Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Δοκίμασε να κάνεις την ίδια διαδικασία για να δεις εάν θα ξαναπαρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Sorry αν γίνομαι βαρετή αλλά για να καταλάβω.. Δήλαδή με το πληκτρολόγιο που χρησιμοποιώ ελληνικά μπορώ να γράψω μόνο κεφαλαία; Υπάρχει κάποια άλλη λύση;

 

Ελληνικά μπορείς να γράψεις όπως θέλεις. Το θέμα είναι στα sms

Με παλιά rom γράφεις από το 12 tab

Με καινούρια rom απενεργοποιείς στα Οptions των Messages το Use Unicode when necessary και γράφεις ακόμα και με μικρά. Θα γίνει in memory μετατροπή των χαρακτήρων.

Link to comment
Share on other sites

 

Μα όταν πατάω 12# μου βγάζει μόνο κεφαλαία και σημεία στίξης!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Ποσταρω δευτερη φορα κ ελπιζω για μια απαντηση τωρα. Φτανω μεχρι το 5 βημα κ ολα πανε ρολοι αλλα μετα που κανω reboot την συσκευη μου ζηταει να φορμαρω την καρτα κ ετσι δεν εχω προσβασει για να περασω την ρομ μεσα στην καρτα μνημης κ να εκτελεσω το 6 βημα. Τι μπορει να φταιει ρε παλουκαρια.
Link to comment
Share on other sites

Ουφ.. μου πηρε πολυ πολύ ώρα αλλά κατάφερα να διαβάσω όλα τα post μέχρι τώρα!

 

Μια απορία, κανονικά η συσκευή δεν έρχεται με Windows Mobile 6.5 ?? Σε μένα γιατί λέει Windows Mobile 6.1 ???

 

Επίσης τι φόλα είναι αυτή με το βίσμα? Γιατί το άλλαξαν οι απαράδεκτοι!?!?! Τώρα πρέπει να ανανεώσουμε όλους του φορτιστές σπιτιού, αυτοκινήτου κτλ..? Γμτ... Μήπως έχετε βρει κανεναν καλό αντάπτορα από mini USB σε αυτό το βίσμα που έχει το HD2? Αν όχι, από που μπορώ να προμηθευτώ φορτιστές από Ελλάδα?

 

 

Βλέπω όλοι ξεκινήσατε τα flashαρίσματα ROM,ε? Λέω να περιμένω, να δουλέψω λίγο με την μανήσια ROM. Το καλό με τις coocking είναι ότι είναι πολύ γρήγορες αλλα το κακό είναι ότι πάντα κάτι δε δουλεύει.. :/

 

Του χρόνου τι λέτε να βγάλει η HTC ώστε να μας τρελάνει? Πέρισυ με το HD είπα ότι αποκλείετια να βγάλει κάτι καλύτερο (κούνια που σε κούναγε) και ότι του χρόνου, δλδ φέτος, λογικά δε θα αλλάξω συσκευή. Τα ίδια είπα κ φέτος.... :D

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μα όταν πατάω 12# μου βγάζει μόνο κεφαλαία και σημεία στίξης!

 

Τα κεφαλαία ελληνικά που σου βγάζει είναι για να στέλνεις ελληνικά sms με 160 ελληνικούς χαρακτήρες. Το πρωτόκολλο των sms μόνο κεφαλαία ελληνικά υποστηρίζει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι Κώστα. Απλά έβγαζα φωτογραφίες την κόρη μου και πήγα να τις στείλω με mms. Μετά η οθόνη μαύρισε, το λεντάκι αναβόσβηνε και καμία άλλη απόκριση...

Τελικά έκανα soft reset με το κόκκινο κουμπάκι και όλα καλά.

Βέβαια, ακόμη δεν κατάλαβα γιατί έγινε...:wacko:

 

εμενα από χτες που έβαλα την ελληνική μου κάνει κάτι τέτοια κούλα και έχω ξενερώσει.αναβοσβήνει η οθόνη μονη της ενώ είναι κλειστη και ανοίγει ξυπνητήρι ημερολόγιο τηλέφωνο και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.μπορεί σε εμενα να πήγε κάτι στραβά...:O

 

 

athanaso77 οκ Ελλάδα λεει στο regional settings αλλα κλείδωμα γιοκ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει 3 μεχρι τωρα:O

 

κατι βαζεις ή κατι πειραζεις που προξενει αυτα τα προβληματα...κανε hard reset και αστο καθαρο για μια μερα και κανε δοκιμες να δεις αν θα σου παρουσιασει καποιο προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μια απορία, κανονικά η συσκευή δεν έρχεται με Windows Mobile 6.5 ?? Σε μένα γιατί λέει Windows Mobile 6.1 ???

