Jump to content

[Επίσημο] Google Nexus One (by HTC)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα στην παρεα και καλο τριημερο σε ολους,

 

μολις πηρα και εγω το nexus στα χερια μου και επειδη φευγω σε λιγο και δεν εχω χρονο θα ηθελα να μου πειτε αν μπορει καποιος 2 πραγματακια βασικα, για να μπορεσω να το εχω και να δουλευει καλα εστω και λιγο .

πως γινεται να εχω ελληνικο πληκτρολογιο να γραφω και να βρισκω επαφες ?

και 2ον εχω πακετο ιντερνετ απο κοσμοτε στην καρτα μου ,πως μπορω να εχω και στο nexus ?

 

ευχαριστω προκαταβολικα ,το ξερω οτι η απαντησεις ειναι εδω μεσα ,μολις θα επιστρεψω θα μπορεσω να διαβασω ολλο το θεμα !

 

Ελληνικό πληκτρολόγιο από το market και αν έχεις ενεργοποιημένο το internet όπου και να βάλεις την κάρτα σου θα το έχεις..

Απλά προσοχή.. να έχεις αρκετά MB διότι αυτά τα τηλέφωνα είναι data hungry και μπορεί εύκολα να βρεθείς αρκετά χρεωμένος !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχει κάνεις προβλήματα με τι ρύθμιση τον Email του;;

εγώ πχ έχω 3 email yahoo, και το 1 δεν μου το περνάει και ακόμη ένα που είναι info@..

μήπως ξέρετε κανένα άλλο πρόγραμμα που να κάνει αυτή τι δουλειά;

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το blog, έχει βάλει τις ρυθμίσεις που λέτε παραπάνω και έπαιξε. Αλλά μιλάει στο τέλος για κάποιες εκδόσεις και μετά που κατάφερε να το κάνει να παίξει. Πιο πριν, δεν...

 

Μήπως έχεις και εσύ το ίδιο? Στείλε του και κάνα μήνυμα

 

http://sgez.blogspot.com/2009/10/cosmote-apns-for-android-1516.html

 

Name cosmote mms

APN mms

MMSC http://195.167.65.220:8002

MMS Proxy 10.10.10.20

MMS Port 8080

APN Type mms

 

 

 

Σας ευχαριστω.Το καταφερα τελικα και εστειλε :)

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

CM-5.0 for the Nexus One is out and now stable! Mostly bugfixes over beta5 and a new boot animation from Prash.

 

[ROM] CyanogenMod-5 for Nexus One (STABLE) [02/14/2010 / 5.0.1]

εχει ενα μικρο fc οταν ανοιγεις το launcher2 αλλα παιζει μια χαρα. Θα το φιαξει ειπε αυριο το fc!

Τα επομενα updates θα ΕΡΧΟΝΤΑΙ μεσω CM Updater:)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=623496

Link to comment
Share on other sites

CM-5.0 for the Nexus One is out and now stable! Mostly bugfixes over beta5 and a new boot animation from Prash.

 

[ROM] CyanogenMod-5 for Nexus One (STABLE) [02/14/2010 / 5.0.1]

εχει ενα μικρο fc οταν ανοιγεις το launcher2 αλλα παιζει μια χαρα. Θα το φιαξει ειπε αυριο το fc!

Τα επομενα updates θα ΕΡΧΟΝΤΑΙ μεσω CM Updater:)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=623496

 

Το έβαλε κανείς να μα ς πει εντυπωσεις

[sIGPIC][/sIGPIC]

αν θέλετε κατεβαστε την εφαρμογη μου Olympiakos Voices ,Panathinaikos Voices and AEK Voices όπως και DrGonzo[/b] (Fear and Loathing to Las Vegas)http://www.cyrket.com/p/android/com.DrGonzo/ και την Veggos http://apps.doubletwist.com/search?q=Veggos απο το Android Market

Link to comment
Share on other sites

Λέω μήπως εσείς που έχετε κάνει αλλαγή της ROM στο Nexus να μας δώσετε και σε εμάς τους αρχάριους τα φώτα σας να κάνουμε και εμείς. Έχω διαβάσει από την αρχή και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Δηλαδή για αλλαγή ROM πώς γίνετε ; Χρειάζεται αλλαγή και στο RADIO και πώς ; Με ποία RECOVERY κάνουμε την όποια αλλαγή ; και βέβαια ποία είναι η καλύτερη και σταθερή ROM ; Σας Ευχαριστώ Εκ τον προτέρων.

