Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά και εγώ εδώ και 2 μέρες έχω πρόβλημα,ξαφνικά εκεί που σέρφαρα το laptop μου fujitsu xi2428 έβγαλε πολύχρωμα μωσαικά και από τότε δε μπαίνει κανονικά στα windows (μου βγάζει μωσαικά μόλις πάει να φορτώσει τα παράθυρα) παρά μόνο σε safe mode..

 

Κάρτα γραφικών στα τελευταία της;;Τί να κάνω ρε παιδιά να το πάω για service αξίζει;;

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρκετα συχνο προβλημα καρτας γραφικων δυστυχως.

Απλα στο safe mode δε φορτωνει τον driver της καρτας γραφικων και ειναι σα να μη την χρησιμοποιει οποτε ολα πανε καλα.

Να φανταστω onboard τσιπακι σειρας 8 της nvidia?

Link to comment
Share on other sites

Εχω το dell adamo xps ,το οποιο δεν εχει cd...Επειδη εχω κατι προβληματα με το windows update ,και επειδη εχω δοκιμασει ολους τους τροπους αλλα δεν εβγαλα ακρη,θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να του κανω φορματ..Ειχε ενα cd στη συσκευασια αλλα δεν ξερω πως να το χρησιμοποιησω..:confused:

 

μπορείς να κάνεις format δημιουργώντας bootable usb...υπάρχουν διάφορα προγράμματα πχ unetbootin αρκεί να έχεις στο σκληρό σου το λειτουργικό σύστημα που θές να του περάσεις...αλλιώς σαν άλλη λύση είναι κάποιο εξωτερικό dvd ώστε να διαβάσεις το cd...υποθέτω πως ςίναι το recovery

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Έχω ένα Laptop Lenovo G555(αν θυμάμαι καλά) και έχει ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα.Πατάω το Power Button ώστε να ανοίξει και ανάβουν οι φωτέινές ενδείξεις που έχει κοντα στο πληκτρολόγιο,αυτό σημαίνει ότι ανοίγει αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι η οθόνη είναι μαύρη!!!Βοήθεια παιδιά!!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!!Πραγματικά πίστευα πως δεν θα υπήρχε ποτέ λόγος να επισκεφτώ το συγκεκριμένο thread αλλα τελικά η ανάγκη με έριξε στην βοήθεια σας.

Έχω 2 laptop.Και τα δυο με διαφορά ωρών σταμάτησαν να απεικονίζουν στις οθόνες τους.

Το πρώτο "το μικρό" εκεί που έπαιζε η αδερφή μου σταμάτησε να λειτουργεί η οθόνη.Λογικά κάηκε.Μιλάμε για ένα acer aspire 5220.Ανοίγει κανονικά αλλα δεν δείχνει τίποτα.Μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό;Έστω απο κάπου να παραγγείλω μια οθόνη.Και μεταχειρισμένη δεν με πειράζει.

Και το δεύτερο το δικό μου πριν σταματήσει να κάνει οτιδήποτε πρίν το βάλω τελευταία φορά για "ύπνο" χάζευα βιντεάκια στο youtube και τίποτα άλλο.Το είχα κάνει και ένα φορμάτ πρίν 4-5 μέρες ακριβώς.Φεύγω για ένα ταξιδάκι 5 ημερών και όταν γυρνάω το laptop πάπαλα. Εννοείτε πως δεν ήταν στην πρίζα.Δεν το άγγιξε κανείς μιας και κανείς δεν ήταν σπίτι.Μια πρώτη διάγνωση έδειξε motherboard.Αλλα χωρίς να κάνει τίποτα έτσι απλά βάρεσε motherboard;Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη.το μοντέλο είναι acer aspire 7520g.

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!!Πραγματικά πίστευα πως δεν θα υπήρχε ποτέ λόγος να επισκεφτώ το συγκεκριμένο thread αλλα τελικά η ανάγκη με έριξε στην βοήθεια σας.

Έχω 2 laptop.Και τα δυο με διαφορά ωρών σταμάτησαν να απεικονίζουν στις οθόνες τους.

