Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μενα αυτο το θεμα ειναι ΜΕΓΙΣΤΗΣ σημασιας.

Γιατι αν επιλεγω android εκτος των αλλων, ειναι για το 'open' του εγχειρηματος σε σχεση πχ, με apple. Και για την (υποτιθεμενη?) ευελιξια της πλατφορμας.

Και βλεπω , no sd slot, οχι αλλαγη μπαταριας απο τον χρηστη(οχι ευκολα τουλαχιστον κλπ). Πρακτικες apple δηλαδη.

Και ψαχνω, επειδη πιστευω οτι οντως το moto g ειναι καλη επιλογη, να βρω ενα workaround για την αλλαγη της μπαταριας, οταν μου χρειαστει.

Αλλιως γινομαστε 'χαλιφης στη θεση του χαλιφη' αλα apple.

 

Αφού είναι θέμα μεγίστης σημασίας η αλλαγή μπαταρίας, απλά αφήνεις το κινητό αυτό και κοιτάς μόνο σε Samsung.

Από την άλλη αλλαγή μπαταρίας δεν θα χρειαστεί, εκτός αν κρατήσεις το κινητό 5 χρόνια, που και τότε το πας σε ένα εξουσιοδοτημένο κατάστημα. Με την εξαγορά της Motorola απο την Lenovo, λογικά θα απλοποιηθουν τα πράγματα στον τομέα του service. Δεν ξέρω ποιος επισκευάζει τους υπολογιστές, κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ο ίδιος και στα κινητά.

 

Αυτά περί open πλατφόρμας καμία σχέση δεν έχουν με το τι αποφασίζει ο κατασκευαστής να βάλει ή μη στο κινητό. Να ταν μόνο αυτές οι διαφορές με την Apple...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχει κάνει κανείς το google now να απαντάει σε ότι το ρωτάς; Εμένα αναγνωρίζει τη φωνή και αυτά που λέω αλλά απλά κάνει search και μου δείχνει αποτελέσματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κάνει κανείς το google now να απαντάει σε ότι το ρωτάς; Εμένα αναγνωρίζει τη φωνή και αυτά που λέω αλλά απλά κάνει search και μου δείχνει αποτελέσματα

 

Νομίζω πρέπει να έχεις γλώσσα συστήματος Αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τωρα που θα στειλω το κινητο πισω στ αμαζον μεχρι να ερθει το καινουργιο τι ν κανω με την που ειναι κομμενη?μπορω ν πω να μου βγαλουν μια αλλη κανονικη για να την βαλω προσωρινα σε μια αλλη συσκευη?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τωρα που θα στειλω το κινητο πισω στ αμαζον μεχρι να ερθει το καινουργιο τι ν κανω με την που ειναι κομμενη?μπορω ν πω να μου βγαλουν μια αλλη κανονικη για να την βαλω προσωρινα σε μια αλλη συσκευη?

 

βάλε την κομμένη σε ανταπτοράκι για να κάνεις την δουλειά σου...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

το εχω 4 μερες στα χερια μου! τουμπανειρος το κινητάκι.

το προβλημα με τον ηχο το εχω και εγω καμια φορα ο ηχος δεν ειναι καλος ποιοτικά σαν να χάνεται το σήμα.

Άσχετο δεν θελω να κανω αναβάθμιση στην κιτ κατ ακομα.. ξερετε κανεναν τροπο να κλείσω τις αυτόματες ειδοποιήσεις συνέχεια για την αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

το εχω 4 μερες στα χερια μου! τουμπανειρος το κινητάκι.

το προβλημα με τον ηχο το εχω και εγω καμια φορα ο ηχος δεν ειναι καλος ποιοτικά σαν να χάνεται το σήμα.

Άσχετο δεν θελω να κανω αναβάθμιση στην κιτ κατ ακομα.. ξερετε κανεναν τροπο να κλείσω τις αυτόματες ειδοποιήσεις συνέχεια για την αναβάθμιση;

 

Ψαξτο λιγο αυτο κατι ειχα δει σε καποιο ξενο φορουμ για το πως να σταματησεις την αναβαθμιση! Βασικα να μην σου βγαζει την ειδοποιηση

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βάλε την κομμένη σε ανταπτοράκι για να κάνεις την δουλειά σου...

 

Τι adaptoraki?που μπορω να βρω τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Τι adaptoraki?που μπορω να βρω τετοιο?

