Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5530 XpressMusic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εσωτερικό δέκτη gps δεν έχει αλλά λόγω του ανοιχτού του λειτουργικού (symbian 9.4 series 60 5th edition), μπορεί να δεχτεί πάρα πολλές εφαρμογές πλοήγησης (Garmin, Sygic, NDrive, Ovi Maps, Google Maps) που συνεργάζονται με εξωτερικό δέκτη.

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα ερωτήματά σου, σου προτείνω να διαβάσεις τις τελευταίες σελίδες του συγκεκριμένου θέματος για να πάρεις μια εικόνα από τα λεγόμενα των κατόχων της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σας

εχω το samsung s8000(jet)

σκεφτομαι να αλλαξω (μετα απο 2 μηνες):p

κι ειδα το 5530 .. τι λετε αξιζει η αλλαγη?

απο gps(?? ΕΧΕΙ ??) & wifi πως τα παει?

αυτονομια?

ευχαριστω

 

 

Για το Gps σου απάντησαν

Οσον αφορά τώρα στην αυτονομία, εμένα με 20-25 μηνύματα και περίπου 15 λεπτά κλήσεων καθημερινά + μια ώρα μουσική + καμια ώρα παιχνίδια + καμια φωτογραφία + ανοικτό κατα την διάρκεια της νύχτας, μου κρατάει γύρω στις 35-40 ώρες. Θα την χαρακτήριζα λοιπόν μέτρια. Ουτε εντυπωσιακή ούτε κακή. Καλύτερη απο το SE W302 που έχω για δεύτερο, χειρότερη απο το nokia 6630 που είχα.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

εχω το samsung s8000(jet)

σκεφτομαι να αλλαξω (μετα απο 2 μηνες):p

κι ειδα το 5530 .. τι λετε αξιζει η αλλαγη?

απο gps(?? ΕΧΕΙ ??) & wifi πως τα παει?

αυτονομια?

ευχαριστω

 

Η αλλαγή αξίζει μόνο αν σε ενδιαφέρει να έχεις μια συσκευή με πληθώρα εφαρμογών για κάθε πιθανή χρήση, π.χ. για SMS & Call management, για GPS πλοήγηση (με τη βοήθεια ενός εξωτερικού δέκτη), για γρήγορη απόκριση στο μενού και άλλα πολλά καλά καλά..

Το wifi πολύ καλά, είμαι πολύ ευχαριστημένος, συνδέεται γρήγορα και εύκολα στο ιντερνετ και έχει και καλό browser...

Η αυτονομία του είναι μέτρια προς καλή, και σ'αυτο είμαι ευχαριστημένος..

Η τιμούλα πολύ καλή για touch κινητό..

 

Άλλαξε το μόνο αν σε ενδιαφέρει να βάζεις προγράμματα στο κινητό, αν το θες μόνο για κλήσεις/SMS/ίντερνετ - δηλαδή απλή χρήση τότε κράτα αυτό που έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα κάνεις είναι να δεις το ΙΜΕΙ της συσκευής που θέλεις να αγοράσεις, θα πάρεις οποιοδήποτε κατάστημα alpha copy από εδώ και θα τους ρωτήσεις αν το ΙΜΕΙ της συσκευής που έχεις στα χέρια σου ανήκει σε ελληνική συσκευή ή παραεισαγωγής.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό ακριβώς είχα κατά νου να κάνω! Απλά είπα μήπως κάποιος που το έχει αγοράσει από κει μπορούσε να μου πει το ΙΜΕΙ για να το ελέγξω πριν πάω στο κατάστημα...Και τί να τους πω στα multirama??? Θέλω αυτό το κινητό αλλά να δω πρώτα το ΙΜΕΙ και να το ελέγξω? :p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό ακριβώς είχα κατά νου να κάνω! Απλά είπα μήπως κάποιος που το έχει αγοράσει από κει μπορούσε να μου πει το ΙΜΕΙ για να το ελέγξω πριν πάω στο κατάστημα...Και τί να τους πω στα multirama??? Θέλω αυτό το κινητό αλλά να δω πρώτα το ΙΜΕΙ και να το ελέγξω? :p

