Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5530 XpressMusic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κ εγω εχω προβλημα, χανει συνεχεια το σημα, κανει συχνα επανεκινησεις μονο του και φυσικα ζηταει ΡΙΝ σε ασχετες στιγμες. Δεν το γλιτωνω το σερβις,ε? εκανα και φορματ αλλα τα προβληματα συνεχιζουν

Μήπως είναι παλιά η κάρτα sim που έχεις ή μήπως δεν κάνει καλή επαφή η κάρτα sim?

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια μαλλον θεμα υγρασιας ειναι.μαλλον το φαγα στη θαλασσα....περα του οτι εχει τα ωραια της η καμερα τα παιξε τελεις πριν λιγο...

αναβσβινει,πει μονο του στο μενου,δε δουλευει το τατς της οθονης και το πιο ωραιο!σα να καηκε λαμπα και το πρασινο ακουστικο εχει ...μαυρισει...μακαρτης λετε ή να το απλσω ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μαλλον θεμα υγρασιας ειναι.μαλλον το φαγα στη θαλασσα....περα του οτι εχει τα ωραια της η καμερα τα παιξε τελεις πριν λιγο...

αναβσβινει,πει μονο του στο μενου,δε δουλευει το τατς της οθονης και το πιο ωραιο!σα να καηκε λαμπα και το πρασινο ακουστικο εχει ...μαυρισει...μακαρτης λετε ή να το απλσω ?

 

μιλαμε πρεπει να εχει φαει πολυ νερο το καημενο

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

κι ομως!εφτιαξε.του βγαλα η μπαταρια,το...απλσα και τωρα ολα καλα!δλδ και η οθονη πατιεται και τα κουμπια φωτιζουν σωστα!ολα μια χαρα!καημενα κινητα τι τραβατε στα χερια μου
Link to comment
Share on other sites

α!πρεπει να λες για το ροζ που εχει γινει ασπρο.....

 

μαλιστα και παντα ελεγα τι ρολο να εχει αυτο το χαρτακι

γισ την ωρα ολα πανε καλα.μονο το κουμπακι πανω δεξια που δινει ενταση στον ηχο δε δουλευει και μπορω μονο να χαμλσω αλλα που θα παει.θα φτιαξει και αυτο

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα στα καλα καθουμενα το κινητο αρχισε να ζεσταινεται με αποτελεσμα να μου φαει την μπαταρια μεσα σε λιγα λεπτα και να σβησει.το κινητο τωρα το εχω στην πριζα και δειχνει να φορτιζει κανονικα.να ανησυχω?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα στα καλα καθουμενα το κινητο αρχισε να ζεσταινεται με αποτελεσμα να μου φαει την μπαταρια μεσα σε λιγα λεπτα και να σβησει.το κινητο τωρα το εχω στην πριζα και δειχνει να φορτιζει κανονικα.να ανησυχω?

 

Μήπως ήταν συνδεδεμένο στο internet ή είχες κάποια ενεργοβόρα εφαρμογή να τρέχει στο παρασκήνιο;

Επίσης δες αν τρέχει κάτι με την μπαταρία σου. Μήπως είναι διογκωμένη σε κάποιο σημείο της; ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα στα καλα καθουμενα το κινητο αρχισε να ζεσταινεται με αποτελεσμα να μου φαει την μπαταρια μεσα σε λιγα λεπτα και να σβησει.το κινητο τωρα το εχω στην πριζα και δειχνει να φορτιζει κανονικα.να ανησυχω?

