Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

EagerToPhone γιατι ????

 

Γιατί αν διαβάσεις για το τρόπο λειτουργίας της capacitive θα καταλάβεις γιατί..... έχεις δει π.χ. πολλά iPhone με screen protector? Και μιλάμε για το iphone που λένε πολλοί χρήστες ότι η λειτουργία οθόνης/αφής/αίσθηση, όπως θες πες το, είναι καλύτερη απο του HD2.....

 

Οπότε εγώ θα έλεγα καλύτερα χωρίς...αλλά αυτό είναι προσωπική γνώμη/αίσθηση για το πώς θα δουλεύει μετά η οθόνη....

 

Πώς στο καλό απενεργοποιούμε το Manilla? Δεν το βρίσκω να πάρει..... για πείτε τα βήματα.....

 

Επίσης, ποιά task managers έχετε δοκιμάσει? Είναι ένα που βάζει τα εικονίδια στα μπάρα επάνω (μου διαφεύγει το όνομα), το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν διαβάσεις για το τρόπο λειτουργίας της capacitive θα καταλάβεις γιατί..... έχεις δει π.χ. πολλά iPhone με screen protector? Και μιλάμε για το iphone που λένε πολλοί χρήστες ότι η λειτουργία οθόνης/αφής/αίσθηση, όπως θες πες το, είναι καλύτερη απο του HD2.....

 

Οπότε εγώ θα έλεγα καλύτερα χωρίς...αλλά αυτό είναι προσωπική γνώμη/αίσθηση για το πώς θα δουλεύει μετά η οθόνη....

 

στο iphone 3gs που είχα μια χαρά δούλευε με screen protector και δεν είχα κανένα πρόβλημα

φαντάζομαι το ίδιο και εδώ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε και ο οπερα 10!!

http://pocketnow.com/tech-news/opera-mobile-10-gets-introduced-video-walk-through

 

 

Ερωτηση πριμ το κανω install, εαν τον εγκαταστησω θα περαστει πανω απο τον 9,7 που εχει μεσα?

 

Είναι beta να ξέρετε....

EDIT: Δεν δουλεύει το rotation, και το multitouch.....

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης, ποιά task managers έχετε δοκιμάσει? Είναι ένα που βάζει τα εικονίδια στα μπάρα επάνω (μου διαφεύγει το όνομα), το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Duttys Task Manager for Leo.cab

 

(Υπάρχει στο link Leo Hints & Tips στο πρώτο post. :rolleyes: )

 

Αυτό που αναφέρεσαι είναι το WkTask Manager. Δεν είμαι σε θέση όμως να το δοκιμάσω για να σου πω. Στα WM6.5 για να τρέξει πάντως πρέπει να προσθέσεις στην exception list το shell32.exe.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον είχε το Tytn II μια καλή λύση είναι να χρησιμοποιήσει την original htc θήκη που είχε μέσα το Tytn II.

Το Leo χωράει εκεί πολύ αξιοπρεπώς.

 

μόλις την βρήκα στο συρτάρι.κοντεύουν να κοπούν τα πλαϊνά λαστιχάκια από το ύψος του hd2:lol::lol:

αλλα από το ολότελα...:):p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε παρακαλώ να κοιτάξετε το συγκεκριμένο thread που ανέβασα κι εδώ για να μην τα ξαναγράφω και να μου πείτε απόψεις?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=583879

Αναφέρομαι στο vnp shop.

Να παραγγείλω από εκεί το hd2?Θα είναι επίσημο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός λέει για καλύτερη αίσθηση οθόνης πειράζοντας αυτά..

HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE\Setting\TouchPanel

 

δεν το έχω δοκιμάσει.....

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορείτε παρακαλώ να κοιτάξετε το συγκεκριμένο thread που ανέβασα κι εδώ για να μην τα ξαναγράφω και να μου πείτε απόψεις?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=583879

Αναφέρομαι στο vnp shop.

Να παραγγείλω από εκεί το hd2?Θα είναι επίσημο?

 

Δεν υπάρχει HD2 T8383. Και αν το είδες κάπου, για τυπογραφικό λάθος το λαμβάνω.