 

δες αν η ταινία που σφραγίζει το κουτί είναι λευκή (παραεισαγωγή) ή είναι λευκή αλλά λέει ΝΟΚΙΑ SEALED ή λέει ALPHA CLOPY!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Και τί να τους πω στα multirama??? Θέλω αυτό το κινητό αλλά να δω πρώτα το ΙΜΕΙ και να το ελέγξω? :p

Βεβαίως και θα τους το πεις αυτό. Εγώ πήγα να πάρω το Nokia 3720 Classic από το Public και έβαλα την πωλήτρια, μου το άνοιξε και μόλις είδα ότι δεν είναι ελληνικό, της είπα ότι δεν το παίρνω.

 

Τι, θα ντραπείς; Λεφτά τους αφήνεις, δεν το παίρνεις τζάμπα. Και επίσης, μια πολύ καλή ένδειξη είναι και η ταινία ασφαλείας που είπε ο φίλος στο προηγούμενο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τελικά πήγα στα multirama και δεν είχαν το κινητό εκεί. Μου είπε η πωλήτρια ότι φέρνουν κινητά μόνο μετά από παραγγελία, άρα ούτε ΙΜΕΙ ούτε ταινία μπορώ να ελέγξω. Για να μην τα πολυλογώ, πήγα στο κατάστημα nokia που έχουμε (Άρτα) και το παρήγγειλα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο! Θα το φέρει από άλλο κατάστημα την ερχόμενη εβδομάδα... Η τιμή στα 245ε, αλλά θα το πάρω με σιγουριά!
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι πάντα να υπάρχει μία υποψία μέσα μας.Στο παρελθόν έχει υπάρξει περίπτωση nokia club να πουλάει παραεισαγωγής συσκευές,οπότε για σιγουριά ρίξε μια ματιά όταν πας να το παραλάβεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό βέβαια είναι πολύ σπάνια περίπτωση και, αν τύχει ποτέ, μπορείς πάρα πολύ εύκολα και χωρίς πολλά παρατράγουδα, να το αλλάξεις με ελληνικό. Αλλά όπως είπε και ο Γιώργος, καλύτερα να είσαι πάντα υποψιασμένος παρά να τρέχεις. ;)
Link to comment
Share on other sites

Στην μνήμη του τηλεφώνου πόσα μηνύματα χωράει σε εσάς ρε παιδιά;Γιατί εμένα με 86 στα εισερχόμενα,84 στα σταλθέντα και 93 σε έναν φάκελο στο "οι φάκελοι μου" μου έβγαλε ότι η μνημη ελιναι πλήρης.Έχω και 30 email αν παίζει ρόλο.Δεν θα με πείραζε να τα έχω στην κάρτα μνλημης αν δεν αργούσε τόσο πολύ.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα περιορίζονται μόνο από την διαθέσιμη μνήμη και θεωρητικά, μπορεί να είναι ακόμα και χιλιάδες. Για να σου λέει μνήμη πλήρης, μπορεί να έχεις πολλά ξεχασμένα αρχεία στο Inbox. Βάλε το X-plore, menu-tools-messaging και αφαίρεσε όλα τα αρχεία του Inbox.
Link to comment
Share on other sites

εχει παρει ο αδερφος μου το 5530 εδω και 10 μερες απο τα multirama της καλαματας

απο την αρχη το τηλεφωνο εχει το εξης προβλημα:αρκετες φορες οταν πας να παρεις ενα τηλεφωνο ή απαντας σε μια εισερχομενη κληση,το τηλεφωνο σβηνει,νεκρωνει.

