Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο πρώτο ποστ υπάρχει ένα

cabaki που χρωματίζει το Top Bar.

αυτό το πρόγραμμα είναι μόνο

για το HD2 ? θέλω να το περάσω σε

ΟΜΝΙΑ i900 . θα υπάρξει πρόβλημα?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
στο πρώτο ποστ υπάρχει ένα

cabaki που χρωματίζει το Top Bar.

αυτό το πρόγραμμα είναι μόνο

για το HD2 ? θέλω να το περάσω σε

ΟΜΝΙΑ i900 . θα υπάρξει πρόβλημα?

 

Δεν θα σου δουλέψει γιατί η συσκευή σου έχεις διαφορετική ανάλυση από το HD2.

 

Γνωριζετε αν παιζει καποιο κλειδωμα στο SPL που να εμποδιζει επειτα το HardSPL για cooked roms?

 

Όχι. Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα εδώ.

 

2.Aπο οτι καταλαβα διαβαζοντας το thread, το Leo διαφοροποιειται απο τα υπολοιπα στο φλασαρισμα στο οτι, αναλογως τη rom που θελουμε να φλασαρουμε, πρεπει απο πριν να φλασαρουμε και την καταλληλη εκδοση SPL, ετσι δεν ειναι?

 

Την κατάλληλη έκδοση HSPL θέλεις να πεις. Τέλος πάντων και με το 1.66.HSPL στη συσκευή σου μπορείς να περάσεις όποια rom θέλεις.

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι, από απλή περιέργεια. Το λευκό τετράγωνο με το G που δείχνει διαθεσιμότητα GPRS, λίγες ώρες μετά από soft reset, αλλάζει λίγο και αποκτά μικρές μαύρες βούλες. Σημαίνει κάτι αυτό ;

 

Όχι. Μόνο όταν δεις βελάκια να υποψιαστείς ότι η συσκευή έχει συνδεθεί στο internet με GPRS.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

OK, ευχαριστώ. Απλά μου κίνησε την περιέργεια, σε συνδυασμό με ότι θα πρέπει να υπάρχει υπάρχει κάποιος λόγος για κάθετί ... Edited by elti
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα,

Μιας και εχω αρκετα καλη επιδοτηση θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με την αγορα νεας συσκευης.

Εχοντας περασει διαδοχικα απο τα HTC Universal, Touch Pro, και Τouch Pro 2, σκεφτομουν να παρω το HD 2, αλλα εχω καποιους ενδοιασμους...

Θα το προτεινατε σαν αγορα σε καποιον που εχει ασχοληθει με τα WM phones το τελευταιο διαστημα? (εννοω, εχει να προσφερει κατι καινουργιο στον χρηστη?)

Το εχω δει απο κοντα για λιγο και μου αρεσε αρκετα η ποιοτητα κατασκευης του και η ταχυτητα του, προβληματιζομαι ομως λιγο με το μεγεθος του.

Με λιγα λογια, δικαιολογειται η αναβαθμιση σε αυτο το μοντελο η προκειται στην ουσια για μια απο τα ιδια και θα πρεπει να κοιταξω κατι αλλο (android)?

 

ΥΓ. Διαβασα αρκετες σελιδες του θεματος αλλα ξεκαθαρο συμπερασμα δεν εβγαλα: Απο μπαταρια πως τα παει η συσκευη? Η χρηση που κανω γενικα ειναι 1 ωρα ομιλια,1 ωρα ιντερνετ, καμια ωρα μουσικη απο ΒΤ και αντε κανα μισαωρο γενικο σκαλισμα.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις.

 

Για τέτοιες συζητήσεις αποκλειστικά και μόνο στους Διαξιφισμούς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Εγκατέστησα το εορτολόγιο (με την μέθοδο που προτείνει ο ioathe στο πρώτο post, δηλαδή μέσω restore με το PimBackup) και φαίνεται να παίζει "κανονικά".

 

Πως μπορώ να το απεγκαταστήσω αν χρειαστεί (Δεν το βλέπω μέσα στα "Remove Programs")???

 

Παρατήρησα όμως τα παρακάτω.