 

Φίλε μου, μου το έκανε και μένα πριν 15 μέρες και ψαχνόμουν. Το έβγαλα από το τσαντάκι και ήταν πολύ ζεστό και είπα θα είναι από τη ζέστη. Μετά από κάνα 10λεπτο που πήγα να το ξεκλειδώσω είχε σβήσει αλλά θυμόμουν ότι η μπαταρία ήταν στα μισά πριν. Το έβαλα στο φορτιστή και φόρτισε κανονικά και απο τότε δεν το έχει ξανακάνει. Αυτό πάντως συνέβη μετά την τελευταία αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μου το έκανε και μένα πριν 15 μέρες και ψαχνόμουν. Το έβγαλα από το τσαντάκι και ήταν πολύ ζεστό και είπα θα είναι από τη ζέστη. Μετά από κάνα 10λεπτο που πήγα να το ξεκλειδώσω είχε σβήσει αλλά θυμόμουν ότι η μπαταρία ήταν στα μισά πριν. Το έβαλα στο φορτιστή και φόρτισε κανονικά και απο τότε δεν το έχει ξανακάνει. Αυτό πάντως συνέβη μετά την τελευταία αναβάθμιση.

 

και εμενα πρωτη φορα μου το εκανε,εδω και 1 ωρα εχει φορτισει και το χρησιμοποιω κανονικα χωριΣ κανενα προβλημα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και εμενα πρωτη φορα μου το εκανε,εδω και 1 ωρα εχει φορτισει και το χρησιμοποιω κανονικα χωριΣ κανενα προβλημα..

 

Μετα την τελευταια αναβαθμιση υπερθερμαινεται και το δικο μου κινητο μια φορα τη βδομαδα τουλαχιστον και εχω παρατηρησει πως οποτε το παθαινει η μπαταρια δεν κραταει ουτε μια μερα. Και ολα αυτα χωρις να εχω καποια εφαρμογη ανοιχτη :wacko:

 

Μηπως φταιει η τελευταια αναβαθμιση ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι παλιά η κάρτα sim που έχεις ή μήπως δεν κάνει καλή επαφή η κάρτα sim?

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

βασικα η sim ειναι 3g, οποτε δεν παιζει να εχει προβλημα. αυτο για την επαφη της παντως παιζει. ελπιζω να μην μπλεξω με σερβις νοκια γιατι ειμαι χαμενος απο χερι...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα περιεργο θεμα με τα μνμ στο κινητο.δηλαδη οταν στελνω πολλα μνμ και το κινητο το εχω πολλεσ μερες χωρις να το κλεισω καθολου μου βγαζει μνμ σε χρηση και δεν με αφηνει να μπω στα μνμ παρα μονο αν το κλεισω.σε ολες της εκδοσεις λογισμικου απο την 11 μεχρι και την 35 που το εχω τωρα.καμια ιδεα κανεις?
Link to comment
Share on other sites

εχω μια καρτα whats up γυρω στο 6 μηνο.το προβλημα ειναι οτι σε ενα νοκια 5530 οταν στελνω μνμ μου βγαζει μνμ σε χρηση και για να δω μνμ πρεπει να ξανα ανοιξω την συσκευη.ομως το 5530 παιζει μια χαρα με αλλες καρτες απο ολες της εταιριες,και η whats up ομως παιζει μια χαρα σε νοκια5800 Ν82.μονο στο 5530 βγαζει αυτο το σφαλμα.το 5530 ειναι αναβαθμισμενο στην τελευταια εκδοση.και ρωταω φταιει το κινητο?η η καρτα σιμ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας καλοί φίλοι και φίλες

 

Ειναι το πρώτο μου post στο φορουμ παρόλο που περιστασιακά το παρακολουθω οπότε οφείλω να απευθυνω χαιρετισμό και συγχαρητήρια στα μέλη και τους συντελεστές του φόρουμ για την εξαιρετική τους δουλειά.

