Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδακια ομορφα να ρωτησω κατι;Χαλασε η τηλεοραση στο δωματιο (ουτως ή αλλως δεν ειχε mpeg4) και δεν ψηνομαι να τα σκασω για καινουρια.

Πηρε, λοιπον, το ματι μου tv tuners για pc με mpeg4 και δεν συμμαζευεται.

Ενδεικτικα. http://www.skroutz.gr/s/397800/Crypto-ReDi-PC-50-A.html

 

Εχει κανεις ιδεα;Πιανουν κανονικα σημα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρε παιδακια ομορφα να ρωτησω κατι;Χαλασε η τηλεοραση στο δωματιο (ουτως ή αλλως δεν ειχε mpeg4) και δεν ψηνομαι να τα σκασω για καινουρια.

Πηρε, λοιπον, το ματι μου tv tuners για pc με mpeg4 και δεν συμμαζευεται.

Ενδεικτικα. http://www.skroutz.gr/s/397800/Crypto-ReDi-PC-50-A.html

 

Εχει κανεις ιδεα;Πιανουν κανονικα σημα;

 

ναι κανονικα...αλλα καλυτερα να μην μπλεκεις με καρτες..παρε αποκοδοικοποιητη

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικα...αλλα καλυτερα να μην μπλεκεις με καρτες..παρε αποκοδοικοποιητη

 

Δεν ειναι καρτα για τηλεοραση αλλα για υπολογιστη.Στον υπολογιστη δεν γινεται να συνδεθει κανονικος αποκωδικοποιητης.Θελει usb tv tuner.Εγω παντως θα προτυνα μια φθηνη τηλεοραση 19-22" ή καποια οθονη υπολογιστη που λειτουργει και σαν τηλεοραση.

Link to comment
Share on other sites

αυτο οφειλεται στην περιοχη που εισαι?

 

Aν και άργησα, ναι. Γενικά έχει χάλια σήμα εδώ.. Πάντως από προχτές όλα πάνε καλά. Κανένα σπάσιμο σε κανένα από τα κανάλια που ανέφερα....

Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικα...αλλα καλυτερα να μην μπλεκεις με καρτες..παρε αποκοδοικοποιητη

 

 

 

 

 

 

 

Δεν ειναι καρτα για τηλεοραση αλλα για υπολογιστη.Στον υπολογιστη δεν γινεται να συνδεθει κανονικος αποκωδικοποιητης.Θελει usb tv tuner.Εγω παντως θα προτυνα μια φθηνη τηλεοραση 19-22" ή καποια οθονη υπολογιστη που λειτουργει και σαν τηλεοραση.

 

Αγορασα τον crypto redi pc 50 A.

Ενα θα πω μονο.καμπανα κοντα στο παραθυρο με την δικια του μικρη κεραια!!!που να του κουμπωσω και την κεντρικη της ταρατσας!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!Εχω την samsung le32r86bd.Πριν λιγο της τοποθετησα την καρτα neoption irdeto.Eκανα ή προσπαθησα να κανω συντονισμο ψηφιακων καναλιων.Μου εβγαλε ολα τα καναλια υποθετω απλα ετ1,νετ,mega,ερτ hd,ant1 εχω ηχο αλλα οχι εικονα....Μπορει να βοηθησει καποιος...
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!Εχω την samsung le32r86bd.Πριν λιγο της τοποθετησα την καρτα neoption irdeto.Eκανα ή προσπαθησα να κανω συντονισμο ψηφιακων καναλιων.Μου εβγαλε ολα τα καναλια υποθετω απλα ετ1,νετ,mega,ερτ hd,ant1 εχω ηχο αλλα οχι εικονα....Μπορει να βοηθησει καποιος...

