Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομιζω υπερβαλεις λιγο... cs go παιζω ανετα με το τωρινο λαπτοπ που εχω που ειναι με i7 6700HQ και καρτα γραφικων gtx 950 και ραμ 8gb... δεν λεω οτι παιζει στα high του αλλα μεχρι τον Ιουνιο καθε μερα έμπαινα και επαιζα online δηλαδη με med settings! Μεχρι και gta v μου εχει παιξει δηλαδη εστω και στα πιο low :P και αυτο το ειχα αγορασει στα 930 ευρω....

ποσο μαλλον αυτο που πρότεινα τώρα! δεν λέω οτι θα παίζω και metro exodus αλλα θα εχω και μια λιστα με καλα παιχνιδακια που μπορω να παιξω!

 

ενα Metro Exodus πήγα να παίξω οριακά τράβηξε.... so...

 

cs go είναι ελαφρύ για αυτό ανέφερα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας φίλοι μου. Επειδή είμαι λίγο άσχετη και έχω ένα laptop του 2012, θα ήθελα τα φώτα σας. Το budget μου είναι στα 700€, άντε αν αξίζει κάτι πολύ να πάω στα 750€. Η χρήση που θα κάνω είναι πιο πολύ επαγγελματική. Internet δηλαδή, επεξεργασία εγγράφων, word, Excel κλπ.Δεν ασχολούμαι καθόλου με gaming. Επίσης βλέπω πολλές ταινίες και με ενδιαφέρει η συνδεσιμότητα με smart TV. Τώρα το συνδέω μέσω καλωδίου και βλέπω στην τηλεόραση. Με ενδιαφέρει για αγορά από Ελλάδα και μόνο και να κρατήσει για πολλά χρόνια.Παρακαλώ βοηθήστε γιατί είμαι άσχετη.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://www.skroutz.gr/s/17875810/Lenovo-ThinkPad-E490-i5-8250U-8GB-256GB-FHD-W10.html

 

https://www.skroutz.gr/s/17670566/Dell-Inspiron-5570-i7-7500U-8GB-256GB-FHD-W10.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γεια σας φίλοι μου. Επειδή είμαι λίγο άσχετη και έχω ένα laptop του 2012, θα ήθελα τα φώτα σας. Το budget μου είναι στα 700€, άντε αν αξίζει κάτι πολύ να πάω στα 750€. Η χρήση που θα κάνω είναι πιο πολύ επαγγελματική. Internet δηλαδή, επεξεργασία εγγράφων, word, Excel κλπ.Δεν ασχολούμαι καθόλου με gaming. Επίσης βλέπω πολλές ταινίες και με ενδιαφέρει η συνδεσιμότητα με smart TV. Τώρα το συνδέω μέσω καλωδίου και βλέπω στην τηλεόραση. Με ενδιαφέρει για αγορά από Ελλάδα και μόνο και να κρατήσει για πολλά χρόνια.Παρακαλώ βοηθήστε γιατί είμαι άσχετη.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μάλλον έχεις μπερδέψει τους όρους.

Χρήση επαγγελματική σημαίνει ότι κάποιος χρειάζεται συγκεκριμένα βαριά επαγγελματικά προγράμματα που χρειάζονται δυνατό επεξεργαστή ή κάρτα γραφικών.

 

Το να μπεις στο ίντερνετ και να κάνεις επεξεργασία εγγράφων το κάνει και ένας φοιτητής ή μη επαγγελματίας. Και δεν έχει καθόλου απαιτήσεις κάτι τέτοιο.

Και ένα μηχάνημα των 300€ σε καλύπτει για κάτι τέτοιο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι μου. Επειδή είμαι λίγο άσχετη και έχω ένα laptop του 2012, θα ήθελα τα φώτα σας. Το budget μου είναι στα 700€, άντε αν αξίζει κάτι πολύ να πάω στα 750€. Η χρήση που θα κάνω είναι πιο πολύ επαγγελματική. Internet δηλαδή, επεξεργασία εγγράφων, word, Excel κλπ.Δεν ασχολούμαι καθόλου με gaming. Επίσης βλέπω πολλές ταινίες και με ενδιαφέρει η συνδεσιμότητα με smart TV. Τώρα το συνδέω μέσω καλωδίου και βλέπω στην τηλεόραση. Με ενδιαφέρει για αγορά από Ελλάδα και μόνο και να κρατήσει για πολλά χρόνια.Παρακαλώ βοηθήστε γιατί είμαι άσχετη.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://www.skroutz.gr/s/15443452/Lenovo-IdeaPad-330S-15ARR-2700U-8GB-1TB-128GB-FHD-W10.html

Αυτό έχει τον πολύ καλό Ryzen 2700U με Vega 10, SSD και σκληρό δίσκο 1TB και ζυγίζει λίγο πάνω από 2kg.

