Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο milestone υπαρχει search με voice. Εγω το δοκιμασα και δουλευει κανονικα.

 

το οποιο δουλευει μονο στα αγγλικα?

Link to comment
Share on other sites

"Έπαιξα" λίγο παραπάνω με τη συσκευή.Δηλώνω κατενθουσιασμένος!

 

Μιλάμε για κορυφαίο οθόνη 3.7 ιντσών,άψογο touch!Στην καφετέρια που ήμουν,βρήκα δίκτυο WiFi,το εκμεταλλεύτηκα και εγκατέστησα το greek input method και πλέον έχω και ελληνικό πληκτρολόγιο.Είδα βιντεάκια από youtube,όλα απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω παρακάτω τις ρυθμίσεις που μου στείλανε από την Cosmote για το HERO αλλά κάνουν λένε για όλα τα Android.

 

Για να ορίσετε ένα νέο APN (Σημείο Πρόσβασης), πιέστε HOME MENU και αγγίξτε το Settings Wireless Controls.

1. Μετακινήστε την οθόνη προς τα κάτω και αγγίξτε το Mobile Networks και στη συνέχεια, το Access Point Names.

2. Πιέστε MENU, αγγίξτε το NEW APN και ενεργοποιήστε το πληκτρολόγιο της συσκευής.

3. Στην οθόνη "Edit Access Point", αγγίξτε κάθε μία από τις παρακάτω παραμέτρους για να ορίσετε τις αντίστοιχες ρυθμίσεις και να αποθηκευτούν πιέστε κάθε φορά ΟΚ:

  • Name: Cosmote WAP
  • APN: wap
  • Proxy: 010.010.010.010
  • Port: 8080
  • Username: Το αφήνετε κενό
  • Password: Το αφήνετε κενό
  • MMSC:http://wap.mycosmos.gr
  • MMSC Proxy: Το αφήνετε κενό
  • MMS Port: Το αφήνετε κενό
  • MCC:202(προκαθορισμένη τιμή)
  • NMC:01(προκαθορισμένη τιμή)
  • APN type: το αφήνετε στην προκαθορισμένη τιμή

4. Για να αποθηκευτούν τα παραπάνω πιέστε ΜΕΝU και αγγίξτε το SAVE.

 

Οι ρυθμίσεις έχουν ολοκληρωθεί και μπορεί να γίνει χρήση της υπηρεσίας WAP over GPRS. Μετά την ολοκλήρωση των ρυθμίσεων, απαραίτητο είναι να απενεργοποιήσετε και να ενεργοποιήσετε πάλι το κινητό σας.

Συγγνώμη αλλά κανονικα το hero τις έχει από μόνο του,αυτές που έβαλες είναι για wap καμμιά σχέση με cosmote internet (που δίνουν και δωρεάν mb)΄κοίταξα και το δικό μου hero και οι σωστές ρυμθίσεις είναι αυτές που δίνει ο chrisgr38 τον οποίο ευχαριστώ κιόλας .παρακάτω οι ρυθμίσεις για mms τις πήρα από το hero:

name:cosmote MMS

APN:mms

MMSC:http://195.167.65.220:8002

Διακομιστής μεσολάβισης mms:10.10.10.20

port mms:8080

protocol mms:wap 2.0

MCC:202

mnc:01

apn type:mms

 

"Έπαιξα" λίγο παραπάνω με τη συσκευή.Δηλώνω κατενθουσιασμένος!

 

Μιλάμε για κορυφαίο οθόνη 3.7 ιντσών,άψογο touch!Στην καφετέρια που ήμουν,βρήκα δίκτυο WiFi,το εκμεταλλεύτηκα και εγκατέστησα το greek input method και πλέον έχω και ελληνικό πληκτρολόγιο.Είδα βιντεάκια από youtube,όλα απροβλημάτιστα.

αντε τυχερέ σε ζηλεύω το περιμένω πως και πως αύριο.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτές μου δώσανε για να μπαίνω στο Internet μέσω GPRS. Τώρα τι να σου πω? Τις δοκίμασα και δουλεύει κανονικά για αυτό τις postara...

Aντίθετα αυτές που πόσταρε ο φίλος chrisgr38 τις είχε εμένα το Hero από μόνο του και δεν μπορούσα να μπω με τίποτα στο internet...

