Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερωτηση η διαδρομη για να βαλω Φωτογραφιες μεσω WinSCP ποια ειναι?
Ο εξυπνος ανθρωπος παραδεχεται παντα το λαθος του, ο πονηρος βρισκει δικαιολογιες αλλα ο βλακας παντα επιμενει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ερωτηση η διαδρομη για να βαλω Φωτογραφιες μεσω WinSCP ποια ειναι?

 

var-mobile-Media-DCIM-100APPLE

ειναι η διαδρομη για το Camera Roll, αν βαλεις ομως φωτογραφιες ετσι δεν θα υπαρχει η αναλογη μικρογραφια και στην προεπισκοπηση του φακελου θα βλεπεις μονο ενα μαυρο πραγμα, οταν πατας επανω του ομως θα εμφανιζεται κανονικα η φωτο σου.

Link to comment
Share on other sites

τελικα, για να παιρνω τα email μου οπως παιρνω και τα sms μου (δηλαδη αμεσως) ποια ρυθμιση αλλαζω? τρωει αρκετα mb αυτη η ρυθμιση? :confused:

 

edit: μηπως δεν υπαρχει αυτη η ρυθμιση? :D

Link to comment
Share on other sites

τελικα, για να παιρνω τα email μου οπως παιρνω και τα sms μου (δηλαδη αμεσως) ποια ρυθμιση αλλαζω? τρωει αρκετα mb αυτη η ρυθμιση? :confused:

 

Δεν τρώει τίποτα.. Τρώει μόνο όταν πας να τα διαβάσεις... Ενεργοποίησε το Fetch new data και το Push στις ρυθμίσεις του μαιλ.. Αλλά αν δεν κάνω λάθος εξαρτάται και που έχεις λογαριασμό mail.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε μια πολύ ωραία εφαρμογή για όσους ασχολούνται με τα αθλητικά για το sport24. Κορυφαία θα έλεγα. 2,39€ στο Appstore αλλά αξίζει πιστεύω τα λεφτά του.
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε μια πολύ ωραία εφαρμογή για όσους ασχολούνται με τα αθλητικά για το sport24. Κορυφαία θα έλεγα. 2,39€ στο Appstore αλλά αξίζει πιστεύω τα λεφτά του.

 

Αυτό είναι κάποια απορία σχετικά με την εφαρμογή που αναφέρεις; :blink:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση για την εφαρμογη του email

 

εχω σεταρει εναν λογαριασμο hotmail και ενα gmail

 

 

ολα καλα και ωραια με τον gmail

 

στον hotmail εχω προβλημα ομως....

οταν σβηνω ενα email απο το iphone σβηνεται και απο το hotmail (οταν μπαινω απο τον browser)

οταν ομως σβηνω emails απο τον υπολογιστη στο iphone μενουν και δεν σβηνονται με αποτελεσμα να πρεπει να τα σβηνω ενα ενα

 

 

υπαρχει τροπος να σβηνονται τα εμαιλ που εχω σβησει με τον browser και στο iphone?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση για την εφαρμογη του email

 

εχω σεταρει εναν λογαριασμο hotmail και ενα gmail

 

 

ολα καλα και ωραια με τον gmail

 

στον hotmail εχω προβλημα ομως....

οταν σβηνω ενα email απο το iphone σβηνεται και απο το hotmail (οταν μπαινω απο τον browser)

οταν ομως σβηνω emails απο τον υπολογιστη στο iphone μενουν και δεν σβηνονται με αποτελεσμα να πρεπει να τα σβηνω ενα ενα

 

 

υπαρχει τροπος να σβηνονται τα εμαιλ που εχω σβησει με τον browser και στο iphone?

Το πρόβλημα το έχεις επειδή το Hotmail δουλεύει μέσω POP3 (Google it) - δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα να έχεις πρόσβαση τύπου IMAP στο Hotmail με οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα / συσκευή εκτός της M$.

 

Η λύση: σπρώξε όλα τα mail του Hotmail στο Gmail και ρύθμισέ το να τους αναθέτει ένα label ώστε να τα ξεχωρίζεις και τελείωσε η υπόθεση. Το Hotmail έχει μείνει πολύ κλειστό και πίσω σε σχέση με όλα τα άλλα δωρεάν mail providers.

