Jump to content

[Επίσημο] Nokia Χ6-00


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν γίνεται αλλαγή οθόνης αλλά του digitizer.Θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο επίσημο service.Δεν γνωρίζω αν η συγκεκριμένη αλυσίδα αναλαμβάνει η ίδια τις επισκευές ή τα στέλνει κάπου αλλού.Υπάρχει όμως πιθανότητα,εκτός εάν συνεργάζονται με επίσημο service της nokia,να μην μπορεί να γίνει χρήση εγγύησης για τον λόγο ότι υπήρξε-αν υπήρξε-επέμβαση από μη εξουσιοδοτημένο φορέα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια καλησπερα!εχς το νοκια Χ6 σχεδον 3 χρονια!!τωρα τελευταια μου κολλουσε συνεχεια!!το εκανα ενα hard format,κ τωρα δεν πιανει καθολου το σημα!!γνωριζετε τι πρεπει να κανω????
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα εχω ενα Nokia x6 το πηρα το 2010 δεν το εχω χρησιμοποιησει και πολυ λογω οτι το ειχα σαν δευτερο κινητο. Αρχησε να μου κολλαει, παω να ανοιξω τα μηνυματα και αυτο ανοιγει την μουσικη δηλ. ενεργοποιειται το κουμπακι που εχει πανω τερμα δεξια χωρις ομως να το πατησω εγω. Τελευταια οταν μιλαω παλι το κανει αυτο δηλ. βγαινει η μουσικη και βαζει σε αναμονη την κλιση. Εκτος το οτι παταω καπου κ αυτο ανοιγει κατι αλλο ασχετο, μερικες φορες αν οχι τις περισσοτερες για να πατησω καπου πρεπει να ειναι με δυναμη και πολλες φορες. Τελος παντων το πηγα στον Γερμανο (εκει το ειχα παρει) και μου εκανε ενημερωση λογισμικου το παιρνω πισω και δεν εγινε τιποτα το ξανα παω και μου λεει οτι θα αλλαξουν την οθονη, μου αλλαζουν την οθονη (τωρα αν το εκαναν δεν ειμαι κ σιγουρη) αλλα παλι δεν εγινε τιποτα, εξακολουθει να κανει τα ιδια. Τι αλλο να κανω?? σε δυο μηνες ληγει η εγγυηση κ νομιζω οτι τοτε θα μου βρουν το προβλημα. Ειναι το χειροτερο κινητο που εχω παρει, ποτε δεν ειχα προβλημα με κανενα ως τωρα, εκτος απο αυτο.

 

 

Ξαναπηγα το κινητο για τριτη φορα για service στον γερμανο ενω πριν ειχα επικοινωνησει με την nokia και μου ειπαν να το παω ξανα και να μου αλλαξουν ολο το εσωτερικο και θα κρατησουν μονο τα πλαστικα. Πηγαινω στον γερμανο τους το λεω και μου λενε οτι θα μου αλλαξουν IMEI. Πηρα την συσκευη και βλεπω οτι το IMEI ειναι ιδιο δεν εγινε καμια αλλαγη αυτος μου ειπε οτι μαλλον δεν το αλλαξαν. Στην αρχη η συσκευη καπως λειτουργουσε καλυτερα αλλα τωρα παλι τα ιδια ενω δεν το χρησιμοποιηω σχεδον καθολου, αν πιεσω πισω το πλαστικο καπακι της μπαταριας μου εμεργοποιει το κουμπακι που εχει πανω δεξια και ανοιφει την μουσικη (καποιο θεμα πρεπει να εχει με την μουσικη) Οπως ειπα σε λιγο ληγει η εγγυηση και φοβαμαι μηπως το κανουν επιτηδες, εγω θα ξαναεπικοινωνησω με την nokia αλλα το κινητο δεν αξιζε τελικα οπως ειπα και σε προηγουμενο post τουλαχιστον σε εμενα εβγαλε πολλα προβληματα χωρις να το χρησιμοποιω σχεδον καθολου.

