Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς αν μπορούμε να βάλουμε κάποιο track στο ξυπνητήρι?

Γιατί με αυτά που έχει θα πάθουμε κάνα έμφραγμα!

Φτιάξε ένα φάκελο με όνομα alarms στην SD και βάλε μέσα τους ήχους που θες.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την βοήθεια !

Για τα μηνύματα μπορούμε να κάνουμε κάτι παρόμοιο ?

Κάνεις ένα φάκελο notifications για τις ειδοποιήσεις και ένα φάκελο ringtones για τους ήχους κλήσης. :)

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολληηη χρήση,θα πρέπει δυστυχώς να αναθεωρήσω κάποια πραγματάκια σχετικά με τη συσκευή μας.

Να σημειώσω ότι είμαι αρκετά έως παρα πολύ heavy user,κάθε μέρα,όλη μετά του πετάω τα μάτια εξω,βράζει συνέχεια το μοτορολακι αλλά εκεί,πιστό στο καθήκον.

Kαι εχοντας δοκιμασει κι αλλες συσκευες ακομα δεν υπαρχει αξιος αντικαταστατης συνολικα.

Καταρχάς,η cm 2.3 είναι όντως η πιο σταθερη για εμάς,χωρίς reboots και τα ρέστα,οχι ομως και η πιο γρηγορη.

Τρώει σίγουρα πιο γρήγορα μπαταρία.

Και τώρα στο ζουμί,πολύ δυστηχως η gingerbread πέφτει βαριά στο μαιλστονακι μας. Έχω παίξει με κάθε είδους ρυθμίσεις και παραρυθμισεις,το multitasking είναι σχεδόν άθλος,σπάνια συμβαίνει.

Γεγονός είναι επίσης,πως το mem hack βλάπτει την ομαλή λειτουργία του κινητού κάποια στιγμή,αυτο ΣΤΑΝΤΑΡ,στη gingerbread είναι όμως απαραίτητο αλλιώς θα έχουμε χώρο για πολύ λίγες εφαρμογές,δλδ φαύλος κύκλος.

Επισης σταματησα να παιζω με το overclocking,απο τα 900 και μετα δεν πολυεχει διαφορα το κινητο στη ΧΡΗΣΗ,και οχι στα benchmarks.

Συμπερασμα προσωπικο μου:

 

Επιμενω οτι οι αλλοι πλην του nadlabak ειναι λιγο οτι να ναι,ειδα και froyomod που φαγωθηκατε,εχει καποια ωραια πραγματακια ναι,αλλα δεν ειναι τοσο ολοκληρωμενη και σιγουρα οχι τοσο σταθερη οσο η cm.

Δυστηχως φαινεται οτι η froyo ειναι το ταβανι του milestone μας,σε eclair δε θα γυρναγα ουτε με σφαιρες,και ας ειναι ημιτελες το froyo απο τους χαζους της μοτορολα,θα μου λειψει το συστηματακι διορθωσης κειμενου που ηρθε αργα,ομως για μενα best λυση,η cm 6,χωρις κανενα μα κανενα αλλο πειραγμα.

 

 

 

Sent from my Milestone

 

Συμφωνώ μαζί σου! Αλλά η cm 6 έχει να ενημερωθεί πάνω από ένα μήνα! Δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τον kernel αφού συνεχώς λύνονται προβλήματα με τον kernel στη cm 7;

Link to comment
Share on other sites

Καποια θεματακια βασικα τα εχουν λυσει,αυτο με τα dsi errors ομως,οχι,αυτο βεβαια ουτε στν 7 το εχουν λυσει,απλα το παρακαπτουν και γινεται λιγο χειροτερη η αποκριση της οθονης,το παρακαμπτουν ομως.

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια λιγο help, κατεβασα καπιοα παιχνιδια που δεν υπαρχουν στο μαρκετ, αλλα οι εγκατασταση τους πιανει πολλη χωρο στην εσωτερικη μνημη του τηλ πως μπορω να κανω εγκατασταση στην καρτα sd η να τα μεταφερω με καπιον τροπο , πηγα στις εφαρμογες για να τα κανω μετακινισι στην καρτα αλλα δεν μοθ τα κανει.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια λιγο help, κατεβασα καπιοα παιχνιδια που δεν υπαρχουν στο μαρκετ, αλλα οι εγκατασταση τους πιανει πολλη χωρο στην εσωτερικη μνημη του τηλ πως μπορω να κανω εγκατασταση στην καρτα sd η να τα μεταφερω με καπιον τροπο , πηγα στις εφαρμογες για να τα κανω μετακινισι στην καρτα αλλα δεν μοθ τα κανει.