 

Που το λέει αυτό; Η συσκευή έρχεται μόνο με wm6.5.

 

 

Βλέπω όλοι ξεκινήσατε τα flashαρίσματα ROM,ε? Λέω να περιμένω, να δουλέψω λίγο με την μανήσια ROM. Το καλό με τις coocking είναι ότι είναι πολύ γρήγορες αλλα το κακό είναι ότι πάντα κάτι δε δουλεύει.. :/

 

Όλες οι διαθέσιμες ROM για flashάρισμα είναι επίσημες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα κεφαλαία ελληνικά που σου βγάζει είναι για να στέλνεις ελληνικά sms με 160 ελληνικούς χαρακτήρες. Το πρωτόκολλο των sms μόνο κεφαλαία ελληνικά υποστηρίζει.

 

Επαναλαμβάνω.. Στην παλιά rom..

 

 

@_KOSTASKELLAS_ 2 ακόμα πράγματα

1) Πρέπει να προσθέσεις manually ή με BsB tweaks και το binary (το οποίο σβήνεται μετά το upgrade)

HKCU\ControlPanel\Keybd\DeviceLockWhenSuspend = 1

 

2) Αν πάλι δε δουλέψει κάνε μια φορά manually lock από start menu

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω.. Στην παλιά rom..

 

 

@_KOSTASKELLAS_ 2 ακόμα πράγματα

1) Πρέπει να προσθέσεις manually ή με BsB tweaks και το binary (το οποίο σβήνεται μετά το upgrade)

HKCU\ControlPanel\Keybd\DeviceLockWhenSuspend = 1

 

2) Αν πάλι δε δουλέψει κάνε μια φορά manually lock από start menu

 

πιο BsB tweaks να βάλω?1.2?

το HKCU\ControlPanel\Keybd\DeviceLockWhenSuspend = 1 δεν υπήρχε στη reg και το έχω δημιουργήσει ήδη:O

 

επίσης δεν μπορώ να καταλάβω αυτό:''Θα διαγράψεις τα shortcuts HTC_ (με κάτω dash) από το Programs folder

Μετά θα πας HKLM\Security\Shell\StartInfo\Start και θα κάνεις copy από τα keys HTC_ (με κάτω dash) τα strings Icon στα ομώνυμα Keys HTC (χωρίς dash).

Μπορεί να χρειαστεί soft reset

 

που είναι αυτό????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δίκαιο, τελικά 6.5 είναι. Δε θυμαμαι τι φόρτωσα κ μου έδειξε οτι ειναι 6.1 .. λάθος μου, ίσως να πρόσεξα λάθος. Τι να πω.

 

Anyway, όταν λες επίσημες τι εννοείς? Πάλι απο τους xda Developers δε βγαίνουν? Δεν ειναι coocking?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις την ίδια διαδικασία για να δεις εάν θα ξαναπαρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα.

 

Ξαναέκανα την ίδια διαδικασία αλλά ευτυχώς όλα καλά αυτή την φορά! Μάλλον ήταν κάτι τυχαίο...

Link to comment
Share on other sites

πιο BsB tweaks να βάλω?1.2?

το HKCU\ControlPanel\Keybd\DeviceLockWhenSuspend = 1 δεν υπήρχε στη reg και το έχω δημιουργήσει ήδη:O

 

Κάνε delete αυτό που έφτιαξες μόνος σου, βάλε το BsB 1.2 και ενεργοποίησε το autolock (μπορεί να το έχεις κάνει string αντί για binary)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κανονικά τώρα αλλά και χτες που είχα το πρόβλημα με τα εικονίδια στην οθόνη Start!

 

Το συγκεκριμένο πρόβλημα να μην μπορείς να αλλάξεις το home tab wallpaper προκαλείται μόνο από το cab για τα 16 shortcuts. Αυτό με τα 20 είναι ok.

 

που είναι αυτό????