 

καλησπερα μηπως γνωριζει κανεις πως σβηνονται τα θεματα απο το κινητο?? Δεν μπορω να τα βρω που βρισκονται, ουτε στην διαχειρηση εφαρμογων ουτε στην διαχειρηση αρχειων ειναι. μαλλον τα εχω αποθηκευσει στην καρτα αλλα δεν μπορω να τα βρω

Παρατηρησα οτι το κινητο δουλευει καλα χωρις sim. Η sim που εχω ειναι καινουργια, δοκιμασα και αλλες κ εχει προβλημα. Μπορει να του δημιουργει προβλημα η Sim?? Δεν ειχε ποτε τετοιο θεμα.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μηπως γνωριζει κανεις πως σβηνονται τα θεματα απο το κινητο?? Δεν μπορω να τα βρω που βρισκονται, ουτε στην διαχειρηση εφαρμογων ουτε στην διαχειρηση αρχειων ειναι. μαλλον τα εχω αποθηκευσει στην καρτα αλλα δεν μπορω να τα βρω

Αν τα έχεις στην κάρτα μνήμης τότε πήγαινε στην διαδρομή Ε:\Private\10207114\import\ και σβήσε ότι έχεις μέσα ο φάκελος import.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αν τα έχεις στην κάρτα μνήμης τότε πήγαινε στην διαδρομή Ε:\Private\10207114\import\ και σβήσε ότι έχεις μέσα ο φάκελος import.

 

Που ειναι αυτο δεν μπορω να το βρω. πηγαινω στο Γρφειο και μετα διαχειρηση αρχειων εκει εχει C: Μνημη τηλεφωνου και E: Μν. μαζ. αποθ. αυτο που μου αναφερεις δεν υπαρχει σε κανενα απο τα δυο.

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

Που ειναι αυτο δεν μπορω να το βρω. πηγαινω στο Γρφειο και μετα διαχειρηση αρχειων εκει εχει C: Μνημη τηλεφωνου και E: Μν. μαζ. αποθ. αυτο που μου αναφερεις δεν υπαρχει σε κανενα απο τα δυο.

Βασικά δεν έχει F γιατί το Χ6 έχει μνήμη flash, το είχα ξεχάσει :O

Για να δεις τον φάκελο θα συνδέσεις το κινητό σε κατάσταση μαζικής αποθήκευσης, θα ενεργοποιήσεις να φαίνονται οι κρυφοί φάκελοι και θα τον βρεις στην διαδρομή που αναφέρω.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παιδια υπαρχει καποιος τροποσ να κανω format στο nokia x6???????εκτος απο το hard format......

Υπάρχουν 2 είδη reset, το ένα είναι το soft reset που απλά επαναφέρει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις, χωρίς να σβήσει δεδομένα από το κινητό και το δεύτερο είναι το hard reset που σβήνει τα πάντα από το κινητό και επαναφέρει την συσκευή στην αρχική της κατάσταση, έτσι όπως την αγόρασες δηλαδή. Για πιο πολλά διάβασε το Nokia Eπανεκκίνηση, soft & hard reset στη συσκευή μας με λειτουργικό Symbian.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά μου χάλασε το πλαϊνό κουμπί που ξεκλειδώνεις το κινητό(δεν ανοίγει καν απο εκεί και το ελατηριάκι πρέπει να εχει φύγει).. Θέλει αλλαγή όλη η πρόσοψη;; γνωρίζετε κάποιον που μπορεί να το επισκευάσει οικονομικά;

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα. Εχω το X6 16Gb περίπου 1,5 χρόνο. Το χρησιμοποιούσα συμβατικά (τηλέφωνο, πλοήγηση, λίγο wi-fi).

Προχθές αποφάσισα να το ψάξω λιγάκι και έβαλα το SPB MOBILE SHELL. Φυσικά εντυπωσιάστηκα που το τηλέφωνο άλλαξε τελείως αλλά έχω πρόβλημα με την ram...