Δεν υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς στην SD για όλες τις εφαρμογές. Οπότε μόνο από μνήμη τηλεφώνου.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

To υποστηρίζει η 2.1 αν έχεις ρούτ βέβαια, με εφαρμογή.

Η τέλους 5.2 είναι πολύ ταχύτερη και από την εργαστασιακή. Μιλάμε ότι ξυρίζει....:p

 

Κατέβασα από το http://and-developers.com/sbf:milestone την 2.1 Central Europe, SHOLS_U2_02.36.0, αυτή δεν είναι η κατάλληλη για εμάς?

Είμαι έτοιμος για το πέρασμά της, απλά θέλω να θυμίσει κάποιος πως θα έχουμε μετά πάλι OpenRecovery, γιατί με την 2.2.1 GOT ήταν ενσωματωμένo τo Vulnerable..

Ευχαριστώ.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα από το http://and-developers.com/sbf:milestone την 2.1 Central Europe, SHOLS_U2_02.36.0, αυτή δεν είναι η κατάλληλη για εμάς?

Είμαι έτοιμος για το πέρασμά της, απλά θέλω να θυμίσει κάποιος πως θα έχουμε μετά πάλι OpenRecovery, γιατί με την 2.2.1 GOT ήταν ενσωματωμένo τo Vulnerable..

Ευχαριστώ.

Τρεχεις απο το pc το vulnerable κρατωντας πατημενο το πληκτρο up απο το πολυπληκτρο. μεχρι να σου γραψει pass στο pc σου

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δυστυχώς δεν κατάλαβα τι πρέπει να κάνω.. :rolleyes:
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το android έχει ένα θέμα με τους custom ήχους κλήσης σε συγκεκριμένες επαφές και τελευταία μου το εμφάνισε κι έμενα δυστυχώς...παίζει δηλ. Ότι ήχο θυμάται και όχι τον assigned. Κι από ότι έψαξα στο google δυστυχώς συμβαίνει και σε nexus S με 2.3.3-εσεις τι εμπειρία έχετε με αυτό το τραγικό bug παιδιά??

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το android έχει ένα θέμα με τους custom ήχους κλήσης σε συγκεκριμένες επαφές και τελευταία μου το εμφάνισε κι έμενα δυστυχώς...παίζει δηλ. Ότι ήχο θυμάται και όχι τον assigned. Κι από ότι έψαξα στο google δυστυχώς συμβαίνει και σε nexus S με 2.3.3-εσεις τι εμπειρία έχετε με αυτό το τραγικό bug παιδιά??

Ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Έχω συγκεκριμένους ήχους κλήσης για 5 επαφές μου και δουλεύουν κανονικά και στο Milestone και στο HD2 με CM7 και τα δύο.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα μόλις την 2.1 Official και την Vulnerable σύμφωνα με το How-To που υπάρχει. Μπήκα και στην Open Recovery, έκανα Root, όλα οκ. :)

 

Edit: Πέρασα και την Telus Lite v5.2, (χωρίς τα Basebands, ώστε να δουλεύει και το 3G με τις συχνότητές μας) φαίνεται να δουλεύει μια χαρά και είναι όντως πολύ γρήγορη.

Μου αρέσουν πολύ και τα fonts που χρησιμοποιεί. Αρκετά καλαίσθητη ROM.

 

Edit 2: Η εφαρμογή για τα Μηνύματα κλείνει (android.mms force closes). Έχουμε καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

Κατά τα άλλα εξαιρετική η ROM από θέμα ταχύτητας όση ώρα "παίζω" με το Milestone.

Edited by babis200sx
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με την Ice and Fire v2.0 και είναι όλα μια χαρά (αν εξαιρέσεις ότι έπρεπε να αλλάξω το βασικό font γιατί δεν υποστήριζε όλους τους ελληνικούς τονισμένους χαρακτήρες).
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με την Ice and Fire v2.0 και είναι όλα μια χαρά (αν εξαιρέσεις ότι έπρεπε να αλλάξω το βασικό font γιατί δεν υποστήριζε όλους τους ελληνικούς τονισμένους χαρακτήρες).