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα το έχεις επειδή το Hotmail δουλεύει μέσω POP3 (Google it) - δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα να έχεις πρόσβαση τύπου IMAP στο Hotmail με οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα / συσκευή εκτός της M$.

 

Η λύση: σπρώξε όλα τα mail του Hotmail στο Gmail και ρύθμισέ το να τους αναθέτει ένα label ώστε να τα ξεχωρίζεις και τελείωσε η υπόθεση. Το Hotmail έχει μείνει πολύ κλειστό και πίσω σε σχέση με όλα τα άλλα δωρεάν mail providers.

 

 

 

σε ευχαριστω φιλε μου

 

 

εψαξα λιγο και ειδα οτι γινεται με το izymail και το mbox

αλλιως μονο με τον τροπο που μου ειπες!!!

 

αντε να δουμε ποτε θα ξυπνησει η microsoft

Link to comment
Share on other sites

κάποτε είχα ρωτήσει πως μπορεί κανείς να στείλει ομαδικό σμς χωρίς

να χρειάζεται να φέρνουμε ενα ένα τα ονόματα μέσα στο σμς

και μου απαντήσετε πως μόνο εάν κάνω μια ΟΜΑΔΙΚΗ ΛΙΣΤΑ!!!

Έφτασε λοιπόν η ΩΡΑ να μου πείτε και πως γίνεται...

Χρόνια πολλά κιόλας για τις άγιες μέρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω μία κλήση, εξαφανίζεται το κυκλάκι με το GPRS (μιας και στο σπίτι μου δεν πιάνω 3G). Είναι φυσιολογικό αυτό? :O
Link to comment
Share on other sites

κάποτε είχα ρωτήσει πως μπορεί κανείς να στείλει ομαδικό σμς χωρίς

να χρειάζεται να φέρνουμε ενα ένα τα ονόματα μέσα στο σμς

και μου απαντήσετε πως μόνο εάν κάνω μια ΟΜΑΔΙΚΗ ΛΙΣΤΑ!!!

Έφτασε λοιπόν η ΩΡΑ να μου πείτε και πως γίνεται...

Χρόνια πολλά κιόλας για τις άγιες μέρες!!!

Ποιος σου το είχε πει αυτό; Το default MobileSMS.app δε μπορεί να αποστείλει μηνύματα σε ομάδες επαφών - δε γνωρίζω αν έχει αυτή τη δυνατότητα κάποιο από τα πρόγραμματα τρίτων για jailbroken συσκευές.

 

Όταν κάνω μία κλήση, εξαφανίζεται το κυκλάκι με το GPRS (μιας και στο σπίτι μου δεν πιάνω 3G). Είναι φυσιολογικό αυτό? :O

Ναι. Όταν βρίσκεσαι εντός κλήσεως δεν είναι εφικτή η σύνδεση δεδομένων GPRS (κάτι που είναι εφικτό μέσω 3G).

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Το Ε στη θέση που εμφανίζεται το σήμα 3G τι σημαίνει;

 

Μου το εμφάνισε για λίγο.

EDGE - προς στιγμή βρέθηκες εντός εμβελείας. Δεν είναι εκτεταμένα τα δίκτυα EDGE στην Ελλάδα, οι εταιρείες κάνουν προσπάθεια μπας και καλύψουν έστω με EDGE τις περιοχές της χώρας όπου δεν υπάρχει 3G.

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

EDGE - προς στιγμή βρέθηκες εντός εμβελείας. Δεν είναι εκτεταμένα τα δίκτυα EDGE στην Ελλάδα, οι εταιρείες κάνουν προσπάθεια μπας και καλύψουν έστω με EDGE τις περιοχές της χώρας όπου δεν υπάρχει 3G.

 

Πιο καλό είναι το 3G ή το EDGE;

Link to comment
Share on other sites

Πιο καλό είναι το 3G ή το EDGE;

http://en.wikipedia.org/wiki/HSDPA

http://en.wikipedia.org/wiki/Enhanced_Data_Rates_for_GSM_Evolution

 

Eίπαμε, Google it:)

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

 

αν και μπαίνω απο το iphone πριν το γράψεις μπήκα στο λινκ της βικιπαίδειας. Όμως δεν κατάλαβα και πολλά. Δεν είναι και τόσο εύκολα τα αγγλικά της συγκεκριμένης σελίδας καθως περιέχει πολλούς ηλεκτρονικούς όρους που δεν είμαστε όλοι υποχρεωμένοι να γνωρίζουμε.

