Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εμένα απο την περασμένη βδομάδα δουλεύει κανονικά!

 

τι εξηγηση δινετε;:wacko:

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από 7 Νοεμβρίου που άλλαξε και η ώρα στην Αμερική λύθηκε το πρόβλημα

http://support.apple.com/kb/TS3542

 

After November 7th, 2010, you can set your alarms to repeat again.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

 

εχω το εξής πρόβλημα με το νεο μου Iphone4.

 

Πηγα να κατεβάσω εχτές μια εφαρμογή, και ίσως λόγω δικτύου (μπήκα σε ασανσέρ) ενώ εμφανίστηκε το εικονίδιο στην οθόνη, έμεινε "γκρι" και γράφοντας "σε αναμονή".

Μετά όμως δεν συνέχισε ποτέ να την κατεβάζει / εγκαθιστά.

Προσπαθώντας στη συνέχεια να κατεβάσω μια ακόμα, έγινε και με αυτή το ίδιο (προφανώς μπήκε στην...ουρά).

Τα εικονίδια αυτά όμως δεν έχουν επιλογή "σβησίματος"!

 

Τι μπορώ να κάνω;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ,

 

Θα ήθελα να κάνω μια εντελώς χαζή ερώτηση .

 

Όταν έβαζα το κινητό στον υπολογιστή μου έβγαινε να πάρω αν θέλω τις φώτο από το Camera Roll ξαφνικά δυο μέρες τώρα δεν ανοίγει αυτό το πρόγραμμα ξέρει κανείς τι φταίει ??????

 

Θέλω να πάρω τις φώτο .

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

AΚΥΡΟΝ

ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΚΩΔΙΚΟ

Edited by CASH
Ο εξυπνος ανθρωπος παραδεχεται παντα το λαθος του, ο πονηρος βρισκει δικαιολογιες αλλα ο βλακας παντα επιμενει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

 

εχω το εξής πρόβλημα με το νεο μου Iphone4.

 

Πηγα να κατεβάσω εχτές μια εφαρμογή, και ίσως λόγω δικτύου (μπήκα σε ασανσέρ) ενώ εμφανίστηκε το εικονίδιο στην οθόνη, έμεινε "γκρι" και γράφοντας "σε αναμονή".

Μετά όμως δεν συνέχισε ποτέ να την κατεβάζει / εγκαθιστά.

Προσπαθώντας στη συνέχεια να κατεβάσω μια ακόμα, έγινε και με αυτή το ίδιο (προφανώς μπήκε στην...ουρά).

Τα εικονίδια αυτά όμως δεν έχουν επιλογή "σβησίματος"!

 

Τι μπορώ να κάνω;;

 

δοκίμασε για αρχή ένα απλό restart (κλείσιμο κ επανεκίνηση) κ άμα δεν λυθεί ζήτησέ μας ξανά βοήθεια;)

να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Ericsson GA628 - Ericsson SH888 - Ericsson T18 - Nokia 3210 - Ericsson R320 - Nokia 6210 -Samsung SGH_E105 - SE K800i - HTC Diamond - Nokia N97 - iPhone4&iPad2 (Apple© & no looking back)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ,

 

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω.

 

Φερανε σε έναν φίλο από Αγγλία ένα 3G μέχρι ποια Firmware μπορώ να πάω για να κάνω Unlock ???????

 

Και αν μπορείτε να με κατατοπίσετε λίγο .

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ο εξυπνος ανθρωπος παραδεχεται παντα το λαθος του, ο πονηρος βρισκει δικαιολογιες αλλα ο βλακας παντα επιμενει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

 

εχω το εξής πρόβλημα με το νεο μου Iphone4.

 

Πηγα να κατεβάσω εχτές μια εφαρμογή, και ίσως λόγω δικτύου (μπήκα σε ασανσέρ) ενώ εμφανίστηκε το εικονίδιο στην οθόνη, έμεινε "γκρι" και γράφοντας "σε αναμονή".