Οπότε αναγκάστηκα και επικοινώνησα με την cosmote και μου δώσανε αυτές τις ρυθμίσεισ που πόσταρα και το internet μέσω GPRS δουλεύει κανονικά...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν δδεν κανω λαθος μεχρι τωρα τα motorola κινητα ηταν πολυ ωραια εξωτερικα,αλλα δεν ειχαν καλα menu καμερες κτλ.........απο οτι διαβαζω αυτο το κινητο ερχεται για να αλλαξει οτι ξεραμε γτ εκτος απο ωραιο εξωτερικα οχι πολυ δυνατο hardware και software..!!!well done moto

 

αλλα τι παιζει με το sar??/εδω λετε οτι ειναι 0,72 αλλα στο softpedia λεει 1,49,καπου αλλου το ειδα 0,64...τελικα ποσο ειναι????

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπροστά μου το βιβλιαράκι (manual).

Η υψηλότερη τιμή SAR για χρήση κοντά στο αυτί είναι 0,64 ενώ γενικά η υψηλότερη τιμή SAR είναι 0,72.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτά με χαμηλό SAR δεν έχουν πολύ καλο σήμα...

Ή λέω βλακείες? Με το milestone τι παίζει έχει κανείς παράπονο με το σήμα?

 

Παιδιά βρήκα αυτό σε ένα forum για το update του Milestone....

Μακάρι να είναι αλήθεια για τους χρήστες του Milestone...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτά με χαμηλό SAR δεν έχουν πολύ καλο σήμα...
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, ένα κινητό μπορεί κάλλιστα να έχει χαμηλό SAR και πολύ καλή ποιότητα σήματος, το κατά πόσο αυτά τα δύο συμβαδίζουν είναι θέμα ΣΩΣΤΟΥ σχεδιασμού και υλοποίησης απο την μεριά των μηχανικών που θα σχεδιάσουν τις microstrip κεραίες που περιέχει η συσκευή.

Με άλλα λόγια μια σωστά μελετημένη συσκευή οφείλει να συνδιάζει ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτές μου δώσανε για να μπαίνω στο Internet μέσω GPRS. Τώρα τι να σου πω? Τις δοκίμασα και δουλεύει κανονικά για αυτό τις postara...

Aντίθετα αυτές που πόσταρε ο φίλος chrisgr38 τις είχε εμένα το Hero από μόνο του και δεν μπορούσα να μπω με τίποτα στο internet...

Οπότε αναγκάστηκα και επικοινώνησα με την cosmote και μου δώσανε αυτές τις ρυθμίσεισ που πόσταρα και το internet μέσω GPRS δουλεύει κανονικά...

 

Αν δεν έχεις καποιο προγραμμα internet free mb απο cosmote θα σου στοιχήσει ο κούκος αιδόνι αν μπαίνεις μεσω gprs, για ρωτα το ,το πιο μικρο πακετο ειναι 200 mb με 13 ευρώ το ρωτησα σήμερα.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

http://myomniapro.com/files/2009/11/droidsample1.jpg

παιδια γιατι ορισμενοι λενε οτι η φωτογραφιες που τραβα ειναι χαλια , αυτη χαλια σας φαινεται ???

Ασχετο , το google maps δεν μπορεις να το βρεις στο market ??

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση εκτός απο το Google υπάρχει κάποιο προγραμμα για συγχρονισμό με τον υπολογιστη όπως το htc sync για το hero πχ,εάν εχουμε εφαρμογές στον υπολογιστη πως τις περνάμε στο τηλέφωνο,ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πέρνα τις στην κάρτα και μετά με το Astro filemanager τις κάνεις install.

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γιατι ορισμενοι λενε οτι η φωτογραφιες που τραβα ειναι χαλια , αυτη χαλια σας φαινεται ???

 

Άμα δεις foto από nokia με κάμερα 5Μp (πχ το 6220 classic που είχα) θα δεις ότι αυτή είναι όντως χάλια...

Σε τέτοια ανάλυση (5Μp) δεν δικαιολογείται τόσο κόκιασμα στην φωτογραφία...

Kαι δεν ξέρω τελικά αν είναι θέμα software ή hardware... Aς ελπίσουμε ότι είναι θέμα software αλλά δεν νομίζω.

Κατά την γνώμη μου μάλλον οι κάμερες που φτιάχνουν σε Κίνα, Ταιβάν, Κορέα είναι κατα πολύ πίσω από κάμερες που φτιάχνουν άλλες εταιρείες όπως Carl Zeiss ή οι κάμερες που βάζει η sony ericsson στα κινητά της.

