Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι βέβαια...

Θα γράψω κάτι με κεφαλαία όχι για να φωνάξω αλλά για να το τονίσω...

 

ΣΕ ΚΑΘΕ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΆΖΩ ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΓΡΆΦΩ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ROM ΕΙΝΑΙ... ΜΗ ΒΆΖΕΤΕ ΘΈΜΑΤΑ ΜΟΥ ΠΟΥΔΕΝ ΑΠΕΥΘΎΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ROM ΠΟΥ ΈΧΕΤΕ ΣΤΟ ΤΗΛΈΦΩΝΟ ΣΑΣ...

 

Καλα κανεις και το λες για οσους από εμας δεν ειναι και πολυ "μπασμενοι" στο milestone

αλλα την Cyanogen που την βρήσκω? (μιλαω και σελιδα οπως του GOT για να παρακολουθουμε και για τυχον νεοτερη)

Ευχαριστω εκ των προτερων

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

E?:lol: Αν θεωρεις overclock το 1gh με το 60vsel, και εισαι και σιγουρος και ολας οτι το πληκτρολογιο αποκοληθηκε λογο (και) του overclock τι να πω...Το δικο μου το milestone θα επρεπε να εχει τιναξει το σπιτι μου στον αερα. :p

 

 

Θες να δεις τωρα στο τηλ μου overclock 1,35gh με 90 vsel και 26 βαθμους απο os monitor?

 

 

Γεματες 24 ωρες εδω με 1.35gh overclock 90 vsel και με ικανοποιητικη χρηση.

Εναλακτικα δοκιμασε και με Vplayer, το θεωρω ανωτερο του Rock Player.

 

 

Μπαμπη το video που ζητας να παιξει απο το κινητο ειναι καφριλα.:p

Πολλα περασμενης γενιας δυπηρηνα pc (athlon x2) (pentium dual core) με συχνοτητες 2gh+ σε καθε πυρηνα δε καταφερνουν να εχουν απροσκοπτη αναπαραγωγη σε 720 (δε συζηταμε σε 1080) και περιμενεις να το κανει αυτο το ερμο το milestone?

 

 

Χρειάζεται να ξαναπώ πως όσα γράφω αναφέρονται στο δικό μου κινητό, εντυπώσεις απο την δική μου χρήση; Εξ άλλου ειναι προφανές νομίζω οτι δεν υπάρχει ενα Milestone παρόμοιο με άλλο, ο καθένας έχει διαφορετικές θερμοκρασίες, διαφορετικά battery life κλπ..

 

Και το δικό μου, με την 2.2.1 ζεσταίνεται πολύ.. Αν και νομιζω δεν εχει σημασία το OC τελικά.. Διοτι παλιότερα το χα μέχρι 1.1 χωρίς αυξημένες θερμοκρασίες..

 

Το onscreen πληκτρολόγιο δεν το χρησιμοποιώ ποτέ, ούτε καν για το PIN.. Το κινητό δουλεύει με το hardware keyboard ανοιχτό σχεδόν συνέχεια.. Λίγο ο ιδρώτας και η ζέστη απ τα χέρια μου, λίγο και η ζέστη απο CPU/3G module και απ' οτι φαίνεται ξεκόλλησε ή μάλλον χαλάρωσε σε κάποια σημεία.

 

EDIT: Βρήκα κι ενα video στο youtube, ενας τυπος έπαθε το ιδιο ακριβως και στα ίδια σημεία.. Και δε του περνάνε εγγύηση..

 

 

Όσον αφορά το 720p videο, φυσικά και μπορει να τα παίξει οποιοσδήποτε διπύρηνος Athlon, ειδικά σε τέτοια clocks, οποιοδήποτε πρόβλημα ειναι θέμα κακογραμμένου decoder.. Όπως μπορεί και το Milestone, Cortex A8 έχει και hardware acceleration.. Στο Omnia HD ας πούμε, με τα ιδια τεχνικα χαρακτηριστικά, έβλεπες 720p ανετότατα (και στα πιο καινούρια firmware έγραφες κι ολας σε 25 fps χωρις ουτε ενα dropped frame). Αλλα τι να τα κάνεις ολα αυτά αν οι προγραμματιστές είναι άμπαλοι..

