Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 7 Series


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει βγει για beta testers. Εμένα δεν με νοιάζει αυτό καθ αυτό το touchxperience αλλά το wpdm που πάνε μαζί.

Αλλά, ενώ έγραψε πως είναι καθοδόν η νέα έκδοση, έγραψε επίσης πως η htc στο νέο firmware καλύπτει την "τρύπα" που χρησιμοποιούσε για να έχει full access στο filesystem.

Θέλουμε περισσότερους devs να ασχοληθούν. Νομίζω με custom roms με πειραγμένο firmware θα γίνεται καλύτερη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 μερες με ελληνικο account αρχιζω να μετανιωνω που το γυρισα. Πολλες εφαρμογες λειπουν απο το ελληνικο marketplace (για να μην μιλησουμε για τις bing/zune υπηρεσιες). Οταν η ms καταλαβει οτι ο κοσμος δεν γυριζει γυρω απο την Αμερικη ισως καταφερει να πετυχει. Για την ωρα οταν μας συμπεριφερεται σαν πολιτες δευτερης κατηγοριας ας περιμενει και αναλογες πωλησεις.;)
http://briefcase.pathfinder.gr/download/Privateer2004/7783/221488/0/karaiskakh2.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 μερες με ελληνικο account αρχιζω να μετανιωνω που το γυρισα. Πολλες εφαρμογες λειπουν απο το ελληνικο marketplace (για να μην μιλησουμε για τις bing/zune υπηρεσιες). Οταν η ms καταλαβει οτι ο κοσμος δεν γυριζει γυρω απο την Αμερικη ισως καταφερει να πετυχει. Για την ωρα οταν μας συμπεριφερεται σαν πολιτες δευτερης κατηγοριας ας περιμενει και αναλογες πωλησεις.;)

 

Θα ανοιξει σιγα σιγα η αγορα ..Δεν ειναι μονο η Ελλαδα ..Ολες οι χωρες εκτος απο τις 3-4 βασικες τα ιδια ειναι ...

Εγω πάντως το παλιο μου λογαριασμο hotmail που ειχα αυτον χρησιμοποιω απο την αρχή..

Αλλαξα στα pc μου το location σε us και ποτε δεν ειχα τετοια προβληματα...Και εχω και Ελληνικο μενου στο τηλ

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια μιας και δεν εχω πολυκαταλαβει τι γινεται με το people hub και το fb integration....ολοι οι φιλοι που εχουμε στο fb περνανε στην contact list που εχουμε??? ελπιζω πως οχι μιας και κατι τετοιο δημιουργει προβληματα σε ατομα που εχουν πολλους φιλους γιατι θα εχουν και τεραστιες λιστες με τηλεφωνα....επισης πώς ακριβως ενημερωνουμε μια επαφη με τηλεφωνα κτλ??? συμπληρωνουμε τα στοιχεια και τη ''συνδεουμε'' με το αντιστοιχο προφιλ στο fb??

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να συνδέσεις κάποια επαφή σου με το προφίλ της στο facebook απλά τα κάνεις link μεταξύ τους με την ανάλογη επιλογή.....Απο κει και πέρα στις ρυθμίσεις του hub των επαφών υπάρχει επιλογή για φιλτράρισμα τους όπου μπορείς να απενεργοποιήσεις την εμφάνιση των προφίλ του facebook απο τη λίστα των επαφών σου χωρίς να επηρεάζεται το link που έκανες μεταξύ επαφής-προφίλ.....

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

Φίλε bahamut_zero...

 

To People Hub σου βγάζει όλες τις επαφές σου. Είτε αυτές είναι απλα τηλέφωνα που έχεις περάσει, είτε είναι contacts από έναν λογαριασμό mail που έχεις βάλει, είτε είναι facebook twitter και linkedin. Όλα μπαίνουν μέσα. Απο κει και πέρα, μπορείς να πας στο settings->applications->people και να φιλτράρεις ποιες επαφές να εμφανίζονται. Για παράδειγμα πας εκεί και ξεκλικαρεις το facebook και σταματάνε να εμφανίζονται.

 

Πες τώρα ότι θες να συνδέσεις δύο επαφές. Έχεις τον Πέτρο Ταδόπουλο σαν τηλεφωνική επαφή, τον ίδιο σαν επαφή στο hotmail και τον ίδιο σαν Peter Pan στο facebook. Πας πάνω στην τηλεφωνική επαφη Πέτρος Ταδόπουλος και πατάς το κουμπάκι για να τα συνδιάσεις. Διαλέγεις μετά τον Πέτρο από το hotmail και ψάχνεις να βρεις και τον Peter Pan και τον επιλέγεις και αυτόν. Εδώ πρόσεξε ότι ακόμα και αν έχεις "κρύψει" τις επαφές του facebook όπως σου είπα πριν, σε αυτήν την διαδικασία θα σου εμφανιστούν κανονικότατα ώστε να μπορείς να τις επιλέξεις.