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

ααα αμα ειναι ετσι χαλια οκ , για μενα μια χαρα ειναι , δεν το θελω για φωτογραφικη , απλα να μπορω να βγαζω αξιοπρεπεις φωτογραφιες σε εκτυπωση οχι Α4 αλλα κανονικη .....

 

και για δειτε και εδω

If you want to get Google Maps Navigation just follow this.

 

1. Open Market - search SpeechSynthesis Data Installer - install

 

2. Download maps3.3.1-by-directions-root-2.apk from maps3.3.1-by-directions-no-root-2.apk ... at uploaded.to - Free File Hosting, Free Image Hosting, Free Music Hosting, Free Video Hosting, ... to your computer

 

3. Copy maps3.3.1-by-directions-root-2.apk to Milestone with USB cable

 

4. Install it on Milestone ( use any file explorer to open it, I used Astro )

 

 

Once its done you will have 2 google maps icons. One is the old one and the other is the new one with turn by turn voice navigation.

 

και εδω

 

http://lifehacker.com/5430864/apndroid-20-adds-automation-to-android-battery-saving-tool

 

και για hard reset

 

The hard reset in Motorola Milestone Step by Step

1. Turns off the device, just take out the battery and puts them on again.

2. Pressing the camera button and hold it pressed while you turn on the device. Hold the camera button pressed for so long, until the display shows the Motorola logo appears. Then the power button let go and hold the camera key pressed continue until you see a triangle with exclamation point.

3. Now the camera and presses the volume up button at the same time to bring up a menu. (Might need a few attempts)

4. With the volume button you now select "Wipe all user data" and confirmed it with the OK button

5. Then you confirm the security prompt again with the OK button

6. The reset goes through and you must confirm the restart after

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα τις στην κάρτα και μετά με το Astro filemanager τις κάνεις install.
ευχαριστώ πολύ ,αντε να μου έρθει σήμερα να το λειώσω.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

ααα αμα ειναι ετσι χαλια οκ , για μενα μια χαρα ειναι , δεν το θελω για φωτογραφικη , απλα να μπορω να βγαζω αξιοπρεπεις φωτογραφιες σε εκτυπωση οχι Α4 αλλα κανονικη .....

 

Για να μην παρεξηγηθώ. Σίγουρα δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο για να αντικαταστήσεις την φωτογραφική μηχανή. Απλά αυτό που λέω είναι ότι όταν ο ανταγωνισμός είναι τόσο περισσότερο μπροστά πρέπει εταιρείες σαν την motorola να αναθεωρήσουν κάποια πράγματα και να προσφέρουν αυτό που μπορούν να προσφέρουν. Γιατί πιστεύω ότι μπορούν να βάλουν ανάλογης ποιότητας κάμερα στα τηλέφωνα της και μάλιστα χωρίς να ανεβάσει τραγικά το κόστο της. Αυτά, απλά να ακολουθεί τις εξελήξεις γιατί είναι πολύ μεγάλη εταιρεία και μπορεί, αν δεν μπορούσε θα ήμουν ευχαριστημένος με την ποιότητα της κάμερας του Milestone.

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!!

σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αποκτησω κ εγω το milestone

επειδη ειμαι καινουργιος( :) ) θα ηθελα να σας ρωτησω κανα δυο πραγματα

να το αγορασω απο το e-click?

αν ναι,με την εγγυηση τι παιζει στο e-click?

ευχαριστω!

Siemens s35, Ericsson t66, Sharp gx10, Siemens sx1, Nokia n70, Nokia n73,Lg viewty, Motorola Milestone, Nokia n8, Samsung galaxy nexus, Samsung galaxy s4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Alpha, S6 Edge, Samsung Galaxy S8 :happy:
Link to comment
Share on other sites

H μόνη διαφορά είναι ότι αυτό που φαίρνει το e-click έχει πληκτρολόγιο QWERTZ (δηλαδή εκεί που το πληκτρολόγιο του PC σου έχει έχει το Υ, αυτό έχει το Ζ και αντίστροφα) επειδή είναι από Γερμανία. Όσον αφορά την εγγύηση πιστεύω πως από όπου και να το πάρεις είναι το ίδιο (πανευρωπαϊκή εγγύηση), απλά μόνο στη συννενόηση αλλάζει το θέμα. Δηλαδή αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα με το e-click θα συννενοηθείς στα Ελληνικά. Αν και τώρα στο expansys υπάρχει τηλέφωνο στην Αθήνα που είναι υπεύθυνη μια γυναίκα και μπορείς να συννενοηθείς και εκεί στα Ελληνικά

