Jump to content

Blackberry Bold 9700


lilith240484
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν το έχω κάνει upgrade από εχθές και όλα δουλεύουν ρολόι. Όπως και πριν άλλωστε... και αυτό ακριβώς είναι που πλέον με έχει ξενερώσει. Δεν άλλαξε κάτι το ουσιαστικό... Μόνο το interface και το οποίο...οκ...το είδα, χάρηκα, έπαιξα για λίγο αλλά μέχρι εκεί... Θα περίμενα πολλά περισσότερα.

Άσε που το appworld 2.0.0.36 πλέον ΔΕΝ δουλεύει :mad::mad:

 

Θα το κρατήσω μόνο και μόνο επειδή δεν μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα και επίσης για την φάση του καινούριου...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μέσω του ΒDS εγκατέστησα το social feeds, αλλά δεν μπορώ να προσθέσω τον λογαριασμό του twitter, ενώ με το facebook ειμαι οκ.
"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός πάντως του εκ νέου αποκλεισμού μας από το App world μόνο απορίες προκαλεί. Έλεος!

Απ' ότι βλέπω δεν υπάρχουν και πολλές θετικές αντιδράσεις για το νέο OS. Κρίμα, διότι οι προσδοκίες ήταν μεγάλες.

Με τη v.5 δουλεύουν όλα άριστα. Με βλέπω να παραμένω ακόμα σε αυτήν.

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός πάντως του εκ νέου αποκλεισμού μας από το App world μόνο απορίες προκαλεί. Έλεος!

Απ' ότι βλέπω δεν υπάρχουν και πολλές θετικές αντιδράσεις για το νέο OS. Κρίμα, διότι οι προσδοκίες ήταν μεγάλες.

Με τη v.5 δουλεύουν όλα άριστα. Με βλέπω να παραμένω ακόμα σε αυτήν.

 

Προβλήματα πάντως δεν δημιουργεί. Συμφωνώ για το θέμα του αποκλεισμού...είναι τουλάχιστον γελοίο και ίσως παράνομο το πως σου πουλάνε κάτι που "υπολειτουργεί"!! Αλλά όταν είσαι χώρα με "πουλάκι" αυτά παθαίνεις. Με ΗΑΕ όμως έκλασαν μαλλί και υπέκυψαν σε ότι τους ζήτησαν...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ο "αποκλεισμός" από πού προκύπτει; Δεν απέκλεισαν την Ελλάδα, αλλά όσες χώρες το χρησιμοποιούσαν, ας πούμε, "παράνομα", αφού δεν ανήκαν στις υποστηριζόμενες.

 

Δεν είναι εθνικό ζήτημα το AppWorld της Blackberry, ούτε είναι θέμα χώρας. Εξαρτάται από τον πάροχο και τη RIM, όχι από την κυβέρνηση. Το έχω ξαναγράψει:

 

...Δε μπορούμε να ξέρουμε αν φταίει η RIM ή αν φταίει η Ελλάδα - το μόνο που είναι γνωστό σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι πως οι πάροχοι πρέπει να υπογράψουν συμφωνητικά υποστήριξης για το AppWorld ώστε να είναι αυτό διαθέσιμο, οπότε είναι πιο πιθανό να μην το κάνουν οι πάροχοι (επειδή κοστίζει, για παράδειγμα ή για άλλους λόγους) παρά να μη θέλει η RIM....

 

...Εγώ για παράδειγμα βλέπω ότι και η Σουηδία, η Εσθονία, η Λετονία, η Δανία, η Νορβηγία και πολλές ακόμα χώρες δεν υποστηρίζονται....

 

Και όταν λέω Ελλάδα, αναφέρομαι στους παρόχους και όχι στη χώρα.

 

 

 

Rokko, σε συμπεριφορά δεν έχει καμιά βελτίωση; Απόκριση/ταχύτητα κλπ; Επίσης, ο browser πώς είναι;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν πρόκειται να διατεθεί και επίσημα η νέα έκδοση του OS απο τους παρόχους της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα; Απλώς εγκυκλοπαιδικά το ρωτάω γιατί και με την έκδοση 5.0 που έχω τώα είμαι απολύτως ικανοποιημένος.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Rokko, σε συμπεριφορά δεν έχει καμιά βελτίωση; Απόκριση/ταχύτητα κλπ; Επίσης, ο browser πώς είναι;

 

Δυστυχώς παιδιά έχω άσχημα νέα :( Μαζί με το νέο OS6 επέστρεψε και το απαίσιο memory leak. Από το 9000 είχα να το νιώσω και πραγματικά με έχει στεναχωρήσει. Ενώ ξεκινάω με 90+MB free memory μετά από λίγο πάει 85 και μετά 79....

