Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, το ενεργοποίησα όταν με ρώτησε στην πρώτη ασύρματη σύνδεση μετά την εγκατάσταση του νέου λογισμικού. Δεν ήξερα τι ήταν και είπα ναι προσωρινά. Μετά το ξέχασα. Τώρα είμαι εκτός σπιτιού, αλλά όσο ήμουν σπίτι δεν έκανε αποσύνδεση. Θα το δω το ΣΚ και θα επιστρέψω με συμπέρασμα. Ελπίζω να ήταν αυτή η επιλογή.

Λογικα αυτο ηταν εγω απο την πρωτη στιγμη που πηρα το κινητο το ειχα βγαλει αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επανερχομαι. Ναι, λογικα αυτο ηταν. Μπαινοβγαινω στο σπιτι, αλλα οσο εμεινα μεσα διαπιστωσα οτι δεν χανει πια το σημα.

 

Ενα αλλο "θεματακι" που ισως εντοπισα ομως ειναι το εξης: καθως μπαινοβγαινω ολη μερα οπως προειπα, ειχα τα data ανοικτα. Στο ΚιτΚατ οταν εβρισκε το ασυρματο δικτυο του σπιτιου, σταματουσε η χρηση data κι αρχιζε το ασυρματο. Σημερα, σε δυο διαφορετικες φασεις "τσακωσα" το κινητο να συνεχιζει τη χρηση data ενω καθομουν στο γραφειο μου. Η δευτερη ηταν πριν απο μιση ωρα, οταν ηρθα σπιτι (κι ενω φυσικα ειχα αφαιρεσει αυτη τη μυστηρια επιλογη της Google).

 

Καμια ιδεα γι' αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι. Ναι, λογικα αυτο ηταν. Μπαινοβγαινω στο σπιτι, αλλα οσο εμεινα μεσα διαπιστωσα οτι δεν χανει πια το σημα.

 

Ενα αλλο "θεματακι" που ισως εντοπισα ομως ειναι το εξης: καθως μπαινοβγαινω ολη μερα οπως προειπα, ειχα τα data ανοικτα. Στο ΚιτΚατ οταν εβρισκε το ασυρματο δικτυο του σπιτιου, σταματουσε η χρηση data κι αρχιζε το ασυρματο. Σημερα, σε δυο διαφορετικες φασεις "τσακωσα" το κινητο να συνεχιζει τη χρηση data ενω καθομουν στο γραφειο μου. Η δευτερη ηταν πριν απο μιση ωρα, οταν ηρθα σπιτι (κι ενω φυσικα ειχα αφαιρεσει αυτη τη μυστηρια επιλογη της Google).

 

Καμια ιδεα γι' αυτο;

Απλα μην εχεις τα data συνεχεια ανοιχτα ;) ! Τρως απειρη μπαταρια χωρις λογο!!

Ωστοσο δεν ξερω αμα ειναι θεμα λολλιποπ αυτο!

Link to comment
Share on other sites

http://www.vcpost.com/articles/48604/20150312/android-5-1-lollipop-starts-rollout-nexus-7%E2%80%94-moto-g-x-6-9-next.htm

 

Another Google+ user posted that he has spotted Motorola's Moto G running with the Lollipop's first maintenance release. Damian Junior revealed images of what he referred to come from a friend working at Motorola. One of the screenshots shows Motorola testing the Android 5.1 update on the first-generation Moto G handsets, adding that the update is bug-free compared to its predecessor.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον, σε ευχαριστω για το ενδιαφερον που εδειξες.

 

Δευτερον, ξεχναω να σβησω τα data οταν γυριζω σπιτι :)

 

Τριτον, "ξυπνησα" το κινητο για να γυρισω απο data σε wifi στο σπιτι και εδειχνε ενεργα τα data. Μολις εμεινα για 3-4'' στη lock screen, αυτοματα συνδεθηκε με το wifi.

 

Δεν ξερω τι να υποθεσω: τραβουσε data μεχρι που πατησα το power button; Τραβουσε wifi, αλλα δεν ειχε αλλαξει το εικονιδιο; Ειναι θεμα λολι; Δεν καθισε καλα το λογισμικο σε εμενα; Παντως, γενικα δεν εχω κανενα προβλημα απ' οσα εχω διαβασει εδω και στο αλλο νημα (Μοτο 2014).

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι. Ναι, λογικα αυτο ηταν. Μπαινοβγαινω στο σπιτι, αλλα οσο εμεινα μεσα διαπιστωσα οτι δεν χανει πια το σημα.