Άντε να το παραλάβει ο VMAN να δούμε την Υγεία μας.

Edited by iss
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχω προβλήματα με ρυθμίσεις ίντερνετ mms ένα mail να τους στρειλω το xml αρχείο να κάνουν restore apn (εφαρμογή από το μάρκετ ) και δουλεύουν τα πάντα. Η αν έχετε magic ελληνικό αλλά να πάρετε backup εκεί και restore στο n1.
Link to comment
Share on other sites

FIX για την NEXUS ONE ROM 5.0.1 του Cyanogen.

Κατεβάστε το http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=280818&d=1266155767 και push it στο τηλέφωνο adb push Launcher2.apk /system/app

 

H καλύτερη ROM που εχει βγει είναι η 5.0.1 του Cyanogen.

Για να μπορέσεις να περάσεις οτι ROM θέλεις θα πρέπει να ξεκλειδώσεις το bootloader και να "περάσεις" τον custom bootloader του Amon Ra.

 

***Μερικες οδηγιες για τα πρωτα βηματα του unlocking***.

 

Πριν ξεκινήσετε θα πρέπει να έχετε περάσει τους τελευταίους drivers usb για να μπορέσει το τηλέφωνο να δει τα windows. Εαν έχετε MAC :happy: δεν χρειάζεστε drivers και αηδίες.

 

Κατεβάστε το αρχείο http://www.romraid.com/paul/fastboot.zip

 

- Ανοίξτε cmd στο φάκελο που το έχετε κάνει extract.

- Γράψτε 'fastboot-windows oem unlock ή ./fastboot-mac oem unlock

 

Αφού έχετε ξεκλειδώσει το bootloader κατεβάστε το http://rapidshare.com/files/330696493/recovery-RA-nexus-v1.5.3.img και σωστε το μέσα στον ίδιο φάκελο που έχετε κατεβάσει το fastboot.

Κλείστε το κινητό και μετά με πατημένο το on/off και το trackball ξεκινήστε το.

ΣΥΝΔΕΣΤΕ το τηλέφωνο με το usb - ανοίξτε cmd - και γράψτε fastboot devices (για να βεβαιωθείτε οτι το pc σας βλέπει σωστά το τηλέφωνο - ΑΝ ΟΧΙ - θα πρέπει να βάλετε τους τελευταίους drivers από το sdk.

Γράφετε την παρακάτω εντολή:

fastboot flash recovery recovery-RA-nexus-v1.5.3.img

Κάντε reboot.

 

Τώρα με κρατημένο το το on/off και το trackball μπαίνετε στο bootloader και απο εκει επιλέγετε το recovery για να μπορέσετε να φλασαρετε νεα ROM.

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

πριν απο λιγο εγινε διαθεσιμο το 5.02 update του Cyanogen συμφωνα με το status του στο twitter

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

πριν απο λιγο εγινε διαθεσιμο το 5.02 update του Cyanogen συμφωνα με το status του στο twitter

 

Μολις την περασα! Σφαιρα παει!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Στο blog μου θα βρείτε ένα μίνι review του Nexus One. Τα βίντεο είναι σε HD αλλά το youtube κάνει κάποιο χρόνο να τα επεξεργαστεί.

Μπορείτε να το βρείτε εδώ: http://ssarlis.blogspot.com/2010/02/nexus-one-android-phone.html

Link to comment
Share on other sites

ενω πριν σερνοταν το τηλεφωνο....

 

:lol:

 

Βασικά θα ήθελα να ξέρω γιατί να κανείς ένα smartphone custome mod ενώ περνεις τα ίδια πράγματα (εκτός mem και root) που παίζουν έτσι κι αλλιώς με ένα άλλο rootαρισμα..