Edited by silencer51
Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετά την δευτερη φορά που πέρασα το .sbf της 2.2.1 δουλεύει πολύ καλύτερα η μπαταρία....

Μου κράτησε μια μέρα:

1) Με 1 ώρα περίπου κλήσεις όλες μέσω bluetooth,

2) Με μια περίπου 1 ώρα internet μέσω wifi,

3) Τo 2G ΔΕΝ το τσέκαρα καθόλου,

4) Το bluetooth ήταν συνολικά ανοιχτό γύρω στις 12-14 ώρες...

5) Το GPS ανοιχτό μαζί με τσεκαρασισμένο το "Ενεργοποίηση δεδομένων δικτύου" από τις Ρυθμίσεις, για κανένα 5λεπτο, να τσεκάρω ακρίβεια του GPS και τέλος

6) Ένα Full Nandroid Backup...

 

Αυτό, πως στην ευχή εξηγείται;;;

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Άμα διαβάσεις λίγες σελίδες πίσω είχα τρομερό πρόβλημα με την μπαταρία και γω...

Την ξαναπέρασα την Got 2η φορά και από τότε έστρωσε....

Τι να πω???

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Ακολουθώντας τις οδηγίες του amdniko πέρασα και γώ την Froyo χθες το απόγευμα. "'Επαιξα" λίγο χθες βράδυ πριν κανω restore πάλι στην 2.1 . Απόψε αναμένεται να γίνει η πλήρης μεταφορά στην 2.2.

Kalagas περιμένω με ανυπομονησία την επόμενη κινησή σου για Theme (Στο μονόχρωμο και γω - προτιμούσα το μπλέ αλλα και με το γκρι κανένα πρόβλημα : -) ).

Για μερικές ώρες που την δούλεψα στα 1000 - 66vsel δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο προβλημα. Είναι πιο γρήγορη απο την 2.1 (ακόμα βέβαια δεν μπορώ να πω οτι είναι η νύχτα με την μερα....).

'Εκανα και κάποιες δοκιμές σε sites με Flash (πρώτη φορά) - Καλό το Flash support αλλα ΑΡΓΟ!!!....

 

Κάτι άλλο που περίμενα να διορθωθεί με την 2.2 αλλα δυστυχώς δεν εγινε, ειναι τα PROXY SETTINGS για Wifi. Στην δουλειά μου έχω Wifi αλλα χρησιμοποiούμε PROXY. Και ενώ έχω access στο wireless δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω (ουτε για πλοήγηση ούτε για τα updates που χρειάζονται κάποιες εφαρμογές - π.χ Weather updates).

 

Απ' 'οσο ξέρω είναι πρόβλημα του Milestone , αφού ένας συνάδερφος που έχει το Samsung Galaxy S με την 2.1 δεν έχει θέμα (το τσέκαρα μαζί του και στα Wifi Advanced Settings έχει πεδίο για PROXY ....)

 

Υπάρχει κάποιος που έχει το ίδιο πρόβλημα και το έχει αντιμετωπίσει με κάποια εφαρμογή ;

Γνώρίζετε κάτι;

 

Σας ευχαριστώ

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τρέχω 1GHz με 66vsel, καμία υπερθέρμανση, σταθερότατο, σαν εργοστασιακό. Να'σαι καλά Νίκο για τις ρυθμίσεις. ;)

Θα δοκιμάσω και το VPlayer λοιπόν.

Καφρίλα ε?? :) Τα αρχεία μου video (σειρές, ταινίες) είναι το λιγότερο 720p (οι σειρές). Ταινίες μόνο 1080 πλέον, με το υψηλότερο bitrate, ώστε να απολαμβάνουμε HD.