Μετά όμως δεν συνέχισε ποτέ να την κατεβάζει / εγκαθιστά.

Προσπαθώντας στη συνέχεια να κατεβάσω μια ακόμα, έγινε και με αυτή το ίδιο (προφανώς μπήκε στην...ουρά).

Τα εικονίδια αυτά όμως δεν έχουν επιλογή "σβησίματος"!

 

Τι μπορώ να κάνω;;

 

φίλε μου vatraxe αν δεν έχεις κάνει τπτ με αυτό το πρόβλημα που αντιμετοπίζεις σου έχω εγω μια λύση η οποία μπορεί να σε βοηθήσει είναι πολύ εύκολη!! δές την παρακάτω εικόνα

 

http://www.city-music.gr/wp-content/uploads/2010/11/apple-iphone-4-front-side.jpg

 

πατώντας αυτά τα δύο κουμπιά ταυτόχρονα η συσκευή σου θα κλείση κάνωντας "επανεκίνηση" στην συσκεύη σου. (*θα τα πατάς μέχρι να κλείσει)

 

δε καταλαβαινω τιποτα :( καποιος που να ξερει καλα καλα να του δωσω το msn μου και θελει να με βοηθησει πιο καλυτερα? :(

 

 

 

μα δε καταλαβαινω πολυ καλα εχω μπερεδευτει συγνωμη :cry:

 

Γειά σου Δήμητρα μπορείς να μου πεις ποιο είναι το πρόβλημα μήπως μπορώ να βοηθήσω..? :rolleyes:

Edited by nervous
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ SOS!!!!!!!!!!

 

 

Ειχα ενα iphone 3G 3.1.2 jb.. το οποιο πουλησα σε ενα παιδι... Το τηλεφωνο ειχε πανω πολλες εφαρμογες παιχνιδια κτλ και το ατομο που το αγορασε τα ηθελε ολα πανω... Ετσι και εγω του το εδωσα οπως ηταν αφου εσβησα επαφες, μηνυματα κτλ..

 

Τωρα ομως εχω την εξης απορια... Αν το iphone συνδεθει στον δικο του υπολογιστη τοτε τι θα γινει? Θα χαθουν ολα στο συχρονισμο που θα κανει το itunes?

 

Εγω νομιζω πως αν πας σε αλλον υπολογιστη να συνδεσεις το iphone με το itunes τοτε αν κανεις δεξι κλικ πανω στο εικονιδιο του iphone εχει μια επιλογη που λεει \

back up phone.. Μετα ομως τι πρεπει να κανω? Me to Restore from back up τι θα γινει..???

 

 

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ καποιον να μου πει γιατι αυριο θα παω στο παιδι αυτο να του συνδεσω το κινητο και δεν ξερω τι να κανω....

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ οποιον μπει στο κοπο να μου απαντησει..!!!

Link to comment
Share on other sites

θελω να μου πειτε αν γινετε να κανω backup τα bookmarks που εχω στο springboard

με εικονιδιο...

δεν θελω μεσο itunes...

θελω με ssh αν γινετε και να το κανω copy paste στο pc...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το 3GS με 4.0.1 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Ξαφνικά βλέπω το ρολόι του κινητού να δείχνει μια ώρα μετά. Πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις βλέπω οτι έχω επιλέξει να αλλάζει αυτόματα η ώρα σε θερινή και χειμερινή. Έως τώρα δεν είχα πρόβλημα, έδειχνε την κανονική ώρα. Εδώ και 2 μέρες που μου εμφανίστηκε αυτό, αναγκάστηκα να επιλέξω το να μην ρυθμίζεται η ώρα αυτόματα. Τι προτείνετε να κάνω ώστε να διορθωθεί το παραπάνω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το 3GS με 4.0.1 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Ξαφνικά βλέπω το ρολόι του κινητού να δείχνει μια ώρα μετά. Πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις βλέπω οτι έχω επιλέξει να αλλάζει αυτόματα η ώρα σε θερινή και χειμερινή. Έως τώρα δεν είχα πρόβλημα, έδειχνε την κανονική ώρα. Εδώ και 2 μέρες που μου εμφανίστηκε αυτό, αναγκάστηκα να επιλέξω το να μην ρυθμίζεται η ώρα αυτόματα. Τι προτείνετε να κάνω ώστε να διορθωθεί το παραπάνω;

Συνδέσου με το iTunes για να συγχρονίσει την ώρα με βάση την ώρα του υπολογιστή σου.