1) Όταν πατάω την επιλογή agenda (για να γυρίσει από month view σε agenda view) αργεί αισθητά (εώς πάρα πολύ θα έλεγα), ενώ όταν γυρνάει από agenda view σε month view το κάνει αμέσως. Το ίδιο μου κάνει και όταν πάω κατευθείαν στο calendar, δηλαδή αργεί να φέρει στην οθόνη τα περιεχόμενα της agenda view. Αργεί και σε εσάς τόσο πολύ?

2) Επειδή δεν θυμάμαι και καλά, στις συγκεκριμένες επιλογές μόνο το month και το agenda υπήρχαν? Θυμάμαι πως είχε και άλλες που τώρα τις βρίσκω αν πατήσω την δεξιά επιλογή Menu και τις επιλέξω από εκεί. Νομίζω (γιατί δεν είμαι και σίγουρος) ότι πατώντας την αριστερή επιλογή agenda σε πήγαινε απο month σε agenda αλλά και στις υπόλοιπες επιλογές όπως year & week. Τώρα για να το κάνεις αυτό πας μόνο μέσω της δεξιάς επιλογής Menu. Συνέβαινε αυτό που λέω παραπάνω ή εγώ δεν θυμάμαι καλά?

3) Το συγκεκριμένο εορτολόγιο είναι το εορτολόγιο του Παπαδημητρίου (Papadi)?

&

4) Κάποιες μέρες μου δείχνει γιορτές οι οποίες δεν φαίνονται πουθενά σε διάφορα sites που έψαξα (μιλάω πάντα για sites που δείχνουν ονομαστικές εορτές). Aπλά ρωτάω για να δω τελικά πόσο έγκυρο είναι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Κάποια απάντηση?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πως μπορώ να το απεγκαταστήσω αν χρειαστεί (Δεν το βλέπω μέσα στα "Remove Programs")???

 

Δεν μπορείς.

 

1) Όταν πατάω την επιλογή agenda (για να γυρίσει από month view σε agenda view) αργεί αισθητά (εώς πάρα πολύ θα έλεγα), ενώ όταν γυρνάει από agenda view σε month view το κάνει αμέσως. Το ίδιο μου κάνει και όταν πάω κατευθείαν στο calendar, δηλαδή αργεί να φέρει στην οθόνη τα περιεχόμενα της agenda view. Αργεί και σε εσάς τόσο πολύ?

 

Εάν έχεις φορτωμένο το calendar, είναι φυσιολογικό.

 

3) Το συγκεκριμένο εορτολόγιο είναι το εορτολόγιο του Παπαδημητρίου (Papadi)?

 

Ναι... από αυτό προέρχεται.

 

4) Κάποιες μέρες μου δείχνει γιορτές οι οποίες δεν φαίνονται πουθενά σε διάφορα sites που έψαξα (μιλάω πάντα για sites που δείχνουν ονομαστικές εορτές).

 

Σε γενικές γραμμές είναι έγκυρο, τώρα εάν υπάρχουν λαθάκια... αναμενόμενο και λογικό είναι.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν μπαινω σε facebook τους ελληνικους χαρακτηρες μου τους εμφανιζει με "κουτακια"....Τι μπορει να φταιει ?

 

Ευχαριστω.

 

Σχετικα με αυτο το προβλημα....

Οταν επανεφερα απο spritebackup περασμενης ημερομηνιας που δουλευε καλα το προβλημα παρεμενε.

 

Εκανα hard reset και επαναφορα παλι με spritebackup απο το ιδιο backup και το προβλημα διορθωθηκε.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ρωτάω πάντα.. :D

 

καμιά καλή rom?! να προτίνετε? μη μου δώσε το link του xda-developers, το εχω, μπηκα και είδα ότι γίνεται χαμός.

Θέλω κάποια σταθερή, γρήγορη και με καλούδια μέσα του στυλ 25 συντομεύσεις στην home screen, αν μπορεί να πάρει περισσότερα ονόματα στο People tab και γενικά τέτοια καλούδια που τα κάνεις μέσω registry ή cab αρχεία αφού στήσεις την official.

 

Είμαι σίγουρος ότι κάποιοι εχετε δοκιμάσει άπειρες rom ώστε να έχετε μια γνώμη παραπάνω.