 

Θα μπορούσες με μία λέξη να απαντήσεις μόνο... Το τόπικ αυτό είναι για αρχάριους νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Πιο καλό είναι το 3G ή το EDGE;

 

Το EDGE είναι ας πούμε 2.5G δηλαδή ταχύτερο από τα κλασικά 2G δίκτυα αλλά αργότερο από τα 3G. Κάτι σαν το ISDN και το ADSL στις ενσυρματες συνδέσεις δεδομένων (σε αναλογία όχι σε ταχύτητες!).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

αν και μπαίνω απο το iphone πριν το γράψεις μπήκα στο λινκ της βικιπαίδειας. Όμως δεν κατάλαβα και πολλά. Δεν είναι και τόσο εύκολα τα αγγλικά της συγκεκριμένης σελίδας καθως περιέχει πολλούς ηλεκτρονικούς όρους που δεν είμαστε όλοι υποχρεωμένοι να γνωρίζουμε.

 

Θα μπορούσες με μία λέξη να απαντήσεις μόνο... Το τόπικ αυτό είναι για αρχάριους νομίζω.

Αρχαρίους στο iPhone, ισχύει.

 

Σε κάθε περίπτωση, δε χρειάζεται να μπλέξεις με τεχνικές λεπτομέρειες - ακόμη και η απλή αναζήτηση "comparison between 3G and EDGE" δίνει απτά αποτελέσματα.

 

Για να δώσω μία μονολεκτική, ωμή μαθηματική απάντηση που δε λαμβάνει υπ' όψιν λήψη σήματος και άλλους παράγοντες, υπολόγιζε χονδρικά ότι στο 3G μια σελίδα που θέλει 2 λεπτά και βάλε για να φορτώσει πλήρως σε EDGE (μη συζητήσω το GPRS, δράμα), φορτώνει σε λιγότερο από μισό λεπτό σε 3G.

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Άρα έχουμε GPRS<EDGE<3G.

Μόνο για λίγο το συνάντησα το Ε έξω από το γήπεδο Χαριλάου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Άρα έχουμε GPRS<EDGE<3G.

Μόνο για λίγο το συνάντησα το Ε έξω από το γήπεδο Χαριλάου.

Δεν είναι καθόλου αξιόπιστη η κάλυψη, αλλά αν έχεις την τύχη να συχνάζεις περιοχή που σου δίνει EDGE αντί για GPRS είσαι τυχερός. Εξαιρετικά αποσπασματική και σπασμωδική, εδώ πιάνει σε ένα δύο σημεία της διαδρομής του Προαστιακού Λιόσια - Κόρινθος, ανατολικά της Αλεξανδρουπόλεως και πάει λέγοντας.

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Χρονια Πολλα:)

 

Θα ηθελα να ρωτησω δεν με αφηνει ξαφνικα να μπω στο Cydia ενω μου το ανοιγει μετα απο λιγο κλεινει μονο του.

Παρολο που εκανα πολλες επανεκινησεις τιποτα μηπως μπορει να μου πει καποιος τι συμβαινει?

Ο εξυπνος ανθρωπος παραδεχεται παντα το λαθος του, ο πονηρος βρισκει δικαιολογιες αλλα ο βλακας παντα επιμενει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Χρονια Πολλα:)

 

Θα ηθελα να ρωτησω δεν με αφηνει ξαφνικα να μπω στο Cydia ενω μου το ανοιγει μετα απο λιγο κλεινει μονο του.

Παρολο που εκανα πολλες επανεκινησεις τιποτα μηπως μπορει να μου πει καποιος τι συμβαινει?

Είσαι συνδεδεμένος με το Internet;

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Είσαι συνδεδεμένος με το Internet;

 

Nai meso WIFI

 

Και συνεχειζει να το κανει χωρις λογο

 

 

Στο Apple store μπαινει κανονικα και σε σελιδες Internet

Ο εξυπνος ανθρωπος παραδεχεται παντα το λαθος του, ο πονηρος βρισκει δικαιολογιες αλλα ο βλακας παντα επιμενει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...