Jump to content

Buy & Sell: Σχολιασμός και κλειδώματα


SAXOVTS
 Κοινοποίηση

Κλείδωμα αγγελιών: Υπέρ ή Κατά;  

56 members have voted

  1. 1. Κλείδωμα αγγελιών: Υπέρ ή Κατά;

    • Ναι, συμφωνώ απόλυτα με το (αυτόματο) κλείδωμα των αγγελιών, εφόσον επιτρέπεται και το edit.
      30
    • Όχι, δεν συμφωνώ με το (αυτόματο) κλείδωμα των αγγελιών.
      22
    • Το θέμα με αφήνει αδιάφορο.
      2
    • Δεν κάνω αγγελίες στο myPhone, προτιμώ το Fleamarket ή/και τη Χρυσή Ευκαιρεία
      2


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι είναι πολύ καλύτερο το φόρουμ έτσι

πιο οργανωμένο και λείπουν τα απαράδεκτα σχόλια μερικών που είχαν φάει ban στην ip γι αυτόν τον λόγο

πολύ καλή ιδέα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο

πάμε μπροστά και πάντα καλύτερα

συγχαρητήρια :)

Link to comment
Share on other sites

1 ψηφο εχει μονο η επιλογη "Το θέμα με αφήνει αδιάφορο";; :confused:

Ξερετε ποιανου ειναι.. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Είναι τελικά πολκύ καλύτερη η μορφή που έχουν οι Αγοραπωλησίες,γιατί εέτσι που ήταν πρώτα δημιουργόταν ένα απόλυτο χάος.Ναι,υπάρχει η ρομαντική πλευρά και η ζωντάνια του φόρουμ,όταν όμως απευθύνεται σε ανθρώπους ώριμους που τιθασεύουν τον εαυτό τους,δεν ξεφεύγουν,ούτε χρησιμοποιούν τα τεχνάσματα του παρελθόντος.Ο συλλογισμός του akatsim σωστός ,(βλέπω κινητο,μου την δίνει ,πουλάω παλιό,παιρνω καινούργιο)μη πρακτικά όμως υλοποιήσιμη βάση των ανθρωπίνων παραγόντων που αναφέραμε.Ασε που αυτό είναι αρρώστια και αν το νέο σύστημα σε φρεναρει Αποστόλη πρέπει να τους πληρώσεις κιόλας!!lol!!

Εγώ παρόλο που θα μπορούσα λόγω επαγγέλματος να μπαίνω εδώ,καθότι τα δουλεύω παρα πολύ τα μεταχειρισμένα,δεν εμπαινα λόγω της προηγούμενης κατάστασης.Και για να μην μπω στον πειρασμό να σχο΄λιάσω όπως στο παρελθόν λόγω γνώσης την πωληση ας πουμε 8210 200 ευρώ επειδή είχε 30 προσόψεις!!!Τώρα μόνο με π.μ ,μια χαρά.Κατα τα άλλα είμαι ο δεύτερος που πόσταρε για το Φλύα.Οντως το τόπικ αυτό είναι χρήσιμο,για μένα πρέπει να υπάρχει και ούτε να χωριστεί,αλλά λειτουργεί ΠΑΝΤΑ συμπληρωματικά δικαιώνοντας στην πράξη την έννοια της φράσης Myphone=ένα πληρέστατο φόρουμ.

Μάνο,οι προτάσεις που έχω να κάνω εγώ μόνο αφορούν το δικαίωμα edit .Να γίνεται ΚΑΘΕ 2 μέρες.Μια είναι λίγο,3 ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΓΙΑΤΙΚΟ,όχι άμεσο,χάνει την φρεσκάδα.Δύο είναι η χρυσή τομή.

Επειτα να υπάρχει το κουμπάκι που στέλνει την αγγελία ως διεκπεραιωμένη στο αρχείο το οποίο μάλιστυα καθε 15 μέρες να αδειάζει,γιατί δεν εχει λογο ύπαρξης πια

Και το σημαντικότερο,να μπεί ένα άλλο πεδίο που να γράφει ο πωλητής ,ή και ο αγοραστής άν δεχονται ανταλλαγή και με τι,ώστε αν κάποιος έχει μόνο να ανταλλάξει κάτι να γίνεται οικονομία χρόνου και pm!!Ανταλλαγή:ΝΑΙ/ΟΧΙ Μοντέλο-διαφορά¨:πανασόνικ 87(+90 ευρώ),Νόκια 6220(+150 ευρώ για παράδειγμα)

