Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τέλος στη συχνότητα 68 πιάνω ένα κανάλι με αστρολογία.

Εψαξα χειροκινητα στην συχνοτητα 68 αλλα δεν βρηκε τιποτα.Απο ποια περιοχη το πιανεις?

 

δεν ξερω...ισως μπει και το 06...μονο αυτο μενειι εχω την εντυπωση

 

Το 0-6 εχει γινει ηδη ψηφιακο εδω και 1 μηνα περιπου.Πιανει απο την συχνοτητα uhf 63 μαζι με τα mad,mtv,sport tv,sunny και body in balance.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπορουμε να δουμε σε καποιο site ποτε ερχεται σε Δυτικη Μακεδονια?

εχω ρωτήσει άπειρες φορές στην τηλεφωνική εκυπηρέτηση πότε θα ρθεί στην περιοχή μου και σε καποιες αλλες που με ενδιαφέρουν και η απάντησή τους είναι ότι δεν υπάρχει χρονοδιάγραμμα. Αρα θεωρώ κάπως αδύνατο να μπορείς να μάθεις κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα το αναλογικο switch off της Αθηνας στις 14 Δεκεμβριου γινεται το 2ο μεγαλο switch off στην βορεια Ελλαδα.Το κεντρο εκπομπης του Χορτιατη που καλυπτει το μεγαλυτερο μερος της Θεσσαλονικης θα εκπεμπει μονο ψηφιακα.

Επισεις το Τηλεαστυ απο χτες αλλαξε ονομα και εγινε "αρτ tv".Εχουν ξεχασει ομος να αλλαξουν το ονομα στο EPG και το γραφει ακομα "THLEASTY".

Link to comment
Share on other sites

Μετα το αναλογικο switch off της Αθηνας

Αναλογικό switch off στον Υμηττό έγινε, όχι στην Αττική.

 

Αυτό ισχύει και για την Πάρνηθα;

Ο NetSurfer_g7 προφανώς ξέχασε να βάλει κόμμα μετά τη λέξη "Αθήνας".

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει και για την Πάρνηθα;

 

Στις 14/12 γινεται το switch off της Θεσσαλονικης.Στην Αθηνα εννοω του Υμηττου που εγινε το καλοκαιρι.Για την Παρνηθα δεν εχει βγει ακομη κανενα νεο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eμεις, αρχικα, πηραμε μια (φοβερη!) Samsung 19αρα για την κουζινα μαζι με.. εσωτερικη εξτρα κεραια, γιατι ο ηλεκτρολογος του μπαμπα μου οταν φτιαχναμε το διαμερισμα να κατοικησω με τον ανδρα μου, τα κανε "μουσκεμα" και εβαλε ΜΟΛΙΣ ΜΙΑ υποδοχη κεραιας TV στο.. καθιστικο - και σε ΚΑΝΕΝΑ αλλο δωματιο!!!!!!!!!

Την Samsung (T19B300) την βρηκαμε φοβερη, ωραια χρωματα / εκπληκτικη εικονα, Dolby ηχο και τα λοιπα, μαζι με υποδοχη USB που βαζω ταινιες ελληνικες (καμια 100ρια) και τις βλεπω σερι, φινα!

(Ειχαμε και μια παλιοτερη Samsung με ψηφιακο δεκτη στην κουζινα, μια χαρα κι εκει...)

 

Για την μεγαλη παμπαλαια πλην ΦΟΒΕΡΗ Philips 36αρα που εχουμε στο σαλονι, λεγαμε να παρουμε τον αποκωδικοποιητη της επιγειας NOVA. Πηγε ο συζυγος πριν 2 σαββατοκυριακα να τον παρει και.. ειχαν εξαφανιστει ΟΛΑ τα κομματια, 1.5 βδομαδα αφου ειχε βγει η διαφημιση για τον εν λογο αποκωδικοποιητη!

Οποτε, πηγε σ ενα φοβερο μαγαζι ηλεκτρονικων (ΜΙΧΟΣ, Αγ Παρασκευη), οπου του εδωσαν εναν γερμανικης τεχνολογιας / ελληνικης κατασκευης αποκωδικοποιητη, τον EDISION (φουλ HD κτλ), ο οποιος ΚΑΙ αυτος εχει PVR συστημα και USB θυρα για να συνδεουμε στικακι για ταινιες/φωτο κτλ, ο οποιος αποκωδικοποιητης ρυθμιστηκε σε χρονο DT και ειναι απλα σουπερ..

Αν ψαχνει καποιος για αποκωδικοποιητη, ο EDISION σκιζει, παιδια.