 

Πήγαινε σε ένα κατάστημα κινητής και θα έχουν. Είναι μια θήκη ουσιαστικά μεγέθους κανονικής SIM όπου βάζεις μέσα τη micro SIM.

http://goo.gl/liaZkm

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα κατάστημα κινητής και θα έχουν. Είναι μια θήκη ουσιαστικά μεγέθους κανονικής SIM όπου βάζεις μέσα τη micro SIM.

http://goo.gl/liaZkm

 

Αα ωραια κομπλε! Ξερουμε τιμουλα γιαυτο η ειναι εκπληξη? :-P. Μην με σφαξουνε

Link to comment
Share on other sites

Αα ωραια κομπλε! Ξερουμε τιμουλα γιαυτο η ειναι εκπληξη? :-P. Μην με σφαξουνε

 

 

Περιπου πεντε ευρω αν δε κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανεις που να παρακολουθει εδω το θεμα, που να τον ενδιεφερε η αγορα του moto g, αλλα να μην προχωρησε για καποιο λογο; Θα ηθελα να ξερω.

Εγω ειμαι θετικος στην αγορα, καθως νομιζω αξιζει περα για περα, αλλα ομως οπως και αρκετο αλλο κοσμο οπως διαβαζω σε ξενα φορουμς, με χαλα πολυ η ελλειψη sd slot (η λογικη cloud της google? δεν συμφωνω), και η φιξαρισμενη μπαταρια (ασχολιαστο...).

Εδω αλλοι ετοιμαζονται να φτιαξουν κινητα αλα lego, αλα pc, με κομματια συνθεση οπως το θες, και η google-motorola βγαζουν ενα κινητο χωρις sd slot και με μπαταρια ενσωματωμενη.

Υπαρχει κανεις, που για αυτους ή αλλους λογους (κατι δεν του αρεσε ή εψαχνε κατι αλλο), απερριψε το moto g?

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα σε 4.4.2 και αμέσως μετά έκανα και factory reset. Πρόβλημα με το να χάνει το σήμα και να μην μπορεί να κάνει/δεχθεί κλήσεις δεν αντιμετώπισα. Το ''σπασίμο" όμως του ήχου στο ακουστικό κατά την ομιλία (λίγο βραχνάδα και σαν να χάνει και το σήμα λίγο) το κάνει ακόμα, όχι συχνά αλλά μερικές φορές (επίσης όταν καλώ, μερικές φορές, ο τόνος κλήσης, το "τουτ" δηλαδή, χάνει την ένταση του προς το τέλος της διάρκειάς του). Επίσης η μπαταρία, αν και το έβαλα σε art δεν φθάνει σε καμία περίπτωση τα επίπεδα που διαβάζω από πολλά παιδιά εδώ μέσα. Ρωτάω λοιπόν: αξίζει να το στείλω πίσω στην Amazon ή θα μου το ξαναστείλουν πίσω και εν τέλει θα επιβαρυνθώ και τα έξοδα αποστολής;; :confused: Γενικότερα ελέγχουν τις επιστροφές ή σου στέλνουν καινούριο χωρίς ιδιαίτερο έλεγχο;
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο δίλλημα με τον φίλο παραπάνω.Επίσης έκανα συγκριτικό τεστ για το WiFi.Φίλος με Lumia 620 έπιανε 4 γραμμές ενώ εμένα 2 και κατα διαστήματα 3.Φυσικά πετούσε στο σερφάρισμα αλλά μου φάνηκε περίεργο να έχει τόσο μεγάλη διαφορά στη δύναμη του σήματος.Έχει κάνει κανείς παρόμοιο τεστ να μου πει??Δεν θέλω να δημιουργώ λάθος/κακή εικόνα για το κινητό σε μελλοντικούς αγοραστές απλά ή εγώ είμαι περίεργος/μανιακός(πρώτο smartphone) ή όντως έχω θέμα.Αν είναι κανείς από Πάτρα και έχει την συσκευή θα ήθελα να κάνουμε μια σύγκριση.:)
Link to comment
Share on other sites

Τι adaptoraki?που μπορω να βρω τετοιο?

 

Εγώ σαν προσωρινή λύση ζήτησα να μου κόψουν μια παλιά sim που είχα σε microsim και κράτησα το εξωτερικό κομμάτι το οποίο χρησιμοποίησα σαν ανταπτοράκι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο δίλλημα με τον φίλο παραπάνω.Επίσης έκανα συγκριτικό τεστ για το WiFi.Φίλος με Lumia 620 έπιανε 4 γραμμές ενώ εμένα 2 και κατα διαστήματα 3.Φυσικά πετούσε στο σερφάρισμα αλλά μου φάνηκε περίεργο να έχει τόσο μεγάλη διαφορά στη δύναμη του σήματος.Έχει κάνει κανείς παρόμοιο τεστ να μου πει??Δεν θέλω να δημιουργώ λάθος/κακή εικόνα για το κινητό σε μελλοντικούς αγοραστές απλά ή εγώ είμαι περίεργος/μανιακός(πρώτο smartphone) ή όντως έχω θέμα.Αν είναι κανείς από Πάτρα και έχει την συσκευή θα ήθελα να κάνουμε μια σύγκριση.:)

 

Στα wph δεν έχει αυξομείωση του wifi όπως το android/ios.