 

Εβαλες καρτα irdeto???Αμ'για'υτο δεν τα πιανεις.Η irdeto ειναι μονο για κωδικοποιημενα συνδρομητικα καναλια.Πρεπει να παρεις την απλη που γραφει πανω "Free to air"

http://www.majar.gr/UsersFiles/admin/documents/Neotion/flyer_neotion_pocket-fta_np4plus.pdf

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες καρτα irdeto???Αμ'για'υτο δεν τα πιανεις.Η irdeto ειναι μονο για κωδικοποιημενα συνδρομητικα καναλια.Πρεπει να παρεις την απλη που γραφει πανω "Free to air"

http://www.majar.gr/UsersFiles/admin/documents/Neotion/flyer_neotion_pocket-fta_np4plus.pdf

 

Τελικα δειχνει απλα λιγο να εμφανισει εικονα.να προχωρησω σε αλλαγη της καρτας η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες καρτα irdeto???Αμ'για'υτο δεν τα πιανεις.Η irdeto ειναι μονο για κωδικοποιημενα συνδρομητικα καναλια.

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό.

 

To irdeto ειναι ειδος κωδικοποιησης συνδρομητικων καναλιων(π.χ. το χρησημοποιει η nova).Τα καναλια της digea δεν ειναι κωδικοποιημενα αλλα free to air.Δεν ξερω,ισως και να δουλευει η καρτα και για free to air καναλια,αλλα προοριζεται για συνδρομητικα για'υτο ειναι και ακριβοτερη.

 

Τελικα δειχνει απλα λιγο να εμφανισει εικονα.να προχωρησω σε αλλαγη της καρτας η οχι?

 

Σου τα δειχνει κανονικα?Ποσο αργει να αλλαξει καναλι?

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

To irdeto ειναι ειδος κωδικοποιησης συνδρομητικων καναλιων(π.χ. το χρησημοποιει η nova).Τα καναλια της digea δεν ειναι κωδικοποιημενα αλλα free to air.Δεν ξερω,ισως και να δουλευει η καρτα και για free to air καναλια,αλλα προοριζεται για συνδρομητικα για'υτο ειναι και ακριβοτερη.

 

 

 

Σου τα δειχνει κανονικα?Ποσο αργει να αλλαξει καναλι?

 

Aργει καποια δευτερολεπτα ισως& μισο λεπτο περιπου.Επισης σε ορισμενα κολλαει ενιοτε η εικονα&θελει να αλλαξω καναλι&να ξαναγυρισω....

Link to comment
Share on other sites

To irdeto ειναι ειδος κωδικοποιησης συνδρομητικων καναλιων(π.χ. το χρησημοποιει η nova).Τα καναλια της digea δεν ειναι κωδικοποιημενα αλλα free to air.Δεν ξερω,ισως και να δουλευει η καρτα και για free to air καναλια,αλλα προοριζεται για συνδρομητικα για'υτο ειναι και ακριβοτερη.

Γνωρίζω τι είναι το irdeto (έχω ως hobby τη δορυφορική). Η module ανοίγει και τα ελεύθερα κανάλια, απλώς σε περίπτωση που κάποιο κωδικοποιηθεί μελλοντικά σε irdeto, με τη χρήση συνδρομητικής κάρτας, θα μπορεί να το δείχνει και αυτό. Μακρινό ενδεχόμενο βέβαια...

Aργει καποια δευτερολεπτα ισως& μισο λεπτο περιπου.Επισης σε ορισμενα κολλαει ενιοτε η εικονα&θελει να αλλαξω καναλι&να ξαναγυρισω....

Κλασικό πρόβλημα που παρατηρείται στις modules...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω τι είναι το irdeto (έχω ως hobby τη δορυφορική). Η module ανοίγει και τα ελεύθερα κανάλια, απλώς σε περίπτωση που κάποιο κωδικοποιηθεί μελλοντικά σε irdeto, με τη χρήση συνδρομητικής κάρτας, θα μπορεί να το δείχνει και αυτό. Μακρινό ενδεχόμενο βέβαια...

 

Κλασικό πρόβλημα που παρατηρείται στις modules...

 

Αρα δεν ειναι καποιο προβλημα της καρτας μου ωστε να ζητησω αντικατασταση ή να παω σε "αλλη" καρτα να υποθεσω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι. Δυστυχώς οι modules τα κάνουν αυτά και συστήνεται η χρήση εξωτερικού δέκτη.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι. Δυστυχώς οι modules τα κάνουν αυτά και συστήνεται η χρήση εξωτερικού δέκτη.

