Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 7 Series


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κανένα πρόγραμμα για battery calibration;

'Η πρέπει να αλλάξουμε και τις δύο μπαταρίες στο trophy;

 

Οχι δεν υπαρχει ..αλλα και παλι το battery calibration παντα ηταν μια αμφιλεγομενη διαδικασια ..

Κανε το μονος σου ..

Κανε 3-4 πληρεις κυκλους φορτισης/αποφορτισης (πληρη φορτιση 4-5 ωρες και πληρη αποφορτιση με χρι να κλεισει η συσκευη) απο το ρευμα (οχι usb pc) και αν δεν φτιαξει ειναι τελειωμενες οι μπαταριες ...

Δεν ειναι και περιεργο να εχουν τελειωσει ..το τροφυ ειναι 2,5 χρονια συσκευη πια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο trophy μου η μπαταρία μου τώρα, μετά από 2,5 χρόνια, είναι καλύτερη από ποτέ. Μου δίνει την εντύπωση ότι βελτιώνεται όσο περνάει ο χρόνος.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω εσας που κανατε update στην 7.8, υπαρχει επιλογη να μενει το wifi ανοιχτο με κελιστη οθονη οπως στα 8;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω εσας που κανατε update στην 7.8, υπαρχει επιλογη να μενει το wifi ανοιχτο με κελιστη οθονη οπως στα 8;

 

Σε Omnia W δε μένει ανοιχτό.. Μία "πατέντα" που έχω βρει, είναι να ανοίγω όποια εφαρμογή χρειάζεται WiFi, να τη βάζω στο παρασκήνιο με το home/start πλήκτρο και να ανοίγω και το Skype, αλλά να το κρατάω στο προσκήνιο και να κλειδώνω την οθόνη. Έτσι το WiFi δεν κλείνει. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ τον camerakias για την γρήγορη απάντηση, αν και δεν έλυσε το πρόβλημά μου σίγουρα μπορεί να βοηθήσει άλλους.

Λοιπόν , μετά απο πολύ καιρό, μόλις σήμερα κατάφερα να λύσω κατα 99% το πρόβλημά μου. Για βοήθεια λοιπόν προς άλλους που μπορεί να αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα παραθέτω την παρακάτω λύση, ή τουλάχιστον κάτι που δούλεψε στο δικό μου τηλέφωνο (άσε που δεν θέλω να αφήνω θέματα ανοιχτά). Έκανα τα παρακάτω, δεν ξέρω αν όλα δούλεψαν, ή ένα απο όλα αυτά, καθώς θα φανούν λίγο ερασιτεχνικά, αλλά δεν μπορώ να ξέρω κι έτσι τα γράφω όλα:

 

1. Έκανα απεγκατάσταση της εφαρμογής "Ρύθμιση δικτύου" που βοηθάει να ρυθμίζουμε manually το δίκτυο (καλό είναι οτι ρυθμίσεις έχουμε περάσει να τις διαγράψουμε πρώτα και μετα απεγκατάσταση)

2. Έσβησα το κινητό, έβγαλα την κάρτα SIM της WIND που χρησιμοποιώ και την άλλαξα με ενός φίλου απο άλλο δίκτυο πχ vodafone, cosmote και ενεργοποίησα το κινητό έτσι ώστε να πάρει αυτόματα τις ρυθμίσεις απο άλλο δίκτυο (διαγράφοντας τις παλιές ισως?).

3. Εγκατέστησα ξανά την εφαρμογή "Ρύθμιση δικτύου" μέσω marketplace και wifi (έχοντας ακόμη μέσα την sim άλλου δικτύου - δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά αυτό έκανα-)

4. Έσβησα το κινητό, έβγαλα την κάρτα, ενεργοποίησα χωρίς κάρτα

5. Έσβησα το κινητό, έβαλα την κάρτα μου WIND, ενεργοποίησα και ξανά ενα reboot.

6. Οι ρυθμίσεις ήταν κομπλέ, απο ταχύτητα όμως, σέρνονταν.

7. Με σβηστό το wifi πήγα στην λειτουργία πτήσης, την ενεργοποίησα, την απενεργοποίησα.

Problem solved. Η ταχύτητα φαίνεται καλή πλέον. Και γενικά όσοι έχετε πρόβλημα με ταχύτητα δικτύου δεδομένων στα windows phones παίξτε λίγο με τη λειτουργία πτήσης. Ίσως κάνει κάποιου είδους reset, και επανέρχεται...

