Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου. Η μόνη διαφωνία που έχω είναι για το αν η διαρροή γίνεται από τον ίδιο τον κατασκευαστή του κρυπτογραφημένου προϊόντος ή όχι. Η irdeto 3 θα μπορούσε να είχε βγει κάλλιστα ΕΠΕΙΔΗ κάποιοι κατάφεραν να σπάσουν την irdeto 2 (ως αποτέλεσμα του hacking) και όχι απαραίτητα λόγω διαρροής από την ίδια την εταιρία ώστε να έχει πάτημα να "προσφέρει" μετά το αναβαθμισμένο irdeto 3.
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν είναι πληροφορίες. Απόψεις είναι που τις έχω ακούσει και μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέρουσες. Προσωπικά τείνω να πιστεύω ότι κάπως έτσι πάνε τα πράγματα. Τώρα όσο για το irdeto 3. Είχε ανακοινωθεί πολύ πριν σπάσει το irdeto 2. Εγώ θυμάμαι εκείνη την περίοδο ακούγαμε για irdeto 3 κανα δυό χρόνια πριν βγει. Και λίγο πριν ετοιμαστεί έσπασε το 2. Και έσπασε τόσο απλά, με κατι κάρτες που λεγότανε gama card και που κυκλοφορούσαν στην αγορά για άλλες χρήσεις πριν καν εμφανιστεί το ίδιο το irdeto 2. Μιλάμε οι κάρτες αυτές ήταν τόσο απλές και φτηνές που άγραφες κυκλοφορούσαν στο εμπόριο γύρω στα 10-15 ευρώ το κομμάτι έως τότε. Μόλις βγήκε το φασούλι με το irdeto 2 φτάσανε να πωλούνται 100 ευρώ η μία και βάλε. Και μάλιστα λεγότανε πως ότι κυκλοφορούσε από gamma card στο εμπόριο ήταν στοκ αφού δεν παράγονταν άλλο πια!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, μάλλον σκέφτομαι την βοήθεια από μέλος του φόρουμ, θα ψάξω ή αν ενδιαφέρεται κάποιος ας μου στείλει μήνυμα.

 

Μήπως υπάρχει κάποιος από Θεσσαλονίκη που μπορεί και έχει την διάθεση να μου δημιουργήσει μία σιμ από 2 σιμ? Και τα 2 νούμερα είναι κοσμοκάρτα. Φυσικά θα του πληρώσω το κόστος και τον χρόνο του. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποιος από Θεσσαλονίκη που μπορεί και έχει την διάθεση να μου δημιουργήσει μία σιμ από 2 σιμ? Και τα 2 νούμερα είναι κοσμοκάρτα. Φυσικά θα του πληρώσω το κόστος και τον χρόνο του. Ευχαριστώ.

 

Αγόρασε και φέρε μου αυτή την κάρτα:

http://www.europesat.gr/index.php?act=viewProd&productId=351&return=1291903264

 

Και θα στο κάνω εγώ.

 

Διαφορετικά αν θες μπορείς να πάρεις και να μου φέρεις μια άδεια από ebay όπως αυτή:

http://cgi.ebay.com/12-1-SIM-Card-Reader-Clone-Copy-Writer-Backup-tool-/250607052163?pt=PDA_Accessories&hash=item3a59582583

ή αυτή

http://cgi.ebay.com/16in1-Mobile-Phone-Sim-Card-Reader-Writer-BackuP-Clone-/250525382492?pt=SIM_Cards&hash=item3a5479f75c

ή όποια άλλη βρεις, δεν έχει σημασία.

 

Αλλά προτιμώ τις άδειες silvercard που προγραμματίζονται από το μηδέν.

 

Για κόστος μιλάμε με pm.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε και φέρε μου αυτή την κάρτα:

http://www.europesat.gr/index.php?act=viewProd&productId=351&return=1291903264

 

Και θα στο κάνω εγώ.

