Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή είχα ήδη την 1.8, είχα κάνει ένα nandroid πριν περάσω την 2.0 χωρίς να κάνω factory reset. Οπότε επέστρεψα στην 1.8 και αντέγραψα στην κάρτα μνήμης όλο το folder των fonts με το root explorer (θέλει προφανώς root). Μετά πέρασα την 2.0, κατέβασα το font changer από το market, επέλεξα το φάκελο στην κάρτα μνήμης που είχα κάνει backup των font από την 1.8 και αφού τα είδε κανονικά τα πέρασε.

Αν θέλεις μπορώ να σου ανεβάσω κάπου τα font για να τα κατεβάσεις να τα περάσεις εύκολα στην 2.0.

 

Έχω βάλει την Telus! Ευχαριστώ πολύ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω το milestone ένα χρόνο.. ήρθε η ώρα της αλλαγής? και αν ναι τι? παρακαλώ αν κάποιος έχει βρει κάτι με το οποίο το άλλαξε και είναι ευχαριστημένος να μου πει. Ενώ στην αρχή δεν ήμουν και τόσο ενθουσιασμένος , τώρα με 2.3.4 το κινητό πάει μια χαρά μπαταριά μια χαρά.. και ελάχιστα κολλήματα . υπάρχει αντικαταστάτης? ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το milestone ένα χρόνο.. ήρθε η ώρα της αλλαγής? και αν ναι τι? παρακαλώ αν κάποιος έχει βρει κάτι με το οποίο το άλλαξε και είναι ευχαριστημένος να μου πει. Ενώ στην αρχή δεν ήμουν και τόσο ενθουσιασμένος , τώρα με 2.3.4 το κινητό πάει μια χαρά μπαταριά μια χαρά.. και ελάχιστα κολλήματα . υπάρχει αντικαταστάτης? ευχαριστώ.

Συγγνωμη ρε παιδια, στη 2.3 πως ειστε ευχαριστημενοι;;

Τι launcher χρησιμοποιειτε; Γιατι οσοι εχω δοκιμασει σερνονται.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη ρε παιδια, στη 2.3 πως ειστε ευχαριστημενοι;;

Τι launcher χρησιμοποιειτε; Γιατι οσοι εχω δοκιμασει σερνονται.

 

Χρησιμοποιώ ADW EX από τον Ιανουάριο χωρίς κανένα πρόβλημα. Προηγουμένως Launcher Pro Plus κι αυτός χωρίς προβλήματα. Βεβαία λεν ότι ο πιο ελαφρύς και smooth είναι ο Go Launcher EX.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Έχω το milestone ένα χρόνο.. ήρθε η ώρα της αλλαγής? και αν ναι τι? παρακαλώ αν κάποιος έχει βρει κάτι με το οποίο το άλλαξε και είναι ευχαριστημένος να μου πει. Ενώ στην αρχή δεν ήμουν και τόσο ενθουσιασμένος , τώρα με 2.3.4 το κινητό πάει μια χαρά μπαταριά μια χαρά.. και ελάχιστα κολλήματα . υπάρχει αντικαταστάτης? ευχαριστώ.

Το μήνυμα σου ταιριάζει περισσότερο στο υποφόρουμ "Επιλογή κινητού". :)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ADW EX από τον Ιανουάριο χωρίς κανένα πρόβλημα. Προηγουμένως Launcher Pro Plus κι αυτός χωρίς προβλήματα. Βεβαία λεν ότι ο πιο ελαφρύς και smooth είναι ο Go Launcher EX.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Σε εμένα όλοι οι launchers έχουν τραγικό λάγκ. (εκτός από τον adw ex ,που γενικά είναι καλός, αλλά τρώει μερικά ψιλοκολλήματα).

Αλλά μιλάμε για τραγικό λάγκ, ειδικά, όταν πατάω να ανοίξει το μενού.:blink:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα όλοι οι launchers έχουν τραγικό λάγκ. (εκτός από τον adw ex ,που γενικά είναι καλός, αλλά τρώει μερικά ψιλοκολλήματα).

