Jump to content

[Επίσημο] Nokia Ν97 Mini


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εβαλα και εγω την αναβαθμιση τελικα. Δεν βλεπω καμια μεγαλη αλλαγη. Ελπιζω να ειναι ουσιαστικη η αλλαγη στα προβληματα και τα κοληματα της συσκευης που μου παρουσιασε ανα διαστηματα.
mpanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 962
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα παιδια. Την παρασκευή περιμένω το νοκια που δινει η vodafone (ekeino to kafe) . Δεν δινουν λεει καποιο αλλο. Μονο αυτο το χρώμα. Έχει τοσο μεγαλες διαφορές από το μαύρο? Τί προτείνετε? να το πάρω?

Και κάτι SOS . Είχα το Ν82 και ημουν πολύ ευχαριστημένος από τις φωτογραφίες του 5 MP. Είναι τουλάχιστον το ίδιο καλές αυτές που βγαζει το Ν97 μινι? Ή χειρότερες?

Γιατι 5 μεγκαπιξελ λέει και το Lg Arena αλλα μάπα η φωτογραφίες του.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

καλημέρα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω η καινούργια αναβάθμιση να βελτιώνει έστω λίγο την αυτονομία. Δεν βλέπω να μου βγάζει ούτε 2 μέρες :(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,από σήμερα το πρωί είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του mini αλλά έχω παρατηρήσει ότι ανάβω-σβήνει το σήμα του μηνύματος πάνω δεξιά στην οθόνη και μου λέει μνήμη SIM πλήρης... τι να κάνω?Δεν πρόσεξα κάτι σχετικό στο εγχειρίδιο.. plz help ... :)

 

Επίσης υπάρχει κάποιος κάλος browser για να περάσω στο κινητό? αυτός που έχει με πετάει συνεχώς...

 

Ευχαριστώ προαιρετικά.

Edited by FullMetall
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,από σήμερα το πρωί είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του mini αλλά έχω παρατηρήσει ότι ανάβω-σβήνει το σήμα του μηνύματος πάνω δεξιά στην οθόνη και μου λέει μνήμη SIM πλήρης... τι να κάνω?Δεν πρόσεξα κάτι σχετικό στο εγχειρίδιο.. plz help ... :)

 

Επίσης υπάρχει κάποιος κάλος browser για να περάσω στο κινητό? αυτός που έχει με πετάει συνεχώς...

 

Ευχαριστώ προαιρετικά.

θα πας μηνυματα > επιλες > φακελος sim και θα σβησεις τα μηνυματα.

 

Για browser ριξε μια ματια στο παρακατω link, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=219853, εχουν αναφερθει αρκετοι.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες εντυπώσεις μετά τη νέα αναβάθμιση είναι στην ταχύτητα προς το παρόν. Μου φαίνεται αρκετά πιο γρήγορο. να σημειώσω για το gps ότι μου πιάνει σήμα και μέσα στο σπίτι (!?).
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. Την παρασκευή περιμένω το νοκια που δινει η vodafone (ekeino to kafe) . Δεν δινουν λεει καποιο αλλο. Μονο αυτο το χρώμα. Έχει τοσο μεγαλες διαφορές από το μαύρο? Τί προτείνετε? να το πάρω?

Και κάτι SOS . Είχα το Ν82 και ημουν πολύ ευχαριστημένος από τις φωτογραφίες του 5 MP. Είναι τουλάχιστον το ίδιο καλές αυτές που βγαζει το Ν97 μινι? Ή χειρότερες?

Γιατι 5 μεγκαπιξελ λέει και το Lg Arena αλλα μάπα η φωτογραφίες του.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

καλημέρα σε όλους

Φωτο σαν το Ν82 τις ξεχνας απλα.

Θα σου προτεινα να το κρατησεις και μην το πουλησεις.

Κρατα το παραλληλα με το Ν97

 

 

Οι πρώτες εντυπώσεις μετά τη νέα αναβάθμιση είναι στην ταχύτητα προς το παρόν. Μου φαίνεται αρκετά πιο γρήγορο. να σημειώσω για το gps ότι μου πιάνει σήμα και μέσα στο σπίτι (!?).

Πραγματικα κανανε δουλεια στην νεα αναβαθμιση.

Το κινητο πλεον πεταει.

Edited by Itchrist86
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα κανανε δουλεια στην νεα αναβαθμιση.