Οπότε θέλω να πετάω κανένα επεισόδιο BBT, HIMYM στο κινητό, αν θέλω να "σκοτώσω" κανένα 20λεπτο..

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί να είναι καφρίλα και εξηγούμαι:

Έχουμε στο Milestone A8 Cortex 1GHz, όπως έχει και το iPad, και τα επερχόμενα Archos. Γιατί αυτά παίζουν τα 720p video? Χρησιμοποιούν και την επεξεργαστική ισχύ του συστήματος γραφικών τους άραγε?

Ακριβως. Και το Archos αλλα και το ipad, το decoding το αναλαμβανει η gpu. Βεβαια και το milestone θα μπορουσε να τρεξει τα video μεσω gpu ardware acceleration, αλλα προς το παρων δεν υπαρχει καποια εφαρμογη που να αναθετει το decoding των mkv στην gpu.

Υπομονή να βγάλει ο nadlabak την Cyanogen και ετοιμάζω ήδη 2 themes. Ένα όπως η mixed v. 2 και ένα σε grayscale για αυτούς που δεν τους αρέσουν τα πολλά πολλά χρώματα...

 

Παρων! την περιμενω πως και πως.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Και το Archos αλλα και το ipad, το decoding το αναλαμβανει η gpu. Βεβαια και το milestone θα μπορουσε να τρεξει τα video μεσω gpu ardware acceleration, αλλα προς το παρων δεν υπαρχει καποια εφαρμογη που να αναθετει το decoding των mkv στην gpu.

 

 

Παρων! την περιμενω πως και πως.

 

Προσπσθω να περασω την CyanogenMod 6.1.0 RC0 for Milestone μετα από την 2.2.1 του GOT και δεν μου ξεκιναει το κινητο, για την ακριβεια μου φερνει το σηαμ της μοτορολα και μετα ξανα κανει restart και μετα τα ιδια, συναιχεια. Το κινητο επανερχεται με nandtoid restore . Tι φταιει?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Προσπσθω να περασω την CyanogenMod 6.1.0 RC0 for Milestone μετα από την 2.2.1 του GOT και δεν μου ξεκιναει το κινητο, για την ακριβεια μου φερνει το σηαμ της μοτορολα και μετα ξανα κανει restart και μετα τα ιδια, συναιχεια. Το κινητο επανερχεται με nandtoid restore . Tι φταιει?

 

Έχεις πάρει μου φαίνεται φόρα και βάζεις ότι βρίσκεις μπροστά σου και μάλιστα χωρίς να διαβάσεις καλά πρώτα...

Η Cyanogen που πηγές να βάλεις δεν είναι για την GOT 2.2.1 αλλά για παλιότερες.

Ξανά φλάσαρε τώρα από την αρχή την GOT 2.2.1γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να ανοίξει το τηλέφωνο.

Και κάτσε και διάβαζε προσεχτικά πριν κάνεις οτιδήποτε...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά απο δεύτερο φλασάρισμα της GOT η μπαταρια επανηλθε στα φυσιολογικά της (δεν κρατάει οπως η Κρονος αλλα ειναι οκ) και σταμάτησε και το overheating..

 

Μυστήριαι αι βουλαι του Milestone!

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά απο δεύτερο φλασάρισμα της GOT η μπαταρια επανηλθε στα φυσιολογικά της (δεν κρατάει οπως η Κρονος αλλα ειναι οκ) και σταμάτησε και το overheating..

 

Μυστήριαι αι βουλαι του Milestone!

 

Αυτο ξαναπεστο.:lol:

Εχω πανω απο 50 pms απο διαφορους χρηστες του forum και εχω ακουσει πραγματα που ξεπερνανε καθε φαντασια. Οταν η λογικη λοιπον σταματαει προτεινω ξανα φλασαρισμα και ως δια μαγειας ολα τα προβληματα φτιαχνουν.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάρει μου φαίνεται φόρα και βάζεις ότι βρίσκεις μπροστά σου και μάλιστα χωρίς να διαβάσεις καλά πρώτα...