 

Να μας πει κάποιος εδώ περιμένω μια απάντηση

Ps. Είχα g1, magic, galaxy., hero και τώρα nexus εδώ και ένα μήνα ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα ήθελα να ξέρω γιατί να κανείς ένα smartphone custome mod ενώ περνεις τα ίδια πράγματα (εκτός mem και root) που παίζουν έτσι κι αλλιώς με ένα άλλο rootαρισμα..

 

Να μας πει κάποιος εδώ περιμένω μια απάντηση

Ps. Είχα g1, magic, galaxy., hero και τώρα nexus εδώ και ένα μήνα ;)

 

οι custom rom εχουν διαφορα memory και speed tweeks που η μαμα rom δεν εχει - οσα root κσι να της κανεις.

παιζει λιγος προγραμματισμος μεσα...:X

Link to comment
Share on other sites

οι custom rom εχουν διαφορα memory και speed tweeks που η μαμα rom δεν εχει - οσα root κσι να της κανεις.

παιζει λιγος προγραμματισμος μεσα...:X

 

Προγραμματισμός ενός μηνός ?????????????? Γελαω λίγο .... Τέλος πάντων τα speed tweeks σχετικα με την cm και την custom τα έχεις δει ? ΔΕΝ την βγάζει η HTC την rom αλλά η google ... μικρούλα διαφορά.... πολυ μικρούλα..... πάαααααρα πολυ μικρούλα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα ήθελα να ξέρω γιατί να κανείς ένα smartphone custome mod ενώ περνεις τα ίδια πράγματα (εκτός mem και root) που παίζουν έτσι κι αλλιώς με ένα άλλο rootαρισμα..

 

Να μας πει κάποιος εδώ περιμένω μια απάντηση

Ps. Είχα g1, magic, galaxy., hero και τώρα nexus εδώ και ένα μήνα ;)

 

Αν και δεν εχω το nexus(πολυ θα το θελα) θα σου απαντησω αφου οπως λες ειχες το g1.Δεν ξερω αν του ειχες περασει custom rom παντως πιστεψε με δεν εχει καμια σχεση η ρομ του cyanogen για παραδειγμα,που χρησιμοποιω εγω,με την επισημη ρομ(σχεδον ολες οι εφαρμογες ειναι του android 2.0,multitouch,apps2sd κτλ).

Επισης πιστευω οτι αυτη τη στιγμη το nexus ναι μεν εχει τα ιδια πραγματα με τη ρομ του cyanogen σε λιγο καιρο ομως που θα κυκλοφορησει κατι πιο καινουργιο και ισως σταματησουν και τα επισημα updates,οι διαφορες θα ειναι πολλες.

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω το nexus(πολυ θα το θελα) θα σου απαντησω αφου οπως λες ειχες το g1.Δεν ξερω αν του ειχες περασει custom rom παντως πιστεψε με δεν εχει καμια σχεση η ρομ του cyanogen για παραδειγμα,που χρησιμοποιω εγω,με την επισημη ρομ(σχεδον ολες οι εφαρμογες ειναι του android 2.0,multitouch,apps2sd κτλ).

Επισης πιστευω οτι αυτη τη στιγμη το nexus ναι μεν εχει τα ιδια πραγματα με τη ρομ του cyanogen σε λιγο καιρο ομως που θα κυκλοφορησει κατι πιο καινουργιο και ισως σταματησουν και τα επισημα updates,οι διαφορες θα ειναι πολλες.

 

Καμία σχέση το ένα phone με το άλλο πιστεψέμε .....

Εξάλου ο AmonRa δεν έχει βγάλει rom γιατι πιστεύει ότι δεν χρειάζεται ...

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση το ένα phone με το άλλο πιστεψέμε .....

Εξάλου ο AmonRa δεν έχει βγάλει rom γιατι πιστεύει ότι δεν χρειάζεται ...