Αλλά μιλάμε για τραγικό λάγκ, ειδικά, όταν πατάω να ανοίξει το μενού.:blink:

 

Τα κολλήματα προφανώς οφείλονται στην RAM. Όποια ρύθμιση και να κάνεις για να μην κλείνει ποτέ ο launcher είτε από Cyanogenmod Settings είτε από ADW Settings δε θα έχει κανένα αποτέλεσμα. Τα redraws στον app drawer είναι αναπόφευκτα με 256MB RAM. Απλά μπορείς να βάλεις από ρυθμίσεις του ADW Fast στο Presets για καλύτερο smoothness. Εγώ τώρα στο Nexus S δεν έχω κανένα πρόβλημα κι έχω εγκατεστημένες 230+ εφαρμογές.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

..με την official 2.2.1 δεν δουλεύει native app2sd?!?

Έβαλα κάποια games/apps απο market και μόνο το angry birds λεει πως είναι στην sd! :(

Link to comment
Share on other sites

..με την official 2.2.1 δεν δουλεύει native app2sd?!?

Έβαλα κάποια games/apps απο market και μόνο το angry birds λεει πως είναι στην sd! :(

Λογικά πρέπει να δουλεύει γιατί είναι χαρακτηριστικό της 2.2 Froyo. Δε νομίζω να είναι τόσο άθλια η Motorola. Οταν χρησιμοποιούσα Cyanogenmod 6.1.2 (2.2.1) στο Milestone δούλευε κανονικά. Και μιας και λες ότι σου δείχνει το Angry Birds στην SD σημαίνει ότι δουλεύει. Απλά δε γίνεται να εγκατασταθούν όλες οι εφαρμογές στην SD και δε μεταφέρονται όλες αυτόματα μόλις τις κατεβάσεις. Οπότε δοκίμασε να μετακινήσεις εσύ όποιες θες.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

..με την official 2.2.1 δεν δουλεύει native app2sd?!?

Έβαλα κάποια games/apps απο market και μόνο το angry birds λεει πως είναι στην sd! :(

 

Φυσικα και δουλευει. Ομως δεν μεταφερονται ολες οι εφαρμογες(ειναι θεμα της καθε εφαρμογης αυτο) ουτε το 100% της εφαρμογης. Ενα μερος μενει υποχρεωτικα στη μνημη του τηλεφωνου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έχω το milestone ένα χρόνο.. ήρθε η ώρα της αλλαγής? και αν ναι τι? παρακαλώ αν κάποιος έχει βρει κάτι με το οποίο το άλλαξε και είναι ευχαριστημένος να μου πει. Ενώ στην αρχή δεν ήμουν και τόσο ενθουσιασμένος , τώρα με 2.3.4 το κινητό πάει μια χαρά μπαταριά μια χαρά.. και ελάχιστα κολλήματα . υπάρχει αντικαταστάτης? ευχαριστώ.

 

jipakos παίζουν πολλά, ανάλογα και τι χρήση κάνεις. Εγώ ας πούμε δύσκολα θα έπαιρνα πλέον smartphone χωρίς Qwerty, γι'αυτό και γλυκοκοιτάζω το νέο BlackBerry Bold Touch..

Αν έπαιρνα Android πάλι θα προτιμούσα κάποιο με ξεκλείδωτο bootloader, για να μην έχουμε το θέμα που αντιμετωπίζουμε τώρα με το Milestone που δεν μπορούμε να έχουμε unsigned kernel. Και μάλλον κάποιο Google phone (Nexus S), για να παίρνεις τα Update άμεσα.

Το Galaxy S II βέβαια που θα κυκλοφορήσει θα είναι το απόλυτο "κτήνος" και πιστέυω για 2-3 χρόνια δεν θα υπάρχει λόγος να το αλλάξεις.

 

Συγγνωμη ρε παιδια, στη 2.3 πως ειστε ευχαριστημενοι;;

Τι launcher χρησιμοποιειτε; Γιατι οσοι εχω δοκιμασει σερνονται.

 

Γιάννη με την CM7 2.3.3, και τις ρυθμίσεις του zeppelinrox για το Auto Memory Manager δεν είχα κανένα πρόβλημα με launcher pro plus, app redraws, κλπ..

Απλά δεν είχα Multitasking που έχω τώρα με την Telus 5.2 ;)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις... εγω έχω τον Luncher pro. για την συμπεριφορά του κινητού λέω παντα με την 2.1 που ειχα (μαμα) δεν έχω βάλει καμία άλλη να δοκιμάσω γιατι αυτη που έχω (CM7 2.3.4) με καλύπτει.