Η Cyanogen που πηγές να βάλεις δεν είναι για την GOT 2.2.1 αλλά για παλιότερες.

Ξανά φλάσαρε τώρα από την αρχή την GOT 2.2.1γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να ανοίξει το τηλέφωνο.

Και κάτσε και διάβαζε προσεχτικά πριν κάνεις οτιδήποτε...

 

Πρώτον. Ετσι οπως γραφεται ο οδηγός: "ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΜΙΑ CUSTOM FROYO ROM (CRONOS,CYANOGENMOD)" δεν αναφερεται οτι αμα εχεις την 2.2.1 δεν μπορεις να το κανεις.

Δευτερον. Το πρώτο link που βαζει σε πηγαινει στην CyanogenMod 6.1.0 RC0 for Milestone.

Τρίτον. αμα προσεξεις τι γραφω θα δεις οτι το επανεφερα το κινητό.

Τέταρτον. Οι οδηγοι που φτιαχνοντε (και ευχαριστω πολυ για αυτο) δεν αναφερονται σε master του ειδους αλλα και σε χρηστες που μπορει να ειναι και απο αλλα λειτουργικά.

Παντως σε ευχαριστω για την βοηθεια που δινεις.

 

EDIT

Και κατι τελευταιο εχω την 2.2.1, αμα θέλω να περασω την cronos ή την Cyanogen πως θα το κανω?

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον. Ετσι οπως γραφεται ο οδηγός: "ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΜΙΑ CUSTOM FROYO ROM (CRONOS,CYANOGENMOD)" δεν αναφερεται οτι αμα εχεις την 2.2.1 δεν μπορεις να το κανεις.

Δευτερον. Το πρώτο link που βαζει σε πηγαινει στην CyanogenMod 6.1.0 RC0 for Milestone.

Τρίτον. αμα προσεξεις τι γραφω θα δεις οτι το επανεφερα το κινητό.

Τέταρτον. Οι οδηγοι που φτιαχνοντε (και ευχαριστω πολυ για αυτο) δεν αναφερονται σε master του ειδους αλλα και σε χρηστες που μπορει να ειναι και απο αλλα λειτουργικά.

Παντως σε ευχαριστω για την βοηθεια που δινεις.

 

EDIT

Και κατι τελευταιο εχω την 2.2.1, αμα θέλω να περασω την cronos ή την Cyanogen πως θα το κανω?

Αγόρι μου αυτό δεν σου είπα? Ότι η Cronos και Cyanogen δεν είναι για την 2.2.1. Δεν έχει βγει ακόμα Cronos ή Cyanogen για την ROM των GOT 2.2.1.

Δεν είχα δεί ότι το επανέφερες. Αν λοιπόν το έχεις επαναφέρει στην προηγούμενη κατάσταση (Eclair 2.1) για να περάσεις την τελευταία Rom Cyanogen, πρέπει πρώτα να περάσεις την Cyanogen 0.01c που είναι σε μορφή .sbf και πάνω εκεί να περάσεις την τελαιυταία Cyanogen

με τη διαδικασία "apply update" από το Open Recovery....

Aν δεν περάσεις λοιπόν πρώτα την Cyanogen 0.01c δεν μπορείς να περάσεις καμιά άλλη Cyanogen κατευθείαν στην έκδοση android 2.1.

 

Υ.Γ. Σου προτείνω να μείνεις με την GOT 2.2.1 και να περιμένεις λίγο ακόμα να βγουν καινούργιες Cyanogen και Cronos ή Dexter ή ότι τελος πάντων βγει...

 

Υ.Γ.2. Και κάτι τελευταίο προς όλους που διαβάζουν... Όσοι έχετε πρόβλημα μπαταρίας με την GOT 2.2.1 απλά ξανά κατεβάστε την και ξανά περάστε την με το RSDLite. Όσοι το έχουν κάνει, έχουν σωθεί..... Tην δεύτερη φορά όλα λειτουργούν καλύτερα...