 

Ειμαι κάτοχος του 5530xm , διαβασα οτι σχετικο εχετε για s60v5 αλλα αντιμετωπίζω πρόβλημα με την αναβάθμιση του firmware

 

Το κινητο είναι ελληνικό, το αγόρασα απο την wind με συνδεση (προφανώς ειναι κλειδωμένο απο οτι εχω καταλάβει)

 

Προσπάθησα να αναβαθμιστώ απο το nokia software update αλλα μου γράφει απο την μέρα που το αγόρασα, σχεδόν 7 μηνες τωρα οτι δεν υπαρχει καινουρια αναβάθμιση και οτι βρίσκομαι στην v11.0.054/29-8-2009

 

Διαβασα για το fota (firmware over the air) Δεν εχω καταλάβει απο που μπαινεις και το κάνεις, αν ειναι απο τις ρυθμίσεις/διαχειρηση τηλεφωνου/ενημερωση συσκευης, μπηκα και εκεί και μου κάνει τα ιδια, δεν βρισκει κατι καινουργιο

 

στο ιντερνετ βλεπω οτι το τηλεφωνο εχει φτάσει στην v30.

 

δεν μπορω να καταλάβω τι κανω λάθος

 

επίσης δεν θελω σε καμμια περιπτωση να χασω τα ελληνικά που εχει, δηλαδη να πληκτρολογω ελληνικους χαρακτηρες.

 

Επίσης οποιος φιλοτιμηθει να μου πεί βημα βημα την διαδικασια που πρεπει να κανω (ιδιαιτερα αν μου πειτε για ξεκλείδωμα) γιατι ειμαι ολιγων ασχετος με τα smart phones.

 

Eυχαριστω και περιμένω με αγωνια.

Link to comment
Share on other sites

@cos_dr

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο myphone.

 

Δεν είναι κλειδωμένη η συσκευή σου. Αυτό το οποίο συμβαίνει είναι ότι το κινητό σου έχει product code της Wind και όχι Ελληνικό product code, δηλαδή η συσκευή σου είναι branded. Αυτό σημαίνει ότι δεν ακολουθεί την ίδια πορεία αναβαθμίσεων που δίνονται από την Nokia.

 

Τώρα για να κάνεις αναβάθμιση στην ν30 θα πρέπει να περάσεις Ελληνικό product code και μετά να αναβαθμίσεις την συσκευή σου. Για να το κάνεις αυτό ακολούθησε τις οδηγίες που αναφέρονται στο Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ -> Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής. Με την παραπάνω διαδικασία δεν χάνεις τα Ελληνικά.

 

Όσο αφορά την αναβάθμιση μέσω FOTA, αυτή γίνεται μέσα από την συσκευή. Οδηγίες για αναβάθμιση μέσω FOTA υπάρχουν στο Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ -> Τι είναι η αναβάθμιση λογισμικού και πως την κάνω;.

 

Επειδή είσαι νέος στο λειτουργικό Symbian καλό είναι να διαβάσεις ολόκληρο τον οδηγό Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ, θα σε βοηθήσει αρκετά να καταλάβεις πως λειτουργεί.

 

Για ότι άλλο απορία έχεις εδώ είμαστε :)

 

Τέλος καλό είναι να ρίξεις και μία ματιά στο *** ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΩΝ *** για να δεις τι θέματα υπάρχουν ώστε να χρησιμοποιείς το κατάλληλο για τις απορίες σου.

 

Καλή συνέχεια.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω και συγνωμη για την επιβαρυνση του φορουμ, ειχα διαβασει καποια πραγματα αλλα τωρα με την υποδειξη σου αισθανομαι μεγαλύτερη ασφάλεια. Αν μπορείς να μου πεις περαν απο τον οδηγο που θα ακολουθήσω (τον δευτερο τρόπο) αν το product code το σωστό ειναι αυτό που αναγράφεται στην λίστα για ελληνικα δηλαδηNokia 5530 XpressMusic (RM-504): 0573227 (Red) μην περασω πάλι της wind. Δηλαδή να βάλω το 0573227. Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις όποιο εσύ θέλεις.

Η διαφορά τους είναι μόνο το χρώμα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

μόλις κατάφερα να αναβαθμιστώ στην τελευταία έκδοση.