Από τα 120 Mb πάντα είχα διαθέσιμα περίπου τα 40. Τώρα μαζί με κάποιες άλλες εφαρμογές που ανοίγει μου μένουν μόνο 7 ~ 9 Mb.

Ηδη διαβάζω μία-μία τις σελίδες του φόρουμ (είμαι στην 40) και θα συνεχίσω μέχρι να βρω άκρη αλλά παρακαλώ αν κάποιος ξέρει να μου πει :

 

- Είναι φυσιολογικό που από τα 120 Mb το σύστημα χρησιμοποιεί τα ~80 ή έχω λάθος ρυθμίσεις εγώ ;

 

- Η SPB σε 15 ημέρες θα μου δημιουργήσει πρόβλημα αν σταματήσει να δουλεύει ή απλά δεν θα ανοίγει και θα ζητάει "κλειδί" ;

 

- Υπάρχει άλλη εφαρμογή σαν την PSB που να είναι και δωρεάν και να παραμένει ;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης !!! Έχει σπάσει η οθόνη μου και δεν λειτουργεί η touch screen οθόνη, με συνέπεια να μην μπορώ να κάνω οποιαδήποτε κίνηση !

Οι επαφές μου ήταν αποθηκευμένες στην συσκευή και έτσι τις έχω χάσει όλες !!!

Μπορεί κάποιος να μου πεί πως μπορώ να τις ανακτήσω και πόσο είναι το κόστος (περίπου) οθόνης ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά μου χάλασε το πλαϊνό κουμπί που ξεκλειδώνεις το κινητό(δεν ανοίγει καν απο εκεί και το ελατηριάκι πρέπει να εχει φύγει).. Θέλει αλλαγή όλη η πρόσοψη;; γνωρίζετε κάποιον που μπορεί να το επισκευάσει οικονομικά;

Ευχαριστώ..

Το ιδιο προβλημα ειχα κ γω κ πηρα προσοψη απο ebay με 5€, η οποια ειχε κ το κουμπι.

Αν το προβλημα σου παραμενει, ειναι καλη περιπτωση.

Ασχετο, αλλα το δικο μου τρωει συνεχεια κολληματα με την οθονη η οποια δειχνει μπερδεμενα χρωματα σε οριζοντιες γραμμες. Μολις το κλειδωνω κ το ξεκλειδωνω επανερχεται ( οχι παντα με την πρωτη).

Βοηθεια κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογο πρόβλημα εμφανιζόταν σε κάποια 5800 και γινόταν αντικατάσταση της οθόνης. Καθόλου απίθανο να συμβαίνει κάτι ανάλογο και στην περίπτωση σου. Επειδή όμως έχεις κάνει αλλαγή της πρόσοψης, σε περίπτωση που είναι η συσκευή σε εγγύηση, τότε αμφιβάλλω αν θα το δεχτούν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Η εγγυηση εχει ληξει προ πολλου. Αν κανω αναβαθμιση λογισμικου υπαρχει περιπτωση να διορθωθει ή παω για αλλαγη digitizer?

Εχω την 32.0.002. Λογικα εχει βγει πιο προσφατη ετσι? Που μπορω να την βρω ρε παιδια?

Διορθωση...εκανα την αναβαθμιση. Πολυ χρησιμη η λειτουργια που οταν ειναι κλειδωμενο το κινητο πατωντας το κουμπι της εναρξης να βγαζει οθονη οπου σερνεις για ξεκλειδωμα.

Το προβλημα με την οθονη ομως παραμενει...

Edited by vagosofron
Link to comment
Share on other sites

%5Bimg%5Dhttp%3A//imageshack.us/a/img90/2201/dsc00101nr.jpg[/img]

 

Αυτο μου βγαζει οταν το ξεκλειδωνω...