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρι μου αυτό δεν σου είπα? Ότι η Cronos και Cyanogen δεν είναι για την 2.2.1. Δεν έχει βγει ακόμα Cronos ή Cyanogen για την ROM των GOT 2.2.1.

Δεν είχα δεί ότι το επανέφερες. Αν λοιπόν το έχεις επαναφέρει στην προηγούμενη κατάσταση (Eclair 2.1) για να περάσεις την τελευταία Rom Cyanogen, πρέπει πρώτα να περάσεις την Cyanogen 0.01c που είναι σε μορφή .sbf και πάνω εκεί να περάσεις την τελαιυταία Cyanogen

με τη διαδικασία "apply update" από το Open Recovery....

Aν δεν περάσεις λοιπόν πρώτα την Cyanogen 0.01c δεν μπορείς να περάσεις καμιά άλλη Cyanogen κατευθείαν στην έκδοση android 2.1.

 

Υ.Γ. Σου προτείνω να μείνεις με την GOT 2.2.1 και να περιμένεις λίγο ακόμα να βγουν καινούργιες Cyanogen και Cronos ή Dexter ή ότι τελος πάντων βγει...

 

Υ.Γ.2. Και κάτι τελευταίο προς όλους που διαβάζουν... Όσοι έχετε πρόβλημα μπαταρίας με την GOT 2.2.1 απλά ξανά κατεβάστε την και ξανά περάστε την με το RSDLite. Όσοι το έχουν κάνει, έχουν σωθεί..... Tην δεύτερη φορά όλα λειτουργούν καλύτερα...

 

οκ αγόρι μου, σε ευχαριστω για τις πληροφορίες, σωτηριες οπως παντα, να εισαι καλα.

Παρασυρθηκα γιατι μου αρεσει πολυ το theme που εχεις φτιαξει για την cyanogen, ta χρωματα στην GOT 2.2.1 ειναι απελπισια.

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα το πρωί το έβαλα πάλι για φόρτιση, δηλαδή έβγαλε 2 μέρες ακριβώς με κανονική χρήση. Τηλέφωνα, μηνύματα, WiFi για να μπαίνω Market και λίγο msn όταν έβλεπα μπάλα και βαριόμουν να κουβαλάω το laptop.

Είναι καλή αυτονομία πιστεύω, τι λέτε κι εσείς? Να ξαναπεράσω την ROM μήπως και βελτιωθεί κι άλλο?

 

@amdnikos: ΔΟκίμασα και το VPlayer, αλλά είναι alpha έκδοση με πολλά προβλήματα. Στο .mkv αντί για διαλόγους, ακουγόταν ένα συριχτός ήχος, χώρις που δεν υποστηρίζει ακόμα subs..

Το RockPlayer λίγη βελτίωση θέλει ακόμα πιστεύω για να παίξει τα mkv άκοπα. Διαλόγους και subs τα παίζει άνετα και σωστά. Απλά frameιάζει την εικόνα...

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα το πρωί το έβαλα πάλι για φόρτιση, δηλαδή έβγαλε 2 μέρες ακριβώς με κανονική χρήση. Τηλέφωνα, μηνύματα, WiFi για να μπαίνω Market και λίγο msn όταν έβλεπα μπάλα και βαριόμουν να κουβαλάω το laptop.

Είναι καλή αυτονομία πιστεύω, τι λέτε κι εσείς? Να ξαναπεράσω την ROM μήπως και βελτιωθεί κι άλλο?

 

@amdnikos: ΔΟκίμασα και το VPlayer, αλλά είναι alpha έκδοση με πολλά προβλήματα. Στο .mkv αντί για διαλόγους, ακουγόταν ένα συριχτός ήχος, χώρις που δεν υποστηρίζει ακόμα subs..

Το RockPlayer λίγη βελτίωση θέλει ακόμα πιστεύω για να παίξει τα mkv άκοπα. Διαλόγους και subs τα παίζει άνετα και σωστά. Απλά frameιάζει την εικόνα...