Το κινητο πλεον πεταει.

Στην αυτονομία παρατηρήσατε κάποια βελτίωση; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλο που ρωτάει για την κάμερα έχω να πω ότι η διαφορά είναι στο φλας. Το ένα έχει διπλό led ενώ το άλλο xenon , οπότε το βράδυ ειδικά θα χάνει αρκετά σε σχέση με το Ν82. Κατά τα άλλα δε νομίζω να υπάρχει καμιά τρελή διαφορά. Όσο για την αυτονομία που ρωτάτε συνέχεια , εγώ που το χρησιμοποιώ αρκετά κρατάει μιάμιση με δύο μέρες, με 3g. Τώρα γιατί το θεωρείτε τόσο σημαντικό το θέμα αυτονομίας δε μπορώ να καταλάβω, είναι δύσκολο να το βάλετε στη πρίζα το βράδυ όταν κοιμόσαστε ή φοβόσαστε μη "κάψει" πολύ η δεη...?
Link to comment
Share on other sites

Όσο για την αυτονομία που ρωτάτε συνέχεια , εγώ που το χρησιμοποιώ αρκετά κρατάει μιάμιση με δύο μέρες, με 3g. Τώρα γιατί το θεωρείτε τόσο σημαντικό το θέμα αυτονομίας δε μπορώ να καταλάβω, είναι δύσκολο να το βάλετε στη πρίζα το βράδυ όταν κοιμόσαστε ή φοβόσαστε μη "κάψει" πολύ η δεη...?

 

+100!

 

:lol:

 

Αν βγάζει την ημέρα το κινητό (κι όταν λέμε "ημέρα" εννοούμε το 18ωρο που είμαστε ξύπνιοι και ίσως εκτός σπιτιού) τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Tα δυο Mediamarkt της Θεσσαλονικης εχουν προσφορα τα καφέ στα 399 ευρω! Δεν κρατιεμαι αλλο. Θα χτυπησω ενα για να μου περασει το συνδρομο στερησης! :p

 

Εγω θα πληρωνα και λιγο παραπανω για το μπρονζε-καφε σε σχεση με το μαυρο. Ειναι πανεμορφο και Ελληνικης αγορας. Οι Γερμανοι και οι "λοιποι" ακομη 550 ευρω το εχουν. Για 400 ευρω και σε κιτρινο το επαιρνα! :p

 

Πέρασα και εγώ από το Media Markt Θεσσαλονίκης - Σαφώς και ΔΕΝ είναι "ελληνικό" - αλλά είναι παραεισαγωγής (Δεν έχει Ελληνικά στο πληκτρολόγιο αλλά μόνο Αγγλικά και η ταινία που το σφραγίζει δεν είναι Nokia alpha copy αλλά μια απλή λευκή ταινία). Αυτό δεν το κάνει κακό ποιοτικά - ΑΛΛΑ εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα qwerty κινητό για να ψάχνω τα ελληνικά και να μαντεύω ... :confused:

 

Υπομονή σε λίγο καιρό μόλις περάσει το -10% που ανακοίνωσε η Νοκια και στις τιμές των καταστημάτων - τότε μπορεί κανείς να το πάρει και "Ελληνικό" φθηνά ...

Link to comment
Share on other sites

Κι'αυτο που αγορασα προχθες απο το Mediamarkt Σταθμου με 399 ευρω, και το αναβαθμισα καπακι στο νεο λογισμικο, ΔΕΝ ειναι Ελληνικο;;;;;;;;;;;;

 

Απίστευτη τιμη αν σκεφτει κανεις οτι στο e-shop έχει 489e (απο κει έχω παραγγείλει και το περιμενω :D) και στο multirama 499e. Δεν ξέρω όμως αν η τιμή που λες ισχύει μόνο για το καφέ...

Link to comment
Share on other sites

Κι'αυτο που αγορασα προχθες απο το Mediamarkt Σταθμου με 399 ευρω, και το αναβαθμισα καπακι στο νεο λογισμικο, ΔΕΝ ειναι Ελληνικο;;;;;;;;;;;;

 

Είναι! Τα Ελληνικά γράμματα στο πληκτρολόγιο είναι αδιάψευστο στοιχείο, κανένα παραεισαγωγής δεν έχει! :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα εχθεσ το Ν97 mini προχθες και και αντιμετωπίζω το εξης προβληβμα: οταν στο πληκτρολόγιο πατάω την τελεια βγαίνει τόνος στα Ελληνικα και απόστροφο; στα Αγγλικα!!! Είναι γενικό τπ φαινόμενο ή οχι?? Καμία πρόταση??