 

Στη registry. Ακολούθησε το path HKLM\Security\Shell\StartInfo\Start

 

Anyway, όταν λες επίσημες τι εννοείς? Πάλι απο τους xda Developers δε βγαίνουν? Δεν ειναι coocking?

 

Είναι official leaked ROM μέσα από την HTC, δεν είναι unofficial.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

επίσης δεν μπορώ να καταλάβω αυτό:''Θα διαγράψεις τα shortcuts HTC_ (με κάτω dash) από το Programs folder

 

που είναι αυτό????

 

Η διαδρομή είναι:

Windows\Start Menu\Programs\HTC_Twitter π.χ.

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Η διαδρομή είναι:

Windows\Start Menu\Programs\HTC_Twitter π.χ.

 

ok αυτό το κατάφερα το μονο που μου έχει μείνει είναι το αυτόματο κλείδωμα που το βρίσκω όχι απλά απαραίτητο αλλα αναγκαίο διότι με το παραμικρό πάτημα πλήκτρων ανοίγει το τηλέφωνο...:O

έβαλα το BsB Tweaks αλλα μου ζητάει NetCF 3.5 για να τρέξει:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορούμε να δούμε ποιο όπερα έχουμε; Επίσης το .NET Compact Framework υπάρχει προεγκατεστημένο; Ρωτάω γιατί θέλω να βάλω αυτό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=544770
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πώς μπορούμε να δούμε ποιο όπερα έχουμε; Επίσης το .NET Compact Framework υπάρχει προεγκατεστημένο; Ρωτάω γιατί θέλω να βάλω αυτό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=544770

 

Από το πρώτο post...

 

Πριν προβείτε σε απορίες και προβλήματα στο στήσιμο της συσκευής, δείτε και αυτό:

---> *Leo Hints & Tips* - Things you may not have known <---

 

Tweak #13.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ακόμη και μετά την εγκατάσταση του BsB Tweaks αρνείται πεισματικά να κλειδώσει...έχω όμως μια πολύ καλή λύση για αυτό που λέγεται HARD RESET...

 

sb68s ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους Ελληνικούς χαρακτήρες, δηλαδή δε χρειάζεται πλέον (έχοντας βάλει την 1.48.405.2 ROM) να εγκαταστήσεις έξτρα πληκτρολόγιο (π.χ. fingerkeyboard που έχω τώρα) και έχεις και Ελληνικούς χαρακτήρες?

 

Αν ναι, μήπως πρέπει και αυτό να μπει στο πρώτο post?

Assumption is the mother of all f@ck-ups...
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους Ελληνικούς χαρακτήρες, δηλαδή δε χρειάζεται πλέον (έχοντας βάλει την 1.48.405.2 ROM) να εγκαταστήσεις έξτρα πληκτρολόγιο (π.χ. fingerkeyboard που έχω τώρα) και έχεις και Ελληνικούς χαρακτήρες?

 

Αν ναι, μήπως πρέπει και αυτό να μπει στο πρώτο post?

 

Αυτο ηθελα και εγω να ρωτησω: Μορουμε να στειλουμε 160 χαρακτηρες? και πως γινεται η εναλλαγη απο γλωσσα σε γλωσσα? Απευθυνομαι σε οσους εχουν βαλει την καινουρια ελληνικη ρομ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από το πρώτο post...

 

Πριν προβείτε σε απορίες και προβλήματα στο στήσιμο της συσκευής, δείτε και αυτό:

---> *Leo Hints & Tips* - Things you may not have known <---

 

Tweak #13.

 

Τα'χω διαβάσει αλλά δεν το θυμόμουνα.

Για μια ακόμη φορά Ευχαριστώ! :respect:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηθελα και εγω να ρωτησω: Μορουμε να στειλουμε 160 χαρακτηρες? και πως γινεται η εναλλαγη απο γλωσσα σε γλωσσα? Απευθυνομαι σε οσους εχουν βαλει την καινουρια ελληνικη ρομ!

 

Με συγχωρείς αλλά εγώ ρωτάω για την Αγγλική ROM και όχι μόνο για SMS αλλά για οποιαδήποτε εφαρμογή και για μικρά και κεφαλαία.

Assumption is the mother of all f@ck-ups...
Link to comment
Share on other sites

εγω με αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2987890#post2987890 γραφω ελληνικα κεφαλαια με 160 χαρακτηρες

αγγλικη ρομ

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...