 

Διαφορετικά αν θες μπορείς να πάρεις και να μου φέρεις μια άδεια από ebay όπως αυτή:

http://cgi.ebay.com/12-1-SIM-Card-Reader-Clone-Copy-Writer-Backup-tool-/250607052163?pt=PDA_Accessories&hash=item3a59582583

ή αυτή

http://cgi.ebay.com/16in1-Mobile-Phone-Sim-Card-Reader-Writer-BackuP-Clone-/250525382492?pt=SIM_Cards&hash=item3a5479f75c

ή όποια άλλη βρεις, δεν έχει σημασία.

 

Αλλά προτιμώ τις άδειες silvercard που προγραμματίζονται από το μηδέν.

 

Για κόστος μιλάμε με pm.

 

Σε ευχαριστώ θα τα πούμε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα σε μια ανακαίνιση πέτυχα σφραγισμένη Vodafone CU ληγμένη από το 2008... Η κάρτα πρέπει δηλαδή να είναι 4-5 χρόνων... Την άνοιξα και δίπλα από το chip έγραφε 2G... Προσπάθησα με 2-3 πρόγραμματα να βρω το ΚΙ αλλά τζίφος... Έψαχνα εδώ και καιρό παλιά vodafone μπας και δουλέψει αλλά τίποτα...

 

Όσο για τα κλειδώματα δεν σπάνε από μέσα... Στο παράδειγμα με την irdeto μιλάμε για μια εταιρεία που κλείνει συμφωνίες πάρα πολλών εκατομμυρίων σε μια αγορά με πολλούς ανταγωνιστές (Viacess, Nagra, NDS,...)... Χαζή είναι η νόβα να ξαναπληρώσει μια εταιρεία που δεν μπορεί να φτιάξει σωστό και ασφαλή κλείδωμα? Θα πήγαινε αλλού...

 

Σκεφτείτε μόνο ότι το WEP όταν βγήκε πως διαφημιζόταν... Άσπαστο, σούπερ-ουάου, κτλ... Πλέον μετά από 10-15 χρόνια σπάει για χαβαλέ... Όπως θα σπάσει και το WPA/WPA2 σε λίγο.. Έτσι και οι SIM πιστεύω ήδη έχουν σπάσει απλά δεν έχει βγει προς τα έξω... Και η τεχνολογία υπάρχει, αλλά κυρίως τα μυαλά...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα σε μια ανακαίνιση πέτυχα σφραγισμένη Vodafone CU ληγμένη από το 2008... Η κάρτα πρέπει δηλαδή να είναι 4-5 χρόνων... Την άνοιξα και δίπλα από το chip έγραφε 2G... Προσπάθησα με 2-3 πρόγραμματα να βρω το ΚΙ αλλά τζίφος... Έψαχνα εδώ και καιρό παλιά vodafone μπας και δουλέψει αλλά τίποτα...

 

Όσο για τα κλειδώματα δεν σπάνε από μέσα... Στο παράδειγμα με την irdeto μιλάμε για μια εταιρεία που κλείνει συμφωνίες πάρα πολλών εκατομμυρίων σε μια αγορά με πολλούς ανταγωνιστές (Viacess, Nagra, NDS,...)... Χαζή είναι η νόβα να ξαναπληρώσει μια εταιρεία που δεν μπορεί να φτιάξει σωστό και ασφαλή κλείδωμα? Θα πήγαινε αλλού...

 

Σκεφτείτε μόνο ότι το WEP όταν βγήκε πως διαφημιζόταν... Άσπαστο, σούπερ-ουάου, κτλ... Πλέον μετά από 10-15 χρόνια σπάει για χαβαλέ... Όπως θα σπάσει και το WPA/WPA2 σε λίγο.. Έτσι και οι SIM πιστεύω ήδη έχουν σπάσει απλά δεν έχει βγει προς τα έξω... Και η τεχνολογία υπάρχει, αλλά κυρίως τα μυαλά...