Υπήρχε ένα θέμα όταν ήταν να αλλάξει η ώρα σε χειμερινή αλλά όταν άλλαξε η ώρα στην Αμερική, το πρόβλημα αποκαταστάθηκε.

Παρόλα αυτά, με την 4.2 λύνεται κάθε πρόβλημα που υπήρχε με το ρολόι και το ξυπνητήρι στις προηγούμενες έκδοσεις iOS.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Συνδέσου με το iTunes για να συγχρονίσει την ώρα με βάση την ώρα του υπολογιστή σου.

Υπήρχε ένα θέμα όταν ήταν να αλλάξει η ώρα σε χειμερινή αλλά όταν άλλαξε η ώρα στην Αμερική, το πρόβλημα αποκαταστάθηκε.

Παρόλα αυτά, με την 4.2 λύνεται κάθε πρόβλημα που υπήρχε με το ρολόι και το ξυπνητήρι στις προηγούμενες έκδοσεις iOS.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι οτι έχω αρκετές μέρες να το συνδέσω με το itunes. Ελπίζω να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Συνδέσου με το iTunes για να συγχρονίσει την ώρα με βάση την ώρα του υπολογιστή σου.

 

Νομίζω ότι με τον συγχρονισμό δεν συγχρονίζει και την ώρα. Τουλάχιστον στο δικό μου δεν την συγχρονίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,μια συναδερφος μου εχει το iphone4,με την 4.1 και εχει προβλημα μπαταριας.Δηλαδη φορτιζει το κινητο φουλ καθε πρωι και μεχρι το μεσημερι της εχει παει στο 25% το ποσοστο,σε αναμονη του κινητου,αντε να κανει και ενα δυο συντομες κλησεις.

Τι εξηγηση δινετε;

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,μια συναδερφος μου εχει το iphone4,με την 4.1 και εχει προβλημα μπαταριας.Δηλαδη φορτιζει το κινητο φουλ καθε πρωι και μεχρι το μεσημερι της εχει παει στο 25% το ποσοστο,σε αναμονη του κινητου,αντε να κανει και ενα δυο συντομες κλησεις.

Τι εξηγηση δινετε;

 

Καμμενη μπαταρία;; Ας κάνει ενα restore για σιγουριά μπάς και κάτι φταίει αν και δεν το νομιζω εκτός αν το εχει jailbroken.

Αλλιώς αντιπροσωπια, δεν μπορεί βα κάνει τίποτα..

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,μια συναδερφος μου εχει το iphone4,με την 4.1 και εχει προβλημα μπαταριας.Δηλαδη φορτιζει το κινητο φουλ καθε πρωι και μεχρι το μεσημερι της εχει παει στο 25% το ποσοστο,σε αναμονη του κινητου,αντε να κανει και ενα δυο συντομες κλησεις.

Τι εξηγηση δινετε;

-Ίσως να έχει ανοιχτό το πακέτο δεδομένων και το 3G(Settings > General > Network > Cellular Data και Enable 3G) και κάνει μονίμως αναζήτηση για καλύτερο σήμα.

-Επίσης, το wi-fi αν μένει μονίμως ανοιχτό χωρίς να το χρησιμοποιείς, καταναλώνει κι αυτό αρκετή μπαταρία για το λόγο ότι και κλειδωμένο να είναι το κινητό, εξακολουθεί να μένει συνδεδεμένο με κάποιο ασύρματο δίκτυο ή ακόμα χειρότερα να κάνει αναζήτηση.