 

Στο vnp το έχει σαν Τ8585 που είναι και το σωστό. Δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Duttys Task Manager for Leo.cab

 

(Υπάρχει στο link Leo Hints & Tips στο πρώτο post. :rolleyes: )

 

Αυτό που αναφέρεσαι είναι το WkTask Manager. Δεν είμαι σε θέση όμως να το δοκιμάσω για να σου πω. Στα WM6.5 για να τρέξει πάντως πρέπει να προσθέσεις στην exception list το shell32.exe.

 

Ευχαριστώ...δεν είναι αυτό που ψάχνω να πάρει....δεν μπορώ να θυμηθώ πώς λέγεται......

 

EDIT: Το βρήκα, το Showcase (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=530564) είναι αλλά δεν ξέρω αν παίζει σε WVGA....

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Σίγουρα; Το WkTask είναι το μοναδικό που έχει τη δυνατότητα να φαίνονται τα ανοιχτά προγράμματα στην πάνω μπάρα και αυτό χρησιμοποιούμε ευρέως.

 

(Εκτός και αν έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου που δεν πάει ο νους μου)

 

Πώς στο καλό απενεργοποιούμε το Manilla? Δεν το βρίσκω να πάρει..... για πείτε τα βήματα.....

 

Start -> Settings

 

Menu -> All Settings -> Today -> Items (tab)

 

απενεργοποιείς το HTC Sense και πατάς το OK.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ένα καλό task manager που χρησιμοποιώ είναι το showcase.

 

το Οpera 10 είναι για κλάματα, αυτή τη στιγμή.

 

το δοκίμασα, και μόνο χαζό μπορώ να το πω.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Αthanaso....

 

To showcase είναι που έλεγα (έκανα edit στο προηγούμενο ποστ) αλλά όπως λες δεν είναι με εικονίδια επάνω..... μάλλον θα βάλω το Duttys....

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε και ο οπερα 10!!

http://pocketnow.com/tech-news/opera-mobile-10-gets-introduced-video-walk-through

 

 

Ερωτηση πριμ το κανω install, εαν τον εγκαταστησω θα περαστει πανω απο τον 9,7 που εχει μεσα?

 

Αν εγκαταστήσετε τον Opera 10 δε θα έχετε multitouch και auto-rotation.

Ρώτησα στο xda-developers έναν tester που το δοκίμαζε αν φτιάχνει με rename στο executable αλλά απ'ό,τι φαίνεται δεν αρκεί αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Οχι δυστυχως..:(

 

Δυστυχώς μετά από αρκετές προσπάθειες που έκανα, δε νομίζω ότι γίνεται.

Το ezinput φαίνεται να υποστηρίζει μόνο UTF-8 κωδικοποίηση. Αν η UTF-8 κωδικοποίηση είναι ίδια με το GSM encoding (όπως για τα λατινικά γράμματα), τότε το Messaging application των Windows mobile τα μετατρέπει αυτόματα σε gsm encoding. Αν όχι, τότε μένουν unicode.

 

Δοκίμασα να δώσω απευθείας στο πρόγραμμα GSM encoding για τα ελληνικά γράμματα, αλλά δεν το αναγνωρίζει.

Δοκίμασα επίσης ASCII codes και επιλογή ελληνικών από τα regional settings (ώστε να τα μεταφράσει σαν ελληνικά) αλλά πάλι τίποτα.

 

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα πιστεύω ότι υπάρχει μόνο ένας τρόπος για να γράψεις 160 γράμματα με το ezinput και αυτός είναι το AEKmap.

Αλλά στην περίπτωση αυτή γίνεται τόσο δύσχρηστο που είναι καλύτερα να γράψεις με το Finger keyboard

Θέλω να δω (όταν κυκλοφορήσει) τι ακριβώς κάνει η ACE-Hellas, αν δηλαδή χρησιμοποιεί το ίδιο πρόγραμμα για sms 160 χαρακτήρων.

Αν χρησιμοποιεί το ezinput και βοηθήσει κάποιο μέλος του forum με την ελληνική συσκευή μπορεί να πάρουμε κάποια ιδέα..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μετά από αρκετές προσπάθειες που έκανα, δε νομίζω ότι γίνεται.