 

Η επεξεργασία των επαφών γίνεται πολύ απλά με το κουμπάκι της επεξεργασίας. Όταν έχεις μία επαφή με πολλαπλούς λογαριασμούς θα σου βγάλει επιλογή ποιον λογαριασμό θες να επεξεργαστείς. Θες τον Πέτρο στην sim; Θες τον Πέτρο στο mail;

 

Να σου πω και γω πως έχω χειριστεί το θέμα. Έφτιαξα έναν ψεύτικο λογαριασμό στο hotmail και εκεί πέρασα σαν contacts όλες μου τις τηλεφωνικές επαφές. Αυτό το έκανα γιατί δεν ήθελα να μπερδέψω τις επαφές που έχω στο κανονικό μου hotmail με τηλέφωνα και να το γεμίσω με κόσμο. Θέλω εκεί να έχω μόνο επαφές με mail. Έτσι λοιπόν έχω άτομα στα οποία έχω κάνει "link" την επαφής τους στο ψεύτικο hotmail, την επαφή τους στο hotmail, την επαφή τους στο gmail, την επαφή τους στο facebook και την επαφή τους στο Linkedin. Πέντε σε ένα δηλαδή και ούτε να μπερδευτείς ούτε τίποτα. Όλα μαζεμένα και ταχτοποιημένα. Και αμα πατήσω επεξεργασία θα μου πει που την θελω; Στο ψέυτικο hotmail, το κανονικό hotmail ή το gmail; Άμα μπεις στην φιλοσοφία του θα το λατρέψεις πόσο απλά και όμορφα τα φτιάχνει. Απλά στην αρχή θέλει να αποφασίσεις πως θα σετάρεις εσύ τα τηλέφωνά σου και που θες να τα έχεις.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να συνδέσεις κάποια επαφή σου με το προφίλ της στο facebook απλά τα κάνεις link μεταξύ τους με την ανάλογη επιλογή.....Απο κει και πέρα στις ρυθμίσεις του hub των επαφών υπάρχει επιλογή για φιλτράρισμα τους όπου μπορείς να απενεργοποιήσεις την εμφάνιση των προφίλ του facebook απο τη λίστα των επαφών σου χωρίς να επηρεάζεται το link που έκανες μεταξύ επαφής-προφίλ.....

 

ok. thanks! απο αυτα που εχω δει μεχρι στιγμης με εχει κερδισει παντως σαν λογισμικο..μενει να ανακοινωσει η nokia τα wp phones της για να προβω σε αγορα!

 

edit. ευχαριστω stewe! ησουν πολυ κατατοπιστικος! απο οτι καταλαβαινω σου παιρνει το σεταρισμα καποια ωρα και μετα λειτουργουν ολα..μια χαρα..μια ερωτησουλα ακομα μονο...πες οτι εχω μια επαφη την οποια εχω συνδεσει στο fb. αν αυτος μου στειλει ενα mail με το λογαριασμο που κανει sign in και fb το wp καταλαβαινει οτι ειναι αυτο το ατομο ή θα μου βγαλει σαν αποστολεα το mail του?

Edited by bahamut_zero

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

ok. thanks! απο αυτα που εχω δει μεχρι στιγμης με εχει κερδισει παντως σαν λογισμικο..μενει να ανακοινωσει η nokia τα wp phones της για να προβω σε αγορα!

 

edit. ευχαριστω stewe! ησουν πολυ κατατοπιστικος! απο οτι καταλαβαινω σου παιρνει το σεταρισμα καποια ωρα και μετα λειτουργουν ολα..μια χαρα..μια ερωτησουλα ακομα μονο...πες οτι εχω μια επαφη την οποια εχω συνδεσει στο fb. αν αυτος μου στειλει ενα mail με το λογαριασμο που κανει sign in και fb το wp καταλαβαινει οτι ειναι αυτο το ατομο ή θα μου βγαλει σαν αποστολεα το mail του?

 

Aπο τη στιγμη που θα συνδεσεις επαφες απο διαφορετικους λογαρισμους θα τα βλεπεις ολα μαζι ..