Εάν δεν σε νοιάζει ο σκληρός δίσκος, παίρνεις απλά ένα με 256GB SSD που βγαίνει φτηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα laptop του 2011 (με i5 2ης γενιάς, 8 gb ram και ανεξάρτητη κάρτα γραφικών με 2 gb) και με την ευκαιρία της αλλαγης των windows 7 με 10, σκεφτομαι να αντικαταστήσω τον hdd των 500 gb με έναν μικρό (120 gb) και φθηνό (έως 30€) ssd, μόνο για το os και τα προγράμματα.

Έχετε κάποια πρόταση για αξιόπιστο ssd (που να τον έχετε δουλέψει);

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα laptop του 2011 (με i5 2ης γενιάς, 8 gb ram και ανεξάρτητη κάρτα γραφικών με 2 gb) και με την ευκαιρία της αλλαγης των windows 7 με 10, σκεφτομαι να αντικαταστήσω τον hdd των 500 gb με έναν μικρό (120 gb) και φθηνό (έως 30€) ssd, μόνο για το os και τα προγράμματα.

Έχετε κάποια πρόταση για αξιόπιστο ssd (που να τον έχετε δουλέψει);

 

δεν αξίζει λόγο αξιοπιστίας χίλιες η πας σε κάποιο evo της samsung 256+ η απλά το αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

δεν αξίζει λόγο αξιοπιστίας χίλιες η πας σε κάποιο evo της samsung 256+ η απλά το αφήνεις

 

Νομίζω είναι λίγο αφοριστικό. Πλέον υπάρχουν αρκετοί αξιόπιστοι φτηνοί SATA SSD στα 120GB με καλή εγγύηση και ποιότητα κατασκευής να την στηρίξει. Ενδεικτικά Adata, Crucial, Corsair, Western Digital, αλλά και άλλοι. Απλά επειδή 120GB δεν είναι πολύς χώρος, καλό είναι να γίνει πρόβλεψη να μην δουλεύει συνέχεια κοντά στο όριο της χωρητικότητάς του, για να δουλεύει αποτελεσματικά το over-provisioning.

 

Οι περισσότεροι σύγχρονοι επώνυμοι SSD είναι εξαιρετικά αξιόπιστοι και σίγουρα αξίζει η επένδυση για να τρέχουν το σύστημα και προγράμματα. Αν κάποιος έχει κρίσιμα δεδομένα μόνο σε έναν δίσκο και χωρίς backup, είναι αδιάφορο εάν αυτά βρίσκονται σε SSD (Samsung ή άλλον) ή μηχανικό. Τα δεδομένα δεν θεωρούνται προστατευμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Νομίζω ότι 120 gb είναι αρκετά για εγκατάσταση λειτουργικού και προγραμμάτων. Τα αρχεία μου θα συνεχίσουν να αποθηκεύονται στον hdd, ο οποίος θα λειτουργεί είτε ως εξωτερικός είτε ως εσωτερικός (αφαιρώντας το dvd).

Σκεφτόμουν τον παρακάτω

https://www.e-shop.gr/ssd-kingston-suv500-120g-uv500-120gb-25-sata-30-stand-alone-drive-p-PER.346116

ο οποίος έχει και 5 χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Νομίζω ότι 120 gb είναι αρκετά για εγκατάσταση λειτουργικού και προγραμμάτων. Τα αρχεία μου θα συνεχίσουν να αποθηκεύονται στον hdd, ο οποίος θα λειτουργεί είτε ως εξωτερικός είτε ως εσωτερικός (αφαιρώντας το dvd).

