Jump to content

Nokia Messaging Service


alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia Messaging

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/3288/nokia_messaging.PNG

 

Η Nokia προσφέρει στους χρήστες Symbian συσκευών την δυνατότητα να λαμβάνουν τα e-mail τους αμέσως στο κινητό τους. Το μόνο που θα πρέπει να κάνουν είναι να μπουν στην διεύθυνση http://email.nokia.com από το pc τους (μέχρι στιγμής η υπηρεσία δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί μέσω κινητού τηλεφώνου για την Ελλάδα) να κάνουν έγγραφη και στην συνέχεια να στείλουν με sms την εφαρμογή στο κινητό τους τηλέφωνο.

 

Αφού εγκαταστήσουν την εφαρμογή και βάλουν τους δικούς τους κωδικούς που έχουν από την έγγραφη που έκαναν πιο πάνω θα μπορούν να λαμβάνουν άμεσα τα e-mail τους στο κινητό τους τηλέφωνο. Το σημαντικό είναι ότι μπορούν να λαμβάνουν άμεσα τα e-mail τους ταυτόχρονα από 10 διαφορετικές e-mail διευθύνσεις.

 

Η εφαρμογή δουλεύει ακόμα και όταν δεν είναι ενεργή αρκεί να μην έχει γίνει αποσύνδεση και να υπάρχει σύνδεση στο internet. Μέχρι στιγμής η εφαρμογή είναι χωρίς χρέωση και το μόνο που χρεώνεται ο χρήστης είναι τα πακέτα δεδομένων (HSDPA/3G/GPRS) που απαιτούνται για τη σύνδεση του κινητού με τον server. Φυσικά η σύνδεση μπορεί να επιτευχθεί και μέσω WiFi (ασύρματου δικτύου) ώστε να μην υπάρχει καμία χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία έχει ακόμα ΠΑΡΑ πολλά προβλήματα δυστυχώς. Δοκιμάζω αυτές τις ημέρες το τελευταίο version της και απλά κάποια στιγμή ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ να δουλεύει και να κάνει monitor το account που του έχεις ορίσει. Το ίδιο πρόβλημα έχει πολύς κόσμος, απότι είδα στα forums της Nokia. Γενικά δεν είναι καθόλου αξιόπιστη λύση ακόμα, ενώ όταν θα βγει από την beta φάση της, θα απαιτεί συνδρομή για να το χρησιμοποιείς.
Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία έχει ακόμα ΠΑΡΑ πολλά προβλήματα δυστυχώς. Δοκιμάζω αυτές τις ημέρες το τελευταίο version της και απλά κάποια στιγμή ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ να δουλεύει και να κάνει monitor το account που του έχεις ορίσει. Το ίδιο πρόβλημα έχει πολύς κόσμος, απότι είδα στα forums της Nokia. Γενικά δεν είναι καθόλου αξιόπιστη λύση ακόμα, ενώ όταν θα βγει από την beta φάση της, θα απαιτεί συνδρομή για να το χρησιμοποιείς.

 

Έγινε αναβάθμιση της εφαρμογής που διορθώνει αρκετά πράγματα http://betalabs.nokia.com/betas/view/nokia-messaging-s60-5th-edition

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Ξέρει κανείς πόσο καιρό διαρκεί η trial έκδοση και πόσο πάει το μαλλί μετά?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
κανένα νέο για την εφαρμογή? Τη χρησιμοποιεί κανένας? Ο όγκος δεδομένων πόσο είναι περίπου? Το ξέρω ότι εξαρτάται από το πόσα εμαιλ περίπου λαμβάνει κανένας κάθε μέρα αλλά γενικά με το wind plus που έχω και τα 40ΜΒ θα είμαι άνετα λέτε αν λαμβάνω και στέλνω γύρω στα 20 email/ημέρα?
Link to comment
Share on other sites

κανένα νέο για την εφαρμογή? Τη χρησιμοποιεί κανένας? Ο όγκος δεδομένων πόσο είναι περίπου? Το ξέρω ότι εξαρτάται από το πόσα εμαιλ περίπου λαμβάνει κανένας κάθε μέρα αλλά γενικά με το wind plus που έχω και τα 40ΜΒ θα είμαι άνετα λέτε αν λαμβάνω και στέλνω γύρω στα 20 email/ημέρα?

 

Εξαρτάται από το μέγεθος των μέιλ. Αν και τα συνημμένα δεν τα κατεβάζει, αν δεν πατήσεις πάνω τους να τα ανοίξεις.