Συγχαρητήρια για την συνεχή ανησυχία περί εξασφάλισης των μελών!!:-)

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης (19 Φεβ. 2004 , 23:39)

 

1 ψηφο εχει μονο η επιλογη "Το θέμα με αφήνει αδιάφορο";; :confused:

Ξερετε ποιανου ειναι.. :whistle:

 

 

Του υποφαινόμενου; :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (20 Φεβ. 2004 , 00:40)

 

Του υποφαινόμενου; :o

 

 

Χαλαρά! ;) :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kinitoneidimonas (20 Φεβ. 2004 , 00:38)

 

Επειτα να υπάρχει το κουμπάκι που στέλνει την αγγελία ως διεκπεραιωμένη στο αρχείο το οποίο μάλιστυα καθε 15 μέρες να αδειάζει,γιατί δεν εχει λογο ύπαρξης πια

 

 

Έχει νομίζω λόγο ύπαρξης, να μπαινει το λινκ της διεκπαιραιωθείσας αγγελίας σε τυχόν αξιολόγηση του χρήστη... Εκτός αν καταργήσουμε και την αξιολόγηση πράγμα που δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (20 Φεβ. 2004 , 01:22)

 

Έχει νομίζω λόγο ύπαρξης, να μπαινει το λινκ της διεκπαιραιωθείσας αγγελίας σε τυχόν αξιολόγηση του χρήστη... Εκτός αν καταργήσουμε και την αξιολόγηση πράγμα που δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει... :worry:

 

Όχι δεν την καταργούμε ούτε έχουμε λόγο να αδειάζουμε το αρχείο, για αυτό λέγεται αρχειο!

Μάνο,οι προτάσεις που έχω να κάνω εγώ μόνο αφορούν το δικαίωμα edit .Να γίνεται ΚΑΘΕ 2 μέρες.Μια είναι λίγο,3 ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΓΙΑΤΙΚΟ,όχι άμεσο,χάνει την φρεσκάδα.Δύο είναι η χρυσή τομή.

Το edit δεν γίνεται οποτεδήποτε μέσα στις πρώτες 5 μέρες; μήπως το μπλέκεις με την αναδημοσιευση της αγγελίας που επιτρέπεται κάθε 3 μέρες;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (21 Φεβ. 2004 , 03:53)

 

Ti ennoeis andimosiefsi?

Diladi mporo na ksanakano to idio thread meta apo 3 meres? Den tha ginei mpahalo etsi an to kanoun oloi???

 

ναι μπορείς, μπα χειρότερα από πριν δεν γίνεται :p

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Anti na kano anadimosiefsi,den mporo gia paradeigma na sou po esena na tin valeis proti??? San na ekana bump alla horis na ksanakano tin idia aggelia.
Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vigo (21 Φεβ. 2004 , 13:03)

 

exw frikarei!

to Buy&Sell na fantasteite to xa homepagE! :(

 

 

Mπορεις να το βγαλεις τωρα... :lol:

 

Περα απο την πλακα vigo πρεπει να καταλαβεις οτι η φρικη στην οποια αναφερεσαι τωρα, υπηρχε σε μεγαλυτερο βαθμο πριν!

εγω νομιζω οτι τωρα ειναι πιο οργανωμενο, συμμαζεμενο και "ηρεμο".

Θελεις να αγορασεις κατι το βρισκεις ευκολοτερα (τερμα τα χαζο-bump) κανεις την προσφορα σου μεσω pm και τελειωσε η συναλλαγη!

Αυτο ειναι το νοημα αυτου του υποφορουμ...και οχι ο ασκοπος και πολλες φορες ειρωνικος σχολιασμος των αγγελιων!

Εαν θες κουβεντουλα μονο μεσω..pm!

 

Mπραβο Μανο για την πολυ καλη δουλεια! :happy:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε ασυδωσία απο κάποιους χρήστες και γιαυτό δεν υπήρχε υγιής εικόνα. Ομως με το παρών σύστημα, έχασε κατα πολύ την ζωντάνιά του η αγοραπωλησία. Δύσκολα πλέον διαδίδεται η αγγελία σου. Τουλάχιστον 40-50% κάτω. :cool:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (21 Φεβ. 2004 , 04:30)

 

Anti na kano anadimosiefsi,den mporo gia paradeigma na sou po esena na tin valeis proti??? San na ekana bump alla horis na ksanakano tin idia aggelia.