FB -Mail - sms - twitter - Live Msg Ολα τα στοιχεια και τα μυνητα μαζι σε μια καρτελα. Την καρτελα της επαφής.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το λέει ο colossus. Όλες οι δραστηριότητες της επαφής εμφανίζονται στην μία και μοναδική του καρτέλα που έχει η συγκεκριμένη επαφή. Επίσης ένα άλλο hint είναι το εξής. Μπορείς να φτιάξεις μία ομάδα ατόμων (πχ οι φίλοι που παίρνεις συχνά τηλέφωνο), και για αυτή την ομάδα μπορείς να φτιάξεις ένα tile και να το βάλεις στην αρχική οθόνη. Πατόντας λοιπόν στο tile αυτό δεν ανοίξεις ολόκληρο τον τηλεφωνικό κατάλογο, αλλά βλέπεις μόνο τα 5-10 άτομα της ομάδας. Επίσης αυτό είναι και live tile και όποτε κάποιος έχει πρόσφατη δραστηριότητα (πχ ένα post στο facebook) στο εμφανίζει μέσα στο tile.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια πραγματα ακουω..πραγματικα απορω γιατι δεν εχει την αναγνωρισιμοτητα που του αξιζει....το θεωρω ενα βημα πανω απο android/ios και με τη φορα που εχει παρει η ms με τα update νομιζω οτι θα περασει πολυ μπροστα απο τον ανταγωνισμο παρα πολυ γρηγορα....

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια πραγματα ακουω..πραγματικα απορω γιατι δεν εχει την αναγνωρισιμοτητα που του αξιζει....το θεωρω ενα βημα πανω απο android/ios και με τη φορα που εχει παρει η ms με τα update νομιζω οτι θα περασει πολυ μπροστα απο τον ανταγωνισμο παρα πολυ γρηγορα....

 

Αφου πας στα καταστηματα και δεν εχουν ουτε μια συσκευη και οι πωλητες δεν ξερουβ να σου πουν τιποτα για wp7!! αυτο πρεπει να αλαξει

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις. Αν θες την δική μου άποψη, η μη αναγνωρισιμότητα οφείλεται σε δύο λόγους.

 

1) Η χαμηλή προώθηση που έκανε μέχρι τώρα η MS, αν και με το Mango αυτό φαίνεται να αλλάζει.

2) Ο αποκλεισμός του 90% του πλανήτη από το λειτουργικό, είτε μιλάμε για την γλώσσα, είτε για το marketplace, που και αυτό αλλάζει σιγά-σιγά.

 

Η MS πάντως θα μπορούσε να έχει κινηθεί πιο γρήγορα σε όλα, αν και πιστεύω ότι δεν αγχώνεται και ιδιαίτερα. Το μεγάλο κόλπο θα γίνει του χρόνου με τα 8. Θα μπορούσε δηλαδή να μην έχει ασχοληθεί καθόλου με τα Windows Phone το 2010 και το 2011 και να πήγαινε κατευθείαν στο 2012. Επειδή όμως όλα θέλουν μία προετοιμασία, πιστεύω ότι το όλο project WP7 και WP7.5 είναι απλά ένα τεστ αλλά και μία καλή ευκαιρεία ώστε να φτιάξει μία ισχυρή βάση στο marketplace και να στρώσει τα regional settings. Σκέψου δηλαδή ότι όταν βγει το εννοποιημένο Windows 8, η MS θα έχει ένα marketplace με 50000+ εφαρμογές και μία πλατφόρμα η οποία θα δουλεύει σε όλο τον κόσμο. Και εκεί για μένα θα αρχίσει ο πραγματικός πόλεμος. Σήμερα η MS απλά παίζει με τα νεροπίστολα...

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια πραγματα ακουω..πραγματικα απορω γιατι δεν εχει την αναγνωρισιμοτητα που του αξιζει....το θεωρω ενα βημα πανω απο android/ios και με τη φορα που εχει παρει η ms με τα update νομιζω οτι θα περασει πολυ μπροστα απο τον ανταγωνισμο παρα πολυ γρηγορα....

 

Ε θεμα χρονου ειναι πιστευω... Ενος χρονου λειτουργικο ειναι, τωρα εγινε το πρωτο μεγαλο update του, να προστεθουν κι αλλα, να βγουν παραπανω εφαρμογες, να το μαθει ο κοσμος...πιστευω θα παρει τη θεση που του αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις. Αν θες την δική μου άποψη, η μη αναγνωρισιμότητα οφείλεται σε δύο λόγους.

 

1) Η χαμηλή προώθηση που έκανε μέχρι τώρα η MS, αν και με το Mango αυτό φαίνεται να αλλάζει.

2) Ο αποκλεισμός του 90% του πλανήτη από το λειτουργικό, είτε μιλάμε για την γλώσσα, είτε για το marketplace, που και αυτό αλλάζει σιγά-σιγά.