Δεν υπάρχει τίποτα ανοιχτό (don't worry) και έχω ψάξει τα πάντα.

Μόλις το έγραψα στο Google συνειδητοποίησα ότι είναι γνωστό το πρόβλημα και το αντιμετωπίζουν όλοι σχεδόν...

Ο browser είναι πολύ καλός και νομίζω ότι είναι 1-2 κλικ ποιο γρήγορος. Από χρησιμότητα πάντως είναι ΠΟΛΥ καλύτερος από του 5.

Άλλο ένα "κακό" είναι ότι έχουν αλλάξει όλη την δομή του μενού των ρυθμίσεων χωρίς να κρατήσουν έναν συνδετικό κρίκο με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βρεις ΤΙΠΟΤΑ :) :) Αυτό βέβαια πιστεύω με τον καιρό είναι θέμα συνήθειας...

 

Σε γενικές γραμμές -όπως έχω προαναφέρει- δεν έχει τίποτα ουσιαστικό να σου προσφέρει σαν καινούριο ή για να το πω καλύτερα....δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό στης QWERTY συσκευές ενώ στις TOUCH συσκευές πιστεύω θα ξετρελαθούν γιατί όλα είναι πολύ ποιο εύκολα στο να τα χειριστείς με το δάχτυλο! :)

 

Επιστρέφω εκεί που ξεκίνησα... δυστυχώς το memory leak δεν παλεύετε και είναι πολύ ενοχλητικό οπότε μάλλον θα επιστρέψω στην ΠΟΛΥ σταθερή 5άρα έκδοση και θα περιμένω την επίσημη 6άρα μπας και το έχουν διορθώσει ;)

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμη η αναφορά σου.

Στην αναμονή λοιπόν για την official.

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιά έχω άσχημα νέα :( Μαζί με το νέο OS6 επέστρεψε και το απαίσιο memory leak. Από το 9000 είχα να το νιώσω και πραγματικά με έχει στεναχωρήσει. Ενώ ξεκινάω με 90+MB free memory μετά από λίγο πάει 85 και μετά 79....

Δεν υπάρχει τίποτα ανοιχτό (don't worry) και έχω ψάξει τα πάντα.

Μόλις το έγραψα στο Google συνειδητοποίησα ότι είναι γνωστό το πρόβλημα και το αντιμετωπίζουν όλοι σχεδόν...

Ο browser είναι πολύ καλός και νομίζω ότι είναι 1-2 κλικ ποιο γρήγορος. Από χρησιμότητα πάντως είναι ΠΟΛΥ καλύτερος από του 5.

Άλλο ένα "κακό" είναι ότι έχουν αλλάξει όλη την δομή του μενού των ρυθμίσεων χωρίς να κρατήσουν έναν συνδετικό κρίκο με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βρεις ΤΙΠΟΤΑ :) :) Αυτό βέβαια πιστεύω με τον καιρό είναι θέμα συνήθειας...

 

Σε γενικές γραμμές -όπως έχω προαναφέρει- δεν έχει τίποτα ουσιαστικό να σου προσφέρει σαν καινούριο ή για να το πω καλύτερα....δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό στης QWERTY συσκευές ενώ στις TOUCH συσκευές πιστεύω θα ξετρελαθούν γιατί όλα είναι πολύ ποιο εύκολα στο να τα χειριστείς με το δάχτυλο! :)

 

Επιστρέφω εκεί που ξεκίνησα... δυστυχώς το memory leak δεν παλεύετε και είναι πολύ ενοχλητικό οπότε μάλλον θα επιστρέψω στην ΠΟΛΥ σταθερή 5άρα έκδοση και θα περιμένω την επίσημη 6άρα μπας και το έχουν διορθώσει ;)

 

Αυτό φταίει λοιπόν και ψαχνόμουν με τις εφαρμογές?

Αυτή τη στιγμή έχω διαθέσιμα 79ΜΒ με 6-7 εφαρμογές μέσα.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Κι άλλο πρόβλημα. Τα videos δεν έχουν ήχο :(

 

Το έχει και άλλος?

 

update: Λοιπόν το φαινόμενο συνοδεύετε από freeze του μενού στα video mp4.

Edited by rokko1974

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Back to basics! Επιστροφή στην πολύ καλή και σταθερή 5.0.0.743! Θα περιμένω official 6άρα... και με appworld!!!