 

Σιγουρα δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο αλλα ρωτησες γενικα για smartphone,και καποια στιγμη ολα καταληγουν να θεωρουνται ξεπερασμενα,οποτε ευτυχως που καποιοι ασχολουνται και τα κρατανε ζωντανα.Εγω πριν μπλεξω περισυ με android ειχα το htc blueangel που κυκλοφορησε το 2004 και ακριβως επειδη ο xplode στους xda-developers συνεχιζε να φτιαχνει ρομ,ειχα στο κινητο μου wm6.5 την ιδια ωρα που το diamond κυκλοφορουσε με wm6.1

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο αλλα ρωτησες γενικα για smartphone,και καποια στιγμη ολα καταληγουν να θεωρουνται ξεπερασμενα,οποτε ευτυχως που καποιοι ασχολουνται και τα κρατανε ζωντανα.Εγω πριν μπλεξω περισυ με android ειχα το htc blueangel που κυκλοφορησε το 2004 και ακριβως επειδη ο xplode στους xda-developers συνεχιζε να φτιαχνει ρομ,ειχα στο κινητο μου wm6.5 την ιδια ωρα που το diamond κυκλοφορουσε με wm6.1

 

CM is the same ver with google ver

Δεν θέλω να κάνω αντιπαράθεση δεν ΄πεχω και κανένα λόγο απλά δοκιμάζοντας την rom του cm δεν βλέπω τον λόγο να την έχω και να περιμένω κάποιες διωρθωσεις απο τον cyanogen που δεν έχει να αποδίξει και κάτι έχει κάνει στο magic πράγματι φοβερή δουλεία αλλά η htc το είχε αφήσει στην μοίρα του το smartphone οπότε έπρεπε κάποιος το να πάει παρακάτω...

Εδώ δεν το έχει παρατήσει η google το πράγμα πέρνεις αμέσως τα updates .

Αυτό θέλω να πω οχι τπτ άλλο

Link to comment
Share on other sites

CM is the same ver with google ver

Δεν θέλω να κάνω αντιπαράθεση δεν ΄πεχω και κανένα λόγο απλά δοκιμάζοντας την rom του cm δεν βλέπω τον λόγο να την έχω και να περιμένω κάποιες διωρθωσεις απο τον cyanogen που δεν έχει να αποδίξει και κάτι έχει κάνει στο magic πράγματι φοβερή δουλεία αλλά η htc το είχε αφήσει στην μοίρα του το smartphone οπότε έπρεπε κάποιος το να πάει παρακάτω...

Εδώ δεν το έχει παρατήσει η google το πράγμα πέρνεις αμέσως τα updates .

Αυτό θέλω να πω οχι τπτ άλλο

 

Ως προς το nexus συμφωνω μαζι σου αφου απο οσα εχω διαβασει με το επισημο update δεν του λειπει τιποτα,απλα πιστευω οτι οταν ενα smartphone αρχιζει να παλιωνει oι custom roms ειναι μονοδρομος

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το nexus συμφωνω μαζι σου αφου απο οσα εχω διαβασει με το επισημο update δεν του λειπει τιποτα,απλα πιστευω οτι οταν ενα smartphone αρχιζει να παλιωνει oι custom roms ειναι μονοδρομος

 

yeap......

Όταν και αν το αφησει η google ....

Link to comment
Share on other sites

yeap......

Όταν και αν το αφησει η google ....

κατι που δεν προκειται να γινει ΠΟΤΕ!

 

ενας κολοσσος σαν την GOOGLE ειναι εγγυηση για την συκευη!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σιγουρα δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο αλλα ρωτησες γενικα για smartphone,και καποια στιγμη ολα καταληγουν να θεωρουνται ξεπερασμενα,οποτε ευτυχως που καποιοι ασχολουνται και τα κρατανε ζωντανα.Εγω πριν μπλεξω περισυ με android ειχα το htc blueangel που κυκλοφορησε το 2004 και ακριβως επειδη ο xplode στους xda-developers συνεχιζε να φτιαχνει ρομ,ειχα στο κινητο μου wm6.5 την ιδια ωρα που το diamond κυκλοφορουσε με wm6.1

 

Παρακαλώ να μην βγαίνουμε off-topic. Τέτοια μηνύματα αφαιρούνται με σκοπό να διατηρηθεί σε όσο πιο on topic επίπεδο είναι αυτό δυνατό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...