-Ας κάνει, επίσης, τον κόπο να κλείνει τις εφαρμογές που κρύβονται στο multitasking(διπλό click του Home Button).

 

Αυτά για αρχή. Ειδάλλως, σε βλέπω για service για αλλαγή μπαταρίας.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

-Ίσως να έχει ανοιχτό το πακέτο δεδομένων και το 3G(Settings > General > Network > Cellular Data και Enable 3G) και κάνει μονίμως αναζήτηση για καλύτερο σήμα.

-Επίσης, το wi-fi αν μένει μονίμως ανοιχτό χωρίς να το χρησιμοποιείς, καταναλώνει κι αυτό αρκετή μπαταρία για το λόγο ότι και κλειδωμένο να είναι το κινητό, εξακολουθεί να μένει συνδεδεμένο με κάποιο ασύρματο δίκτυο ή ακόμα χειρότερα να κάνει αναζήτηση.

-Ας κάνει, επίσης, τον κόπο να κλείνει τις εφαρμογές που κρύβονται στο multitasking(διπλό click του Home Button).

 

Αυτά για αρχή. Ειδάλλως, σε βλέπω για service για αλλαγή μπαταρίας.

 

Εγώ εχω 3G, wifi και όλες τις εφαρμογές ανοιχτές (δεν τις κλεινω ποτε) και κάνω Πανω απο 20 τηλεφωνήματα τη μέρα και το βράδυ είναι στο 25%....

 

Είτε είναι jailbroken και κάτι εχει πειράξει είτε είναι προβληματικό...

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω 3G, wifi και όλες τις εφαρμογές ανοιχτές (δεν τις κλεινω ποτε) και κάνω Πανω απο 20 τηλεφωνήματα τη μέρα και το βράδυ είναι στο 25%....

 

Είτε είναι jailbroken και κάτι εχει πειράξει είτε είναι προβληματικό...

Το άλλο παράδοξο, το οποίο έχει αναφερθεί αρκετές φορές από διάφορους χρήστες, είναι ότι αν κάνεις jailbreak, θα δεις καλύτερη αυτονομία...:what:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο παράδοξο, το οποίο έχει αναφερθεί αρκετές φορές από διάφορους χρήστες, είναι ότι αν κάνεις jailbreak, θα δεις καλύτερη αυτονομία...:what:

 

Ναι Ίσως όμως το λειτουργικό είναι έπειτα τελείως ανοιχτό στο να του κανείς την οποιαδήποτε π@π@ρι@ και να σου τρέχει τον επεξεργαστή χωρίς λόγο...

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας,αλλα μετα απο μια πληρης αποφορτιση το κινητο εφτιαξε.

Τι να πω τρελα πραματα!τις ειπα να το παρακολουθησει λιγο καιρο και βλεπουμε........,παντως ειναι ''μαμα'' οπως το πηρε απο καινουριο.

Τωρα να σας πω για το δικο μου 3GS.

Απο τοτε που εβαλα την 4.2, μερικες φορες οταν με παιρνουν τηλεφωνο και σερνω δεξια τον κερσορα για να απαντησω, δεν μετακινειται σαν να κολαει.

Το ιδιο και οταν παταω τερματισμο κλησης μετα απο μια συνομιλια.Και εχει μερικες φορες αργες επαναφορες,οχι παντα.

Με την 4.1 παντως ηταν μια χαρα,μην πω και για παλαιοτερη ενημερωση οτι ηταν ακομη καλυτερα.

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Ειμαι κ εγω απο σημερα ενας πανευτυχης κατοχος του iphone4!:D

Εχω δυο ερωτησουλες..