 

Την είχα βάλει αλλά επειδή αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα την έβγαλα! Είναι καλή, γρήγορη; Πώς μπορώ να αλλάξω τη γραμματοσειρά ώστε να υποστηρίζει όλους τους ελληνικούς χαρακτήρες;

 

Πέρασα μόλις την 2.1 Official και την Vulnerable σύμφωνα με το How-To που υπάρχει. Μπήκα και στην Open Recovery, έκανα Root, όλα οκ. :)

 

Edit: Πέρασα και την Telus Lite v5.2, (χωρίς τα Basebands, ώστε να δουλεύει και το 3G με τις συχνότητές μας) φαίνεται να δουλεύει μια χαρά και είναι όντως πολύ γρήγορη.

Μου αρέσουν πολύ και τα fonts που χρησιμοποιεί. Αρκετά καλαίσθητη ROM.

 

Edit 2: Η εφαρμογή για τα Μηνύματα κλείνει (android.mms force closes). Έχουμε καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

Κατά τα άλλα εξαιρετική η ROM από θέμα ταχύτητας όση ώρα "παίζω" με το Milestone.

 

Λογικά η Telus εφόσον είναι βασισμένη στην 2.1 δεν υποστηρίζει την μεταφορά των εφαρμοφών στην sd!

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Λογικά η Telus εφόσον είναι βασισμένη στην 2.1 δεν υποστηρίζει την μεταφορά των εφαρμοφών στην sd!

 

Δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, ούτως ή άλλως. ;) Για τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ τα 192ΜΒ ελεύθερα που έχει η Telus είναι υπεραρκετά.

Αρκεί να λυθεί το θέμα με το com.android.mms που κλείνει, γιατί δεν έχω SMS αυτήν την στιγμή..

Καμιά ιδέα κανείς??

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, ούτως ή άλλως. ;) Για τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ τα 192ΜΒ ελεύθερα που έχει η Telus είναι υπεραρκετά.

Αρκεί να λυθεί το θέμα με το com.android.mms που κλείνει, γιατί δεν έχω SMS αυτήν την στιγμή..

Καμιά ιδέα κανείς??

 

Το πρόβλημα αυτό στο βγάζει μόνο με την εφαρμογή των μηνυμάτων του android; Με κάποιο άλλο πρόγραμμα δοκίμασες; π.χ. handcent, sms go pro.

Link to comment
Share on other sites

στο Milestone και στο HD2 με CM7 και τα δύο.

 

Χε χε μάλλον για αυτό...προφανώς στην custom rom διόρθωσαν άλλο ένα bug των genious Motorola developers....Anyway, πέρα από την πλάκα, το θέμα είναι Android based και επειδή δεν το παθαίνουν όλοι και εμένα αρχισε να μου συμβαίνει πρόσφατα μετά από 7 μήνες, υποθέτω κάποια εφαρμογή -ίσως?- μπερδεύει τα πράγματα άλλα άντε βρες τι και πως....μήπως ήρθε η ωρα για ένα format???

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα μόλις την 2.1 Official και την Vulnerable σύμφωνα με το How-To που υπάρχει. Μπήκα και στην Open Recovery, έκανα Root, όλα οκ. :)

 

Edit: Πέρασα και την Telus Lite v5.2, (χωρίς τα Basebands, ώστε να δουλεύει και το 3G με τις συχνότητές μας) φαίνεται να δουλεύει μια χαρά και είναι όντως πολύ γρήγορη.

Μου αρέσουν πολύ και τα fonts που χρησιμοποιεί. Αρκετά καλαίσθητη ROM.

 

Edit 2: Η εφαρμογή για τα Μηνύματα κλείνει (android.mms force closes). Έχουμε καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

Κατά τα άλλα εξαιρετική η ROM από θέμα ταχύτητας όση ώρα "παίζω" με το Milestone.

 

Δεν με κατάλαβες πριν? μα γιατί? αφού τα λεω τόσο ωραία...:lol:

Στην τέλους 5.2 τα μηνύματα έχουν πρόβλημα στα ελληνικά. Αν γυρίσεις τη γλώσσα του μενού στα αγλλικά θα είσαι οκ.

Έτσι το έχω και δουλεύει χωρίς πρόβλημα.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό στο βγάζει μόνο με την εφαρμογή των μηνυμάτων του android; Με κάποιο άλλο πρόγραμμα δοκίμασες; π.χ. handcent, sms go pro.