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

H μόνη διαφορά είναι ότι αυτό που φαίρνει το e-click έχει πληκτρολόγιο QWERTZ (δηλαδή εκεί που το πληκτρολόγιο του PC σου έχει έχει το Υ, αυτό έχει το Ζ και αντίστροφα) επειδή είναι από Γερμανία. Όσον αφορά την εγγύηση πιστεύω πως από όπου και να το πάρεις είναι το ίδιο (πανευρωπαϊκή εγγύηση), απλά μόνο στη συννενόηση αλλάζει το θέμα. Δηλαδή αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα με το e-click θα συννενοηθείς στα Ελληνικά. Αν και τώρα στο expansys υπάρχει τηλέφωνο στην Αθήνα που είναι υπεύθυνη μια γυναίκα και μπορείς να συννενοηθείς και εκεί στα Ελληνικά

 

Αν ειναι ετσι νομιζω πως θα το προτιμησω το e-click (εχω κ υποκαταστημα κοντα στο σπιτι μου)

Ευχαριστω για την αμμεση απαντηση!!

Siemens s35, Ericsson t66, Sharp gx10, Siemens sx1, Nokia n70, Nokia n73,Lg viewty, Motorola Milestone, Nokia n8, Samsung galaxy nexus, Samsung galaxy s4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Alpha, S6 Edge, Samsung Galaxy S8 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ. Σίγουρα δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο για να αντικαταστήσεις την φωτογραφική μηχανή. Απλά αυτό που λέω είναι ότι όταν ο ανταγωνισμός είναι τόσο περισσότερο μπροστά πρέπει εταιρείες σαν την motorola να αναθεωρήσουν κάποια πράγματα και να προσφέρουν αυτό που μπορούν να προσφέρουν. Γιατί πιστεύω ότι μπορούν να βάλουν ανάλογης ποιότητας κάμερα στα τηλέφωνα της και μάλιστα χωρίς να ανεβάσει τραγικά το κόστο της. Αυτά, απλά να ακολουθεί τις εξελήξεις γιατί είναι πολύ μεγάλη εταιρεία και μπορεί, αν δεν μπορούσε θα ήμουν ευχαριστημένος με την ποιότητα της κάμερας του Milestone.

 

Δεν είναι σίγουρο ότι οφείλεται 100 % στο hardware,ίσως με αναβάθμιση software να βελτιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο ότι οφείλεται 100 % στο hardware,ίσως με αναβάθμιση software να βελτιωθεί.

 

Δεν είπα ότι είναι σίγουρο, απλά η υπόθεση μου ότι είναι θέμα hardware στηρίζεται στο ότι αν ήταν θέμα software πιστεύω ότι θα το είχε λύσει από την αρχή η motorola ώστε να αποφύγει τα τόσο αρνητικά σχόλεια που κυκλοφορούν ανά τον κόσμο. Θέλω να πω αν είχε μια πραγματικά καλή κάμερα γιατί να μην έφτιαχνε και ένα software που να εκμεταλεύεται πλήρως της δυνατότητες της? Παραπάνω διαφήμιση θα ήταν. Έτσι καταλίγω στο ότι το hardware (η κάμερα η ίδια δηλαδη) δεν λέει και πολλά...

 

Υ.Γ. Για να μας λυθεί η απορία ίσως αυτοί που έχουν το τηλέφωνο να δοκίμαζαν κάποιο άλλο software, όπως το Camera ZOOM Fx ή κάτι παρόμοιο να δουν αν θα βρουν διαφορά στην ποιότητα λήψης...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Το φέρνει και η Vodafone τελικά.

http://shop.vodafone.de/Shop/privat/handys/mkey-1039-propid-prod394051/motorola-milestone.html

 

Για περαιτέρω εξερεύνηση...

http://www.phonewreck.com/wp-content/uploads/2009/11/Droid46.jpg

edit:"Ξεχείλωνε" η οθόνη λόγω του μεγάλου μεγέθους της εικόνας.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το φέρνει η γερμανική Vodafone δεν έχει καμιά σχέση με το αν το φέρνει η Ελληνική,τουλάχιστον στη Vodafone Ελλάδας δε γνωρίζουν κάτι αυτή τη στιγμή που μιλάμε.

 

Επίσης,έχει αναφερθεί στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...