Απιθανη αυτονομια. Εγω βγαζω περιπου 24 ωρες. Οσο τα προγραμματα αναπαραγωγης video δεν αξιοποιουν την καρτα γραφικων, μη περιμενεις ποτε να δεις 720. Ειναι τρομερο το φορτιο που αναλαμβανει ο επεξεργαστης για να τα βγαλει περα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά η 2.2.1 - Και με την μπαταρία δεν είχα κανένα θέμα (μέχρι στιγμής). Χρειάζεται ενα νέο theme πάντως ...

 

Που βλέπετε την μεγαλύτερη διαφορά ως προς την απόδοση;

Ο amdnikos είπε οτι είναι η μέρα με την νύχτα. Τι σημαίνει αυτό; Που φαίνονται οι ουσιαστικές διαφορές απο την 2.1 και τελικά τι κερδίζουμε με την 2.2 ;

Link to comment
Share on other sites

Απιθανη αυτονομια. Εγω βγαζω περιπου 24 ωρες. Οσο τα προγραμματα αναπαραγωγης video δεν αξιοποιουν την καρτα γραφικων, μη περιμενεις ποτε να δεις 720. Ειναι τρομερο το φορτιο που αναλαμβανει ο επεξεργαστης για να τα βγαλει περα.

 

Mου πετσόκοψες τις όποιες ελπίδες είχα Νίκο.. Πάμε για Droid 2 Global λοιπόν κάποια στιγμή, αν παίζει 720p :rolleyes:

 

Που βλέπετε την μεγαλύτερη διαφορά ως προς την απόδοση;

Ο amdnikos είπε οτι είναι η μέρα με την νύχτα. Τι σημαίνει αυτό; Που φαίνονται οι ουσιαστικές διαφορές απο την 2.1 και τελικά τι κερδίζουμε με την 2.2 ;

 

Από τα Benchmark και μόνο φαίνεται ξεκάθαρα. Πλέον τρέχει πολύ πιο άνετα οποιαδήποτε εφαρμογή, και το Λογισμικό εκμεταλλεύται το πολύ καλό hardware πολύ περισσότερο.

Ακόμα, έχεις εγκαταστάση εφαρμογών στην SD, ώστε να μην σε νοιάζει πόσες εφαρμογές έχεις εγκατεστημένες, έχεις υποστήριξη Adobe Flash, WiFi Tethering, κά..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! Τι λεει?:) Μετα απο καιρο καταφερα να ξανασχοληθω λιγο με το κινητο και ειδα 100 εξελιξεις! (εξεταστικες, πρακτικες κλπ ααα...). Διαβασα χθες το forum απο εκει που ειχα μεινει. Περασα την official leaked 2.2.1. Απο OpenRecovery μου εχει την επιλογη για OC τo οποια δοκιμαζω αλλα τα σχετικα benchmarks μου δειχνουν οτι δε γινεται τιποτα. Καλη η 2.2.1 αλλα μη χασω και το καλο παλιο OC.. καμια ιδεα τι μπορει να φτεει?

καλως σας βρηκα και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έκανα το κινητό root με την επιλογή από το GOT μενού. Πώς είμαι σίγουρος ότι πέτυχε; Τι μπορώ να κάνω τώρα που δεν μπορούσα να κάνω πριν;

Επίσης, κάθε φορά που εγκαθιστώ ένα πρόγραμμα, αυτό φαίνεται να πηγαίνει στην μνήμη του τηλεφώνου και όχι στην SD. Πώς θα γίνει να με ρωτά κάθε φορά που θέλω να γίνει εγκατάσταση (ή έστω να πηγαίνουν μόνιμα όλες στην SD);

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έκανα το κινητό root με την επιλογή από το GOT μενού. Πώς είμαι σίγουρος ότι πέτυχε; Τι μπορώ να κάνω τώρα που δεν μπορούσα να κάνω πριν;