Το πρώτο "το μικρό" εκεί που έπαιζε η αδερφή μου σταμάτησε να λειτουργεί η οθόνη.Λογικά κάηκε.Μιλάμε για ένα acer aspire 5220.Ανοίγει κανονικά αλλα δεν δείχνει τίποτα.Μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό;Έστω απο κάπου να παραγγείλω μια οθόνη.Και μεταχειρισμένη δεν με πειράζει.

Και το δεύτερο το δικό μου πριν σταματήσει να κάνει οτιδήποτε πρίν το βάλω τελευταία φορά για "ύπνο" χάζευα βιντεάκια στο youtube και τίποτα άλλο.Το είχα κάνει και ένα φορμάτ πρίν 4-5 μέρες ακριβώς.Φεύγω για ένα ταξιδάκι 5 ημερών και όταν γυρνάω το laptop πάπαλα. Εννοείτε πως δεν ήταν στην πρίζα.Δεν το άγγιξε κανείς μιας και κανείς δεν ήταν σπίτι.Μια πρώτη διάγνωση έδειξε motherboard.Αλλα χωρίς να κάνει τίποτα έτσι απλά βάρεσε motherboard;Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη.το μοντέλο είναι acer aspire 7520g.

αρχιζουμε απο της αδερφης σου. ακομα δεν εισαι σιγουρος πως ειναι οθονη. γι αυτο συνεδεσε το λαπτοπ με μια τηλεοραση με ενα καλωδιο hdmi η ενα dvi προτεινω το δευτερο λογω προσωπικης αποψης αλλα ο,τι σου βρισκεται. αν κι ετσι δεν γινεται τιποτα τοτε μπορει να φταιει η καρτα γραφικων ή να κουνηθηκε κατι στο εσωτερικο και να μην κανει καλη επαφη. παμε τωρα στο δικο σου, εχωντας acer καμμενο λογω μητρικης εχω να πω πως οταν χαλασε ενω δεν ειχα το χαρακτηριστικο μπιπ ενεργοποιημενο ανοιγε εκανε 1 ή 2 μπιπ (δεν θυμαμε) κι εκλεινε. λογω της πειρας μου πιστευω δεν ειναι μητρικη επειδη ανοιγει εαν εχει καει απλα δεν δινει σημα. για μητρικη δεν αξιζει να το φτιαξεις ειναι πολλα τα λευτα.. και για οθονη τα ιδια, στο πλαισιο για ενα τουρμπο χ με σπασμενη οθονη μου ζητησαν 250.. γι αυτο αν εχει προβλημα με την οθονη ή αγορα αλλου ή συνδεση με αλλη οθονη

 

Γεια σας παιδιά!Έχω ένα Laptop Lenovo G555(αν θυμάμαι καλά) και έχει ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα.Πατάω το Power Button ώστε να ανοίξει και ανάβουν οι φωτέινές ενδείξεις που έχει κοντα στο πληκτρολόγιο,αυτό σημαίνει ότι ανοίγει αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι η οθόνη είναι μαύρη!!!Βοήθεια παιδιά!!

ειχε προβλημα με την θερμοκρασια ή κατι τετοιο?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

αρχιζουμε απο της αδερφης σου. ακομα δεν εισαι σιγουρος πως ειναι οθονη. γι αυτο συνεδεσε το λαπτοπ με μια τηλεοραση με ενα καλωδιο hdmi η ενα dvi προτεινω το δευτερο λογω προσωπικης αποψης αλλα ο,τι σου βρισκεται. αν κι ετσι δεν γινεται τιποτα τοτε μπορει να φταιει η καρτα γραφικων ή να κουνηθηκε κατι στο εσωτερικο και να μην κανει καλη επαφη. παμε τωρα στο δικο σου, εχωντας acer καμμενο λογω μητρικης εχω να πω πως οταν χαλασε ενω δεν ειχα το χαρακτηριστικο μπιπ ενεργοποιημενο ανοιγε εκανε 1 ή 2 μπιπ (δεν θυμαμε) κι εκλεινε. λογω της πειρας μου πιστευω δεν ειναι μητρικη επειδη ανοιγει εαν εχει καει απλα δεν δινει σημα. για μητρικη δεν αξιζει να το φτιαξεις ειναι πολλα τα λευτα.. και για οθονη τα ιδια, στο πλαισιο για ενα τουρμπο χ με σπασμενη οθονη μου ζητησαν 250.. γι αυτο αν εχει προβλημα με την οθονη ή αγορα αλλου ή συνδεση με αλλη οθονη

Για της αδερφής μου θα δοκιμάσω σε ένα παλιό μόνιτορ.Για το δικό μου να πω πως ανοίγει και η λυχνία τουυ επεξεργαστή αναβοσβήνει.Δεν κάνει κάποιον ήχο βέβαια.Αλλα και το φουρφουράκι του όταν ζόρισα λίγο πήρε στροφές.Δεν ξέρω τίνα πω..