 

Ενα αλλο "θεματακι" που ισως εντοπισα ομως ειναι το εξης: καθως μπαινοβγαινω ολη μερα οπως προειπα, ειχα τα data ανοικτα. Στο ΚιτΚατ οταν εβρισκε το ασυρματο δικτυο του σπιτιου, σταματουσε η χρηση data κι αρχιζε το ασυρματο. Σημερα, σε δυο διαφορετικες φασεις "τσακωσα" το κινητο να συνεχιζει τη χρηση data ενω καθομουν στο γραφειο μου. Η δευτερη ηταν πριν απο μιση ωρα, οταν ηρθα σπιτι (κι ενω φυσικα ειχα αφαιρεσει αυτη τη μυστηρια επιλογη της Google).

 

Καμια ιδεα γι' αυτο;

 

Και εγώ παρατηρώ ότι αρκετές φορές (όχι πάντα) με ανοικτό wifi και κλειστά τα data εμφανίζεται το G ή H στην μπάρα του σήματος. Σίγουρα όμως δεν κατεβάζει data γιατί η vodafone θα μου είχε στείλει sms για ημερήσια χρέωση 1 ευρώ , διότι δεν έχω ενεργό πακέτο δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω αυτο που παρατηρησα εδω κ καποιες μερες ειναι οτι ενω δεν εχω καμια ενεργη εφαρμογη, οταν παταω το μεσαιο πληκτρο (τον κυκλο) για να εμφσνισει προσφατες καρτελες, μου εμφανιζει καμια φορα τελειως ασχετα πραγματα οπως πχ ρυθμισεις, η ρολοι χωρις να χω μπει σε αυτα. Το χει προσεξει κανενας αλλος;
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω παρατηρήσει. Ακόμα και εφαρμογές του συστήματος μου εμφανίζει. Βέβαια δεν το έστρωσα. Έβαλα απλά από πάνω το lollipop. Edited by odontiatros1986

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα επαναφορα εργοστασιακων, wipe cache data, partition κτλ.. Περιεργο

 

Κι εγώ το έχω παρατηρήσει. Ακόμα και εφαρμογές του συστήματος μου εμφανίζει. Βέβαια δεν το έστρωσα. Έβαλα απλά από πάνω το lollipop.

Ετσι ειναι το λολλιποπ παιδια απι οτι εχω διαβασει! Και γω εχω κανει επαναφορες κτλπ και το κανει και σε μενα!

Επισης στο λολλιποπ αμα κανει επανακινιση το κινητο μετα την επανακινιση εχεις ανοιχτες τις εφαρμογες που ειχες και πριν το κλεισεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Πηγα σε ενα σπιτι φιλου χθες βραδυ, κατι εψαξα στο google maps και μου εβγαλε παλι ενα μνμ που αφορουσε την υποβοηθηση που θα μου εδινε το google. Δεν ημουν σιγουρος, νομιζω οτι ηταν ιδιο μνμ με εκεινε που ειχε ρωτησει την πρωτη φορα (νομιζω οτι ΠΑΛΙ τοτε ειχα χρησιμοποιησει χαρτες) που ειχε ενεργοποιηθει το "Σαρωση παντα διαθεσιμη". Αυτη τη φορα του ειπα "οχι" και "μην ξαναρωτηθω".

 

Το wifi ηταν ενεργο ως εκεινη τη στιγμη, χωρις προβλημα. Μολις τσεκαρα στους χαρτες αυτο που εψαχνα, πατησα το κουμπι και εκανα lock screen. Εκτοτε αρχισε να χανει το wifi! Ειχα ενα skype group ενεργοποιημενο, οι φιλοι μου μιλουσαν χωρις εγω να τους παρακολουθω, οποτε ηταν το τελειο τσεκαρισμα. Σε 1-2 λεπτα γινοταν idle το wifi. Πατουσα το Power button, αμεσως εβρισκε σημα. Lock screen και αντιο σημα. Επαιξα με τις ρυθμισεις, τιποτα δεν ηταν ενεργοποιημενο/απενεργοποιημενο.

 

Το αποτελεσμα: εκανα restart. Μου εβγαλε ενα μνμ "το android αναβαθμιζεται" (!!!!) στην επανεναρξη, ΠΡΙΝ το λογοτυπο και ξαναμπηκε στο λογισμικο. Οι συζητησεις των φιλων μου στο skype συνεχιστηκαν, το wifi ΔΕΝ ξαναχαθηκε. Οσο εκεινοι μιλουσαν (για κανενα μισαωρο ακομα), εγω ακουγα κανονικα τον ηχο ειδοποιησης!