Το ezinput φαίνεται να υποστηρίζει μόνο UTF-8 κωδικοποίηση. Αν η UTF-8 κωδικοποίηση είναι ίδια με το GSM encoding (όπως για τα λατινικά γράμματα), τότε το Messaging application των Windows mobile τα μετατρέπει αυτόματα σε gsm encoding. Αν όχι, τότε μένουν unicode.

 

Δοκίμασα να δώσω απευθείας στο πρόγραμμα GSM encoding για τα ελληνικά γράμματα, αλλά δεν το αναγνωρίζει.

Δοκίμασα επίσης ASCII codes και επιλογή ελληνικών από τα regional settings (ώστε να τα μεταφράσει σαν ελληνικά) αλλά πάλι τίποτα.

 

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα πιστεύω ότι υπάρχει μόνο ένας τρόπος για να γράψεις 160 γράμματα με το ezinput και αυτός είναι το AEKmap.

Αλλά στην περίπτωση αυτή γίνεται τόσο δύσχρηστο που είναι καλύτερα να γράψεις με το Finger keyboard

Θέλω να δω (όταν κυκλοφορήσει) τι ακριβώς κάνει η ACE-Hellas, αν δηλαδή χρησιμοποιεί το ίδιο πρόγραμμα για sms 160 χαρακτήρων.

Αν χρησιμοποιεί το ezinput και βοηθήσει κάποιο μέλος του forum με την ελληνική συσκευή μπορεί να πάρουμε κάποια ιδέα..

 

Περιμενω και τη δικη μου συσκευη για να κανω καποια τεστ

αν δεν γινει τιποτε τοτε μono αv παρουμε τη ρομ της ace.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ!!! :D Το μεσημέρι...

Για να πω την αλήθεια το περίμενα αύριο.

 

Το design του είναι άψογο και πολύ καλοφτιαγμένο... Παρ'όλο που είναι μεγαλούτσικο δεν του φαίνεται. Είναι πολύ όμορφο!!! :p

 

Θα μου πείτε τώρα για πρώτη φόρτιση λεπτομέρειες;;; Να το ανοίξω αφού φορτίσει πλήρως; Το λαμπάκι όταν φορτίσει σβήνει;;;

 

Φορτιστή και βάση για το αμάξι έχει βρει κανένας;

Link to comment
Share on other sites

Το design του είναι άψογο και πολύ καλοφτιαγμένο... Παρ'όλο που είναι μεγαλούτσικο δεν του φαίνεται. Είναι πολύ όμορφο!!! :p

 

:lol: Καποιος ερωτευτικε!!!! :p

 

Φορτιστή και βάση για το αμάξι έχει βρει κανένας;

 

Και γω σαν ερωτευμενος δεν αντεξα και παρηγγειλα και βαση για το αμαξι κτλ την επισιμη HTC HD 2 Car Kit (CU S400)

 

Βεβαια τελη Δεκεμβρη θα την εχω μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μετά από αρκετές προσπάθειες που έκανα, δε νομίζω ότι γίνεται.

Το ezinput φαίνεται να υποστηρίζει μόνο UTF-8 κωδικοποίηση. Αν η UTF-8 κωδικοποίηση είναι ίδια με το GSM encoding (όπως για τα λατινικά γράμματα), τότε το Messaging application των Windows mobile τα μετατρέπει αυτόματα σε gsm encoding. Αν όχι, τότε μένουν unicode.

 

Δοκίμασα να δώσω απευθείας στο πρόγραμμα GSM encoding για τα ελληνικά γράμματα, αλλά δεν το αναγνωρίζει.

Δοκίμασα επίσης ASCII codes και επιλογή ελληνικών από τα regional settings (ώστε να τα μεταφράσει σαν ελληνικά) αλλά πάλι τίποτα.

 

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα πιστεύω ότι υπάρχει μόνο ένας τρόπος για να γράψεις 160 γράμματα με το ezinput και αυτός είναι το AEKmap.

Αλλά στην περίπτωση αυτή γίνεται τόσο δύσχρηστο που είναι καλύτερα να γράψεις με το Finger keyboard

Θέλω να δω (όταν κυκλοφορήσει) τι ακριβώς κάνει η ACE-Hellas, αν δηλαδή χρησιμοποιεί το ίδιο πρόγραμμα για sms 160 χαρακτήρων.