Χίλια ευχαριστώ.

Αυτό σημαίνει τώρα οτι το τηλέφωνο ειναι ξεκλείδωτο πλέον, ή αυτό ειναι άλλο πράγμα.?

Edited by cos_dr
Link to comment
Share on other sites

μόλις κατάφερα να αναβαθμιστώ στην τελευταία έκδοση.

Χίλια ευχαριστώ.

Αυτό σημαίνει τώρα οτι το τηλέφωνο ειναι ξεκλείδωτο πλέον, ή αυτό ειναι άλλο πράγμα.?

 

Αν εννοείς ξεκλειδώτο=εγκατάσταση unsing εφαρμογών ΌΧΙ δεν είναι. Αν εννοείς κάτι άλλο τώρα...

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες γειά σας! Μια ερώτηση στα γρήγορα: Πώς θα καταλάβω ότι το Νokia 5530 xpress music που αγόρασα σήμερα είναι γνήσιο, και δεν ζητάει μπανάνα; :cry:
Link to comment
Share on other sites

Πάτα στην οθόνη αναμονής *#0000# και πες μας τι βγάζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Mod σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Τα στοιχεία που έχω είναι αυτά:

 

Έκδοση λογισμικού: v30.0.009

Ημ/νία έκδοσης λογισμικού: 31-05-10

Προσαρμοσμένη έκδοση: 30.0.009.C02.01

Ημ/νία προσαρ. έκδοσης: 31-05-10

Γλώσσα που έχει οριστεί: 07

Μοντέλο

5530

Τύπος

RM-504

Τελευταία ενημέρωση:

Καμία ενημέρωση

 

Ενημέρωσα το nokia software updater στο pc και τώρα βρίσκομαι στη διαδικασία να ενημερώσω το τηλέφωνο. Μου γράφει ότι η έκδοση ενημέρωσης είναι η 31.0.005. Το μέγεθος της ενημέρωσης που κατεβάζει είναι 145,7ΜΒ.

Την κάρτα μνήμης την έχω βγάλει απο μέσα.

Καλά μέχρι στιγμής;

Edited by freewind
Link to comment
Share on other sites

Ναι αφού κάνεις και αναβάθμιση μέσω nokia software updater τότε όλα είναι εντάξει.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ναι αφού κάνεις και αναβάθμιση μέσω nokia software updater τότε όλα είναι εντάξει.

 

Τελικά περάστηκε ομαλά η νέα έκδοση 31.0.005! Δλδ εάν αναβαθμίζεται σημαίνει ότι είναι όλα ΟΚ ;

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά !! :D Να είστε καλά !!

 

Σημ.: Πήρα μια λαχτάρα γιατί το αγόρασα επιτόπου απο ε-σηοπ που μέσα στο μαγαζί κυκλοφορούσαν πολλοί ...μελαμψοί κύριοι :X

 

Τα στοιχεία που με κάνουν να ανησυχώ για την γνησιότητα είναι:

1. Η συσκευασία δεν ήταν σφραγισμένη, ζήτησα σφραγισμένη και δεν είχαν κανένα προιόν σφραγισμένο. Μου είπαν ότι είναι δική τους εισαγωγή, με διαβεβαίωσαν όμως ότι καλύπτεται απο εγγύηση της nokia.

2. Η κάρτα μνήμης ήταν μέσα στη συσκευή ενώ αντίθετα σε ένα 5800 που είχα αγοράσει απο το πλαισιο στο παρελθον ήταν απέξω.

3. Στο σπίτι διαπίστωσα ότι δεν είχε έντυπο manual εργοστασιακό αλλά ένα φωτοτυπημένο και δεμένο στα ελληνικά.

4. Το συνοδευτικό καλώδιο σύνδεσης είναι πολύ διαφορετικό απο αυτο που εχω για το 5800 και δεν έχει το πλαστικάκι που γράφει nokia.

Edited by freewind
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...