και πάλι ευχαριστώ. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λίγο αργά, αλλά επειδή έχω δει να το ρωτάει κόσμος ανα διαστήματα και θεωρούσα ότι είναι πλέον γνωστό, για όποιον θέλει να έχει τα τραγούδια της αρεσκείας του ως ήχους κλήσης και μηνυμάτων , δεν υπάρχει κανένας λόγος να φτιάχνετε ξεχωριστούς φακέλους και να τα βάζετε εκεί. Εκτός του ότι είναι άβολο γιατί πρέπει να κάνεις συνέχεια αντιγραφή, πιάνει κ διπλό χώρο στη μνήμη (αν τα έχετε γενικά σε άλλους φακέλους για να τα ακούτε).

 

Εγκαθιστάτε το πολύ μικρό πρόγραμμα mp3 tone picker και από εκεί και μετά σε οποιαδήποτε εφαρμογή καλείστε να επιλέξετε ήχο, αντί για Andoid system επιλέγετε Tone picker και σας δίνει τη δυνατότητα να διαλέξετε οποιοδήποτε mp3 έχετε στη συσκευή σας.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Καλό

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Και με το astro file manager που νομιζω το χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι μπορεις να βαλεις σαν ringtone ενα αρχειο ηχου

Μπορείς. Όμως πού και πού η ρύθμιση χάνεται. Τουλάχιστον αυτό είχα αντιμετωπίσει εγώ παλιότερα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά, ήθελα να ρωτήσω ποια παιχνίδια μπορείτε και τρέχετε στο Milestone σας και με ποια ROM και settings το καταφέρνετε. Τα 256MB μάλλον είναι απαγορευτικά για πιο 3D παιχνίδια.

Από τα γνωστά της Gameloft δεν έχω καταφέρει να τρέξω κανένα, με οποιαδήποτε ROΜ, settings, Memory Managers, κλπ..

Angry Birds μόνο μπορώ και παίζω.

 

Επίσης, για Ringtones, χρησιμοποιώ το RingDroid. Εξαιρετική δωρεάν εφαρμογή, "κόβει" και .mp3 ώστε να φτιάξεις ότι ringtone θέλεις από τα τραγούδια σου.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά, ήθελα να ρωτήσω ποια παιχνίδια μπορείτε και τρέχετε στο Milestone σας και με ποια ROM και settings το καταφέρνετε. Τα 256MB μάλλον είναι απαγορευτικά για πιο 3D παιχνίδια.

Από τα γνωστά της Gameloft δεν έχω καταφέρει να τρέξω κανένα, με οποιαδήποτε ROΜ, settings, Memory Managers, κλπ..

Angry Birds μόνο μπορώ και παίζω.

 

Επίσης, για Ringtones, χρησιμοποιώ το RingDroid. Εξαιρετική δωρεάν εφαρμογή, "κόβει" και .mp3 ώστε να φτιάξεις ότι ringtone θέλεις από τα τραγούδια σου.

Αν και δεν ασχολούμαι με παιχνίδια, το asphalt 5 μια χαρά παίζει στο μιλεστόνε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά, ήθελα να ρωτήσω ποια παιχνίδια μπορείτε και τρέχετε στο Milestone σας και με ποια ROM και settings το καταφέρνετε.

 

Δεν πολυπαίζω αλλά απο περιέργεια δοκίμασα το Reckless racing lite το οποίο έχει τουλάχιστον εντυπωσιακά γραφικά για παιχνίδι android και προς μεγάλη μου εντύπωση έπαιζε ομαλότατα, χωρίς κανένα σπάσιμο. Δεν άλλαξα κάτι, τις default ρυθμίσεις της Froyomod έχω. Προφανώς όμως είναι πολύ καλογραμμένο για να μπορεί να παίζει τόσο άνετα και με τέτοια ποιότητα γραφικών.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυπαίζω αλλά απο περιέργεια δοκίμασα το Reckless racing lite το οποίο έχει τουλάχιστον εντυπωσιακά γραφικά για παιχνίδι android και προς μεγάλη μου εντύπωση έπαιζε ομαλότατα, χωρίς κανένα σπάσιμο. Δεν άλλαξα κάτι, τις default ρυθμίσεις της Froyomod έχω. Προφανώς όμως είναι πολύ καλογραμμένο για να μπορεί να παίζει τόσο άνετα και με τέτοια ποιότητα γραφικών.
Το μιλεστονε έχει δυνατή gpu. Ακόμη και για τα σημερινά δεδομένα, οπότε μη σου κάνει εντύπωση.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα δοκιμάσω και το Reckless Racing, το Asphalt 5 το έπαιζε κι εμένα όταν το είχα εγκατεστημένο. Μάλλον μέχρι εκεί ήταν το όριο του Milestone για gaming.
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Το μιλεστονε έχει δυνατή gpu. Ακόμη και για τα σημερινά δεδομένα, οπότε μη σου κάνει εντύπωση.:)