 

Σκεφτόμουν τον παρακάτω

 

https://www.e-shop.gr/ssd-kingston-suv500-120g-uv500-120gb-25-sata-30-stand-alone-drive-p-PER.346116

 

ο οποίος έχει και 5 χρόνια εγγύηση.

Αν θες να βάλεις όμως κανένα παιχνίδι ή βαρύ πρόγραμμα, πάει γέμισε για πλάκα.

Πλέον 250 το λιγότερο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Για τί χρήση;

Προσανατολίζεται αρκετά στο gaming με την 1660 Ti με 6GB μνήμη. Εάν δεν σκοπεύεις να παίζεις πολύ, μπορείς να βρεις σημαντικά φτηνότερο...

Link to comment
Share on other sites

εννοείται για gaming! εχω ποσταρει και τις προηγουμενες ημερες με αλλα λαπτοπ! το προηγούμενο που ποσταρα ηταν στα 900 αλλα τωρα εχει παει 1099 και με 60 ευρω λιγοτερα παιρνω αρκετα καλυτερο του!
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βάλεις όμως κανένα παιχνίδι ή βαρύ πρόγραμμα, πάει γέμισε για πλάκα.

Πλέον 250 το λιγότερο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Καλημέρα.

Παιχνίδια δεν παίζω.

Σκέψου ότι στον νυν δίσκο, λειτουργικό και προγράμματα δεν ξεπερνούν τα 45 gb.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας για αυτό;;;

 

 

https://www.mediamarkt.gr/catentry/1223910?rbtc=now|oow|||p|share|

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εξαιρετικά χαρακτηριστικά για δουλειά και μέτριο παιχνίδι. Θα έριχνα μια ματιά σε κανένα review για εμπερία χρήσης, αλλά βάσει προδιαγραφών είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά χαρακτηριστικά για δουλειά και μέτριο παιχνίδι. Θα έριχνα μια ματιά σε κανένα review για εμπερία χρήσης, αλλά βάσει προδιαγραφών είναι πολύ καλό.

Σε ευχαριστώ πολύ, από χθες το βράδυ βλέπω reviews... Λογικά εκεί θα καταλήξω.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μη διαθέσιμο βγάζει.Πώς βρήκες τιμή;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Α το πηραν... Βασικα τις τελευταίες 3-4 ημερες για το συγκεκριμένο βγαίνουν μερικά κομμάτια στα 811 ευρώ και εξαφανιζόνται γρήγορα... Δηλαδη παίζει μέχρι το βράδυ ή αυριο να ξαναβγουν αλλα 2-3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω τη βοήθεια σας,γιατι ψάχνομαι για αγορά laptop.

Το μπάτζετ μου είναι στα 400€,και η χρήση θα είναι για ιντερνετ,ταινίες,office,και απο παιχνίδια ατελείωτο fm!:lol:

Tώρα αν μπορεί να σηκώσει και κανένα άλλο παιχνιδάκι δεν θα πω και όχι,παρότι έχω ps4 για gaming.

Οπότε κυρίως με ενδιαφέρει ένα μηχάνημα που δεν θα τρώει κολλήματα,και θα έχει όσο το δυνατόν καλή οθόνη,αναλογικά με την τιμή του.

Έχω κάνει μια πρώτη έρευνα,έχω βρει κάποια μοντέλα,αλλά δεν γνωρίζω και τις ιδιαιτερότητες και διαφορές των chip της AMD και της INTEL,ώστε να πω οτι καταλήγω κάπου.

Όποιος φίλος μπορεί να μου προτείνει κάποια μοντέλα,θα με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ριξε μια ματιά στο Dell inspiron 3580 σαν αυτό. Απλά σε αυτό θα χρειαστεί να περάσεις windows (Οικονομικά αξίζει το κάτι παραπάνω νομίζω).
Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη βοήθεια σας,γιατι ψάχνομαι για αγορά laptop.

 

Το μπάτζετ μου είναι στα 400€,και η χρήση θα είναι για ιντερνετ,ταινίες,office,και απο παιχνίδια ατελείωτο fm!:lol:

 

Tώρα αν μπορεί να σηκώσει και κανένα άλλο παιχνιδάκι δεν θα πω και όχι,παρότι έχω ps4 για gaming.