 

Μολις του εκανα επανεναρξη, ΔΕΝ υπαρχει το μνμ "το android αναβαθμιζεται". Ελεγα μηπως ειχε κολλησει και το εβγαζε σε καθε ενεργοποιηση/απενεργοποιηση. Παρ' ολα αυτα, εξακολουθει να μην κανει εγγραφη στο νεο δικτυο που βρισκει οταν μπαινω στο σπιτι. Δλδ, ενω ειχα ανοικτο το wifi απο χθες, οταν γυρισα σπιτι δεν μπηκε στο δικο μου δικτυο. Επρεπε να πατησω το power button ουσιαστικα για να ξυπνησει. Οταν το εκανα, ηρθαν μειλ-ειδοποιησεις twitter κλπ. Ως τοτε, τπτ.

 

Τωρα περιμενω να δω αν ολα πανε καλα με το wifi εντος σπιτιου (αν το κραταει ή το χανει). Αν καποιος εχει καμια ιδεα ή εχει δει κατι παρομοιο για τα τρια θεματα:

1) αδρανεια δικτυου

2) "αναβαθμιση" (;;; ) λογισμικου

3) μη εγγραφη σε νεο δικτυο

 

ας το πει. Εχω χασει τη μπαλα, δεν βρισκω το μοτιβο για τα προβληματα που βγαζει, θα με τρελανει.

 

Καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα επαναφορα εργοστασιακων, wipe cache data, partition κτλ.. Περιεργο

φίλε πως έκανες wipe cache data, partition μόνο επαναφορά κατάφερα να κάνω γενικά μόνο με μερικά παιχνίδια έχω θέμα μάλλον λόγω λολλιποπ

γλίτωσα και 500 mb απο το update μένει πολύ σαβούρα απο τα προγράμματα τελικά

Link to comment
Share on other sites

φίλε πως έκανες wipe cache data, partition μόνο επαναφορά κατάφερα να κάνω γενικά μόνο με μερικά παιχνίδια έχω θέμα μάλλον λόγω λολλιποπ

γλίτωσα και 500 mb απο το update μένει πολύ σαβούρα απο τα προγράμματα τελικά

 

φιλη :p

 

ο τρόπος είναι αυτός

 

External Reset (Lollipop)

 

1. With the phone powered off, press and hold the Volume Down button and the Power button at the same time until the device turns on. You will see the word "Start" with an arrow around it.

 

2. Press the Volume Down button twice to highlight "Recovery mode"

 

3. Press the Power button to restart into Recovery mode. You'll see an image of an Android robot with a red exclamation mark and the words "No command."

 

4. While holding down the Power button, press the Volume Up button.

 

5. Use the volume buttons to scroll to "wipe data/factory reset" and press the Power button to select it.

 

6. Scroll down to "Yes - erase all user data" and press the Power button to select it.

 

Από Recovery κάνεις επίσης Wipe cache και αν υπάρχει, Wipe Dalvik cache.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω αυτο που παρατηρησα εδω κ καποιες μερες ειναι οτι ενω δεν εχω καμια ενεργη εφαρμογη, οταν παταω το μεσαιο πληκτρο (τον κυκλο) για να εμφσνισει προσφατες καρτελες, μου εμφανιζει καμια φορα τελειως ασχετα πραγματα οπως πχ ρυθμισεις, η ρολοι χωρις να χω μπει σε αυτα. Το χει προσεξει κανενας αλλος;

Σε εμένα ο κύκλος με γυρνάει στην αρχική οθόνη και το τετράγωνο μου δείχνει τις πρόσφατες.. Άλλη έκδοση εχω;Δεν έχω κάνει επαναφορά μετα το update γιατί δεν έχω κανένα πρόβλημα.. Αλλάζει κάτι;

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Οχι εχεις δικιο δικο μου λαθος. Στην αρχικη οταν παταω το τετραγωνο μου βγαζει οτι να ναι

Από το 5.0 και έπειτα αυτή η οθόνη κρατά ιστορικό και από προηγούμενη φορά που ήταν ανοιχτό το κινητό. Δηλαδή μπορεί να μπήκες στο ρολόι και μετά να έκανες επανεκκίνηση το κινητό. Το ρολόι θα εμφανίζεται ακόμη στα πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από factory reset φαίνεται να έφτιαξε το θέμα που είχα με το σήμα.Άντε ξανά από την αρχή..:cry:

Helium Backup, δεν απαιτεί root.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, μόλις πήρα το motorola moto g 2gen και η απορία μου είναι αν μπορώ να κάνω βιντεοκλήσεις χρησιμοπιώντας το πακέτο που μου δίνει ο πάροχος μου (VODAFONE) η οποία προσμετρά κλησεις και βιντεοκλήσεις ως ένα και το αυτό, το μοτορολα λοιπόν όπως διαπίστωσα τις βιντεοκλήσεις τις περνά υποχρεωτικά μέσω ιντερνετ, κάτι που εγω δεν θελω, εγώ θέλω να χρησιμοποιώ τον πάροχο μου στην πραγματοποίηση βεντεοκlήσεων και όχι να είμαι υποχρεωμένος να συνδεθώ ντε και καλά στο ίντερνετ ή σε wi-fi. Υπάρχει κάποιος τρόπος για αυτό ή κάποια εφαρμογή που να παρακάμπτει το ιντερνετ;

υγ. (αν και έψαξα κάπως το νήμα αυτό, δεν βρήκα κάτι, στο μεταξύ είναι και τετρακόσιες τόσες σελλίδες ε!!!)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, μόλις πήρα το motorola moto g 2gen και η απορία μου είναι αν μπορώ να κάνω βιντεοκλήσεις χρησιμοπιώντας το πακέτο που μου δίνει ο πάροχος μου (VODAFONE) η οποία προσμετρά κλησεις και βιντεοκλήσεις ως ένα και το αυτό, το μοτορολα λοιπόν όπως διαπίστωσα τις βιντεοκλήσεις τις περνά υποχρεωτικά μέσω ιντερνετ, κάτι που εγω δεν θελω, εγώ θέλω να χρησιμοποιώ τον πάροχο μου στην πραγματοποίηση βεντεοκlήσεων και όχι να είμαι υποχρεωμένος να συνδεθώ ντε και καλά στο ίντερνετ ή σε wi-fi. Υπάρχει κάποιος τρόπος για αυτό ή κάποια εφαρμογή που να παρακάμπτει το ιντερνετ;

υγ. (αν και έψαξα κάπως το νήμα αυτό, δεν βρήκα κάτι, στο μεταξύ είναι και τετρακόσιες τόσες σελλίδες ε!!!)

 

Αυτό είναι το thread της συσκευής σου. Εδώ είναι για το 1ο Moto G. Όσον αφορά για αυτό που λες νομίζω ότι το καθαρό Android δεν υποστηρίζει βιντεοκλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο kosmas είναι, αλλά και σε custom android, βιντεοκλήσεις μέσω παρόχου έχω δει τώρα τελευταία μόνο στα samsung (πχ Sony και LG σίγουρα δεν έχουν).
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το thread της συσκευής σου. Εδώ είναι για το 1ο Moto G. Όσον αφορά για αυτό που λες νομίζω ότι το καθαρό Android δεν υποστηρίζει βιντεοκλήσεις.

 

Όπως λέει ο kosmas είναι, αλλά και σε custom android, βιντεοκλήσεις μέσω παρόχου έχω δει τώρα τελευταία μόνο στα samsung (πχ Sony και LG σίγουρα δεν έχουν).

 

ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις και συγνώμη που μπέρδεψα τα τόπικ! Πάντως αναρωτιέμαι αν σε επίπεδο εφαρμογών η Vodafone ας πούμε έχει κάποι άλλο τρόπο να λύσει αυτό το θέμα με την βιντεοκλήση...Καταλάβατε φυσικά πως δεν έχω και πολλές γνώσεις σε θέματα Android γενικώς και μπορεί οι ερωτήσεις μου να μην στέκουν καν, ωστόσο λέω να τις επαναλάβω και στο σωστό τόπικ που μου έδωσε ο φίλος kosmasdel μήπως και υπάρχει κάποια άλλη γνώμη, αν και δεν το νομίζω κι εγώ, δεν είναι δυνατό να θέλουν να είναι κανείς ντε και καλά συνδεδεμένος στο ίντερνετ για να κάνει μια βιντεοκλήση!

Όπως και να έχει σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιο app εχετε για sms? Πριν στην κιτκατ ειχα το textra γιατι ειχε 160 χαρακτηρες! Τωρα σαν να κολλαει το textra και θελω να βαλω καποιο αλλο!

Καμια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιο app εχετε για sms? Πριν στην κιτκατ ειχα το textra γιατι ειχε 160 χαρακτηρες! Τωρα σαν να κολλαει το textra και θελω να βαλω καποιο αλλο!

Καμια γνωμη?

 

To stock app υποστηρίζει πλέον 160 χαρακτήρες. Κάνω λάθος; Πριν είχα 8sms.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...