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δούλεψαν μια χαρά οι ρυθμίσεις που πρότεινε ο φίλος camerakias. Είχα πάρει τηλέφωνο τη wind και μου στείλανε τις ρυθμίσεις σε mail. Δεν έκανα τις ρυθμίσεις για mms γιατί δεν το χρησιμοποιώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω εσας που κανατε update στην 7.8, υπαρχει επιλογη να μενει το wifi ανοιχτο με κελιστη οθονη οπως στα 8;

 

Σε Omnia W δε μένει ανοιχτό.. Μία "πατέντα" που έχω βρει, είναι να ανοίγω όποια εφαρμογή χρειάζεται WiFi, να τη βάζω στο παρασκήνιο με το home/start πλήκτρο και να ανοίγω και το Skype, αλλά να το κρατάω στο προσκήνιο και να κλειδώνω την οθόνη. Έτσι το WiFi δεν κλείνει. :)

 

Η πιο απλα τρεξε το whatsap και βεβαιωσου οτι ειναι ενεργο (πατησε τα πληκτρα της εντασης να δεις αν εχει εκει στο παραθυρακι που κατεβαινει ενα μικρο εικονιδιο)

Link to comment
Share on other sites

Γινεται και με το viber; γιατι το tango που το εχω ανοιχτο γιατι με εκεινο μιλαω, δεν μου το κραταει;
Link to comment
Share on other sites

Γινεται και με το viber; γιατι το tango που το εχω ανοιχτο γιατι με εκεινο μιλαω, δεν μου το κραταει;

 

Νομιζω οτι το viber δεν το κανει ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και δουλευει μια χαρα! Το μονο πλην που βγαζει τα ρυθμιστικα της μουσικης οταν ανεβοκατεβαζεις την ενταση..
Link to comment
Share on other sites

εμένα με 7.8 στο Lumia 900 ανοιγώ το viber,κλείνω την οθονη..

οταν με καλούν απο viber απλα βγαίνει ειδοποίηση στη κορυφή (10sec αφου ξεκινήσει ο αλλος τη κλήση),τη πατάω και ανοιγει το viber(αλλα 10sec να ανοίξει και να συνδεθεί) και μετα μπορω να απαντήσω ..... αλλα έχει βαρεθεί ο άλλος και το κλείνει :(.

Άραγε θα παίξει σωστά κάποιο απο αυτα τα apps?? τουλάχιστον το skype που είναι και δικό τους !!

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και δουλευει μια χαρα! Το μονο πλην που βγαζει τα ρυθμιστικα της μουσικης οταν ανεβοκατεβαζεις την ενταση..

Εννοεις το τιτλο του τραγουδιου ?

αυτο μενει εκει ετσι και αλλιως ..αν θες να το βγαλεις βαλε το προγραμμα

Stop the music

 

 

εμένα με 7.8 στο Lumia 900 ανοιγώ το viber,κλείνω την οθονη..

οταν με καλούν απο viber απλα βγαίνει ειδοποίηση στη κορυφή (10sec αφου ξεκινήσει ο αλλος τη κλήση),τη πατάω και ανοιγει το viber(αλλα 10sec να ανοίξει και να συνδεθεί) και μετα μπορω να απαντήσω ..... αλλα έχει βαρεθεί ο άλλος και το κλείνει :(.

Άραγε θα παίξει σωστά κάποιο απο αυτα τα apps?? τουλάχιστον το skype που είναι και δικό τους !!

 

Αν εχεις βαλει το viber της Νοκια (και οχι το αλλο) τοτε δεν χρειαζεται να εχεις ανοιχτο το viber .... δουλευει μια χαρα

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με την 7.8 έχει κάποιος θέμα με τα μηνύματα; Συγκεκριμένα με τη συνομιλία του facebook. Μόνο μερικά από τα μηνύματα έρχονται. Στην εφαρμογή facebook for windows, όμως, δεν υπάρχει κάποιο θέμα.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις το τιτλο του τραγουδιου ?

αυτο μενει εκει ετσι και αλλιως ..αν θες να το βγαλεις βαλε το προγραμμα

Stop the music

 

οχι απλα το whatsapp χρησιμοποιει το Music API για να μενει ανοιχτο στο παρασκηνιο αλλα θα διορθωθει απο οτι ειδα σημερα στο wpcentral.

 

Αν εχεις βαλει το viber της Νοκια (και οχι το αλλο) τοτε δεν χρειαζεται να εχεις ανοιχτο το viber .... δουλευει μια χαρα

Μ αρεσει που οταν αναβαθμιστηκε το αλλο, εβγαλα της νοκια γιατι εξαφανιστηκε απο το market. Αν υπαρχει ανοιχτο whatsapp δεν λειτουργουν τα push με κλειστη εφαρμογη;

Link to comment
Share on other sites

οχι απλα το whatsapp χρησιμοποιει το Music API για να μενει ανοιχτο στο παρασκηνιο αλλα θα διορθωθει απο οτι ειδα σημερα στο wpcentral.