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

αμα ανοιγει αλλα δεν δουλευει τιποτα παραπανω απο τις λυχνιες τοτε πιθανως να ειναι μητρικη ή καρτα γραφικων. ειναι συμπτωμα και των 2.

της αδερφης σου εκλεισε ή ενω δουλευε σταματησε να λειτουργει η οθονη?

Link to comment
Share on other sites

αμα ανοιγει αλλα δεν δουλευει τιποτα παραπανω απο τις λυχνιες τοτε πιθανως να ειναι μητρικη ή καρτα γραφικων. ειναι συμπτωμα και των 2.

της αδερφης σου εκλεισε ή ενω δουλευε σταματησε να λειτουργει η οθονη?

 

εκεί που δούλευε μαύρισε η οθόνη.

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια έχω πρόβλημα με το netbook μου;/ βασικά το πρόβλημα είναι με την μπαταρία του! Ενώ την αναγνωρίζει ότι είναι συνδεδεμένη! Δεν φορτίζει και έχει κολλήσει στο 1%! Τι να κάνω; Είναι 2 χρόνων!
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι καποια βοηθεια. Σκεφτομαι να αναβαθμισω το laptop(Τoshiba X200-253) μου με περισσοτερη μνημη. Αυτη την στιγμη εχω 3GB(2GB+1GB) και θελω να βαλω 6-8GB, ομως η μεγιστη υποστηριξιμη RAM συμφωνα με τo Crucial System Scanner ειναι 4GB. Θα υπαρξει προβλημα αν βαλω μια/δυο τεσσαρες μνημες και φτασω στα 6-8GB?
Link to comment
Share on other sites

Αφού η μέγιστη υποστηρίξιμη είναι τα 4GB γιατί να το πας στα 8;

Το ο,τι το μεγιστο ειναι τα 4GB στον υπολογιστη δεν σημαινει πως καλυπτει τις αναγκες μου. Ρωταω αν θα μπορεσω να αναβαθμισω χωρις να υπαρξει προβλημα : )

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι καποια βοηθεια. Σκεφτομαι να αναβαθμισω το laptop(Τoshiba X200-253) μου με περισσοτερη μνημη. Αυτη την στιγμη εχω 3GB(2GB+1GB) και θελω να βαλω 6-8GB, ομως η μεγιστη υποστηριξιμη RAM συμφωνα με τo Crucial System Scanner ειναι 4GB. Θα υπαρξει προβλημα αν βαλω μια/δυο τεσσαρες μνημες και φτασω στα 6-8GB?

Φυσικά και θα υπάρχει πρόβλημα. To PM965 που φοράει το laptop σου μπορεί να δει μέχρι 4 GB. Τα παραπάνω ή δε θα τα δει ή θα κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα υπάρχει πρόβλημα. To PM965 που φοράει το laptop σου μπορεί να δει μέχρι 4 GB. Τα παραπάνω ή δε θα τα δει ή θα κολλήσει.

Αυτο σκεφτομουν κι εγω αλλα μετα διαβασα μερικα ποστ απο αλλες ιστοσελιδες και ηθελα να εξακριβωσω.

 

link 1

link 2

link3

Link to comment
Share on other sites

Το ο,τι το μεγιστο ειναι τα 4GB στον υπολογιστη δεν σημαινει πως καλυπτει τις αναγκες μου. Ρωταω αν θα μπορεσω να αναβαθμισω χωρις να υπαρξει προβλημα : )

Η συζήτησή μας δεν είναι αν καλύπτει τις ανάγκες σου αλλά ποιο είναι το μέγιστο υποστηριζόμενο. Αφού λοιπόν το μέγιστο υποστηριζόμενο είναι τα 4GB (ασχέτως από το αν καλύπτονται ή όχι οι ανάγκες σου) προφανώς και δεν μπορείς να το πας παραπάνω όπως είπε και ο eLeKtriK EyE.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτομουν κι εγω αλλα μετα διαβασα μερικα ποστ απο αλλες ιστοσελιδες και ηθελα να εξακριβωσω.