 

Ωχ αυτο ηθελα να αποφυγω.Με μεγαλους στο σπιτι&μωρα .....θα γινει χαμος με εξωτερικο δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Aργει καποια δευτερολεπτα ισως& μισο λεπτο περιπου.Επισης σε ορισμενα κολλαει ενιοτε η εικονα&θελει να αλλαξω καναλι&να ξαναγυρισω....

Μισο λεπτο ειναι πολυ.Εγω με την παλια τηλεοραση που εβλεπα με καρτα neotion mpeg-4 εκανε περιπου 3-4 δευτερολεπτα να ερ8ει η εικονα.Καποια σκαλωματα ειναι φυσιολογικα αλλα εινε υπερβολικος χρονος τα 30 sec για την αλλαγη του καναλιου.Ισως θα πρεπει να παρεις την free to air καρτα.

Δεν είναι. Δυστυχώς οι modules τα κάνουν αυτά και συστήνεται η χρήση εξωτερικού δέκτη.

 

Τοσο οι εξωτερικοι αποκωδικοποιητες οσο και οι modules ειναι ημιμετρα.Ειναι μεταβατικοι-προσωρινοι τροποι ληψης των καναλιων μεχρι την αγορα τηλεορασης με mpeg-4 δεκτη που θα εκλειψουν σε μερικα χρονια οταν ολοι 8α εχουν αλλαξει τηλεορασεις.O τελειοτερος τροπος ληψης ψηφιακων καναλιων ειναι η τηλεοραση με ενσωματωμενο αποκωδικοποιητη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητούμε ότι η τηλεόραση είναι η καλύτερη λύση αλλά δυστυχώς στις μέρες μας υπάρχει κόσμος που δεν μπορεί να αγοράσει ούτε το φθηνότερο δέκτη...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητούμε ότι η τηλεόραση είναι η καλύτερη λύση αλλά δυστυχώς στις μέρες μας υπάρχει κόσμος που δεν μπορεί να αγοράσει ούτε το φθηνότερο δέκτη...

Mηπως ενας ενισχυτης σηματος θα με βοηθουσε οσο αφορα σχετικα με το module&τα προβληματακια του?

Link to comment
Share on other sites

Eμεις, αρχικα, πηραμε μια (φοβερη!) Samsung 19αρα για την κουζινα μαζι με.. εσωτερικη εξτρα κεραια, γιατι ο ηλεκτρολογος του μπαμπα μου οταν φτιαχναμε το διαμερισμα να κατοικησω με τον ανδρα μου, τα κανε "μουσκεμα" και εβαλε ΜΟΛΙΣ ΜΙΑ υποδοχη κεραιας TV στο.. καθιστικο - και σε ΚΑΝΕΝΑ αλλο δωματιο!!!!!!!!!

Την Samsung (T19B300) την βρηκαμε φοβερη, ωραια χρωματα / εκπληκτικη εικονα, Dolby ηχο και τα λοιπα, μαζι με υποδοχη USB που βαζω ταινιες ελληνικες (καμια 100ρια) και τις βλεπω σερι, φινα!

(Ειχαμε και μια παλιοτερη Samsung με ψηφιακο δεκτη στην κουζινα, μια χαρα κι εκει...)

 

Για την μεγαλη παμπαλαια πλην ΦΟΒΕΡΗ Philips 36αρα που εχουμε στο σαλονι, λεγαμε να παρουμε τον αποκωδικοποιητη της επιγειας NOVA. Πηγε ο συζυγος πριν 2 σαββατοκυριακα να τον παρει και.. ειχαν εξαφανιστει ΟΛΑ τα κομματια, 1.5 βδομαδα αφου ειχε βγει η διαφημιση για τον εν λογο αποκωδικοποιητη!

Οποτε, πηγε σ ενα φοβερο μαγαζι ηλεκτρονικων (ΜΙΧΟΣ, Αγ Παρασκευη), οπου του εδωσαν εναν γερμανικης τεχνολογιας / ελληνικης κατασκευης αποκωδικοποιητη, τον EDISION (φουλ HD κτλ), ο οποιος ΚΑΙ αυτος εχει PVR συστημα και USB θυρα για να συνδεουμε στικακι για ταινιες/φωτο κτλ, ο οποιος αποκωδικοποιητης ρυθμιστηκε σε χρονο DT και ειναι απλα σουπερ..