 

Επίσης να είναι Windows Mobile 6.5 και όχι 6.1 που έχω εγώ τωρα.

 

 

Άσχετο, ένας φίλος έχει το iPhone κ το έχει σκίσει στις εφαρμογές (χαζοgames). Υπάρχουν τέτοια και για το δικό μας?

 

να μην ειναι ελληνικη, ακόμη καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Των δικών μας εδώ στο forum τις είδες;

 

Εδώ κοίταξες;

 

(Και ενημερωτικά... δεν βγήκε ποτέ το HD2 με WM6.1)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς.

 

 

 

Εάν έχεις φορτωμένο το calendar, είναι φυσιολογικό.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Καλησπέρα και πάλι,

 

Το calendar μου είναι εντελώς άδειο και έχει "φορτωμένο" μόνο το εορτολόγιο, έτσι ειλικρινά μου φαίνεται παράξενο που αργεί.

 

Όταν λες δεν μπορώ, τί εννοείς?? Δηλαδή όποιος περνάει το εορτολόγιο, δεν έχει την δυνατότητα να το αφαιρέσει εκ των υστέρων και να επαναφέρει το κινητό σε προηγούμενη κατάσταση?? Το βρίσκω πολύ παράξενο. Επειδή με ενδιαφέρει να το αφαιρέσω, όποιος γνωρίζει εναλλακτικούς τρόπους, ας απαντήσει είτε από εδώ είτε μέσω pm.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Εγκατέστησα το εορτολόγιο (με την μέθοδο που προτείνει ο ioathe στο πρώτο post, δηλαδή μέσω restore με το PimBackup) και φαίνεται να παίζει "κανονικά".

 

Πως μπορώ να το απεγκαταστήσω αν χρειαστεί (Δεν το βλέπω μέσα στα "Remove Programs")???

 

Παρατήρησα όμως τα παρακάτω.

1) Όταν πατάω την επιλογή agenda (για να γυρίσει από month view σε agenda view) αργεί αισθητά (εώς πάρα πολύ θα έλεγα), ενώ όταν γυρνάει από agenda view σε month view το κάνει αμέσως. Το ίδιο μου κάνει και όταν πάω κατευθείαν στο calendar, δηλαδή αργεί να φέρει στην οθόνη τα περιεχόμενα της agenda view. Αργεί και σε εσάς τόσο πολύ?

2) Επειδή δεν θυμάμαι και καλά, στις συγκεκριμένες επιλογές μόνο το month και το agenda υπήρχαν? Θυμάμαι πως είχε και άλλες που τώρα τις βρίσκω αν πατήσω την δεξιά επιλογή Menu και τις επιλέξω από εκεί. Νομίζω (γιατί δεν είμαι και σίγουρος) ότι πατώντας την αριστερή επιλογή agenda σε πήγαινε απο month σε agenda αλλά και στις υπόλοιπες επιλογές όπως year & week. Τώρα για να το κάνεις αυτό πας μόνο μέσω της δεξιάς επιλογής Menu. Συνέβαινε αυτό που λέω παραπάνω ή εγώ δεν θυμάμαι καλά?

3) Το συγκεκριμένο εορτολόγιο είναι το εορτολόγιο του Παπαδημητρίου (Papadi)?

&

4) Κάποιες μέρες μου δείχνει γιορτές οι οποίες δεν φαίνονται πουθενά σε διάφορα sites που έψαξα (μιλάω πάντα για sites που δείχνουν ονομαστικές εορτές). Aπλά ρωτάω για να δω τελικά πόσο έγκυρο είναι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Μιας και εγώ σου χρωστάω την απάντηση (δεν ειχα χρονο πιο πριν:O)

Για το 1 εχει πολλες εγραφες και αργει.

Για το 2 στο μενου εχει επιλογες για : Ημερα - Εβδομαδα - Μηνα - Χρονο και Αντζεντα.

Για το 3: οχι

Για το 4: ειναι αρκετα εως πολυ εγκυρο. Δεν εχω δει λαθος μεχρι τωρα.