4 γραμμές θα δεις όπου και να πας. Αν σταματήσει να πιάνει ο δέκτης τότε γκριζάρει.

 

Για παράδειγμα: είμαι στο σαλόνι του σπιτιού που είναι αρκετά μακριά το wifi και το galazy nexus έχει 1/4, το μοτο G 3/4, το ipad 2/3 και το HTC(wph) μου έχει 4/4 ;)

 

Σε ξεγέλασε το 620:p

Link to comment
Share on other sites

Εχει εγκαταστησει κανεις angry birds να μου πει σε ποση ωρα τα φορτωνει;

Προσπαθω να καταλαβω ποσο γρηγορο ειναι το κινητο, σε σχεση με το τωρινο μου, οπου θελει γυρω στα 20-30 δευτερολεπτα για να το φορτωσει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στα wph δεν έχει αυξομείωση του wifi όπως το android/ios.

4 γραμμές θα δεις όπου και να πας. Αν σταματήσει να πιάνει ο δέκτης τότε γκριζάρει.

 

Για παράδειγμα: είμαι στο σαλόνι του σπιτιού που είναι αρκετά μακριά το wifi και το galazy nexus έχει 1/4, το μοτο G 3/4, το ipad 2/3 και το HTC(wph) μου έχει 4/4 ;)

 

Σε ξεγέλασε το 620:p

 

Αααααα!!!Είπα και εγώ:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αα ωραια κομπλε! Ξερουμε τιμουλα γιαυτο η ειναι εκπληξη? :-P. Μην με σφαξουνε

 

Με 5 ευρω για ενα κομματακι πλαστικο μαλλον θα σε σφαξουν...:lol:

 

Στο eBay βρισκες με 0,60-0.70 €.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι adaptoraki?που μπορω να βρω τετοιο?

 

http://www.skroutz.gr/c/587/diafora-aksesouar-kinhths.html?from=catspan&keyphrase=sim+adapter

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα. Εχω το κινητο μονο 4 μερες κι εχω κανει 2 φορτισεις.Θελω την γνωμη σας σχετικα με την μπαταρια.Νομιζω οτι τελειωνει παρα πολυ γρηγορα.

Το εχω περιορισει μονο σε 2G, κι εχω το battery saver on. Κι εβαλα και greenify!Δεν εχω κανει update ακομα Kit Kat

Η μπαταρια αυτη την στιγμη ειναι στο 45%, και η χρηση της ειναι η ακολουθη

Screen 40%, 59m 30s

Voice calls, 20%, 24m 52s

Phone idle 16%, 1s 3h 9m 21s

cell stanby 14%, 1d 4h 10m 15s

android os 3%

android system 3%

Chrome 2%

 

Ti να πω, εχω μπει ελαχιστα στο ιντερνετ, και δεν παιζω με κανενα app.. Παιζει να εχω προβλημα με μπαταρια?Αν ειναι να το στειλω amazon πισω τωρα που ειναι και αρχη. Ενω το κινητο πεταει, εχω ξενερωσει απιστευτα με την μπαταρια.Δλδ αν το χρησιμοποιουσα και κανονικα (internet, apps, 3G) δεν θα μου κραταγε ουτε μια μερα?

Περιμενω την γνωμη σας και τις αποψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα update σε κιτκατ

μεχρι χθες που ειχα 4.3

 

Η μπαταρία:

με πλήρη φόρτιση κράταγε από το πρωί 8-9 ώρα (3g+wifi)

skype,facebook,twitter,games,instagram

Και πολύ ψαχούλεμα

το βράδυ όταν το έκλεινα για ύπνο κατα τις 1-2

35-40%

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς προσοχή όταν οποιοδήποτε κινητό είναι σε 2g και "πασχίζει" να κατεβάσει δεδομένα συνεχώς, τρώει περισσότερη μπαταρία από ότι αν ήταν σε 3g με καλύτερη κάλυψη και τα κατέβαζε γρηγορότερα. Περισσότερες πληροφορίες και εδώ: http://www.speedguide.net/faq_in_q.php?qid=362
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν προσωρινή λύση ζήτησα να μου κόψουν μια παλιά sim που είχα σε microsim και κράτησα το εξωτερικό κομμάτι το οποίο χρησιμοποίησα σαν ανταπτοράκι.

 

Με 5 ευρω για ενα κομματακι πλαστικο μαλλον θα σε σφαξουν...:lol:

 

Στο eBay βρισκες με 0,60-0.70 €.

 

 

καλυτερα κανε αυτο που εκανε ο φιλος με παλια sim.με το ανταπτορακι μπορει να σου χαλασει τα σιδερακια και μετα να μην σου διαβαζει την καρτα!το επαθα 3,4 φορες ευτυχως σε φτηνα κινητα....αλλα το επαθα.παντως δεν εκανε 5 ευρω αλλα 2 απο οσο θυμαμαι απο καταστημα vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...