 

Η MS πάντως θα μπορούσε να έχει κινηθεί πιο γρήγορα σε όλα, αν και πιστεύω ότι δεν αγχώνεται και ιδιαίτερα. Το μεγάλο κόλπο θα γίνει του χρόνου με τα 8. Θα μπορούσε δηλαδή να μην έχει ασχοληθεί καθόλου με τα Windows Phone το 2010 και το 2011 και να πήγαινε κατευθείαν στο 2012. Επειδή όμως όλα θέλουν μία προετοιμασία, πιστεύω ότι το όλο project WP7 και WP7.5 είναι απλά ένα τεστ αλλά και μία καλή ευκαιρεία ώστε να φτιάξει μία ισχυρή βάση στο marketplace και να στρώσει τα regional settings. Σκέψου δηλαδή ότι όταν βγει το εννοποιημένο Windows 8, η MS θα έχει ένα marketplace με 50000+ εφαρμογές και μία πλατφόρμα η οποία θα δουλεύει σε όλο τον κόσμο. Και εκεί για μένα θα αρχίσει ο πραγματικός πόλεμος. Σήμερα η MS απλά παίζει με τα νεροπίστολα...

απο οτι διαβασα το wp7 θα αντικαταστησει και το zune hd και ολα, θελουν να το κανουν την καλυτερη κινητη συσκευη με ολες τις λειτουργιες μεσα. αλλα αυτο που μαρεσει ειναι πλεον το πως το windows live id ειναι μεσα σε ολα! και με ενα id θα μπορεις να συνδεθεις στα παντα! θα δειξει περιμενβ πολλα απο την mS

Link to comment
Share on other sites

μια γρηγορη ερωτηση παιδια... εχει σημασια ποσα tiles εχεις βαλει στην αρχικη οθονη, ή μπορεις να βαζεις οσα θελεις χωρις συνεπειες στην ταχυτητα ή σε αλλες λειτουργιες;
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να εχει περιορισμο ουτε μειωση ταχυτητας.ειτε εχω 10 ειτε 16το ιδιο πραγμα ειναι

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

thaks, ρωταω επειδη το εχω ψιλοξεφτυλισει...

Ε τότε εσύ θα μας πεις..

Νομίζω πως τα tiles που ενημερώνονται μέσω internet όπως το "Me", προκαλούν ένα στιγμιαίο lag στο σκρολάρισμα στα tiles όταν ξεκλειδώνεις το κινητό μετά απο αρκετή ώρα. Κάτι τέτοιο, αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το εχει ρωτησει αλλος... οταν βαζω μια συναντηση στο ημερολογιο του χοτμαιλ, ή στο τηλεφωνο, δεν θα επρεπε οταν συνδεσω το τηλεφωνο στο ζουν να ενημερωθουν αυτοματα; στο δικο μου δεν ενημερωνει το εναν το αλλο....

εχει σχεση που location στο πι σι εχω ηνωμενες πολιτειες ενω στο κινητο ελλαδα;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το εχει ρωτησει αλλος... οταν βαζω μια συναντηση στο ημερολογιο του χοτμαιλ, ή στο τηλεφωνο, δεν θα επρεπε οταν συνδεσω το τηλεφωνο στο ζουν να ενημερωθουν αυτοματα; στο δικο μου δεν ενημερωνει το εναν το αλλο....

εχει σχεση που location στο πι σι εχω ηνωμενες πολιτειες ενω στο κινητο ελλαδα;

 

Όταν κάνει την 1η σύνδεση στο internet, όχι απαραίτητα στο zune. Απλά θα πρέπει να κάνει και ένα sync το Windows Live account ώστε να περαστεί και online.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρουμε κανένα νέο για τα SMS και τους 160 γραφικούς χαρακτήρες. Έχω το LG με ελληνικό μενού! Μπας και έχουμε κανένα register key να το φτιάξουμε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αρχικά δηλώνω αδαής, συνεπώς συγχωρείστε εκ των προτέρων οποιαδήποτε αφέλεια. Προσπαθώ να αναβαθμίσω το zune σε 4.8 προκειμένου να εγκαταστήσω mango και βγάζει το σφάλμα που προανέφερα στον τίτλο. Διευκρινίζω πώς έχω Vista SP2. Τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ θερμά.
Link to comment
Share on other sites

δειτε ενα ενδιαφερον poll! και αμα ψηφησετε θα δειτε και ενα απροσμενο αποτελεσμα

 

http://www.engadget.com/2011/10/12/poll-have-you-upgraded-to-ios-5/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...