεί να παίξει σωστά βίντεο στο YouTube /netflix/ vlc /bs σε οποιαδήποτε ανάλυση. Πάντα θα χάνει αρκετά καρέ και ο ήχος θα κόβεται και η gpu χτυπάει 100% load με το παραμικρό. Έχει κανείς το συγκεκριμένο λαπτοπ και αν ναι έχει τέτοια προβλήματα απόδοσης; Δυσκολεύομαι πάρα πολύ να πιστέψω ότι αυτό το μηχάνημα κόστιζε το 2015 1200 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα στο φόρουμ. Πήρα από τον πατέρα μου ένα Lenovo yoga 3 pro. Το μηχάνημα τρέχει σε ένα Intel core m 5Y70. Το πρόβλημα είναι ότι είναι πάρα πολύ αργό. Δεν μπορεί να παίξει σωστά βίντεο στο YouTube /netflix/ vlc /bs σε οποιαδήποτε ανάλυση. Πάντα θα χάνει αρκετά καρέ και ο ήχος θα κόβεται και η gpu χτυπάει 100% load με το παραμικρό. Έχει κανείς το συγκεκριμένο λαπτοπ και αν ναι έχει τέτοια προβλήματα απόδοσης; Δυσκολεύομαι πάρα πολύ να πιστέψω ότι αυτό το μηχάνημα κόστιζε το 2015 1200 ευρώ.

 

Το πρόβλημα υπάρχει και όταν στο youtube βλέπεις βίντεο οχι HD αλλά Auto? Δοκίμασε drivers κάρτας γραφικών και ήχου καθώς και update του flash player. Δοκίμασε να αναπαράγεις HD movie όχι με το vlc αλλά με με το Windows Media Player Classic από εδώ : https://mpc-hc.org/

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους σας.

 

Έχω ένα laptop Lenovo z370 12ετιας το οποίο σταμάτησε ξαφνικά από εχθές να φορτίζει στα καλά καθούμενα. Το λαμπάκι του μετασχηματιστη (Lenovo PA-1650-56LC) ανάβει κανονικά, αλλά δεν παίρνει ρεύμα το laptop και δεν ανάβει φυσικά και το λαμπάκι φόρτισης στο laptop.

 

Το άφησα στην πρίζα λοιπόν και μετά από κάνα μισάωρο είδα ότι φόρτιζε κανονικά. Σήμερα το βράδυ πάλι τα ίδια, δεν φορτίζει. Να σημειωθεί ότι με την μπαταρία δουλεύει το laptop, αν την βγάλω και κουμπώσω το φορτιστή, δεν παίρνει ρεύμα και δεν ανοίγει φυσικά.

 

Οπότε σκέφτομαι ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να χάλασε ο φορτιστής ή το βύσμα φορτιστή στο laptop. Άρα, πρέπει να μετρήσω εάν δίνει ρεύμα από το βύσμα του φορτιστή με ένα πολυμετρο για αρχή, πριν αγοράσω νέο φορτιστή (τζάμπα) σωστά; Εάν δίνει ρεύμα, τότε θα φταίει η υποδοχή ρεύματος στο laptop μετά;

 

Κάτι άλλο που να μην σκέφτηκα;;

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε ρευμα και μπαταρια απο πανω πατα για 30+ δευτερολεπτα το power button να κανει reset.

 

Απο εκει και περα ξαναπροσπαθησε χωρις μπαταρια πανω και μονο με το ρευμα να το ανοιξεις. Μπορει ο φορτιστης να τα εχει παιξει και να μην δινει πλεον ολα τα volts.

 

Οταν ειναι ανοιχτο το laptop και κουμπωσεις τον φορτιστη τα windows τι δειχνουν; Φορτιζει;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το reset που είπες, πάλι τίποτα.

 

Κουμπωσα μόνο το φορτιστή χωρίς μπαταρία, δεν παίρνει ρεύμα και δεν ανοίγει φυσικά.

 

Όταν έχω την μπαταρία και κουμπώσω το φορτιστή, δεν φορτίζει, δεν ανάβει το λαμπάκι φόρτισης στο laptop (ανάβει στο φορτιστή αλλά αυτό είναι ένδειξη ότι παίρνει ρεύμα από την πρίζα) και δεν βγάζει φυσικά εικονίδιο φόρτισης στα Windows.

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Τοτε πραγματι πρεπει να τσεκαρεις τον φορτιστη σου.

 

Αμα οταν ειναι κλειστο το λαπτοπ φορτιζει τη μπαταρια και χωρις τον φορτιστη μετα πανω ανοιγει τοτε πολυ πιθανον να μην δινει σωστη ταση και ρευμα. Οποτε κανει μεν μονος του τη δουλεια εστω και αργα αλλα οταν ειναι ενεργος ο υπολογιστης να μην φτανει για να αποδοση.

Αν εχεις πολυμετρο κανε μια μετρηση, αν εχεις αλλον φορτιστη δοκιμασε και με αλλον να βεβαιωθεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα έχω ένα laptop lenovo έχω βάλει 6g ram όταν βλέπω ταινίες στο kodi αρκετές φορές κάνει επανεκκίνηση μόνο του τι μπορεί να συμβαίνει; και πως μπορώ να το φτιάξω
Link to comment
Share on other sites

Τοτε πραγματι πρεπει να τσεκαρεις τον φορτιστη σου.

 

Αμα οταν ειναι κλειστο το λαπτοπ φορτιζει τη μπαταρια και χωρις τον φορτιστη μετα πανω ανοιγει τοτε πολυ πιθανον να μην δινει σωστη ταση και ρευμα. Οποτε κανει μεν μονος του τη δουλεια εστω και αργα αλλα οταν ειναι ενεργος ο υπολογιστης να μην φτανει για να αποδοση.

Αν εχεις πολυμετρο κανε μια μετρηση, αν εχεις αλλον φορτιστη δοκιμασε και με αλλον να βεβαιωθεις.

Τσέκαρα τον φορτιστή και πράγματι δεν βγάζει ρεύμα, έτσι είπε ο ηλεκτρονικός. Οπότε καινούργιο φορτιστή και τέλος... Ευχαριστώ για τις προτάσεις....

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...