 

Αρκετά τα προβληματάκια... :(

Edited by rokko1974

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτό το "άδειασμα" μνήμης, δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο. Τί άλλα προβλήματα έχεις?
"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτό το "άδειασμα" μνήμης, δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο. Τί άλλα προβλήματα έχεις?

 

1. Όταν μπαίνεις σε φάκελο που έχει .mp4 αρχεία τρώει σκάλωμα και παγώνει για 15-20 δευτερόλεπτα

2. Τα αρχεία video .mp4 δεν έχουν ήχο κατά την αναπαραγωγή

3. Το appworld πλέον δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε

4. Όταν το συνδέω με το 1 PC (Windows XP) μου βγάζει κάτω δεξιά την ειδοποίησή ότι βρήκε νέα συσκευή TMP (?) -κάπως έτσι- και ενώ ψάχνει για drivers δεν βρίσκει ποτέ

Τέλος η εφαρμογή της Εθνικής Τράπεζας δεν δουλεύει στο 6άρι. (εννοείται ότι δεν φταίει η RIM γι'αυτό αλλά εγώ το χρειάζομαι, οπότε στο έγραψα και αυτό για πληροφόρηση :) :)

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Κανείς με πρόβλημα στον browser να μην δουλευει χωρίς wifi???? Να λέει οτι δεν έχεις bis

??

Βρηκες λύση στο προβλημά σου? το αντιμετωπίζω και εγώ με vodafone αλλά δεν έχω καταφέρει τίποτα ακόμα. από host routing να ξανακάνεις register και battery pull δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαζή ερώτηση αν ξέρει κανείς: Το περίβλημα της συσκευής είναι μεταλλικό ή πλαστικό όπως στο 9000, στο οποίο με τη χρήση και τα χτυπήματα ξεβάφει;

 

Μετά από ενημέρωση από τη Blackberry για νέα έκδοση του os 5.0 εγκατέστησα την v5.0.0.680. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι η κατάσταση standby και locked έχουν "συγχωνευτεί" κατά κάποιο τρόπο και το πλήκτρο standby δεν έχει πιά καμία λειτουργία. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Edited by moment_v

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετά το downgrade από την 6 στο 5, το αστεράκι (Α) πλέον δεν κλειδώνει το keyboard...η φάση της υπόθεσης είναι ότι πριν που είχα πάλι την ίδια 5άρα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.:!:

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Το πλήκτρο standby τελικά εξακολουθεί να λειτουργεί σαν mute του κουδουνίσματος όταν έχεις εισερχόμενη κλήση.

 

Κανένας για το περίβλημα αν είναι μεταλλικό ή όχι;

 

Τελικά με την αναβάθμιση η μπαταρία φαίνεται να κρατάει πολύ περισσότερο. Ενώ κατανάλωνε 25% της ενέργειάς της κάθε μέρα, με τη χρήση που κάνω, τώρα βρίσκεται στο 15%. Σημαντική βελτίωση!

Edited by costasf

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για σας είχα το blackberry 8900

και το έδωσα και πήρα το 9700 bold ...το μετάνιωσα τελείως δεν το συνιστώ σε κανέναν ,έχω σοβαρό πρόβλημα με το σήμα εκεί που με το 8900 δεν είχα πρόβλημα με το 9700 δεν έχω σήμα ...

αλλα και επειδή έχω δυο κινητά cosmote to αλλο δεν εχει προβλημα πιανει και το 9700 τιποτα '

και μιλαω για το idio ΣΗΜΕΙΟ

HELP!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δοκίμασε μία καθαρή εγκατάσταση του τελευταίου OS

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο bug που είδα αυτές τις ημέρες.

Πολλές φορές (όχι πάντα), όταν γράφω ένα sms και σβήσω κάποιους χαρακτήρες λόγω λάθους, έπειτα ότι χαρακτήρα και να πατάω, δεν εμφανίζεται τίποτα!

Πρέπει να πάω πίσω και πάλι από την αρχή.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι ανάλογο?

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Θα ηθελα να με ενημερωσετε σχετικα με το τι μπορω να κανω για το παρακατω προβλημα που εμφανιστηκε στο κινητο μου τηλ blackberry 9700. Χρειαστηκε να βγαλω την μπαταρια για μερικα λεπτα ενω μεχρι τοτε λειτουργουσε αψογα το τηλεφωνο και οταν την επανατοποθετησα δεν ενεργοποιηθηκε το κινητο. Αναβοσβηνει μονο η λυχνια με κοκκινο χρωμα. Οι οδηγιες δεν με βοηθησαν σε κατι. Στην οθονη δεν εμφανιζει τιποτα. Καποια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία ήταν φορτισμένη πριν το reboot?

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...