 

Δεν έχω τέτοια δυνατότητα!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ως "πωλητής" τελικά βλέπω καλύτερα αποτελέσματα με το νέο σύστημα. Ούτως ή άλλως πάντα με PM ζητάω να επικοινωνούν στις αγγελίες μου και αυτό με αδικούσε κατά κάποιο τρόπο.
EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλά όλα αυτά που λέγατε τότε αλλά μετά απο 1 μήνα παρατηρήσατε μήπως ότι...

1. Τα posts στις αγγελίες μειώθηκαν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ?

2. Οι τιμές που ζητάνε οι πωλητές, εφόσον δεν βρίσκετε κανείς να τους πεί την τρέχουσα τιμή ή έστω και το σχόλιο όταν η τιμή ήταν εξωπραγματικη, έχουν αυξηθεί παρα πολύ?

3. Ότι το bumping συνεχίζεται ακάθεκτο με άτομα που με το που πάει δεύτερη σελίδα το post τους το ξαναγράφουν αμέσως?...

 

Τελικά μήπως είχε περισσότερα side effects αυτή η κίνηση απ ότι φαντάζονταν μερικοί? :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Craven ( 5 Μάρ. 2004 , 01:36)

 

3. Ότι το bumping συνεχίζεται ακάθεκτο με άτομα που με το που πάει δεύτερη σελίδα το post τους το ξαναγράφουν αμέσως?...

 

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες. Οι αγγελίες ελέγχονται καθημερινά. Ίσως 1-2 φορές να ξέφυγαν κάποιοι αλλά γίνονται αντιληπτοί μετά από λίγο και εφόσον οι καινούργιες αγγελίες τους δεν είναι παλαιότερες των 3 ημερών (όπως έχει οριστεί) από τις προηγούμενες, τότε αυτές (οι καινούργιες) διαγράφονται. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Craven ( 5 Μάρ. 2004 , 01:36)

 

Καλά όλα αυτά που λέγατε τότε αλλά μετά απο 1 μήνα παρατηρήσατε μήπως ότι...

1. Τα posts στις αγγελίες μειώθηκαν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ?

2. Οι τιμές που ζητάνε οι πωλητές, εφόσον δεν βρίσκετε κανείς να τους πεί την τρέχουσα τιμή ή έστω και το σχόλιο όταν η τιμή ήταν εξωπραγματικη, έχουν αυξηθεί παρα πολύ?

3. Ότι το bumping συνεχίζεται ακάθεκτο με άτομα που με το που πάει δεύτερη σελίδα το post τους το ξαναγράφουν αμέσως?...

 

Τελικά μήπως είχε περισσότερα side effects αυτή η κίνηση απ ότι φαντάζονταν μερικοί? :)

 

 

1. Τα posts όντως μειώθηκαν κατά πολύ, άλλωστε είναι λογικό αφού δεν υπάρχουν σχόλια. Αποτέλεσμα είναι φυσικά, η αξιοποίηση της database για πιο ενδιαφέροντα θέματα και μηνύματα και όχι για εκτπώσεις 1, 2 3 και 5 ευρώ.

 

2. Οι τιμές όλων των φρέσκων κινητών, που διατίθενται στην ελληνική αγορά περιλαμβάνονται στην ενότητα my devices. Αλλωστε, τα σχόλια για τις τιμές δεν επιτρέπονταν ποτέ.

 

3. Παρ' όλα αυτά, επιβάλλεται το όριο των 5 αγγελιών ανά 7 ημέρες αυτόματα και χωρίς καμία παρέμβαση. Τα φαινόμενα που αναφέρεις είναι ελάχιστα και εφόσον συνεχιστούν τότε το όριο θα πέσει στις 3 αγγελίες ανά εβδομάδα, ενώ θα απαιτείται για τη δημιουργία μιας αγγελίας να υπάρχουν τουλάχιστον άλλα 100 μηνύματα του χρήστη σε άλλες περιοχές του forum, εκτός από το chat & fun.

 

4. Υπάρχει πάντα το fleamarket και η χρυση ευκαιρία.

 

5. Ακόμη δεν έχετε καταλάβει ότι το buy & sell είναι επιπρόσθετη υπηρεσία για τα μέλη του site, και όχι το αντίθετο - δηλαδή το site επιπρόσθετη υπηρεσία του buy & sell ; Χμ. Το μεθεπόμενο βήμα είναι το κλείσιμό του λοιπόν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

2. Οι πωλητές ας ζητάνε ότι θέλουν, οι αγοραστές δεν πρέπει να το επιλέξουν αν δεν τους αρέσει η τιμή. Λύση; Τα ΡΜ με παζάρια ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...