Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5530 XpressMusic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα και απο εμένα! εχουν ακουστεί φήμες για απόσυρση του κινητου απο την μαμα Νόκια λογω αστάθειας λογισμικού! Εχετε ακούσει τίποτα? Προσπαθώ να το βρώ εδώ και έναν μήνα στην Πάτρα και όλο μου τα μασάνε! Το περιμένω σήμερα στο Plaisio αλλά το εχουν βγάλει απο το site τους!!!:(

 

1ον) Εστω ότι το λογισμικό είναι ασταθές, γιατί η Nokia να μην το εξελίξει όπως κάνει με όλα τα μοντέλα της και να αποσύρει ένα αρκετά δημοφιλές μοντέλο της απο την αγορα?

 

2ον) Το πλαίσιο το έχει κανονικά στο site του και μάλιστα είναι σε Web προσφορά και ετοιμοπαράδοτο. Θα σε συμβούλευα να προσέξεις γιατί το plaisio φέρνει κομμάτια και απο την alpha copy και απο παράλληλους εισαγωγείς. Πιθανολογώ χωρίς να μπορώ να είμαι καθόλου σίγουρος, ότι με την προσφορά σπρώχνουν τα κομμάτια που είναι παραεισαγωγής.

 

EDIT: Για κάποιον που ρώτησε για θήκη, προσωπικά χρησιμοποιώ την body glove στην οποία εχω αφαιρέσει τα κόκκινα αυτοκόλλητα και είναι πολύ βολική. Αν δεν την είχα πάρει ήδη πάντως θα έπαιρνα την NORTONLINE. Και οι δύο κοντά στα 10 ευρώ, εφοδιασμένες με πατέντα για να βγάζεις γρήγορα και εύκολα το κινητό σου.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

thanks για τις απαντήσεις. Το ότι το αποσύρει η Νοκια μου το ειπε ένας προμηθευτης οπου και το είχα παραγγείλει! (μπορει και να ήθελε να με αποφύγει!). Το παίρνω απο το Plaisio γιατί παιζει αναβαθμιση Cosmote!:( το οποίο μου είπε οτι σήμερα θα παραλάμβανε 80 τεμ. και θα το έχω αυριο!!:p πάντως θα έχω το νού μου για παραεισαγωγές. Δίκιο πολύ έχεις για το site του plaisio στραβώθηκα φαίνεται απο την αγωνία μου και δέν το έβλεπα!!:oops:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω αν χρεωνομαι κατι αν ειμαι συνδεμενοσ μεσω WLAN κ στελνω MSGs μεσω MSN.

Περιμενω καποια απαντηση,ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

chrisz86, δοκίμασε να κάνεις συγχρονισμό την μουσική σου με το κινητό (μεταφορά δηλαδή από το pc στο 5530) μέσω του windows media player. Σε πολλούς δούλεψε και αναγνώριζε το κινητό ακόμα και τους ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Η σίγουρη λύση είναι να επεξεργαστείς τις ετικέτες των ελληνικών τραγουδιών σου και να τις αντικαταστήσεις με λατινικούς χαρακτήρες.

 

Εκανα συγχρονισμο και παλι το ιδιο κανει!Τεσπα θα δω τι θα κανω... Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες!!:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το 5530 έχει SIP ή όχι;

 

Έβαλα τα sip settings...

Το 5530 έκανε register στον VoIP gateway μου... (το είδα και στο gateway ότι είναι registered)

 

Αλλα από πού κάνω VoIP κλήσεις; Στα άλλα κινητά της Nokia σου βγάζει ένα μενού

πριν κάνεις την κλήση για το αν θές να χρησιμοποιήσεις GSM ή SIP. Εδώ πού είναι;

 

Υ.Γ. Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω Fring, Nimbuzz κτλ. Θέλω τον native VoIP client της Nokia.

 

Αφήστε... το βρήκα μόνος μου. Δεν έχει SIP support (κανένα με s60 5th)

Τους π@π@ρες τι βάζουν το SIP stack αφού δεν έχει client;

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι υποστηριζει 2 σε 1, απλα σε πολλα κινητα τα οποια τυπικα υποστηριζουν τετοιες sim, εχουν παρουσιαστει προβληματακια και δυσλειτουργιες. εχει καποιος το κινητο με τετοια σιμ?