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περασει 1+ εβδομαδα με το "mini" θα ήθελα να ρωτίσω καναδυο-πενηντα πραγματάκια που δεν εχω καταλαβει...

 

α) Προσπαθείς να ακούσεις τα μυνήματα του τηλεφωνητή σου, εχεις καλέσει ήδη την υπηρεσία και σου ζητάει να πληκτρολογίσεις κάποιο αριθμό για να τα ακουσεις/προσπελάσεις.. πως ακρίβως γίνετε? Μια φορα το βρήκα αλλα μου εφαγε πάνω απο 30 δευτ. ψάχνοντας.. και εχοντας ήδη χρεωθει για την κλήση.

β) Η μνήμη που αναγράφετε σαν "C" είναι η κυρίως μνήμη του κινητού που χρησιμοποιήται και σαν Ram? ή έχει κάποια ξεχωριστή μνήμη και δεν θα επηρεαστεί αμα τελειώσει η χωριτικοτητά της?

γ) Το quick office που διαθέτει δεν μπορει να χρησιμοποιήθει γιατι απαιτήται "αγορα" αδειας? (στο προηγούμενο Ν73 που είχα δεν υπήρχε κάτι τετοιο?)

δ)Υπάρχει κάποιο ευκολος τρόπος να αλλάζεις την γλώσσα γραφής απο το πληκτρολόγιο?

ε) Οταν χρησιμοποιεις απο την αρχικη σελίδα του την συντομευση για την μουσική και πχ ακούσεις ραδιόφωνο, "κρατάει" τον τελευταιο σταθμο που ακουγες και στον δειχνει εκει οτι και αν κανεις... υπαρχει τρόπος να αλλαξεις το τι φαινεται σε κάθε συντομευση?

 

Κατα τα άλλα, πολυ καλο κινητο, πολυ ασχημος τρόπος για να βρίσκεις τις επαφές σου, αρκετα καλή μπαταρία (αυτο βεβαια ειναι πολυ υποκειμενικό), πολυ καλο gps (και χωρις να ειναι ενεργοποιημενο το 3g του), "πιάνει" λιγότερο σήμα στο ίδιο ακριβώς σημείο σε σχέση με το προηγούμενο Ν73...

 

Ασχετο αλλα σχετικό.. υπάρχουν screen protector για το κινητό αυτο? οπου και αν ρώτησα, γερμανους και τετοιους μου είπανε να πάρω ζελατινες και να τις κόψω, πραγμα το οποίο οσο και καλιτέχνης να είσαι δεν προκειτο να το πετύχεις ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Κι'αυτο που αγορασα προχθες απο το Mediamarkt Σταθμου με 399 ευρω, και το αναβαθμισα καπακι στο νεο λογισμικο, ΔΕΝ ειναι Ελληνικο;;;;;;;;;;;;

 

Οριστε και μια φωτο απο το κινητο για να δειτε πως τραβαει με καλο φωτισμο. Μια χαρα ειναι!

 

Φίλε haki, κανείς δε λέει ότι το κινητό είναι "μαιμού" - ότι δεν είναι ποιοτικό ή ότι δεν τραβάει καλές φωτο - απλώς είναι τα λεγόμενα "παραεισαγωγής" - παράλληλη εισαγωγή δηλαδή από τη Media Markt από το εξωτερικό, παρακάμπτοντας τη Nokia hellas, γι αυτό και είναι φθηνότερο - θα μου πεις τι με νοιάζει εμένα? Πιθανώς τίποτα.

Εάν το κινητό ήταν μόνο touch θα το αγόραζα και εγώ ίσως - απλά όταν ένα κινητό έχει qwerty πληκτρολόγιο ΕΓΩ προσωπικά θεωρώ σημαντικό να έχει εκεί τα Ελληνικά και να μην μαντεύω.

Αυτό σε ρώτησε προηγουμένως και ο OculatusAbis, ρωτώντας εάν είναι "Ελληνικό". Τώρα ίσως υπάρχει και ένα θεματάκι με το support από τη μαμά Νοκια - πιθανώςγια προβλήματα να πρέπει να απευθύνεσαι στη Media Markt

 

Τα λεγόμενα παραεισαγωγής τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές στα φόρουμ για πολλά διαφορετικά μοντέλα κινητών - Ο καθένας τελικά επιλέγει προσωπικά εάν θα τα αγοράσει ή όχι. :)

 

Υ.Γ.