 

Μ αρεσει που οταν αναβαθμιστηκε το αλλο, εβγαλα της νοκια γιατι εξαφανιστηκε απο το market. Αν υπαρχει ανοιχτο whatsapp δεν λειτουργουν τα push με κλειστη εφαρμογη;

 

Αυτο εκανε απο την αρχη το whatsapp ...

 

Δεν ξερω για αυτο ..δεν χρησιμοποιω πολυ whatsapp ..και μολις τωρα ειδα οτι το viber της Νοκια δεν υπαρχει.

Μηπως το βαλανε στην κανονικη εφαρμογη αυτο με τα push και για αυτο το εβγαλε η Νοκια ?

Link to comment
Share on other sites

μόλις αγόρασα το samsung omnia w και θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να κρατήσω μια εικόνα του κινητού έτσι ώστε να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση (έτσι οπως το αγόρασα), σε περίπτωση που χρειαστεί
Link to comment
Share on other sites

το συνδέεις με το zune και κάνεις backup , επίσης στο xda συνήθως μπορείς να βρείς τις original rom
Link to comment
Share on other sites

το συνδέεις με το zune και κάνεις backup , επίσης στο xda συνήθως μπορείς να βρείς τις original rom

ευχαριστω.

ακομα και αν το ξεκλειδωσω, επιστρεφει στην αρχικη κατασταση?

τι διαφορα εχει το windowbreak απο το Interop Unlock?

ποια ειναι η διαφορα του hard reset απο το soft?

ειναι το πρωτο μου smartphone γι αυτο κανω ερωτησεις που μπορει να σας φανουν χαζες

Edited by p8denu
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .... Nα ζητησω μια χαρη

Εφτιαξα αυτο webradio site με την λογικη να παιζει και σε Windows Phones ..

Οποιος θελει ας κανει μια δοκιμη να δει αν παιζει κανονικα στην συσκευη του και ας αφησει ενα σχολιο στο τσατ

 

http://colossusradio.blogspot.com/

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό..και μάλιστα μετά από κλίση συνέχισε κανονικά.

Και στο background :).. Βάλε κάτι από djanko

Link to comment
Share on other sites

χμ το εχω μεσα φορτιζει αλλα υποσχομαι να δοκιμασω φιλε ροδιτη

 

Πολύ καλό..και μάλιστα μετά από κλίση συνέχισε κανονικά.

Και στο background :).. Βάλε κάτι από djanko

 

Ευχαριστω πολυ παιδια ... οτι θελετε να ακουσετε στο τσατ για να το δω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.

ακομα και αν το ξεκλειδωσω, επιστρεφει στην αρχικη κατασταση?

τι διαφορα εχει το windowbreak απο το Interop Unlock?

ποια ειναι η διαφορα του hard reset απο το soft?

ειναι το πρωτο μου smartphone γι αυτο κανω ερωτησεις που μπορει να σας φανουν χαζες

 

Για ακριβές backup, ψάξε το Wp7EasyBackup.

Για WINDOWS 7 και 8, ο φάκελος με το backup θα βρίσκεται στο

%localappdata%\Microsoft\Windows Phone Update

 

Για WINDOWS XP, ο φάκελος με το backup θα βρίσκεται στο

%USERPROFILE%\Local Settings\Application Data\Microsoft\Windows Phone Update

 

Αφού μόλις το αγόρασες, μάλλον έχεις έκδοση Windows Phone που δεν σπάει με το windowbreak. Δες εδώ:

http://wp7roottools.com/index.php/downloads

Εμένα μου δούλεψε πολύ καλά.

 

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι το hard reset σου διαγράφει τα πάντα (προγράμματα, ρυθμίσεις, επαφές, μηνύματα κλπ) και σου επαναφέρει το κινητό σε αρχική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα .... Nα ζητησω μια χαρη

Εφτιαξα αυτο webradio site με την λογικη να παιζει και σε Windows Phones ..

Οποιος θελει ας κανει μια δοκιμη να δει αν παιζει κανονικα στην συσκευη του και ας αφησει ενα σχολιο στο τσατ

 

http://colossusradio.blogspot.com/

Ευχαριστω

 

Νεα εκδοση της εφαρμoγης του ραδιοφωνου μου.....

Οποιος θελει ας την δοκιμασει και ας μου πει !!!

 

Κατεβαστε απο ΕΔΩ

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω ένα Lumia 900 και δεν ξέρω από πότε ή γιατί, μου βγάζει στο μενού με αλφαβητική σειρά και κάθε γράμμα ξεχωριστά.

 

Επειδή δεν μπορώ να βγάλω φώτο δίνω μια ιδέα:

α

Αριθμομηχανή

Αφυπνίσεις

δ

Δημιουργός ήχων κλήσης

ε

Εικόνες

Επαφές

Και πάει λέγοντας..καμιά ιδέα κάποιος για το πως μπορώ να το βγάλω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...