 

Αρχικα, υπαρχει καποια εφαρμογη που να μπορω να βλεπω ποσα ΜΒ εχω χρησιμοποιησει στο ιντερνετ? (γιατι εχω πακετο δεδομενων κ δεν θελω να ξεπερασω το οριο του 1,5GB και να χρεωνομαι ασυστολα μετα)

 

Κ επειτα.... Οταν ανοιγω τον Safari ή τους χαρτες κ δεν τους κλεινω μετα (δλδ τρεχουν κ δεν παταω δυο φορες home button για να τα κλεισω) το τηλεφωνο εξακολουθει να κατεβαζει ΜΒ?

Link to comment
Share on other sites

@karn

στην πρώτη σου ερώτηση, για παρακολούθηση δεδομένων, εγώ χρησιμοποιώ 2 προγράμματα, από το itunes, σε μαμά συσκευή (no jb)...

α) το "DataControl" το οποίο είναι free και λειτουργεί άψογα (με ειδοποιήσεις κ μηδενισμό όποτε το έχω ρυθμίσει...)

β) το πρώτο που είχα κατεβάσει είναι το "μετρητής" το οποίο το είχα πληρώσει, αλλά μετά από λίγο καιρό έπαψε να δουλεύει.. μετά από ένα πρόσφατο update δείχνει να είναι ξανά μια χαρά...

δοκίμασε πρώτα το "α" και άμα δεν σου κάνει....

 

στη δεύτερη ερώτηση, έχω την εντύπωση πως σταματάει η χρήση (είναι σε αναμονή).... κρατάω μικρή επιφύλαξη...

 

καλό βράδυ

να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Ericsson GA628 - Ericsson SH888 - Ericsson T18 - Nokia 3210 - Ericsson R320 - Nokia 6210 -Samsung SGH_E105 - SE K800i - HTC Diamond - Nokia N97 - iPhone4&iPad2 (Apple© & no looking back)

Link to comment
Share on other sites

@karn

στην πρώτη σου ερώτηση, για παρακολούθηση δεδομένων, εγώ χρησιμοποιώ 2 προγράμματα, από το itunes, σε μαμά συσκευή (no jb)...

α) το "DataControl" το οποίο είναι free και λειτουργεί άψογα (με ειδοποιήσεις κ μηδενισμό όποτε το έχω ρυθμίσει...)

β) το πρώτο που είχα κατεβάσει είναι το "μετρητής" το οποίο το είχα πληρώσει, αλλά μετά από λίγο καιρό έπαψε να δουλεύει.. μετά από ένα πρόσφατο update δείχνει να είναι ξανά μια χαρά...

δοκίμασε πρώτα το "α" και άμα δεν σου κάνει....

 

στη δεύτερη ερώτηση, έχω την εντύπωση πως σταματάει η χρήση (είναι σε αναμονή).... κρατάω μικρή επιφύλαξη...

 

καλό βράδυ

 

Δυστυχως το data control δεν ειναι πλεον free... Εβαλα ενα αλλο και βλεπουμε...

 

Να ρωτησω κατι αλλο... Υπαρχει τροπος οταν παω να κατεβασω μια εφαρμογη απ το store μεσω του iphone να μη μου ζηταει συνεχεια το συνθηματικο μου? Κατεβασα σημερα 3 κ μου εσπαγε τα νευρα που καθε φορα ηθελε κωδικο...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα 3GS με 4.1 και με jailbreak.

Έχω λογαριασμό στο ελληνικό itunes. Ωστόσο, παράλληλα έκανα και λογαριασμό στο αμερικάνικο itunes.

Παρόλο που έκανα sign out από τον αμερικάνικο λογαριασμό (τόσο από το τηλέφωνο, όσο και από το pc), δεν μπορώ να κάνω update στις εφαρμογές μου από το ελληνικό itunes (ακόμη και τις δωρεάν εφαρμογές), διότι μου δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο με τον αμερικάνικο λογαριασμό (πράγμα που το κάνει μόνο στην κατηγορία update, ενώ κατά τα άλλα μπορώ να κατεβάσω εφαρμογές κανονικά από το ελληνικό).

 

Τι πρέπει να κάνω για να απαλλαχθώ από το πρόβλημα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...