Είναι! Τα Ελληνικά γράμματα στο πληκτρολόγιο είναι αδιάψευστο στοιχείο, κανένα παραεισαγωγής δεν έχει! :happy:

 

Αφού ΔΕΝ έχει Ελληνικά στο πληκτρολόγιο !

Edited by Frogus
Link to comment
Share on other sites

α) Προσπαθείς να ακούσεις τα μυνήματα του τηλεφωνητή σου, εχεις καλέσει ήδη την υπηρεσία και σου ζητάει να πληκτρολογίσεις κάποιο αριθμό για να τα ακουσεις/προσπελάσεις.. πως ακρίβως γίνετε? Μια φορα το βρήκα αλλα μου εφαγε πάνω απο 30 δευτ. ψάχνοντας.. και εχοντας ήδη χρεωθει για την κλήση.

 

Κατά τη διάρκεια της κλήσης το δεξί softkey λέει "Εφ. κλήσης".

Αν το πατήσεις, θα σου εμφανιστεί το dialer.

(τι σημαίνει το "εφ. κλήσης", ο Θεός και οι μεταφραστές του Symbian το ξέρουν!! :lol:)

 

β) Η μνήμη που αναγράφετε σαν "C" είναι η κυρίως μνήμη του κινητού που χρησιμοποιήται και σαν Ram? ή έχει κάποια ξεχωριστή μνήμη και δεν θα επηρεαστεί αμα τελειώσει η χωριτικοτητά της?

 

Η μνήμη C είναι η εσωτερική μνήμη αποθήκευσης δεδομένων.

Δεν έχει σχέση με τη RAM.

 

γ) Το quick office που διαθέτει δεν μπορει να χρησιμοποιήθει γιατι απαιτήται "αγορα" αδειας? (στο προηγούμενο Ν73 που είχα δεν υπήρχε κάτι τετοιο?)

 

Μπορείς να ανοίξεις και να δεις αρχεία Office, αλλά για να επεξεργαστείς ή να δημιουργήσεις νέο, πρέπει να αγοράσεις άδεια. Το N73 είχε εσωματωμένη άλλη εφαρμογή, ή άλλη έκδοση της ίδιας, που ήταν δωρεάν εξ' ολοκλήρου. Δυστυχώς δε συμβαίνει αυτό με το mini.

 

δ)Υπάρχει κάποιο ευκολος τρόπος να αλλάζεις την γλώσσα γραφής απο το πληκτρολόγιο?

 

Υπάρχει η πολύ χρήσιμη εφαρμογή Language Switcher, όπου διαλέγεις εσύ ένα πλήκτρο και πατώντας το αλλάζει η γλώσσα!

 

ε) Οταν χρησιμοποιεις απο την αρχικη σελίδα του την συντομευση για την μουσική και πχ ακούσεις ραδιόφωνο, "κρατάει" τον τελευταιο σταθμο που ακουγες και στον δειχνει εκει οτι και αν κανεις... υπαρχει τρόπος να αλλαξεις το τι φαινεται σε κάθε συντομευση?

 

Δεν αλλάζει αυτό, γιατί το νόημα ύπαρξης του widget είναι να σε παραπέμπει κατευθείαν στο τελευταίο κομμάτι/σταθμό που άκουγες.

 

Ασχετο αλλα σχετικό.. υπάρχουν screen protector για το κινητό αυτο? οπου και αν ρώτησα, γερμανους και τετοιους μου είπανε να πάρω ζελατινες και να τις κόψω, πραγμα το οποίο οσο και καλιτέχνης να είσαι δεν προκειτο να το πετύχεις ποτε...

 

Φυσικά και υπάρχουν! Δες εδώ και εδώ! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε haki, κανείς δε λέει ότι το κινητό είναι "μαιμού" - ότι δεν είναι ποιοτικό ή ότι δεν τραβάει καλές φωτο - απλώς είναι τα λεγόμενα "παραεισαγωγής" - παράλληλη εισαγωγή δηλαδή από τη Media Markt από το εξωτερικό, παρακάμπτοντας τη Nokia hellas, γι αυτό και είναι φθηνότερο - θα μου πεις τι με νοιάζει εμένα? Πιθανώς τίποτα.