 

Διαφωνώ κάθετα. Είναι πολύ εύκολο να φτιάξεις κάτι που πραγματικά να μη σπάει. Πραγματικά πολύ εύκολο με τη σημερινή τεχνολογία . Και έχει αποδειχτεί πολλές φορές. Φυσικά αν βγάλεις εσύ ο ίδιος στη φόρα τα κλειδιά τότε αλλάζει το πράγμα. Τότε δε μιλάμε για σπάσιμο αλλά για διαρροή. Και αυτό είναι κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά πλέον γιατί υπάρχουν συμφέροντα. Είναι θέμα πολιτική της εταιρίας.

 

Πχ η Sony έχει αποδείξει την τελευταία τριετία ότι τα προϊόντα της δε σπάνε. Φυσικά υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο του κενού ασφαλείας σε κάποια αναβάθμιση και γι αυτό έσπασε κάπως το ps3 τώρα τελευταία αλλά και πάλι το κενό κλείνει με την επόμενη αναβάθμιση και την απαιτούν όλα τα νέα παιχνίδια οπότε κλάιν σπάσιμο είναι αυτό. Άσε που αν θεωρείται επιτυχία το ότι ψιλοέσπασε μια κονσόλα 5 ετών τότε...

 

Το psp 3000 κυκλοφορεί από το Δεκέμβρη του 2008 και ακόμη τίποτα. Κάνανε τσαπατσούλικη δουλειά με το 1000 και το 2000 γιατί αφήσανε χύμα ανοιχτή την πίσω πόρτα του συστήματος και δεν χρειαζόταν τίποτα παραπάνω από το να την ανακαλύψει κανείς. Τώρα ενσωμάτωσαν ένα επιπλέον βήμα που ζητάει ψηφιακή υπογραφή τύπου AES στα εκτελέσιμα ακόμη κι αν μπεις από την πίσω πόρτα και τέλος. Απλά δε σπάει. Τώρα μόνο με διαρροή θα γίνει δουλειά. Και αυτό είναι θέμα συμφέροντος.

 

Αν ήταν ποτέ δυνατόν να σπάνε έτσι απλά πρωτόκολλα και κλειδώματα. Θα μας κλέβαν κάθε μέρα τα αμάξια, θα μας κλέβαν τους αριθμούς των πιστωτικών, θα μας κλέβαν τα email κ γενικά δε θα λειτουργούσε τίποτα το σοβαρό σωστά. Και οι sim είναι ένα τέτοιο παράδειγμα. Ο 1ος αλγόριθμος είχε bug. To bug διορθώθηκε στον 2ο. Μετά βγήκε και 3ος και 4ος. Ο 2ος είναι εκεί έξω καμιά 10αριά χρόνια και δεν έχει σπάσει. Και δεν υπάρχει κανένας στον κόσμο που να το έχει καταφέρει. Ούτε και πρόκειται κατά την ταπεινή μου άποψη. Και αν αύριο βγει τρόπος πάλι έχει πετύχει τη δουλειά του ο αλγόριθμος. 10 χρόνια κράτησε τις sim του κόσμου ασφαλείς. Το ssl παρομοίως. Δεν σπάει εδώ και πόσα χρόνια και δεν πρόκειται κιόλας.

 

Τώρα αν είναι να μπορούν να σπάσουν τέτοια κλειδώματα σε πραγματικό χρόνο και για να γίνεται αυτό να απαιτείτε υπολογιστική ισχύς τύπου υπερυπολογιστή NASA τότε και πάλι μια χαρά δουλεύουν οι αλγόριθμοι.

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αλλού όμως... Δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κάποιος σοβαρά με το ps3 ή με το psp για να το σπάσει... Σπάζοντας όμως κάποιος τις sim θα βγάλει φράγκα και σίγουρα τρομερή φήμη...