 

Χρησιμοποιω καρτουλα 2σε1 εδω και 4 χρονια και δεν ειχα προβλημα με καμια συσκευη νοκια, τωρα εχω το 5800(ειχα και το Ν97) και δουλευει αψογα, ετσι φανταζομαι θα ειναι και με το 5530...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγω, μου αρέσει αρκετά, ο ηχος ειναι κατά πολύ χαμηλότερος απο το ν72 που είχα επίσης είχε (το ν72) ενα καλωδιο για τα ακουστικά με μικρόφωνο το οποιο επερνε ακουστικά aftermarket.

Τωρα το 5530 εχει ενα απαράδεκτο ακουστικό το οποίο δεν μπορώ να αντικαταστήσω με τα δικά μου.

Υπάρχει τέτοιος αντάπτορας για το 5530

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα επειδη δεν καταλαβα καλα,τι ακριβως ανταπτορα ψαχνεις για το 5530;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα επειδη δεν καταλαβα καλα,τι ακριβως ανταπτορα ψαχνεις για το 5530;

 

Να αλλάξω λιγο την ερώτηση

Το καλώδιο των ακουστικών του τηλεφώνου έχει επάνω το μικρόφωνο, τα aftrmarket ακουστικά δεν έχουν μικρόφωνο.

 

Αυτό πως λύνεται

 

Να και μια φώτο απο τον αντάπτορα

http://img24.imageshack.us/img24/9136/phpqogmi9am.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να βάλεις αξεσουάρ με θύρα pop-port σε υποδοχή 3,5". Υπάρχει ο αντάπτορας/τηλεκοντρόλ AD-54 αλλά, απ'όσο γνωρίζω, δεν πωλείται μόνος του αλλά με τα ακουστικά HS-45. Δες εδώ. Κάνε και ένα τηλέφωνο σε ένα nokia shop να ρωτήσεις για διαθεσιμότητα και τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να βάλεις αξεσουάρ με θύρα pop-port σε υποδοχή 3,5". Υπάρχει ο αντάπτορας/τηλεκοντρόλ AD-54 αλλά, απ'όσο γνωρίζω, δεν πωλείται μόνος του αλλά με τα ακουστικά HS-45. Δες εδώ. Κάνε και ένα τηλέφωνο σε ένα nokia shop να ρωτήσεις για διαθεσιμότητα και τιμή.

Οκ ευχαριστώ πολύ αυτο ακριβώς ήθελα

 

 

 

 

 

Επανέρχομαι πάλι με μια ερώτηση, οταν εχω περισσότερες απο μια αναπάντητες απο τον ιδιο αριθμό υπαρχει τρόπος να δω τις ώρες που έγιναν ολεσ αυτές οι κλήσεις, γιατί εγω βλέπω μονο την τελευταία αναπάντητη.

Link to comment
Share on other sites

Μητρώο και πας δεξιά στην αναλυτική λίστα. Αν πατώντας το μητρώο σε βγάλει στην οθόνη Αναπάντητες, Ληφθείσες, Κληθέντες, πάτα έξοδος και ξαναμπες στο Μητρώο.
Link to comment
Share on other sites

Μητρώο και πας δεξιά στην αναλυτική λίστα. Αν πατώντας το μητρώο σε βγάλει στην οθόνη Αναπάντητες, Ληφθείσες, Κληθέντες, πάτα έξοδος και ξαναμπες στο Μητρώο.

 

Το βρήκα, εχει μια ολόκληρη οθόνη κενή και την ημερομηνία και ώρα τής κλίσης για να την δεις θέλεις μικροσκόπιο.:blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 2η τούμπα :cry: πριν λίγο του κινητού απο το γραφείο μου, έπεσε με την οθόνη κάτω και ξαναεπέζησε..!!!