Αν χρησιμοποιεί το ezinput και βοηθήσει κάποιο μέλος του forum με την ελληνική συσκευή μπορεί να πάρουμε κάποια ιδέα..

Αν και δεν έχω το Leo στην κατοχή μου σκέφτηκα να ποστάρω μήπως και βοηθήσω. Έχω καταλήξει σε αυτήν την λύση http://www.dionysopoulos.me/el/software/pocketpc/11-sendgreeksms.html και έτσι χρησιμοποιώ όποιο πληκτρολόγιο μου αρέσει/βολεύει ;)

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω το Leo στην κατοχή μου σκέφτηκα να ποστάρω μήπως και βοηθήσω. Έχω καταλήξει σε αυτήν την λύση http://www.dionysopoulos.me/el/software/pocketpc/11-sendgreeksms.html και έτσι χρησιμοποιώ όποιο πληκτρολόγιο μου αρέσει/βολεύει ;)

 

Έτσι όμως χάνεις όλο το usability να μπορείς να στείλεις μήνυμα σε κάποιον όταν είσαι στην επαφή του, ή στα email messages ή όταν κάνεις reply, ή όταν σε έχει πάρει τηλ.... φαντάζομαι και σε άλλες περιπτώσεις....

....δυστυχώς με τον τρόπο αυτό εισάγεις ένα βήμα παραπάνω στη διαδικασία.....

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως που έχει κάνει ο ίδιος, ίσως να είναι μια λύση.... αν και δεν νομίζω ότι είναι καλύτερη από του FingerKeyboard....
There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω και τη δικη μου συσκευη για να κανω καποια τεστ

αν δεν γινει τιποτε τοτε μono αv παρουμε τη ρομ της ace.

 

Καλορίζικο και εύχομαι να καταφέρεις κάτι περισσότερο.

Αλλιώς θα περιμένουμε να δούμε τι τρόπο χρησιμοποιεί η ACE Hellas (αν τελικά χρησιμοποιεί το ίδιο πληκτρολόγιο για sms).

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ!!! :D Το μεσημέρι...

Για να πω την αλήθεια το περίμενα αύριο.

 

Το design του είναι άψογο και πολύ καλοφτιαγμένο... Παρ'όλο που είναι μεγαλούτσικο δεν του φαίνεται. Είναι πολύ όμορφο!!! :p

 

Θα μου πείτε τώρα για πρώτη φόρτιση λεπτομέρειες;;; Να το ανοίξω αφού φορτίσει πλήρως; Το λαμπάκι όταν φορτίσει σβήνει;;;

 

Φορτιστή και βάση για το αμάξι έχει βρει κανένας;

 

απορία... ρε μαράκι πως και μια γυναίκα αγόρασε αυτό το τηλέφωνο?

χωρίς παρεξήγηση αλλά το θεωρώ πολύ μεγάλο για τα γούστα σας, + οτι το αγόρασες και πολυ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα Mio P550 αρχικά, δώρο από τον άντρα μου... Με βόλεψε πάρα πολύ στην δουλειά αλλά και λόγω του Άγιου GPS (σαν γυναίκα, η σχέση μου με τον προσανατολισμό είναι μια πονεμένη ιστορία...;)). Μετά πήρα το P560 και άρχισα να το χρησιμοποιώ και για ίντερνετ, σερφάρισμα και outlook, υποχρεώσεις, κλπ... Είμαι και λίγο γκατζετάκιας...:rolleyes:

 

Το καλοκαίρι έπρεπε να αλλάξω τηλέφωνο, οπότε λέω δεν παίρνω κάτι που να τα κάνει όλα;;; Και επειδή ήθελα να έχει δυνατοτήτες, αλλά και να είναι finger friendly επέλεξα το Leo! Περίμενα πώς και πώς να έρθει.... Οπότε δεν άντεξα και το παρήγγειλα!!!

Μακάρι να μου βγει σε καλό!

 

Θα μου πει τώρα κάποιος πόσο πρέπει να το φορτίσω την πρώτη φορά;;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...