 

ποιος edision?είναι τόσα μοντελα

και αν καποιος αλλος παρακαλω το διαβάζει αυτο επειδη οι αποκωδικοποιητες ειναι τοσοι πολλοι και τα μοντελα τους αν θα μπορουσε να με προτεινει καποια μοντελα και αν ειναι δυνατον και οικονομικα μόνο τα καναλια θέλω να πιανω τιποτα αλλο. Σας ευχαριστω ολους απο τωρα οσοι μπορεσετε να με απαντησετε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απο 17 Δεκεμβριου ερχεται η Ελληνικη εκδοση του Euronews!

http://tvnea.blogspot.gr/2012/11/euronews.html

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα πιανω κανονικα και τα 2.Σε ποια περιοχη μενεις?Τα υπολοιπα ψηφιακα σου πιανουν κανονικα? Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα Σπάτα, τα κανάλια mad, mtv, sport tv και άλλα 2 νομίζω που είναι στην ίδια συχνότητα τα πιάνω στο σάρωμα αλλά μετά από 2-3 μέρες εμφανίζουν όλα το μήνυμα 'Δεν υπάρχει σήμα'.. Ενοχλητικό γιατί βλέπω που και που mtv ή ακούω μουσική..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα Σπάτα, τα κανάλια mad, mtv, sport tv και άλλα 2 νομίζω που είναι στην ίδια συχνότητα τα πιάνω στο σάρωμα αλλά μετά από 2-3 μέρες εμφανίζουν όλα το μήνυμα 'Δεν υπάρχει σήμα'.. Ενοχλητικό γιατί βλέπω που και που mtv ή ακούω μουσική..

 

Πολλοι εχουν προβλημα με τις συχνοτητες 63 και 65.Εχουν χαμηλοτερο σημα απο τα υπολοιπα αλλα μπορει να φταιει και ο ενισχυτης σου.Καπιοι παμπαλαιοι ενισχυτες εχουν προβλημα με τις συχνοτητες πανω απο 60.

Link to comment
Share on other sites

Η τα καλώδια της κεραίας αν ειναι συνομίλικα της μπουμπουλίνας.Αλλαγη στο καλωδιο και αν παιρνει μονο μια τηλεοραση ΠΕΤΑΞΕ τον ενισχυτή.Κάνει κακο στο ψηφιακα διαμορφωμένο σημα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι, μπορεί να είναι και λίγο άκυρο άλλα δεν πειράζει....

 

απο Δεκέμβριο στην Θεσ/νίκη νομίζω ότι θα υπάρχει μόνο ψηφιακό σήμα. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρουμε αποκωδικοποιητές για όλες τις τηλεοράσεις (τις παλιές). Σήμερα ανακάλυψα ξεχασμένο ένα dreambox 500S, υπάρχει περίπτωση αυτό να λειτουργήσει ως αποκωδικοποιητής;

αν ναι πώς;

 

ευχαριστώ

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανακάλυψα ξεχασμένο ένα dreambox 500S, υπάρχει περίπτωση αυτό να λειτουργήσει ως αποκωδικοποιητής;

Όχι, είναι δορυφορικός δέκτης. Χρειάζεται επίγειος ψηφιακός δέκτης mpeg-4.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω ενα ενισχυμενο,χοντρο και μακρυ καλωδιο για κεραια?Εχω ψαξει σε διαφορα καταστηματα ηλεκτρονικων αλλα παντου εχουν λεπτο και κοντο καλωδιο του 1.5 μετρου.Η τηλεοραση μου ειναι λιγο μακρυα απο την πριζα της κεραιας και χρειαζομαι περιπου 3-4 μετρα .Τωρα εχω ενα παλιο αλλα πιθανον να εχει φθαρει λιγο εσωτερικα και για'υτο θελω να παρω ενα καινουριο.
Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω ενα ενισχυμενο,χοντρο και μακρυ καλωδιο για κεραια?Εχω ψαξει σε διαφορα καταστηματα ηλεκτρονικων αλλα παντου εχουν λεπτο και κοντο καλωδιο του 1.5 μετρου.Η τηλεοραση μου ειναι λιγο μακρυα απο την πριζα της κεραιας και χρειαζομαι περιπου 3-4 μετρα .Τωρα εχω ενα παλιο αλλα πιθανον να εχει φθαρει λιγο εσωτερικα και για'υτο θελω να παρω ενα καινουριο.

 

στα μαγαζια με ηλεκτρικα εχει , εγω πηρα 5 μετρα καλωδιο legrand απο τον μειδανη.

http://meidanis.gr/

Link to comment
Share on other sites

μιας και πλησιάζει η 14 δεκεμβριου έχει κανείς από θεσσαλονίκη αγοράσει αποκωδικοποιητή να μου προτείνει μαγαζι(αν επιτρέπετε) και μοντέλο ?