 

Οπότε κυρίως με ενδιαφέρει ένα μηχάνημα που δεν θα τρώει κολλήματα,και θα έχει όσο το δυνατόν καλή οθόνη,αναλογικά με την τιμή του.

 

Έχω κάνει μια πρώτη έρευνα,έχω βρει κάποια μοντέλα,αλλά δεν γνωρίζω και τις ιδιαιτερότητες και διαφορές των chip της AMD και της INTEL,ώστε να πω οτι καταλήγω κάπου.

 

Όποιος φίλος μπορεί να μου προτείνει κάποια μοντέλα,θα με βοηθήσει.

400€ και να παίζει καλά παιχνίδια δεν υπάρχει.

Τέτοιο budget είναι για βασικό μηχάνημα και μόνο.

 

Στο μεταξύ μιλάς με γενική περιγραφή μόνο.

Μίλα πιο συγκεκριμένα για να σε βοηθήσει ο κόσμος.

Μέγεθος οθόνης; Θες full HD;

Πόση μνήμη;

Τι δίσκο;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει λίγο πως πάνε οι σειρές της MSI;

MSI GF63 9SC-203NL (i7-9750H/16GB/1TB&256GB/GTX 1650 4GB) (link)

MSI GF63 Thin 9SC-045NL (i7-9750H/8GB/1TB&256GB/GTX1650 4GB) (link)

 

Οι απορίες μου είναι τι ακριβώς είναι η σειρά thin ή έχουν και τα δυο ακριβώς την ίδια κάρτα γραφικών;

Edited by Exposed_Bone
links
Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα όλη η σειρά GF63 - 9SC έχει το ίδιο καλούπι και απλά ο Κοτσόβολος δεν έγραψε σωστά τα details!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Θέλω να αγοράσω ένα λαπτοπ και κοιτούσα γενικά και βρήκα αυτό: https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/190068-lenovo-yoga-530-14ikb-i5-8250u/8gb/256gb

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας γενικότερα για τα χαρακτηριστικά του μιας και είμαι λίγο άσχετος από λαπτοπ, γνώμη και εντυπώσεις γενικά από τα lenovo αν έχετε, καθώς και για το αν πιστεύετε ότι τα 2 σε 1 laptop αξίζουν τελικά(προσωπικά η ιδέα touch screen σε λαπτοπ μαρεσει πολύ αλλά δεν ξέρω αν στην πράξη όντως είναι χρήσιμο)και φυσικά αν θέλετε να προτείνετε και κάτι άλλο . Να πω ότι παιχνίδια δεν παιζω γενικά.

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναπεί ότι είμαι λάτρης των Dell και πρόσφατα απέκτησα με χαρά και το δικό μου οπότε θα σε πάω εκεί. Καλή ακούγεται η ιδέα του touch απλά δεν ξέρω τι προβλήματα μπορεί να σου βγάλει μελλοντικά. Άλλο ένα κινητό και άλλο το laptop. Επίσης δεν ξέρω σε περίπτωση βλάβης το κόστος επισκευής (είναι πιθανοί παράγοντες που πρέπει να σκεφτεις σε κάθε περίπτωση). Επίσης αυτό που κοιτάς είναι 14ιντσών. Το παλιό μου laptop ήταν 14αρι και τελικά δεν με βόλεψε για δουλειά...τώρα αν το θες απλά για καμια ταινία να το κουβαλάς πιο εύκολα και να έχεις tablet- laptop σε ένα, πάρτο. Γενικά κυκλοφορεί πολύ η Lenovo στα low budget και δεν μπορώ να πω ότι έχω ακούσει άσχημα πράγματα. Επίσης να σου πώ ότι έχω δει Lenovo με σπασίματα απο πτώσεις κλπ αλλά τα μηχανήματα συνέχισαν να δουλεύουν άψογα παρά τα σπασίματα στο σασί. Αν θες κάτι ποιο καλό μπορείς να δεις σε Dell laptop αυτό εδώ. Εγώ εκεί θα σε πήγαινα. Είναι με το ίδιο CPU το οποίο φαίνεται να είναι αρκετά καλό και απλά δεν έχει SSD (αλλά αυτό διορθώνεται εύκολα). Τώρα.. είναι επιλογή σου!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...