 

Ακόμα μην ξεχνάμε ότι πλέον εδώ και 1-2 χρόνια χρησιμοποιούνται οι επεξεργαστές από τις κάρτες γραφικών για σπάσιμο (bruteforce) αλγορίθμων... Μια απλή κάρτα γραφικών των 60-70€ σήμερα ήταν ο υπερυπολογιστής που είχαν πριν 10 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

ξεφευγουμε απο την συζητηση αλλα,,, το irdeto2 δεν εχει σπασει...απλα απο καποιες καρτες, τις πρωτες version irdeto2 , μπορεσαν να παρει στοιχεια η gamateam και να φτιαξει τις gamma. και ετσι h nova αναγκαστηκε να τις αλλαξει με διαφορετικες vesrion irdeto2, για να κλεισει τις gamma. ποτε δεν εσπασε to 2...μονο το irdeto1 ειχε σπασει, και ειχε κλωνοποιηθει...αυτο που κανουμε δηλαδη με wind και cosmote. συμφωνω με τον kostastnt.
Link to comment
Share on other sites

Σορυ για την ερωτηση μου αλλα.. βλεπω καθρ μερα αυτο το θεμα να εχει απαντηση καθε μερα και.. ακομα δε καταλαβαινω τι συζητατε! Τι ειναι το.. SΙΜ Cloning ????

Εχει σχεση με τη κατασκοπια?Το χρειαζομαστε εμεις οι κοινοι θνητοι? Σορυ και παλι ειμαι ασχετος..:p

Link to comment
Share on other sites

Σορυ για την ερωτηση μου αλλα.. βλεπω καθρ μερα αυτο το θεμα να εχει απαντηση καθε μερα και.. ακομα δε καταλαβαινω τι συζητατε! Τι ειναι το.. SΙΜ Cloning ????

Εχει σχεση με τη κατασκοπια?Το χρειαζομαστε εμεις οι κοινοι θνητοι? Σορυ και παλι ειμαι ασχετος..:p

 

 

 

 

εχει σχεση με μυστικες οργανωσεις και σεναρια κατασκοπιας:X

Link to comment
Share on other sites

Σορυ για την ερωτηση μου αλλα.. βλεπω καθρ μερα αυτο το θεμα να εχει απαντηση καθε μερα και.. ακομα δε καταλαβαινω τι συζητατε! Τι ειναι το.. SΙΜ Cloning ????

Εχει σχεση με τη κατασκοπια?Το χρειαζομαστε εμεις οι κοινοι θνητοι? Σορυ και παλι ειμαι ασχετος..:p

Το SIM Cloning φίλε μου, σου επιτρέπει να δημιουργήσεις ένα πιστό αντίγραφο της κάρτας SIM που έχεις, ώστε να χρησιμοποιείς τον ίδιο αριθμό σε δυο ή περισσότερες συσκευές, όχι ταυτόχρονα, αλλά κατ επιλογή, χωρίς να αλλάζεις κάρτα SIM κάθε φορά, παράδειγμα: έχεις ένα Nokia N82 για τα Σαββατοκύριακα, και ένα Nokia 2700 για κάθε μέρα.

 

Τη Παρασκευή, θα απενεργοποίησης το 2700, και θα ενεργοποίησης το N82.

 

Τη Δευτέρα, θα απενεργοποίησης το N82, και θα ενεργοποίησης το 2700.

 

Η κάθε κάρτα SIM κλώνος, χωράει μέχρι 16 αριθμούς μέσα, όπου η εναλλαγή αυτών γίνεται με ένα SIM Toolkit Menu.

 

ΔΕΝ πρέπει να έχεις δυο ή περισσότερες συσκευές με τον ίδιο αριθμό ταυτόγχρονα συνδεμένες στο δίκτυο, διότι, αφενός, θα δημιουργούν προβλήματα στις κλήσεις, αφετέρου, αν σε πάρουν χαμπάρι από το δίκτυο, θα σου ακυρώσουν τη SIM, και το πιο πιθανό είναι να σου την αντικαταστήσουν με USIM οι οποίες δεν αντιγράφονται.