 

Για να σβησεις τιε έγραφες στο ημερολογιο κατεβασε το αρχειο που δινω εδω και κανετο restore απο το pimbackup. Προσεξε να επιλεξεις μονο τα Appointments

 

 

Από τις cooked roms, ποιές υποστηρίζουν πλήρως ελληνικά και ταυτόχρονα κάνουν χρήση της extended ram? Σε τί επηρεάζει (αν επηρεάζει) η extended ram το τηλέφωνο?

 

Από θέμα σταθερότητας και γρηγοράδας και μόνο, ποιές προτείνετε? (και λινκς αν είναι δυνατόν).

 

Ξέχασα το βασικό: να μην έχει πρόβλημα με το Cookie's Home Tab 1.7.....

 

Η extended ram το τηλέφωνο δεν δίνει καμιά βελτίωση στην συσκευή γιατί έχει αρκετή ram έτσι κι αλλλιως

 

Αν θέλεις δοκίμασε:

Leo ROM *indie* series

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=272257

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εγώ σου χρωστάω την απάντηση (δεν ειχα χρονο πιο πριν:O)

Για το 1 εχει πολλες εγραφες και αργει.

Για το 2 στο μενου εχει επιλογες για : Ημερα - Εβδομαδα - Μηνα - Χρονο και Αντζεντα.

Για το 3: οχι

Για το 4: ειναι αρκετα εως πολυ εγκυρο. Δεν εχω δει λαθος μεχρι τωρα.

 

Για να σβησεις τιε έγραφες στο ημερολογιο κατεβασε το αρχειο που δινω εδω και κανετο restore απο το pimbackup. Προσεξε να επιλεξεις μονο τα Appointments

 

============================================================

 

Ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειχα δει κατι.. χμ.. δε το ηξερα αυτο το site καν. οκ θενξ, θα το τσεκάρω.

 

σχετικά με τα 6.1, θα ορκιζόμουν ότι χτες είδα να λέει κάπου 6,1 αλλά δε μπορώ να βρω που το είδα. Στο software info πάντως λέει OS Version 5,2,21869 (21869,5,0,82).

 

Anyway.. κάτι άσχετο, δε ξέρω αν κολλάει εδώ. Μεταφέρθηκα στην Wind πριν μια βδομάδα και μου είπαν ότι εχω 500mbyte (κάπου τόσα δε θυμάμαι ακριβώς) δωρεάν τον μήνα για ίντερνετ. Με το που έβαλα την κάρτα, κατέβηκαν οι ρυθμίσεις για το GPRS,ε? Ή κάνω λάθος?

Αν ξεχαστεί ώρες ανοιχτό δε με πειράζει αρκεί να μη κατεβάζει,ε? Το mobile internet είναι με ογκοχρέωση,ε?

Λογικά ρωτάω και απαντάω μόνος μου. Αυτό που δε ξέρω είναι πως μπορώ να βλεπω τον όγκο δεδομένων που κατεβάζω για να μην ξεπεράσω το όριο?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
σχετικά με τα 6.1, θα ορκιζόμουν ότι χτες είδα να λέει κάπου 6,1 αλλά δε μπορώ να βρω που το είδα. Στο software info πάντως λέει OS Version 5,2,21869 (21869,5,0,82).

 

Αυτή είναι 6.5

 

(Όπως προείπα... δεν υπάρχει 6.1 για το HD2)

 

Anyway.. κάτι άσχετο, δε ξέρω αν κολλάει εδώ. Μεταφέρθηκα στην Wind πριν μια βδομάδα και μου είπαν ότι εχω 500mbyte (κάπου τόσα δε θυμάμαι ακριβώς) δωρεάν τον μήνα για ίντερνετ. Με το που έβαλα την κάρτα, κατέβηκαν οι ρυθμίσεις για το GPRS,ε? Ή κάνω λάθος?

Αν ξεχαστεί ώρες ανοιχτό δε με πειράζει αρκεί να μη κατεβάζει,ε? Το mobile internet είναι με ογκοχρέωση,ε?

 

Σωστά και τα δύο.

 

Αυτό που δε ξέρω είναι πως μπορώ να βλεπω τον όγκο δεδομένων που κατεβάζω για να μην ξεπεράσω το όριο?