 

Δεν αμφιβάλλω αλλά έχω δει κ παιχνίδια που δεν μπορούσε να τα παίξει ομαλά όπως Brothers In Arms 2, Stupid Zombies κα. οπότε λέω ότι για τα γραφικά του Reckless, συγκρινόμενο με τα 2 παραπάνω θα περίμενα να μην το παίζει καθόλου αλλά με διέψευσε!

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο από τα καινούρια παιχνίδια της Gameloft που κατάφερα να τρέξω είναι το Sacred Odyssey: Rise of Ayden. Action RPG που φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν αμφιβάλλω αλλά έχω δει κ παιχνίδια που δεν μπορούσε να τα παίξει ομαλά όπως Brothers In Arms 2, Stupid Zombies κα. οπότε λέω ότι για τα γραφικά του Reckless, συγκρινόμενο με τα 2 παραπάνω θα περίμενα να μην το παίζει καθόλου αλλά με διέψευσε!

 

Το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι αυτό που λένε " ότι του φανεί" . Άλλες φορές μου παίζει άψογα και άλλες κλείνει από κολλήματα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τους έμπειρους του forum πως σχολιάζουν το παρακάτω φαινόμενο. Όταν το είχα σε 2,1 (με vulnerable κοκ μετά από αρκετή χρήση και εγκατάσταση/ απεγκατάσταση εφαρμογών) είχα διαπιστώσει πως όσο περνούσε ο καιρός το κινητό λάγκαρε όλο και πιο πολύ σε σημείο που λειτουργούσε με αρκετά ασταθή τρόπο και έτρωγε τα κολλήματα του. Οπότε του έκανα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και επανήλθε. Για αρκετό καιρό δεν παρατήρησα κάτι παρόμοιο αλλά πέρασα δύο τρείς ρομ μέχρι αν δω ποιά με βολεύει.

 

Πρόσφατα έβαλα 2,2 επίσημη. με OC στα 800 και μετά από χρήση κ διάφορα βάλε/βγάλε σε εφαρμογές κλπ διαπίστωσα ότι το φαινόμενο με τα κολλήματα επέστρεψε. Όχι σε τόσο άσχημο βαθμό, αφού του έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων σύντομα κ λειτουργεί ομαλά. Αναρωτιέμαι σαφώς αν αυτό είναι μόνο δική μου παρατήρηση. Αν είναι γενική συμπεριφορά του κινητού ή του android. Μου φαίνεται λογικό να συμβαίνει αλλά μετά από πολύ ζόρισμα της συσκευής πράγμα που δεν έγινε όμως. Επίσης να τονίσω ότι στη συσκευή κάνω συχνά restart οπότε περίμενα να μην το πάθει.

 

Πώς το βλέπετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν συχνά-πυκνά να καθαρίζεις τις Cache γιατί γεμίζει η μνήμη. Επίσης, λαγκάρισμα μπορεί να οφείλεται και στην ελεύθερη RAM που υπάρχει, οπότε κι ένας Memory Manager (όχι Task Killer..) μπορεί να βοηθήσει.

Για Καθάρισμα της Cache μία πάρ απολύ καλή εφαρμογή είναι το Quick App Manager.

Για Memory Manager καλά αποτελέσματα έχω δει με το Auto Memory Manager, αλλά πλέον χρησιμοποιώ το Script του Zeppelinrox με το set ρυθμίσεων για Multitasking και το κινητό είναι καλύτερο από ποτέ, τουλάχιστον στην CM7.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :happy:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...