Μερικες φορες μαλιστα πρεπει να το κλειδωσω κ να το ξεκλειδωσω πανω απο 1 φορα για να συνελθει.

Και οταν ειναι κρυος ο καιρος τοτε ειναι που τρωει τρελο κολλημα...

Digitizer?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι καθαρά θέμα προβλήματος της συσκευής και χρειάζεται επισκευή. Λογικά το πρόβλημα εντοπίζεται στην οθόνη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

:ninja:Γεια σας το NOKIA X6 του πατερα μου τα 'παιζει' και θελουμε να βρουμε εναν τροπο να περασουμε ολα τα εγγραφα του,τηλεφωνα εικονες φωτο βιντεο,στο κομπιουτερ πως θα το κανουμε αυτο.

Ο πατερας μου μαλλον εχει χασει το καλωδιο συνδεσης με το κομπιουτερ θα ταιριαζει του galaxy y?

Samsung Galaxy Y

Alcatel OT 991

ZTE Blade 3 :love:

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Με ένα καλώδιο mini-usb to usb για τον υπολογιστή.

Κατεβάζεις το ovi suite ή το nokia pc suite και απλά συνέεις το κινητό του πατέρα σου. Επιλέγεις backup ή εξαγωγή επαφών, μηνυμάτων και σημειώσεων και μετά κάνε και ένα restore στο κινητό και είσαι οκ!

:)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα και παλι και ευχαριστω για τις απαντησεις...

Εκτος απο το πλαινο κουμπι που αναφερω παραπανω(ειχα βρει λυση με εφαρμογη που κλειδωνα απο εκει την συσκευη). Σημερα μου εκανε και κατι νεο... δεν ανταποκρινεται ουτε στην οθονη αλλα ουτε σε κανενα αλλο κουμπι εκτος απο το power αλλα ουτε στην οθονη. Γνωριζετε αν μπορει να διορθωθει; Αν προσπαθησω να ανοιξω την συσκευη θα μπορεσω να τοποθετησω παλι την ιδια προσοψη; Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Την προσοψη την ειχα αλλαξει 3 φορες. Ειναι δυσκολακι να την βαλεις παλι και να κατσει ακριβως οπως ηταν. Με λιγο προσοχη παραπανω ομως θα τα καταφερεις. Δυστυχως, οσο και αν μου αρεσε σαν συσκευη, εχει χαλια ποιοτητα κατασκευης.
Link to comment
Share on other sites

Αν εχει και καποιος κανενα βιντεακι βημα-βημα πως κανουμε την αλλαγη θα βοηθουσε αρκετα και κατι ακομα μπορει να γινει ενημερωση του λογισμικου(εχω την τελευταια) ή format χωρις κουμπια;

Ευχαριστω..

Edited by Geokon07
Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/results?search_query=nokia+x6+disassembly&oq=nokia+x6&gs_l=youtube.1.4.35i39l2j0l8.14713.14713.0.17115.1.1.0.0.0.0.164.164.0j1.1.0...0.0...1ac.1.aN7uTFr2F0E

Διαφορα βιντεακια για αυτο που θελεις.

Ενημερωση λογισμικου μπορεις να κανεις μεσω υπολογιστη. Το συνδεεις και ακολουθεις τη διαδικασια με το pcsuite.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Τελικά κατέβηκα στο κέντρο και μου το φτιάξανε με 20€ (αλλαγή του πλαστικού και τα πλαϊνά κουμπιά).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παρακαλώ πολύ, θα ήθελα μια πληροφορία:

Έχει η αδερφή μου ένα Χ6 και θέλω να ρυθμίσω έτσι ώστε σε καμία περίπτωση να μην κάνει χρήση data κινητής (Vodafone), παρά μόνο wifi όπου έχει.

Έσβησα όλα τα σημεία πρόσβασης, έβαλα και gsm δίκτυο, αλλά πάλι συνδέεται με data κινητής όταν μπαίνω στον ιστό.

Πως μπορώ να το κάνω αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...