Επίσης, κάθε φορά που εγκαθιστώ ένα πρόγραμμα, αυτό φαίνεται να πηγαίνει στην μνήμη του τηλεφώνου και όχι στην SD. Πώς θα γίνει να με ρωτά κάθε φορά που θέλω να γίνει εγκατάσταση (ή έστω να πηγαίνουν μόνιμα όλες στην SD);

 

Κι εγω οπως βλεπεις ειμαι στις πρωτες ωρες χρησης της froyo. ευχαριστημενος επι του παροντος! Δες αμα υπαρχει η εφαρμογη useruser εγκατεστημενη, ή δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις καμια εφαρμογη που να απαιτει root. Για τις εφαρμογες μπορεις να δεις που ειναι εγκατεστημενες και να τις μεταφερεις στην SD απο settings - applications - manage applications.

Εκανες OC το κινητο εσυ ?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω οπως βλεπεις ειμαι στις πρωτες ωρες χρησης της froyo. ευχαριστημενος επι του παροντος! Δες αμα υπαρχει η εφαρμογη useruser εγκατεστημενη, ή δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις καμια εφαρμογη που να απαιτει root. Για τις εφαρμογες μπορεις να δεις που ειναι εγκατεστημενες και να τις μεταφερεις στην SD απο settings - applications - manage applications.

Εκανες OC το κινητο εσυ ?

 

Ναι, το έκανα, αλλά πιστεύω ότι απλά μας αρέσει να βλέπουμε εντυπωσιακούς αριθμούς. Στην ουσία δεν είδα διπλάσια διαφορά στη ταχύτητα (1Ghz-66vsel).

Για πρότεινε κάποια εφαρμογή που απαιτεί root, για να δοκιμάσω. Μήπως εννοείς την superuser και όχι την useruser; Γιατί την πρώτη την έχω, όπως και την root explorer. Αυτές οι δύο μου φαίνονται εφαρμογές που απαιτούν rooted συσκευή, άρα μάλλον είμαι rooted! Τι κερδίζω με αυτό τελικά;

Σχετικά με τις εφαρμογές στην SD, μόνο λίγες μπορώ να μεταφέρω στην κάρτα. Στις υπόλοιπες δεν μου δίνεται η επιλογή.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έκανα, αλλά πιστεύω ότι απλά μας αρέσει να βλέπουμε εντυπωσιακούς αριθμούς. Στην ουσία δεν είδα διπλάσια διαφορά στη ταχύτητα (1Ghz-66vsel).

Για πρότεινε κάποια εφαρμογή που απαιτεί root, για να δοκιμάσω. Μήπως εννοείς την superuser και όχι την useruser; Γιατί την πρώτη την έχω, όπως και την root explorer. Αυτές οι δύο μου φαίνονται εφαρμογές που απαιτούν rooted συσκευή, άρα μάλλον είμαι rooted! Τι κερδίζω με αυτό τελικά;

Σχετικά με τις εφαρμογές στην SD, μόνο λίγες μπορώ να μεταφέρω στην κάρτα. Στις υπόλοιπες δεν μου δίνεται η επιλογή.

 

Ναι, αυτη εννοουσα. Απλο τυπογραφικο. my bad.. Αμα λειτουργει κανονικα ο root explorer τοτε εισαι ενταξει! Οταν ρωτας τι κερδιζεις, το root εννοεις? μα χωρις αυτο δε θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις πολλες εφαρμογες/δυνατοτητες του κινητου. Απλο παραδειγμα ο root explorer που ηδη λες οτι εχεις. Οσο για τις εφαρμογες δε μεταφερονται ολες. Ειναι δουλεια του καθε developer να δινει αυτη την επιλογη. Κι εγω μερικες εχω στην SD.