 

Δεν με κατάλαβες πριν? μα γιατί? αφού τα λεω τόσο ωραία...:lol:

Στην τέλους 5.2 τα μηνύματα έχουν πρόβλημα στα ελληνικά. Αν γυρίσεις τη γλώσσα του μενού στα αγλλικά θα είσαι οκ.

Έτσι το έχω και δουλεύει χωρίς πρόβλημα.:)

 

O Γιάννης είχε δίκιο, μόλις γύρισα την γλώσσα στα Αγγλικά μια χαρά δούλεψε η εφαρμογή για τα SMS. :)

Άρα ελληνικά γιοκ με την Telus? Κατά τα άλλα η ROM είναι απλά κορυφή.

Το κινητό είναι πιο γρήγορο από ποτέ, Multitasking και πάλι, πατάς Home Button ενώ είσαι στο Market, GMail, κλπ και παραμένουν ανοικτά στο παρασκήνιο. :D

 

Μετά από χρήση Froyo/Gingerbread ROMs, η απόφαση είναι μία: Το Milestone είναι για 2.1 ΤΕΛΟΣ.

Edited by babis200sx
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

O Γιάννης είχε δίκιο, μόλις γύρισα την γλώσσα στα Αγγλικά μια χαρά δούλεψε η εφαρμογή για τα SMS. :)

Άρα ελληνικά γιοκ με την Telus? Κατά τα άλλα η ROM είναι απλά κορυφή.

Το κινητό είναι πιο γρήγορο από ποτέ, Multitasking και πάλι, πατάς Home Button ενώ είσαι στο Market, GMail, κλπ και παραμένουν ανοικτά στο παρασκήνιο. :D

 

Μετά από χρήση Froyo/Gingerbread ROMs, η απόφαση είναι μία: Το Milestone είναι για 2.1 ΤΕΛΟΣ.

 

Άντε πάλι στήσιμο το κινητό! Σε δουλειά να βρισκόμαστε!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι στήσιμο το κινητό! Σε δουλειά να βρισκόμαστε!!! :P

 

Καλά είσαι, σε δουλειά να βρισκόμαστε..! :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Για να μην εχεις προβλημα με τα μηνυματα στην ελληνικη γλωσσα, νομιζω μπορεις να περασεις πρωτα καποια παλαιοτερη εκδοση της τελους (πχ την 5.0) να παρεις το apk των μηνυματων απο αυτη την παλιοτερη εκδοση και να το κανεις εγκατασταση μετα στην 5.2 αντικαθιστωντας το αντιστοιχο προβληματικο apk της 5.2. προσωπικα βαριεμαι απιστευτα ολη τη διαδικασια, οποτε....αγγλικα και ολα οκ.

O Γιάννης είχε δίκιο, μόλις γύρισα την γλώσσα στα Αγγλικά μια χαρά δούλεψε η εφαρμογή για τα SMS. :)

Άρα ελληνικά γιοκ με την Telus? Κατά τα άλλα η ROM είναι απλά κορυφή.

Το κινητό είναι πιο γρήγορο από ποτέ, Multitasking και πάλι, πατάς Home Button ενώ είσαι στο Market, GMail, κλπ και παραμένουν ανοικτά στο παρασκήνιο. :D

 

Μετά από χρήση Froyo/Gingerbread ROMs, η απόφαση είναι μία: Το Milestone είναι για 2.1 ΤΕΛΟΣ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Την είχα βάλει αλλά επειδή αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα την έβγαλα! Είναι καλή, γρήγορη; Πώς μπορώ να αλλάξω τη γραμματοσειρά ώστε να υποστηρίζει όλους τους ελληνικούς χαρακτήρες;

 

Επειδή είχα ήδη την 1.8, είχα κάνει ένα nandroid πριν περάσω την 2.0 χωρίς να κάνω factory reset. Οπότε επέστρεψα στην 1.8 και αντέγραψα στην κάρτα μνήμης όλο το folder των fonts με το root explorer (θέλει προφανώς root). Μετά πέρασα την 2.0, κατέβασα το font changer από το market, επέλεξα το φάκελο στην κάρτα μνήμης που είχα κάνει backup των font από την 1.8 και αφού τα είδε κανονικά τα πέρασε.

Αν θέλεις μπορώ να σου ανεβάσω κάπου τα font για να τα κατεβάσεις να τα περάσεις εύκολα στην 2.0.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...