 

Spb Wireless Monitor

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Τo NETCF v3.5 το κάνω εγκατάσταση στο κινητό ή στην κάρτα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Στην κύρια μνήμη φυσικά.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σε ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

athanaso77 σε ευχαριστω πολυ!

 

htc_oriented εγώ το στεινω στην συσκευη αυτο κ αλλα τετοια που αναφέρονται σε λειτουργικο

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το Google Translator αλλά για να κάνει την μετάφραση συνδέεται στο internet. Ξέρεται κάποιο άλλο πολυλεξικό που να εγκαθίσταται τοπικά στο HD2 και να μην χρειάζεται να συνδεθεί στο Internet?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το Google Translator αλλά για να κάνει την μετάφραση συνδέεται στο internet. Ξέρεται κάποιο άλλο πολυλεξικό που να εγκαθίσταται τοπικά στο HD2 και να μην χρειάζεται να συνδεθεί στο Internet?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Slovo ed αλλα δεν ειναι δωρεαν

Παντως τα λεξικα ειναι προεγκατεστημενα στη καρτα μνημης οποτε δε χρειαζεσαι το νετ!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το Google Translator αλλά για να κάνει την μετάφραση συνδέεται στο internet. Ξέρεται κάποιο άλλο πολυλεξικό που να εγκαθίσταται τοπικά στο HD2 και να μην χρειάζεται να συνδεθεί στο Internet?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

απο τα καλυτερα (διαλεγεις εσυ τις γλωσσες ,υπαρχουν πολλα)

 

http://www.lingvosoft.com/LingvoSoft-Travel-Suite-English-Greek-for-Pocket-PC/

http://www.lingvosoft.com/Software-for-Pocket-PC/

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγκατέστησα το Google Translator αλλά για να κάνει την μετάφραση συνδέεται στο internet. Ξέρεται κάποιο άλλο πολυλεξικό που να εγκαθίσταται τοπικά στο HD2 και να μην χρειάζεται να συνδεθεί στο Internet?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Με κάλυψαν τα παιδιά παραπάνω προτείνοντας τα δύο καλύτερα στο χώρο με το SlovoEd να είναι πραγματικά multilanguage. Όμως... για προγράμματα γενικότερα συζητάμε στο Windows Mobile Software. Ας απευθυνόμαστε εκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, λοιπόν σήμερα δοκίμασα και την energy 23568, και τώρα είμαι με την AthineOS v3 αλλά και με τις δύο έχω τα ίδια πρόβληματα.

 

1. Όταν γυρίζω μέσω registry τη γλώσσα στα ελληνικά κλασσικά οι φωτογραφίες στο άλμπουμ εμφανίζονται διπλές και ο γνωστός τρόπος διόρθωσης του μέσω registry δεν κάνει τίποτα....είτε είναι 408 έιτε 409 οι φωτογραφίες εξακολουθούν και είναι διπλές.

 

2. Στα μηνύματα ενώ είναι ενεργοποιημένη η ρυθμιση των 160 χαρακτήρων μόλις πληκτρολογώ το πρώτο γράμμα βγαίνει κεφαλαίο τα επόμενα όμως βγαίνουν μικρά και δίνει 70 μόνο χαρακτήρες.

Έτσι και ξετσεκάρω το " use unicode when necessary" τότε τα γράμματα δεν διαβάζονται, είναι μόνο ερωτηματικά.

 

Υπάρχει καμμία λύση;

 

Και να συμπληρώσω για την rom AthineOS v3....πολύ καλή, γρήγορη και μετά την εγκατάσταση έχει 76% ελεύθερο χώρο...Μπράβο!!!!!

Εκτός βέβαια απο τα 2 προβλήματα που αναφέρω ποιο πάνω

 

Κανείς;;;;;

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

ακομα μια..

ξερει κανεις γιατι οτι και να κανω οτι και αν επιλεξω τα προγραμματα αποθηκευονται στη μνημη του τηλ και οχι στην καρτα?

ειναι πολυ σπαστικο γιατι μου τρωει τη μνημη.

ευχαριστω

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Κανείς;;;;;

 

Ρεβεκκα, ο Κωνσταντινος θα σου απαντησει καλυτερα απο εμας μιας και αυτος την μαγειρεψε. Στειλε του pm.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...