Εάν το κινητό ήταν μόνο touch θα το αγόραζα και εγώ ίσως - απλά όταν ένα κινητό έχει qwerty πληκτρολόγιο ΕΓΩ προσωπικά θεωρώ σημαντικό να έχει εκεί τα Ελληνικά και να μην μαντεύω.

Αυτό σε ρώτησε προηγουμένως και ο OculatusAbis, ρωτώντας εάν είναι "Ελληνικό". Τώρα ίσως υπάρχει και ένα θεματάκι με το support από τη μαμά Νοκια - πιθανώςγια προβλήματα να πρέπει να απευθύνεσαι στη Media Markt

 

Τα λεγόμενα παραεισαγωγής τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές στα φόρουμ για πολλά διαφορετικά μοντέλα κινητών - Ο καθένας τελικά επιλέγει προσωπικά εάν θα τα αγοράσει ή όχι. :)

 

Υ.Γ.

 

 

Αφού ΔΕΝ έχει Ελληνικά στο πληκτρολόγιο !

 

Ασε τα αλλα,το τελικο ς κατω απο το w δεν το βλεπεις???????

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Θα μας κουφανεις εντελως βρε frogus????? Σου βγαζω φωτο το πληκτρολογιο ΜΕ Ελληνικα, βλεπεις την ταινια ασφαλειας που ΔΕΝ ειναι ολολευκη, ανεβαζω φωτο το Ελληνικο product code, και συ το βιολι σου οτι ειναι παραεισαγωγης;;;

Για ξαναδες καλυτερα!

 

Φίλε Haki,

Έχεις δίκιο - έκανα λάθος. Προφανώς και είναι Ελληνικό το δικό σου - καλά έκανες και το πήρες :)

Εγώ πήγα στη Media Markt - Φοίνικα να το δω και δεν είχε Ελληνικά.

 

(Τα υπόλοιπα περί βιολιού και κουφών δεν τα σχολιάζω ...)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά τι έχει ο τρόπος που βρίσκεις τις επαφές σου..?

 

να επαυξησω και εγω, ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ο τροπος αναζητησης.

εαν εχεις επαφες και με λατινικους χαρακτηρες, ή περιεχουν αριθμους, εισαι αναγκασμενος να ψαχνεις για το επομενο γραμμα της επαφης , αναμεσα σε δυο ή τρεις σελιδες απο γραμματα, (δεν χωρανε ολα σε μια )

αναγκάστηκα να αφαιρεσω αυτες τις επαφες ή να τις μετονομασω σε αντιστροφα "γκρικλισ", ωστε τουλαχιστον να χωρανε ολα τα βασικα γραμματα σε μια σελιδα,

αλλα δεν τελειωνουν εδω τα βασανα μας ,

σε αντιθεση ομως με το αμεσως χειροτερο συστημα του i phone,

εδω , αφου επιλεξεις το πρωτο γραμμα της επαφης, κατοπιν αφαιρει απο την λιστα γραμματων αυτα που δεν περιεχονται στα επομενα , με αποτελεσμα να ψαχνεις καθε φορα που στο καλο ειναι το επομενο γραμμα που θελεις να επιλεξεις.

τουλαχιστον το i phone σου αφηνει ολο το εικονικο πληκτρολογιο σταθερα ανοιχτο.

θα μπορουσε βεβαια καποιος να πει οτι εδω εχουμε φυσικο πληκτρολογιο, αλλα λογω της κλισης κατα το ανοιγμα, ουτε ανοιγει με ευκολια , ουτε μπορεις να το χειριστεις ευκολα με ενα χερι με τον αντιχειρα , αρα δωρο - αδωρο.

με δυο λογια και για να μην σας κουραζω , τι πιο απλο να σου εδινε δυνατοτητα οπως στα μηνυματα και το ημερολογιο, να εχεις αλφαριθμητικο εικονικο πληκτρολογιο , οπως δηλαδη το φυσικο πληκτρολογιαο των απλων barr ή slide κινητων.

παρακαλω ΠΟΛΥ εαν τυχον καποιος ξερει κανενα προγραμματακι , το οποιο να δινει αυτη την δυνατοτητα, θα του χρωσταω κερασμα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μετά την αναβάθμιση μένει περισσότερη RAM ελεύθερη.

Συμφωνώ ταχύτερο και καλλίτερο σήμα gps

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...