 

Τέλος, μπορείς να αντιγράψεις κάρτες SIM από Wind και Cosmote, από παλιά συμβόλαια, και από σχεδόν όλα τα καρτοκινητά.

 

Δεν αντιγράφονται οι κάρτες της Q Telecom και της Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας το πρακτικό κομμάτι, στην ουσία το SIM Cloning σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις όλους σου τους αριθμούς σε μια κάρτα SIM, ήτοι σε μια συσκευή και να εναλλάσεις τους αριθμούς ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας το πρακτικό κομμάτι, στην ουσία το SIM Cloning σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις όλους σου τους αριθμούς σε μια κάρτα SIM, ήτοι σε μια συσκευή και να εναλλάσεις τους αριθμούς ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Ή να κρατήσεις αντίγραφο ασφαλείας της κάρτας SIM.

Link to comment
Share on other sites

Το SIM Cloning φίλε μου, σου επιτρέπει να δημιουργήσεις ένα πιστό αντίγραφο της κάρτας SIM που έχεις, ώστε να χρησιμοποιείς τον ίδιο αριθμό σε δυο ή περισσότερες συσκευές, όχι ταυτόχρονα, αλλά κατ επιλογή, χωρίς να αλλάζεις κάρτα SIM κάθε φορά, παράδειγμα: έχεις ένα Nokia N82 για τα Σαββατοκύριακα, και ένα Nokia 2700 για κάθε μέρα.

 

Πω πω πολυ καλο αυτο δεν ηξερα οτι υπαρχει!!!! Ευχαριστω που μου απαντησες αναλυτικα! Εγω ναι ειμαι απο αυτους που καθε δυο περιπου μερες αλλαζω τις συσκευες μπου γιατι τις βαριεμαι καπως να εχω την ιδια συνεχεια. Και πως γινετε αυτο στη τελικη ομως? Τι πρεπει να προμηθευτω η πρεπει να παω στη cosmote(αυτη εχω-καρτοκινητο) να μου το κανουν? Δε χρειαζεται να μου απαντησεις ισως καποια στιγμη στο μελλον να βρω την ακρη μονος μου. Ευχαριστω παντως!! ;)

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγή γίνεται μέσα από το μενού του κινητού?

είναι συμβατό με όλες τις συσκευές?

 

Από την προσωπική μου εμπειρία, η κάρτα sim max 12 in 1 που χρησιμοποιώ λειτουργεί καλύτερα με συσκευές Nokia, Motorola και Samsung.;)

Link to comment
Share on other sites

Από την προσωπική μου εμπειρία, η κάρτα sim max 12 in 1 που χρησιμοποιώ λειτουργεί καλύτερα με συσκευές Nokia, Motorola και Samsung.;)

σε συσκευές android έχει δοκιμάσει κανείς να δει τι παίζει;; θέλει επανεκίννηση ή αλλάζει απευθείας όπως σε symbian συσκευές;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

σε συσκευές android έχει δοκιμάσει κανείς να δει τι παίζει;; θέλει επανεκίννηση ή αλλάζει απευθείας όπως σε symbian συσκευές;

Αλλάζει απευθείας :)

Link to comment
Share on other sites

σε android πως αλλαζει η γραμμη?

εψαξα το μενου αλλα δεν μου εμφανιζει καποια επιλογη.

μηπως χρειαζεται καποιο προγραμμα απο το μαρκετ?

Link to comment
Share on other sites

σε android πως αλλαζει η γραμμη?

εψαξα το μενου αλλα δεν μου εμφανιζει καποια επιλογη.

μηπως χρειαζεται καποιο προγραμμα απο το μαρκετ?

Υπάρχει ένα εικονίδιο με μια κάρτα SIM που λέγεται SIM Toolkit, από εκεί κάνεις τις αλλαγές :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω θα το ψαξω αν και μεχρι τωρα στις ρομ για το hd2 που εχω δοκιμασει δεν το εχω δει στα προγραμματα η στις ρυθμισεις.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...