στην αρχη δε δωσαμε σημασια,ειπαμε μηπως πρεπει να το φορτισουμε καλα και τα λοιπα,συνεχισε ομως να το κανει.μετα δοκιμασα να βαλω μια σφηνα πισω στη μπαταρια μηπως εφταιγε αυτο,αλλα και παλι δεν εκανε τιποτα.

το θεμα ειναι οτι δε το κανει παντα,τι μπορει να φταιει και σβηνει το κινητο οταν παω να κανω μια κληση ή οταν δεχομαι μια?εχει κανενας αναλογο προβλημα?τη δευτερα πρωι θα το παω πισω στα multirama!

makiaveli27:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να αντιδράσεις πιο γρήγορα στο συγκεκριμένο πρόβλημα και να προλάβεις την περίοδο DOA όπου υπάρχει άμεση αντικατάσταση της συσκευής. Να ελπίζεις, τώρα, να μην είναι πρόβλημα hardware. Κάνε format σε τηλέφωνο και κάρτα, επανέφερε μόνο τις επαφές και δες πως θα τα πάει. Αν συνεχίσει τα ίδια, επιστροφή στο κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

εχει παρει ο αδερφος μου το 5530 εδω και 10 μερες απο τα multirama της καλαματας

απο την αρχη το τηλεφωνο εχει το εξης προβλημα:αρκετες φορες οταν πας να παρεις ενα τηλεφωνο ή απαντας σε μια εισερχομενη κληση,το τηλεφωνο σβηνει,νεκρωνει.

στην αρχη δε δωσαμε σημασια,ειπαμε μηπως πρεπει να το φορτισουμε καλα και τα λοιπα,συνεχισε ομως να το κανει.μετα δοκιμασα να βαλω μια σφηνα πισω στη μπαταρια μηπως εφταιγε αυτο,αλλα και παλι δεν εκανε τιποτα.

το θεμα ειναι οτι δε το κανει παντα,τι μπορει να φταιει και σβηνει το κινητο οταν παω να κανω μια κληση ή οταν δεχομαι μια?εχει κανενας αναλογο προβλημα?τη δευτερα πρωι θα το παω πισω στα multirama!

 

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με αυτό που περιγράφεις (ποστ #120). Από την δεύτερη κιόλας ημέρα λειτουργίας του το κινητό άρχισε να σβήνει κάθε φορά που προσπαθούσα να πραγματοποιήσω ή να δεχθώ κλήση. Η μόνη περίπτωση που δεν το έκανε ήταν όταν βρισκόταν σε κατάσταση φόρτισης. Οπως θα διαβάσεις και στο ποστ, το πρόβλημα δεν λύθηκε ούτε μετά απο hard reset, ούτε μετά απο αναβάθμιση του firmware. Το επέστρεψα άμεσα στο κατάστημα που το πήρα και έγινε αντικατάσταση.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με αυτό που περιγράφεις (ποστ #120). Από την δεύτερη κιόλας ημέρα λειτουργίας του το κινητό άρχισε να σβήνει κάθε φορά που προσπαθούσα να πραγματοποιήσω ή να δεχθώ κλήση. Η μόνη περίπτωση που δεν το έκανε ήταν όταν βρισκόταν σε κατάσταση φόρτισης. Οπως θα διαβάσεις και στο ποστ, το πρόβλημα δεν λύθηκε ούτε μετά απο hard reset, ούτε μετά απο αναβάθμιση του firmware. Το επέστρεψα άμεσα στο κατάστημα που το πήρα και έγινε αντικατάσταση.

 

Εσύ από ποιό κατάστημα το πήρες? Μήπως από τα multirama? Είναι alpha copy το κινητό ή παραεισαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να αντιδράσεις πιο γρήγορα στο συγκεκριμένο πρόβλημα και να προλάβεις την περίοδο DOA όπου υπάρχει άμεση αντικατάσταση της συσκευής. Να ελπίζεις, τώρα, να μην είναι πρόβλημα hardware. Κάνε format σε τηλέφωνο και κάρτα, επανέφερε μόνο τις επαφές και δες πως θα τα πάει. Αν συνεχίσει τα ίδια, επιστροφή στο κατάστημα.