Την διαφορα με το overclocking θα την καταλαβεις με την περισσοτερη χρηση του κινητου στην συγκεκριμενη συχνοτητα που το εχεις ρυθμισει. Προσωπικα, στη 2.1 ειχα δει αρκετη διαφορα στα 800mhz και 68Vsel αν θυμαμαι καλα το voltage που το ειχα ρυθμισει. Πως το εκανες ομως εσυ? Παλι απο την Open Recovery?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτη εννοουσα. Απλο τυπογραφικο. my bad.. Αμα λειτουργει κανονικα ο root explorer τοτε εισαι ενταξει! Οταν ρωτας τι κερδιζεις, το root εννοεις? μα χωρις αυτο δε θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις πολλες εφαρμογες/δυνατοτητες του κινητου. Απλο παραδειγμα ο root explorer που ηδη λες οτι εχεις. Οσο για τις εφαρμογες δε μεταφερονται ολες. Ειναι δουλεια του καθε developer να δινει αυτη την επιλογη. Κι εγω μερικες εχω στην SD.

Την διαφορα με το overclocking θα την καταλαβεις με την περισσοτερη χρηση του κινητου στην συγκεκριμενη συχνοτητα που το εχεις ρυθμισει. Προσωπικα, στη 2.1 ειχα δει αρκετη διαφορα στα 800mhz και 68Vsel αν θυμαμαι καλα το voltage που το ειχα ρυθμισει. Πως το εκανες ομως εσυ? Παλι απο την Open Recovery?

 

Ναι, από την Open Recovery. Με αυτά που μου είπες, είναι βέβαιο ότι είμαι πλέον rooted... Για πρότεινετέ μου τώρα και κάποιες άλλες εφαρμογές που να εκμεταλλεύονται αυτό το γεγονός!

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, από την Open Recovery. Με αυτά που μου είπες, είναι βέβαιο ότι είμαι πλέον rooted... Για πρότεινετέ μου τώρα και κάποιες άλλες εφαρμογές που να εκμεταλλεύονται αυτό το γεγονός!

 

Κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιώ εγώ και μου έχει φανεί χρήσιμο το root είναι το drocap2 (παίρνεις screenshot από όποια οθόνη του τηλ. θέλεις χωρίς να συνδέεις καλώδια ή άλλες πολύπλοκες ρυθμίσεις),

και το market enabler που κάνει το market να σου βγάζει αποτελέσματα εφαρμογών που υπό κανονικές συνθήκες δεν θα εμφανιζόταν επειδή δεν υποστηρίζεται επίσημα η Ελλάδα.

Πολύ χρήσιμα επίσης είναι τα root explorer που ήδη έβαλες,

το quickboot που κάνει reboot/ recovery boot / bootloader boot αμέσως,

και αρκετά άλλα που δε θυμάμαι τώρα.

 

Γενικά, όσο θέλεις να ψάχνεις το τηλέφωνο κ να του δίνεις δυνατότητα να κάνει πράγματα που μπορεί να κάνει αλλά η motorola ή η google θεώρησαν σωστό να μην τα προσθέσουν, τότε θα συναντάς όλο κ περισσότερο εφαρμογές που απαιτούν root access. Και σε τελική ανάλυση δεν είναι κ καμία φοβερή τροποποίηση/πείραγμα για να το συζητάμε τόσο εκτεταμένα. Όλες αυτές οι custom rom, οι recoveries, τα overclock είναι πολύ πιο σημαντικά μιλώντας σε επίπεδο "πειράγματος" του τηλεφώνου για να μιλάμε τώρα και πίσω, για root. Οι πιθανές επιπτώσεις/προβλήμαρα από το root είναι σχεδόν ανύπαρκτες μπροστά σε αυτές από όλες τις υπόλοιπες τροποποιήσεις που στην καλύτερη μπορεί να σε αναγκάσουν να χάσεις χρόνο flashαρωντας και ψαχνοντας τι δεν δουλεύει.

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα ότι η μπαταρία ήταν 4.1 V (φοβήθηκα λίγο γιατί η μπαταρία πάνω γράφει 3.7V)! Είμαι στο 1 Ghz και 66vsel! Μπορεί με κάποιο τρόπο να επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα; Τώρα είμαι 3.87 V και 27oC!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...