Αν ψαχνει καποιος για αποκωδικοποιητη, ο EDISION σκιζει, παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες καρτα irdeto???Αμ'για'υτο δεν τα πιανεις.Η irdeto ειναι μονο για κωδικοποιημενα συνδρομητικα καναλια.Πρεπει να παρεις την απλη που γραφει πανω "Free to air"

http://www.majar.gr/UsersFiles/admin/documents/Neotion/flyer_neotion_pocket-fta_np4plus.pdf

 

Λάθος.Η κάρτα κάνει διακωδικοποιηση όπως και ηFTA αλλα εχει ο επιπλέον τμήμα αποκρυπτογραφισης.

Μια χαρα θα κάνει ο φίλος της δουλεια του (δες μήπως εχει βγάλει κανένα firmware η εταιρία για την τηλεόραση σου και διορθώνει την κατάσταση με τον χρόνο αλλαγών)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Mηπως ενας ενισχυτης σηματος θα με βοηθουσε οσο αφορα σχετικα με το module&τα προβληματακια του?

 

Μακρυα απο ενισχυτές ,στα ψηφιακά μόνο προβλήματα προσθέτουν.Κοιτα μήπως θέλεις καμία αλλαγή καλωδιου αν ειναι πολύ παλιό,ή ακόμα και κεραιας.Οχι ενισχυτή

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Λάθος.Η κάρτα κάνει διακωδικοποιηση όπως και ηFTA αλλα εχει ο επιπλέον τμήμα αποκρυπτογραφισης.

Μια χαρα θα κάνει ο φίλος της δουλεια του (δες μήπως εχει βγάλει κανένα firmware η εταιρία για την τηλεόραση σου και διορθώνει την κατάσταση με τον χρόνο αλλαγών)

Πολυ πιθανον ομως αυτο το επιπλεον τμημα αποκρυπτογραφησης να προκαλει καποια καθυστερηση,αφου το σημα κανει περισσοτερο και πολυπλοκοτερο δρομο μεχρι να φτασει στον αποκωδικοποιητη της τηλεορασης.Ισως με την free to air καρτα να αλλαζουν πιο γρηγορα τα καναλια.

Mηπως ενας ενισχυτης σηματος θα με βοηθουσε οσο αφορα σχετικα με το module&τα προβληματακια του?

Ισως να φταιει και το καλωδιο.Μπορει να εχει φθαρει εσωτερικα.Δοκιμασε να παρεις πιο χοντρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μήπως γνωρίζετε αν θα μπουν άλλα ψηφιακά κανάλια,τώρα που ελευθερώθηκαν οι αναλογικές συχνότητες της ΕΡΤ (21,31,44)?Επίσης το 902TV έκλεισε εντελώς (γι'αυτό δεν μπήκε καθόλου στην ψηφιακή),παρόλα αυτά στις συχνότητες 28 και 61 υπάρχει κάτι σαν ραδιόφωνο.Δεν θα έπρεπε κανονικά να ελευθερωθούν αυτές οι 2 συχνότητες?Τέλος στη συχνότητα 68 πιάνω ένα κανάλι με αστρολογία.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε αν θα μπουν άλλα ψηφιακά κανάλια,τώρα που ελευθερώθηκαν οι αναλογικές συχνότητες της ΕΡΤ (21,31,44)?Επίσης το 902TV έκλεισε εντελώς (γι'αυτό δεν μπήκε καθόλου στην ψηφιακή),παρόλα αυτά στις συχνότητες 28 και 61 υπάρχει κάτι σαν ραδιόφωνο.Δεν θα έπρεπε κανονικά να ελευθερωθούν αυτές οι 2 συχνότητες?Τέλος στη συχνότητα 68 πιάνω ένα κανάλι με αστρολογία.

 

δεν ξερω...ισως μπει και το 06...μονο αυτο μενειι εχω την εντυπωση

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...