 

ειχα κανει φορματ σε τηλεφωνο και καρτα,αλλα δεν αλλαξε κατι.

τελικα σημερα το πρωι,πηγα στα multirama στη καλαματα και τους ειπα το προβλημα που αντιμετωπιζα και οτι θα ηθελα αντικατασταση και οχι να το στειλουν για σερβις.τελικα,μου εκαναν αντικατασταση!παλι καλα

makiaveli27:ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! ενας φιλος θελει να το παρει απο τα public πως μπορω εκτος απο την τενεια ασφαλειας να καταλαβω αν ειναι παραεισαγωγης? στο ιμει την προσεχω για να το καταλαβω(ποια ψηφια)? ευχαριστω!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Διάβασε το Περί παράλληλων εισαγωγών..., αναφέρει πως μπορείς να καταλάβεις αν είναι είναι Ελληνικό ή παρά-εισαγωγής.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το nokia 5530, όταν θέλω να μπω στο μητρώο κληθέντων αριθμών μου βγάζει το εξής μύνημα: Μητρώο Μνήμη πλήρης κλείστε κάποιες εφαρμογές και ξαναδοκιμάστε.

Η μνήμη του τηλεφώνου εχει 74,2ΜΒ ελεύθερα και ή κάρτα μνημης 3,4GB ελεύθερα, έκανα αναβαθμιση λογισμικου μεσω υπολογιστη και περασα την εκδοση 11.0.054, επίσης εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε backup των δεδομένων σου (χωρίς τις ρυθμίσεις) κάνε format στο κινητό και στη κάρτα μνήμης και θα λυθεί το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Κάνε backup των δεδομένων σου (χωρίς τις ρυθμίσεις) κάνε format στο κινητό και στη κάρτα μνήμης και θα λυθεί το πρόβλημα.

 

Eυχαριστώ για την αμεση απάντηση.

Οταν θα κάνω φορματ πως θα ξαναπερασω μεσα το λογισμικό ?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την αμεση απάντηση.

Οταν θα κάνω φορματ πως θα ξαναπερασω μεσα το λογισμικό ?

Δεν χάνεται το λογισμικό με το format, απλά η συσκευή επανέρχεται στην αρχική της κατάσταση.

Μην σε μπερδεύει το format που γίνεται στα PC. Με το format στα S60 απλά σβήνονται όλα τα δεδομένα από την συσκευή και επανέρχονται οι ρυθμίσεις όπως ήταν όταν αγόρασες την συσκευή.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι ν αγορασω το 5530...δεν ειχα ποτε μ νοκια και ειμαι λιγο ασχετος...το κινητο δεν εχει δεκτη gps ωστοσο υπαρχει η δυνατοτητα λογω του ανοικτου λειτουργικου ν βαλουμε καποιο προγραμμα πλοηγησης?και αν ναι χρειαζεται για παραδειγμα καποια ειδικη κεραια εξωτερικη γ ν τ λειτουργησω?σορρυ αν γινομαι βαρετος αλλα αν μπορει καποιος ας μ βοηθησει...ευχαριστω πολυ!!
Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχει ανοιχτό λειτουργικό σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις πληθώρα προγραμμάτων πλοήγησης (Garmin, Sygic, Ovi Maps, NDrive, Google Maps). Τώρα, μπορείς να ψάχνεις διευθύνσεις και να σχεδιάζεις διαδρομές αλλά, φωνητική καθοδήγηση δεν μπορείς να έχεις χωρίς την κεραία. Για μένα, η χρήση εξωτερικής κεραίας gps είναι ασύγκριτα καλύτερη λύση από την χρήση του εσωτερικού δέκτη της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...