 

Λες να είναι τελικά ανθεκτικά τα πλαστικά του?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Crash test του κανεις φιλε;:lol:

 

ρε ΄συ καταλάθος μου έχει πέσει 2 φορές!!!:lol:

 

Και τις δύο τη πάλεψε μια χαρά!!! και το λέω για αυτούς που πιστεύουν ότι τα πλαστικά του είναι χάλια..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, το θεμα της ποιοτητας του πλαστικου δεν ειναι μονο ποσο ευκολα σπαει αλλα και ποσο ευκολα χαραζεται. Π.χ. εγω εχω το Samsung Star το οποιο αρχισε να χαραζεται απο την πρωτη εβδομαδα(το καπακι πισω)χωρις να το ταλαιπωρω ιδιαιτερα. Σε καποια φαση μου επεσε και το πατησα κιολας:lol:αλλα δεν επαθε το παραμικρο.. η οθονη δε αθικτη!!:D
Link to comment
Share on other sites

Και το 5530 μαζεύει γρατζουνιές εύκολα. Το έχω 10 μέρες και το 90% της ζωής του το έχει περάσει μέσα στην θήκη και παρόλα αυτά το πίσω καπάκι έχει χαραχθεί σε μερικά σημεία.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, το θεμα της ποιοτητας του πλαστικου δεν ειναι μονο ποσο ευκολα σπαει αλλα και ποσο ευκολα χαραζεται. Π.χ. εγω εχω το Samsung Star το οποιο αρχισε να χαραζεται απο την πρωτη εβδομαδα(το καπακι πισω)χωρις να το ταλαιπωρω ιδιαιτερα. Σε καποια φαση μου επεσε και το πατησα κιολας:lol:αλλα δεν επαθε το παραμικρο.. η οθονη δε αθικτη!!:D

 

Και το 5530 μαζεύει γρατζουνιές εύκολα. Το έχω 10 μέρες και το 90% της ζωής του το έχει περάσει μέσα στην θήκη και παρόλα αυτά το πίσω καπάκι έχει χαραχθεί σε μερικά σημεία.

 

και εμένα απο τη πρώτη μέρα το καπάκι έχει αποκτήσει μια ιδιαίτερη τεχνοτροπία!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Προφανως τα touch screen που κοστιζουν μεταξυ 200-250 οταν κυκλοφορουν, δεν εχουν και τα καλυτερα πλαστικα. Τουλαχιστον η οθονη φαινεται ανθεκτικη και αυτο εχει πιο πολλη σημασια!
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να δω ποσο % εχει η μπαταρια ακομα ?

Και πως το αν τελειωσε η φορτιση ? λεει μπαταρια πληρης ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος μέσα από το λειτουργικό της συσκευής να δεις το % της μπαταρίας.

Όταν η μπαταρία είναι πλήρως φορτισμένη εμφανίζεται για λίγα δευτερόλεπτα μήνυμα πως η μπαταρία είναι πλήρως φορτισμένη. Επίσης σταματά το animation του δείκτη της μπαταρίας.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος μέσα από το λειτουργικό της συσκευής να δεις το % της μπαταρίας.

Όταν η μπαταρία είναι πλήρως φορτισμένη εμφανίζεται για λίγα δευτερόλεπτα μήνυμα πως η μπαταρία είναι πλήρως φορτισμένη. Επίσης σταματά το animation του δείκτη της μπαταρίας.

 

Πως μπορω να δω ποσο % εχει η μπαταρια ακομα ?

Και πως το αν τελειωσε η φορτιση ? λεει μπαταρια πληρης ?

 

με αυτό το πρόγραμμα μπορείς... Phonenetinfo....

http://dailymobile.se/wp-content/uploads/2009/02/scr0000577-210x375.jpg

Link to comment
Share on other sites

ισως λιγο ασχετο ισως και οχι αλλα στο 5800 το διο προγραμμα ναι μεν δειχνει αλλα οι τιμες ειναι fix σε αυτες τις καθε μπαρας...

δηλαδη πχ :

οταν εχει πεσει μια μπαρα 87%

δυο μπαρες 65%

3 μπαρες 47%

...

δηλαδη δεν ανταποκρινεται στο πραγματικο μιας και στην τελευταια μπαρα την μια παντα δειχνει 14% και φυσικα καποια στιγμη που τελειωνει οντως τελειως κλεινει και αυτο φυσικα δεν βοηθαει καθολου ωστε να υπολογιζεις πραγματικα...

κριμα...

μακαρι στο 5530 να λειτουργει διαφορετικα...

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα nokia είτε είναι S60 3rd Edition είτε 5th Edition το PhoneNetInfo μετράει με το ίδιο τρόπο την μπαταρία, δηλ η πρώτη γραμμή 85% και τις υπόλοιπες όπως τις είπες αν θυμάμαι καλά. Δεν αλλάζει ούτε στο 5530 αυτό.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...