 

link 1

link 2

link3

Αφού σύμφωνα με τις πηγές σου ίσως και να υποστηρίζεται unofficially, μπορείς να δανειστείς μνήμες από κάποιο φίλο σου και να δοκιμάσεις πριν προβείς σε αγορά. Ίσως και να παίξει, αλλά θα πρέπει να το υποστηρίζει και το BIOS.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια !!!!! εχω ενα amilo pi1536 και απο οτι καταλαβαινω η καρτα γραφικων μασ αφησε χρονους.

 

επειδη δεν μπορω να βρω αυτην που εχει , τι καρτα θα μπορουσα να βαλω. στο ebay εχω βρει παρα πολλες αλλα οι περισσοτεροι μου λενε οτι ναι μεν τεριαζει αλλα θα χρειστει bios update.

καμια βοηθεια γενικα???

AEX Pie-9
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

 

Έχω ένα laptop που έχει εμφανίσει κάποια θέματα, τα έχω περιορίσει σε 1-2 πραγματάκια αλλά πλέον χρειάζεται έλεγχος με 3o working part για να καταλήξω σε τι απ' όλα φταίει.

 

Χρειάζομαι επομένως κάποιον τεχνικό, τύπου τηλεορασάς των 80-90s, που να έχει σαβουροstock από parts να τα δοκιμάσουμε άμεσα, όχι "άσε το εδώ να παραγγείλω το ανταλλακτικό απο taiwan".

 

Αν ξέρει κάποιος, κάποιον τέτοιο τεχνικό, σε περιοχή Αθηνών-Πειραιά, θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως να άφηνε κάποιο τηλ. ή διεύθυνση του μαγαζιού του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας φιλοι μου! Ελπιζω να περασατε καλα ολοι οσοι πηγατε διακοπες και οσοι δεν πηγατε ακομα καλυτερα!

 

Εχω ενα Sony vaio vgn-nw12mf αγορασμενο το 2009. Δεν μπορω να πω οτι εχω παραπονο, αλλα αυτες τις μερες εχει αρχισει και κανει ενα χαζο και αρκετα δυνατο θορυβο σαν να προερχεται απο τον ανεμιστηρα του! Αν το χτυπησω εκει που ειναι ο ανεμιστηρας τοτε ο θορυβος αλλαζει... αλλα αλλαζει και κατα διαστηματα. Αν δν κανω κατι ισα που ακουγεται στην αναμονη! αν βαλω κανα παιχνιδακι λες και περναε φορτηγο!

 

Εγω πιστευω οτι ο ανεμιστηρα εφαγε τα ψωμια του.

Εχετε καποια αλλη αποψη?? ποσο παει ενας ανεμιστηρας?? Μπορω να τον αντικαταστησω μονος μου?

Link to comment
Share on other sites

καθάρισέ τον από σκόνη, κλπ

 

βέβαια μη περιμένεις τραγικη διαφορά στον θόρυβο. μη ξεχνάς ότι καλοκαίρι είναι και το λαπτοπ τραβάει αρκετά ζόρια με την θερμοκρασία!

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω την σκουπα λιγο εκει μπροστα στο ανοιγμα! Αν και το εχω καθαρο. Αλλα δν το εκανε στις καλες ζεστες, το κανει τωρα?
Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω την σκουπα λιγο εκει μπροστα στο ανοιγμα! Αν και το εχω καθαρο. Αλλα δν το εκανε στις καλες ζεστες, το κανει τωρα?

 

Καλό θα ήταν να το φυσήξεις και όχι να βάλεις σκούπα...μ'αυτό λίγο θα γίνει δουλεία ή καθόλου...;)

Link to comment
Share on other sites

Με τι σκουπα τζιφος... με το φυσιμα επισης.... τρελες ζεστες δεν μας κανει... Οποτε παμε για αλλαγη ανεμιστηρα? ποσο θα μου παει το μαλι?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...