Τα 40mb θα σε φτάνουν πιστεύω, αλλά οριακά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα και ενώ όταν επιλέγω να συνδεθώ μέσω wifi όλα λειτουργούν κανονικά, όταν προσπαθώ να συνδεθώ μέσω wind gprs δεν μπορώ. Μήπως το έχει μπλοκάρει η wind?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το εγκατέστησα και ενώ όταν επιλέγω να συνδεθώ μέσω wifi όλα λειτουργούν κανονικά, όταν προσπαθώ να συνδεθώ μέσω wind gprs δεν μπορώ. Μήπως το έχει μπλοκάρει η wind?

 

ούτε και σε Cosmote δουλεύει... Θα σου δουλέψει σε Vodafone λογικά...http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=4411

Link to comment
Share on other sites

ούτε και σε Cosmote δουλεύει... Θα σου δουλέψει σε Vodafone λογικά...http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=4411

Κοιταξτε λιγο τις ρυθμισεις σας. Μια χαρα δουλευει σε wind

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Cosmote το έχεις δουλέψει? :confused:

 

όχι, αλλά εφόσον έχεις ίντερνετ γενικά γιατί να μη δουλεύει μόνο η συγκεκριμένη εφαρμογή?

Αν οι ρυθμίσεις είναι σωστές, προσπάθησε να ξανακάνεις εγκατάσταση μήπως και διορθωθεί, δεν ξέρω τι άλλο...

Επίσης, προσπάθησε να δεις με wifi αν δουλεύει. ( μπες στην εφαρμογή και πήγαινε ρυθμίσεις> γενικές> πληροφορίες υπηρεσίας> σημείο πρόσβασης).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Κατέβασα πριν λίγες ημέρες την εφαρμογή Nokia email που πλέον έχει έτοιμες ρυθμίσεις για yahoo, hotmail, gmail κλπ. Έκανα την ρύθμιση email για δύο λογαριασμούς yahoo που έχω, αλλά παρόλα αυτά συνεχίζει σε άσχετες στιγμές να ξεκινά μόνη της η εφαρμογή "ρύθμιση email" και να με ρωτάει αν θέλω να συνδεθώ; Τι πρέπει να κάνω για να σταματήσει αν ξεκινά αυτόματα αυτή η εφαρμογή; Edited by axel12p
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ελπίζω να μην έχει συζητηθεί και αλλού... (αν και δεν κατάφερα να βρω κάτι)

 

Προσπαθώντας να σετάρω και να λειτουργήσω το Email (της Nokia) γίνονται τα εξής:

 

1) συνδέεται απευθείας μέσω vodafone (ενώ σε όλα τα άλλα προγράμματα σύνδεσης ζητάει επιλογή "wap vodafone" ή wlan) :wacko:

 

2) δίνοντας τα στοιχεία του gmail μου ξεκινά "contacting email server" και δεν γίνεται τίποτε άλλο, όση ώρα και να το αφήσω :mad:

 

Καμιά ιδέα-συμβουλή-άποψη-γιατρειά.... :lost:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην έχει συζητηθεί και αλλού... (αν και δεν κατάφερα να βρω κάτι)

 

Προσπαθώντας να σετάρω και να λειτουργήσω το Email (της Nokia) γίνονται τα εξής:

 

1) συνδέεται απευθείας μέσω vodafone (ενώ σε όλα τα άλλα προγράμματα σύνδεσης ζητάει επιλογή "wap vodafone" ή wlan) :wacko:

 

2) δίνοντας τα στοιχεία του gmail μου ξεκινά "contacting email server" και δεν γίνεται τίποτε άλλο, όση ώρα και να το αφήσω :mad:

 

Καμιά ιδέα-συμβουλή-άποψη-γιατρειά.... :lost:

 

 

 

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε στο κινητο, έχεις μπεί στο σάιτ στης νόκια ( http://email.nokia.com ) να φτιάξεις εκεί λογαριασμό?

Τα στοιχεία αυτού του λογαριασμού θα πρέπει να βάλεις στο κινητό.

Όταν φτιάξεις λογαρισμό στη σελίδα της νόκια, εκεί καταχωρείς μέσα τον ή τους λογαριασμούς μέιλ που θέλεις να χρησιμοποιείς.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μπορώ ακόμα να ξεδιαλύνω, είναι πως μπορώ να επιλέξω να συνδέεται η συγκεκριμένη εφαρμογή είτε με wlan, είτε μέσω παρόχου κινητής.

 

Το αυτό και για το search του τηλεφώνου, που ενώ κάνει την αναζήτηση στο google, όταν κλικάρω στο αποτέλεσμα, ψάχνει wlan και φυσικά δεν το βρίσκει όταν δεν είμαι σπίτι...

 

Να αναφέρω ότι στους προορισμούς σύνδεσης, έχω την σύνδεση του παρόχου μου, και το wlan του σπιτιού μου υπό το Διαδίκτυο, ενώ το έχω ρυθμίσει να με ρωτάει πάντα για την σύνδεση!

 

Όποιος έχει ιδέες, ευπρόσδεκτες....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...