επίσης παρατήρησα ότι το καλώδιο scart ή hdmi δεν συμπεριλαμβάνεται στην τιμή. γενικά τη πρέπει να προσέξω κατά την αγορά ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μιας και πλησιάζει η 14 δεκεμβριου έχει κανείς από θεσσαλονίκη αγοράσει αποκωδικοποιητή να μου προτείνει μαγαζι(αν επιτρέπετε) και μοντέλο ?

επίσης παρατήρησα ότι το καλώδιο scart ή hdmi δεν συμπεριλαμβάνεται στην τιμή. γενικά τη πρέπει να προσέξω κατά την αγορά ?

Ολοι οι αποκωδικοποιητες πανω κατω ιδιοι ειναι.Καλυτερα να παρεις καποιον με εισοδο usb και media player.Θα προτυνα τον edision αφου εχω ακουσει γενικα καλα σχολια για'υτον.Υπαρχει σε 2 εκδοσεις:απλος sd για τις παλιες τηλεορασεις και hd με εξοδο hdmi για νεοτερα μοντελα τηλεορασεων με mpeg-2.

 

Πλησιάζει η 14η Δεκεμβρίου και η περιοχή Νέα Μάκρη, Δεν πιάνει τα κανάλια της Digea...

Απ'οτι ξερω στις 14/12 θα μπει σε εφαρμογη ο νεος χαρτης συχνοτητων,αρα οι συχνοτητες καποιων καναλιων ενδεχεται να αλλαξουν(π.χ. τα καναλια του διαυλου 25 που δεχεται παρεμβολες απο βουλγαρικο καναλι εχω ακουσει οτι θα μετακινηθουν στον 24)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μιας και πλησιάζει η 14 δεκεμβριου έχει κανείς από θεσσαλονίκη αγοράσει αποκωδικοποιητή να μου προτείνει μαγαζι(αν επιτρέπετε) και μοντέλο ?

επίσης παρατήρησα ότι το καλώδιο scart ή hdmi δεν συμπεριλαμβάνεται στην τιμή. γενικά τη πρέπει να προσέξω κατά την αγορά ?

 

Εγω πηρα απο media markt θεσσαλονικη τον crystal audio prime hd 40 euros και ειμαι υπερευχαριστημενος.

Μαλιστα εχει ταφ για κεραια ετσι ωστε να μην χασουμε και τα ελαχιστα αναλογικα που μπορει με καποιον τροπο να εκπεμπουν.

Πολυ καλος media player που παιζει ταινιες με υποτιτλους ως αρχεια .srt αλλα να ξερετε μπορει να μην παιζει ταινιες με ενσωματωμενους υποτιτλους.

Επισης εχει επιχρυσους ακροδεκτες που οι ηλεκτρονικοι ξερουν αυτο σημαινει καλυτερη ποιοτητα εικονας ηχου.

Ενα αλλο μειον ισως για μεγαλους ανθρωπους εχει μικρο τηλεκοντρολ.

Για τα δικα μου δεδομενα παντως ειναι πολυ καλη συσκευη τη συνιστω ανεπιφυλακτα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολύ καλοί είναι οι Ferguson και μάλιστα ενώ κανονικά κάνουν γύρω στο 50άρι τους έχει το eshop προσφορά 38 ευρώ οπότε είναι τρελή ευκαιρία. Τρομερή ποιότητα, ίσως το καλύτερο τηλεχειριστήριο που έχει αποκωδικοποιητής και επίσης με παλιότερο firmware το media player τους παίζει και mkv με dts. Εμένα φίλη μου πήρε δύο που τους παραλάβαμε σήμερα (τους δοκιμάζει τώρα) και παραγγείλαμε και τρίτο σήμερα. Δεν έχω ακούσει το παραμικρό παράπονο από κανέναν.

 

Από την άλλη, ο crystal audio που πρότεινε ο φίλος στο προηγούμενο post θα ήταν μια ακόμη ισάξια επιλογή. Γενικά αν θέλετε καλό αποκωδικοποιητή κοιτάξτε να διαθέσετε μεταξύ 40-50 ευρώ. Όχι ότι με λιγότερα δε γίνεται δουλειά αλλά τα λίγα εξτρά που θα δώσετε θα προσφέρουν αυτό το "κάτι τι" που θα κάνει τη διαφορά σε σχέση με τον αποκωδικοποιητή των 28 ευρώ.

 

Επίσης οι επίχρυσοι ακροδέκτες είναι καλύτεροι ποιοτικά από την άποψη ότι δε παρουσιάζουν κακή επαφή σε βάθος χρόνου. Ο χρυσός είναι αδρανής και δεν παθαίνει οξειδώσεις. Όχι όμως ότι θα δεις καμιά διαφορά στην ποιότητα εάν δεν είναι χρυσοί οι ακροδέκτες.

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...